TERRORDROME TERRORDROME komentáře u knih

Shannarova rada druidů: Morgawr Shannarova rada druidů: Morgawr Terry Brooks

(SPOILER) Finále trilógie je jednoduchá akčná naháňačka, čo je zároveň jeho prednosť aj zadnosť. Nie som veľkým fanúšikom veľkých fantasy bitiek s miliónmi kusov ušatej, rohatej, fľakatej a okrídlenej hávede, takže celkové zameranie na pár hrdinov a záporákov snažiacich sa prešťať jeden druhého bez nutnosti zachraňovať opäť celý svet mi vyhovuje viac. Titulný plazí čarodejník Morgawr osedlá vlastnú vzdušnú loď a ide dokončiť svoje dielo osobne. Roztrúsený a unavený hrdinovia unikajú a postupne sa zgrupujú, až nakoniec dôjde k záverečnému rozstrelu v začarovanej zrúcanine. Dej neuspáva, je neustále v pohybe a prihadzuje pár solídnych príšer k vyvrhnutiu. Nevýhodou je celková jednohubkovitosť kde nie je nič moc k zapamätaniu okrem Morgavrovej špeciality extrakcie ľudských mozgov holými rukami. Finálny duel Morgiho s reštartovanou spievajúcou čarodejnicou nesklame ani nenadchne, proste veci ukončí a nahradí prázdny post druida. Každopádne rozhodne lepšie zakončenie než v predchádzajúcej sérii, hlavne vďaka tomu že tentoraz nie je treba na pár posledných stranách poraziť celú ríšu zla.

11.12.2022 3 z 5

Shannarova pradávná magie: Antrax Shannarova pradávná magie: Antrax Terry Brooks

(SPOILER) Prostredná časť Shannarovskej pradávnej mágie trpí hlavne ťažkopádnym úvodom, kde je to dosť dlho o tom že rozdelené skupinky hrdinov zmätene pobehujú po ostrove a pýtajú sa jeden druhého kde sú ostatný. Istá moja časť už tak trochu škodoradostne čakala či tam budú behať kruhoch až do konca, ale situácia sa zlomila s predstavením hlavného "zloducha" Antraxa, čo je vlastne počítač s príkazom ochraňovať znalosti vo svojich databázach a to za každú cenu. Za pár tisícročí trochu zvlčil a aj keď stále svedomito plní zadanie, tak jeho metódy zahŕňajú vycucávanie mágie z osôb uvedených do virtuálnej reality a konštruovanie biomechanických mutantov z mŕtvol. Shannara podľa mňa bola vždy najviac na vrchole keď do klasického fantasy vstupovali prvky predapokalyptického sveta našej cicilizácie, čo prinášalo väčšiu príchuť šialenstva. taktiež kvitujem že sa tu nehrá o nejaký obligátny koniec sveta, ale "iba" o osobnejší konflikt viacerých strán. Najzaujímavejším charakterom ostáva spievajúca čarodejnica o ktorej už vieme že je vlastne obeťou svojho temného majstra ( ktorý zatiaľ ostáva v pozadí, ale je to odporný plazomrd ) podobne ako Anakin, ale rovnako je nám pripomínané že spáchala príliš veľké množstvo hrozných skutkov na to aby mohla byť vykúpená. Tento diel sa dá označiť za takú béčkovú rubanicu ktorá má spád, napätie, prekvapivú brutalitu, sci-fi prvky a dostatočne silné vypointovanie, ktoré vyžaduje rýchle prečítanie ďalšieho dielu. Svoje štyri hviezdičky si tak poctivo vydrel.

