Shannarův první král

Shannarův první král https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7395/bmid_shannaruv-prvni-kral-Rno-7395.jpg 4 68 11

Kniha série Shannara. Druidové v Paranoru, zděšeni zneužitím kouzla, jehož byli svědky v První válce ras, se ponořili do studia starých znalostí. Pouze Bremen a několik málo věrných ještě esoterická umění ovládali. A po nějaké době Bremen zjistil, že je odvržený, a že se mu s výjimkou několika věrných všichni druidové vyhýbají. Jeho vyhnání z Paranoru však vyjevilo hrůznou skutečnost, protože Bremen na svých cestách zjistil, že temné síly ze Severní země se daly na postup. A srdcem tohoto přílivu zla byl bývalý Druid jménem Bron. Pomocí zvláštních dovedností, které získal, když sám Kouzlo studoval, pronikl Bremen do velkého tábora armády trollů a poznal některá jejich tajemství. Dospěl k poznání, že jenom v případě spojenectví všech národů Čtyřzemí se dokáží jejich příslušníci vyhnout věčnému podrobení. Ale i potom potřebují nesmírně mocnou zbraň, něco tak silného, že to překoná i zlé kouzlo Brona, pána Čarodějů... Kniha dějově předchází románu Shannarův meč.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Classic

First King Of Shannara , 1996

TERRORDROME
23.11.2021 3 z 5

Po treťom diely už sa zdalo byť logicky nemožné aby autor mohol opakovať tú istú schému a tak stvoril tento prequel kde... opakuje tú istú schému a ohlodáva ju až na atómy. Dokonca to nemá ani klasický rozbeh a hrdinovia ( v tomto bode Allanonov predchodca druid Bremen a x-tý drsný pohraničiar ) sú od začiatku na výprave zastaviť zlo opäť v podobe Čierneho Mága. Cestou naberú do party nejakých tých trpaslíkov a elfov a spolu aj osve kľučkujú medzi štandardnou fantasy chamraďou typu trollovia či drsnejšie potvory samý zub a pazúr, akurát miesto škratov sú tu z nejakého dôvodu gnómovia, čo je ale vlastne to isté. Cieľom je samozrejme získať magické artefakty, z ktorých jeden má pomôcť čierneho mága zničiť ( Shanarov meč ) a druhý sa mu len nesmie dostať do rúk ( čierny elfeín ). Paradoxne som si po väčšinu času hovoril že tento diel je vlastne zo všetkých najlepší, čo bude tým že si autor svoje postupy opakovaním vybrúsil až sa blyštia ako diamantový chrup. Vyvraždenie sídla druidov či kráľovskej elfskej rodiny má pekne temné grády, osamotený atentát na čierneho mága tiež, duchovia, čáry-máry, tresky a plesky a finálna megarubačka elfovia vs. divoká a zlá zgerba tiež zmáknutá zatiaľ najlepšie. A človek čaká kedy konečne príde na scénu malý Allanon, lebo tomu sa vyhnúť nedá... tak ako kráľovi striebornej rieky, Brooksovmu fetišu ktorý som nikdy nepochopil. Takže je to trochu divná situácia keď na jednej knihe oslavujem aj kritizujem tie isté veci. Neoriginálna a štyrikrát prevarená, ale aj našliapaná a nabúchaná fantasy čalamáda. P.S. ten drak a červ z obálky v knihe nie sú, tak ako tá nahotinka minule.

Milan.Kuklinek
28.06.2020

Příběh o tom, kterak byl kouzelný meč ukut.
Prequel k Shannarův meč.

Medasek
06.03.2020 4 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. Začátek se trochu vlekl a moc mě nebavil. Nejvíce mě bavily, kapitoly Taye a Jerela Shannary. Hodně jsem si postavy oblíbila.
Trochu mě mrzí, že už se v dalších knihách vyskytovat nebudou. :(

Jirkson
19.08.2019 5 z 5

Vrátil jsem se ke knize po 20 letech a bavila mě, není nad dobrou epickou klasiku.

alexvera
06.05.2018 4 z 5

Skvělý úvod do obsáhlé série Shannara. Rozhodně bych se netroufla pustit do Shannarova meče bez přečtení této knihy. Elfeíny jsou skvělý nápad.

Sliver
01.03.2018 5 z 5

Super fantasy, zrovna tady je totiž vidět jak se Brooks osvobodil od kopírky Pána Prstenů viz. Shannarův meč.

špulo
24.01.2018 5 z 5

Čistá, poctivá high fantasy. Taký úvod do série Shannara, ktorý funguje aj ako samostatná kniha. Dokonca tu nie je ani cítiť ten Tolkien-kopír. Len tak jemnúčko. 89%...

adela9782
22.11.2015 5 z 5

Čteno jedním dechem :)

marek1278
20.05.2015 4 z 5

Skvěle napsaný příběh o Druhé válce ras - celé přečteno skoro jedním dechem, těším se na celou serii

kozel89
04.07.2013 4 z 5

Zatím asi nejlepší kniha co jsem od T. Brookse četl. Kniha představuje svět Čtyř zemí a jejich první problémy v podobě Černého mága. Kniha nemá nudná místa a Brooks je dobrý vypravěč. Kniha mě bavila.

Fravra
09.04.2012 4 z 5

Kniha je psána v klasickém stylu epické fantasy ala Tolkien nebo raný styl autora (čistě fantastkní svět bez přesahů do současnosti). Popisuje druhou válku ras, konkrétně čtyři části jejího dobrodružství (pád Paranoru, hledání černého Elfeinu, ukování Shannarova meče a bitvu o Rhenn). Ačkoliv autor používá osvědčenou dějovou šablonu, a jedná se tak de-fakto o kopii prvního dílu Shannarova meče v jiném časovém období, kniha je stále velmi příjemně čtivá. Doporučuji Shannarova prvního krále přečíst před vlastním prvním dílem série (Shannarův meč), protože tak čtenář získá kontext a lépe pochopí děj i motivace jednotlivých postav (včetně například Allanona).

fantasy

Terry Brooks
americká, 1944
1997  68%Shannarův meč
1997  79%Shannarovy magické elfeíny
1997  78%Shannarova píseň přání
1999  77%Star Wars, Epizoda I - Skrytá hrozba
2000  78%Shannarův první král

Kniha Shannarův první král je v