27.11.2022 4 z 5

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Prvý diel veľmi zdráhavo načrtol obrysy nejakej sci-fi ságy, s tým že čitateľ ešte nie je hoden vedieť o čom bude samotný príbeh, na to musí trochu podrásť. Dvojka teda konečne odhaľuje konkrétne parametre, ciele a motivácie, ktoré sa tak nejak všetky stáčajú okolo Fomalhiwana, telekinetického vandráka s revolucionárskymi sklonmi. Vesmírna inkvizícia sa desí potenciálnej vzbury lodí, odhaľujeme kacírske učenie hmyzáckeho náboženstva a dokonca samotný kusadlovitý chitínový pánbožko Akkutlix zdvihne varovný prst zo snovej hmly. Plus všetci zhodne obviňujú Lucasa že je to manipulatívny kretén, čo je spolu s povinnou psychoanalýzou postáv tá otravnejšia časť knihy, ale v závere to má nejaký ten šokantoidný zámer. Ako bonus je tu aj za hrsť akcie kde po sebe miestny džedájovia vrhajú mentálne útoky a vlaky. Za mňa lepšie než predošlý diel, s odhaleniami ktoré dávajú pocit že som dostal na jednu dávku tak akurát a chcel viac.

13.11.2022 4 z 5

Výprava do pekel Výprava do pekel S. Jaroslavcev

(SPOILER) Bratia Strugacký sa prezliekli za istého S. Jaroslavceva aby sa oslobodili od všetkých pravidiel a napísali rozprávkovú space operu plnú lietajúcich tanierov, čajníkov a kastrólov. Hneď začiatok je dosť surrealistický, keď traja super borci nazývaný Atos, Porthos a Aramis prídu na to že zmizol kus krajiny, ktorú "vycucol" vesmírny pirát Dvojhlavý Jul pre potreby Veľkého Krakena. Keď Jul unesie kamarátku týchto troch, tak som teda logicky očakával že v jej záchrane bude spočívať ona cesta do pekiel, ale v skutočnosti pozemšťania nakopú mimozemské pirátske jašterice, morské hviezdice a mončičákov ako nič a až neskôr sa vláda rozhodne že je nutné poslať na planétu vagabundov trestnú výpravu ktorá... taktiež prebehne ako nič a celá populácia kozmických šmejdov je zatknutá mimo záber. Pokiaľ sa vyprávajú historky o pozadí a histórii udalostí je to odľahčená zábava pripomínajúca výpravy Aladára Miazgu na rôzne bizarné planéty, ale keď má dôjsť na akciu odohrávajúcu sa tu a teraz, tak to akoby autorov príliš nezaujímalo a snažili sa to mať čo najskôr za sebou. Rozkúskovanosť príbehu na tretiny u takejto jednoduchej bláznivej historky moc nepridáva a zvlášť v poslednej tretine ktorá sa odohráva o x rokov neskôr. Najlepšou postavou je bez debát ukecaný Dvojhlavý Jul, všetci ostatný sú charaktery na úrovni pornofilmu čo sú všetci namakaný a stále im stojí a to tam neskôr ešte pridajú aj ich deti. To že jednotlivé veci v tomto vesmíre nedávajú zmysel a emzáci z planét kde nepoznajú kyslík a pijú kyselinu pokojne dýchajú pozemskú atmosféru a naopak by vzhľadom k rozjuchanej LSD povahe príbehu nevadilo, za mňa hlavne škoda že je to viac koláž než priamočiare dobrodružstvo.

23.10.2022 3 z 5

Fantomas kontra Juve Fantomas kontra Juve Pierre Souvestre

(SPOILER) Prvý Fantomas bolo také zmätené čosi čo malo predstaviť ultimátneho záporáka takmer z pekla, ale bol to len taký kradoš v prevleku a okolo poskakovali postavy ktoré nič moc nerobili. Druhý diel našťastie vytúruje svoju brakovosť a ostáva zameraný na niečo čo je možné sledovať. Zvlášť ma zaujalo že sa v tom celom Fantomas takmer "nevyskytoval" a len ho bolo tušiť niekde v pozadí udalostí. Nie že by to všetko dávalo nevyhnutne zmysel a samotný majster zločinu nemá nejaký konkrétny diabolský plán, iba zmes krádeží, vylomenín, plus nejaká tá vraždička. Dalo by sa povedať že taká obyčajná kriminalita nehodná tej mysterióznej omáčky, Bondovských pascí a kúzelníckych trikov ktoré má Fantomas v každom rukáve. Ale vďaka priamočiarej pokleslosti historky mi nič z toho nevadilo, ani to že Komisár Juve a novinár Fandor sú neustále spolu, podozrivo často sa držia za ruky a vlastne nemá žiaden zmysel že je Fandor novinár keď celý čas oficiálne pomáha s vyšetrovaním a Juve sa na neho spolieha viac než na zvyšok zboru. Asi najviac pobavila scéna kde sú hrdinovia napálený na natáčaní akčného filmu a zmlátia hercov. V závere náhle vylezie Fantomas z ulity aby vyskúšal nejaký ten epický útek z obkľúčenia. Za mňa to tentoraz fungovalo, ale Fantomas by predsa len potreboval trocha viac šialenstva v oku a prestať spriadať extra komplikované plány kvôli nejakým drobným.

18.10.2022 3 z 5

Shannarova čarodějka Shannarova čarodějka Terry Brooks

(SPOILER) Ďalšia séria v sérii Shannara. To že sa každý ďalší príbeh odohráva desiatky či stovky rokov po tých predošlých je fajn, až na to že všetky generácie sú na jedno brdo a najnovšie postavy sú zasa len klonmi svojich predkov naprieč všetkými knihami. Tentokrát je zápletka viac klasická Káčerovská naháňačka za pokladom, o ktorom nikto presne nevie čo je zač, na palube lietajúcej lode. Celé to má dosť nevyrované tempo, kde story odštartuje rýchlosťou rakety, potom nadlho zabŕdne pri prípravách na cestu a nakoniec zasa seká udalosti takým tempom až sa divím čo vlastne zostane do ďalších dvoch dielov. To videoherné pátranie po troch kľúčoch porozhadzovaných na rôznych ostrovoch pôsobí aj na klasickú fantasy divne mechanicky, zvlášť keď ich získanie je podozrivo strašne jednoduché. Nakoniec sa ukáže že je to všetko súčasť záhadnej hry, čo zdvihne čitateľovu morálku a potrebu ďalšieho dielu aby zistil kam sa to hrdinovia vlastne ženú a čo je za tým. Celý dej teda preskakuje medzi nejakými zaujímavými novými prvkami a tým čo bolo povedané a urobené tisíckrát predtým postavami ktoré mali akurát iné mená. Máme tu samozrejme druida ktorý všetkými manipuluje ( čo v ňom ale tentoraz vyvoláva protichodné pocity keďže si ľúbil že nebude ako jeho predchodcovia ), nejakých drsných tulákov čo fungujú ako svaly celej výpravy, trpaslíka, elfa a samozrejme dvoch neskúsených mlaďasov z ktorých jeden je ako vždy Leah a ten druhý má síce nevyjasnený pôvod, ale keďže v knihe od začiatku nečakane absentuje niekto ďalší z rodu Ohmsfordovcov, tak záhada nie je príliš záhadou a odhalenie nespôsobí šok porovnateľný s nájdením Tutanchamónocej hrobky. Zaujímavá je záporáčka, mladá naštvaná čarodejnica ktorá túži roztrhať druida v zuboch, ale typické odhalenia všemožných rodinných väzieb medzi postavami ma skôr štvali, lebo je to opäť to čo sa v tých príbehoch deje furt. No a čarovného deduška alias kráľa striebornej rieky ktorý sa náhodne zjaví aby dal hrdinovi talizman poslednej záchrany je asi lepšie nekomentovať, ten ma štval vždy aj keď sa mu raz skoro podarilo ospravedlniť svoju existenciu.

09.10.2022 3 z 5

Otrok megaměsta Otrok megaměsta Tomáš Sekerka

(SPOILER) Pokračovanie Clony je priamočiara behačka/strieľačka ako z viedohry. Najskôr sledujeme ako resurektovaný hrdina nadopovaný nanobotmi v súlade s názvom knihy plní úlohy pre korporáciu a potom sa rozhodne dostať k tajomnému vládcovi mesta ukrytom na vrchole mrakodrapu. Ten ho ale nečakane predbehne a okamžite pozve k sebe aby sa šetrilo časom. Zbytok deja je útek pred plazmovými zombíkmi a kozmickým chápadlovým hnusom, niečo ako Lovecraftovská cukrová vata. Hrdinovia sa plazia kanálmi, rozstrieľajú vlak plný banditov a finále je rozšupnutý bum-bum chaos s nejasným kocom, takže pokračovanie niekedy nabudúce. Ďalšie béčko do zbierky čo spoľahlivo baví brutálnou akciou a odpovede na minule predložené záhady sú našťastie vysoko uspokojivé. Sekerka je teda stále pevne zaťatá v zárubni.

15.09.2022 4 z 5

Číňanovy trampoty v Číně Číňanovy trampoty v Číně Jules Verne

Nedávno som čítal Mayovho Červenomodrého Matuzalema a tak ma zaujalo ako si s podobným námetom komediálne ladenej story z Číny poradil Jules Verne, v knihe ktorú som nikdy v detstve nečítal, takže k nej môžem pristupovať s neriedeným dospeláckym cynizmom. Verne bol nepochybne lepší spisovateľ než May, ktorého predstava dobrodružstva spočívala väčšinou v tom že všetkovediaci hrdinovia iba trápili chudákov debilných zloduchov. Na druhej strane May zasa dokázal písať miestami úžasne idiotské hlody, to vždy zdôrazňujem. V prípade číňanových trampôt toho dobrodružstva taktiež moc nie je, lebo je to dosť krátke a Verne má zas vo zvyku zabiť dosť miesta popisom prostredí a historickými okienkami. Bohatý znudený číňan nemá žiadnu radosť zo života a keď jedného dňa príde na mizinu, rozhodne sa poprosiť svojho učiteľa filozofa aby ho zabil, ale nenápadne. Následne však vyjde najavo že o peniaze neprišiel a je dokonca ešte bohatší, ale jeho vrah zmizol a je treba ho nájsť aby nedokončil prácu, lebo nášmu bambusovi sa s toľkými prachmi zrazu nechce umrieť. Tak teda ide na cestu, sprevádzaný svojim lenivým sluhom a dvoma agentmi poisťovne ktorý musia chrániť túto drahú položku do vypršania tremínu. Celé to stojí na tom že sa hrdina pokúša zvrátiť to čo na seba ušil sám, čo je samo o sebe decentne vtipné a občas dôjde aj na nebezpečnú sitáciu, kde sa predvedú úžasné záchranné obleky v ktorých sa môžete plaviť a ešte vám pripravia čaj. V podstate taká krátka vtákovina ktorá celkom pobaví, u mňa teda nakoniec za tri, lebo na štyri by to musel Julo zahnať trochu ďalej a rozbúrať nejaký ten šaolin.

04.09.2022 3 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

Je to taký Americký Kotleta, akurát bez neustálych hlášok a sexu. Autor prakticky nemá vlastné nápady, ale je dosť dobrý v miešaní motívov ktoré už poznáme z milióna iných diel. Hlavný hrdina je účtovník búchač ktorý musí zabiť svojho odporného šéfa vlkolaka a zisťuje že svet je plný nadprirodzených bytostí proti ktorým bojuje vláda aj súkromné organizácie lovcov monštier. Takže samozrejme narukuje aby zachránil svet pred prekliatym conquistadorom ktorý chce zničiť čas. Žiadny prvok v knihe nie je originálny, všetko sme už videli/čítali x-krát, hrdinovia bojujúci s príšeráckou čvargou, upíri, vlkolaci, trollovia, kamenné chrliče aj Lovecraftovské vesmírne hlavonožce. Correia to všetko hodí do kotla, pridá aztécku papriku, miesto Hellboya dosadí Texaského nadšenca do zbraní alias vyvoleného a nechá sa to rubať do ružova. A funguje to! Béčková akčná historka ktorá nie je príliš blbá, príbeh dáva zmysel a nemá hluché miesta, pre fanúšika žánru ideál. Snáď jediná výčitka sa týka hrdinovho soka v láske, ktorý je zbytočne nafintený kretén a dostáva to neustále bez milosti zožrať ako posledná špina. No a to je asi tak všetko

21.08.2022 4 z 5

Červenomodrý Metuzalém Červenomodrý Metuzalém Karel May

Humoristická Mayovka kde sa banda bizarných existencií potĺka Čínou? No dobre to ma zaujíma, lebo stále tvrdím že May dokáže byť vtipný keď chce. Titulný hrdina je nedoštudovaný študent ktorý dostal meno podľa svojho farebného nosa, preslovy jeho pobočníka Gottfrieda sú klenoty slovo za slovom, kapitán Turnerstick si myslí že ovláda dokonale čínštinu keď proste hovorí po svojom a k slovám pridáva koncovky ang-eng-ong-ing a mastná holandská guľa Mijnheer by zožral celý svet, lebo sám sebe pripadá vychudnutý. Keď táto eskadra robí to čo vie najlepšie, teda bordel je to sranda. Nanešťastie by tá kniha mala mať aj nejaký dej a tu sa opäť prejavuje Mayova najväčšia slabina, pretože to bol autor dobrodružných príbehov, ktorý vlastne vôbec nevedel písať dobrodružné príbehy. Samozrejmosťou je náhodné odpočúvanie plánov záporákov a ich následné potrollenie, vďaka čomu je polovica knihy o tom ako sú všetci číňania ( ktorí sú tu buď dobrácky čestný trulkovia ktorý na slovo veria nejakému belochovi ktorý sa práve zjavil pred ich dverami, alebo skorumpované špiny ) našej partii nekonečne vďačný a zahŕňajú ich rôznymi dekrétmi s magickou mocou ktoré im zaisťujú napr. ochranu pred gangom žobrákov. Plus hromada "neuveriteľných" náhod, pretože ak máte za úlohu nájsť len tak naslepo v Číne pár konkrétnych číňanov, stačí ísť za nosom a proste na nich musíte naraziť behom tých najnepravdepodobnejších udalostí. Je doslova nemožné ich minúť! Podobné je to aj s pokladom ktorého nájdenie je nervydrásajúca jednostránková odysea kde stačí Matuzlemovi len hodiť očkom správnym smerom. No a "grandiózne" finále vyrazí čitateľovi zbytky dychu nekonečným objímaním, spievaním nemeckých pesničiek a plakaním od radosti. Veľmi som chcel aby to bolo dobré, ale nejde to.

31.07.2022 2 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Ďalšia variácia na peklo, tentoraz o tom ako príde farmársky démon k podivnému dedičstvu, pretrhne nebeskú blanu a z nej sa vyvalia nacisti priamo skrz plynovú komoru! Kto z nich je horší? Zatratenci sa v tomto pekle "rodia" zo zeme a slúžia čertom ako dobytok z ktorého si podľa chuti odkrájajú raňajky, obed i večeru, veď im to dorastie. Strašne som si túto mytológiu každodennosti užíval a hovoril som si že autor dáva svojimi nápadmi ostatným na frak. Pekelná spoločnosť je ako tá naša, kde nikto nepremýšľa o veciach ktoré sú bežnou rutinou a démoni ani len nevedia čo je ľudský dobytok zač, je to proste len nemé mäso. Keď sa do pekla nahrnú Nemci s bazukami, bolo zvláštne im "fandiť", lebo v tomto prípade oslobodzujú zástupy nekonečne trpiacich mŕtvych slúžiacich ako chodiaci kebab ( ktorý však za života zjavne neboli anjelici keďže skončili v pekle). Bol som presvedčený že maximálne hodnotenie je nevyhnutné, ale po dočítaní sa spustilo peklo v mojej hlave a ja som si spätne začal uvedomovať fatálne nedostatky celej historky. V prvom rade že hlavný ľudský protagonista, tisícročný bojovník so zvláštnymi schopnosťami Rónan je hrdina úplne na prd. Žiadny úderník ktorý sa dokáže po Kotletovsky vysekať z nemožných situácií, tento sa vlastne celú knihu nechá dejom len vláčiť v podstate ako pasívny pozorovateľ a jeho najväčší výkon okrem pár mentálnych trikov je to že poslúži čertom ako tlmočník, za čo si pre seba vyhendluje nejakú úľavu. S tým potom súvisí že by som omnoho radšej videl osobnejšiu story kde sa Rónan sám zubami-kudlami prebíja inferiom a čistí si cestu k najvyššiemu satanovi, než sledoval nezmyselné hurá ťaženie germánov ktoré aj tak k ničomu nevedie! Ako som sa pri čítaní bavil, tak sa teraz už nedokážem cez tieto veci preniesť a celý zážitok mi značne splesnivel. Čia je to smola? Moja!

12.07.2022 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

(SPOILER) Takže o čom to bolo? To sa asi nedá zatiaľ povedať, lebo táto sága nevydáva svoj príbeh príliš ochotne. Svet kde sa ľudia stretli s civilizáciou náboženských fanatikov uctievajúcou hmyzieho boha, psychedelické drogy a rituálne sebaobetovanie. Majú však technológie na cestovanie vesmírom a tak je treba byť s nimi zadobre. Čítanie tejto hubovitej historky sa ľahko môže javiť ako zmätočné, keď sme hodený do sveta ktorý je zrejme detailne prepracovaný, ale my nič nevieme a informácie lezú von ako z asfaltovej jamy tak nejak náhodne. Čosi zhnité páchne v pozadí ( a teraz nemyslím konkrétne spotené ľudské pozadie ale obecné dejové pozadie ) a asi sa chystá nejaká temná konšpirácia, ale akákoľvek pointa toho celého je v tomto momente nedostupný luxus, takže po dočítaní prvého dielu stále vlastne nepoznáme samotnú zápletku, iba niekoľko križujúcich sa línií zbiehajúcich sa v bode ktorý nevieme čo znamená. Ale to nemajú byť z mojej strany sťažnosti, lebo ja som si to celé užíval asi najviac ako sa dalo. Vesmírny inkvizítor, súboje telepatokinetikov, akási vzdialená podzápletka o opustených kolonistoch niekde v zadku vesmíru a flashbacky s hrdinovým hnusným tyranským otcom, profesorom össeológie. Akurát samotný emzáci boli tak trochu sklamaním, dúfal som v niečo cudzokrajne hnusnejšie než len veľké nosy a plantavé uši. Ale majú moju plnú pozornosť, takže až sa niekedy dozvieme čo sa tam deje nech to radšej stojí za to.

29.06.2022 4 z 5

Deník nalezený ve vaně Deník nalezený ve vaně Stanisław Lem

Lem tentokrát na vlne rýdzej absurdnosti. V úvode je predstavený výskum o tom ako bytosti z ďalekej budúcnosti odhaľujú trochu bližšiu budúcnosť, kde došlo k papierokalypse čo uvrhla ľudstvo do doby temna a podrazáctva. No a potom už ponoríme do nezmyselného príbehu kde by mal hrdina plniť akúsi misiu, ale nie je schopný zistiť o čo ide. Celé je to teda o tom že behá hore dole po mieste zvanom "barák" a snaží sa získať svoje rozkazy, čo sa ukazuje ako nemožné, keďže všetky zodpovedné postavy sa chovajú ako zo skečov Monty Python, blábolia o šifrách v šifrách v šifrách, dvojitých, trojitých, štvor a viac-itých špiónoch a občas proste spáchajú samovraždu. Lavína nepravdepodobných a protirečiacich si udalostí drví hrdinovu psychiku a jediným útočiskom pred mozgovým preťažením je kúpeľňa do ktorej sa hrdina vracia pred odpočinúť si pred ďalším nájazdom na útesy nepríčetnosti. No a ešte je tu pasáž kde to dotiahne k najvyššiemu z najvyšších a zloží ódu na bradavice. Dokážem si podobné uletenosti užiť, ale chcelo by to aspoň nejakú pointu, pretože to vôbec nijako nekončí, čo síce podčiarkuje večný kolobeh byrokratickej a ideologickej paranoje, ale môj mozog je tiež len človek a bez nejakého aspoň čiastočne uspokojivého finále sa akosi vzpiera. Takže fajn, ale aspoň zrnko nejakého ukotvenia v zrozumiteľnej realite by to mohlo osoliť.

12.06.2022 3 z 5

Shannarovy talismany Shannarovy talismany Terry Brooks

(SPOILER) Posledný diel Shannarovho dedičstva získava najnižšie hodnotenie v rámci série. Všetky postavy sa pomaly zliezajú späť zo svojich výprav a spolu dohromady vytvoria jedného megatransformera čo zatočí so zlom. Alebo sa budú ponevierať okolo, rôzne stretávať, spytovať svoje svedomia a naštartujú troška gerilovej vojny proti zlej federácii a jej temným pánom. Celé je to na môj vkus moc roztrieštené na hromadu črepín ktoré sa váľajú všade po zemi a aj keď je každá z nich sama o sebe viac či menej dobrá, tak celkový obraz pripomína skôr nahrubo pozošívané Frankensteinovo monštrum ktoré síce žije a dýcha, ale jeho údy sa chcú rozutekať každý po svojom. Vrcholom knihy je jednoznačne Walker Boh a jeho duel s jazdcami z apokalypsy, čo bola asi jediná skutočne nápaditá vec, aj keď dosahovanie malých úspechov v partizánskej vojne prináša satisfakciu, hlavne keď hrdinovia začnú poriadne peniť. Každopádne práce majú ako na kostole keďže nepriateľom je celá nacistická fantasy ríša, ale do konca ostáva len pár strán, čo pôsobí dosť znervózňujúco. Trebárs na genocídu trpaslíkov sa od prvého dielu úplne zabudlo. Taktiež som dúfal že Kráľ striebornej rieky, ktorému sa v Shannarovom Druidovi konečne podarilo vydobiť si skutočnú relevantnosť v tomto univerze sa do celej veci vloží nejakým zásadnejším spôsobom, minimálne ako dovetok predchádzajúcich udalostí, ale nebolo nič okrem trápneho zachraňovania odzadu. Finále je úplne suché ako Bondovo martini pretrepané nemiešané a na porazenie celého obrovského zla stačí len zabiť hlavného kápa, všetky ostatné potvory sa razom rozplynú a zbytok fašistickej čvargy proste stratí chuť bojovať, takže sa rozídu a hotovo. No a nakoniec sú tu postavy Para a Cola, ktorí by logicky mali byť hlavnými hrdinami, ale majú v celej sérii najmenší priestor, čo je paradoxne asi dobre lebo sú aj najmenej zaujímavý. Takže som tomu naložil, ale zlé to nebolo, len také nešťastne priemerné a vo finále odseknuté.

01.06.2022 3 z 5

Fantomas Fantomas Pierre Souvestre

Tak som podľa popisov čakal temnejší brakový thriller kde Fantomas nie je Bondovský zloduch s lietajúcim autom a inšpektor Juve srandovný Funés. Dostal som ale maximálne treťotriednu, zmätenú rádobydetektívku kde priveľké množstvo postáv občas objaví mrtvolu. V každej druhej scéne potom vidíme nejakú novú postavu z ktorej sa vždy vykľuje maskovaný Juve, ktorý chodí inkognito po náhodných miestach. On jediný verí že Fantomas naozaj existuje a robí z neho úplného všemocného satanáša pre ktorého "nie je nič nemožné", ale ja ako čitateľ vidím iba obyčajného trochu šikovnejšieho kriminálnika ktorý občas niečo čórne a niekoho zamorduje, pričom si nasadí falošnú briadku a parochňu, čo z neho má robiť zločinecké monštrum. Kniha navyše nedáva zmysel ako samostatný príbeh, iba ako úvod do série kde sú predstavené postavy ktoré budú v ďalších dieloch dôležité, ale v tomto sú zbytočné, napr. srandovný somrák Bouzille, bez ktorého by sa nič nezmenilo. Prekvapil ma "zrod" novinára Fandora, ktorý ale tiež len čaká až k niečomu bude a asi jediné čo za niečo stálo bol záver s popravou na gilotíne, kde však dej náhle končí takmer uprostred vety. Takže tento prvý diel nemá čím zaujať ( snáď okrem popisov francúzskej smotánky a spodiny roku 1911 ) a ostáva len dúfať že ďalšie diely pritlačia na pílu a ukážu nejaké béčkové rošambo.

08.05.2022 1 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

(SPOILER) Kubrickov film mám rád a konečne som sa dostal aj k predlohe. Dej je dosť jednoduchý, ale samotné čítanie textu náročnejšie , pretože hrdina/vyprávač hovorí takzvaným jazykom týnov kde sa to hemží spotvorenými anglickými, ruskými či nemeckými výrazmi, takže Hjumaníci majú hendky, fútky, ajká, cány a hírujú, lukukú, skrímujú, tolčokujú a podobný fisíz. Alex je sociopat bez štipky empatie pre ktorého je každodennou bežnou zábavou kradnutie, mlátenie ľudí a najviac uspokojenia pociťuje keď z nich strieka nádherná červenočervená "blažka". Raz ale dopadne jeho "rejzr" na kameň a on v base podstúpi "liečbu" po ktorej sa mu robí zle len pri pomyslení na zlo, takže sa role obrátia a jemu sa mstia všetky jeho obete. Film je z knihou v podstate úplne totožný a rozdiely sú len v detailoch ako že vo filme dostane po zrade "frendíkov" po "gulliverovi" fľaškou zatiaľ čo v knihe reťazou a miesto "ouldaných" dôchodcov z knižnice je zmlátený bezďákmi. Pri porovnaní tak nakoniec kniha oproti filmu stráca, lebo film ponúka okrem príbehu navyše Kubrickov "bolšácky" maniakálny vizuál. Jediný jasný rozdiel je potom v dodatku po finále ktorý film už neobsahuje a vyliečený Alex tam prestáva byť násilným zloduchom pretože sa stal plnoletým a pubertálne výčiny už ho nezaujímajú, lebo musí pracovať. Nedáva to príliš zmysel, lebo napr. jeho bývalý parťáci nastúpili k polícii kde majú možnosť ventilovať svoju krutosť verejne a legálne, ale symbolicky viem čo autor hovorí.

08.05.2022 4 z 5

Omega, planeta zla Omega, planeta zla Robert Sheckley

(SPOILER) Taká sci-fi jednohubka o chlapíkovi ktorý je odsúdený za vraždu ktorú si mepamätá, lebo mu bola v rámci trestu vymazaná pamäť a je transportovaný na väzenskú planétu riadenú zločincami pomocou bizarného systému protikladov. Na jednej strane veľký dôraz na prísne dodržiavanie absurdných pravidiel, na druhej spoločenský postup je možný len verejným porušovaním týchto pravidiel. Užívanie drog je povinné, tak ako členstvo v cirkvi zla a za nedodržiavanie sú tresty, ktoré ak prežijete, vyšvihne vás to hore. Plus vás môžu náhodne vylosovať ako lovnú zver a tak podobne. Hrdina sa snaží hádzať na všetko bobkom, takže fasuje tresty, ale vždy z toho vyjde ako víťaz, čo ho ešte viac štve. Keď v rámci menšej revolúcie zosnovanej bandou intelektuálov uniká späť na zem, zisťuje že tam je to úplná utópia kde ľudia ani nevedia čo je násilie, čo sa ta nejak nezhoduje so všetkými tými väzňami čo sú lifrovaný na Omegu. Vtip je v tom že ľudia sú v škole hypnoticky manipulovaný aby práskali sami na seba keď sa im niečo nezdá. Svištiaca béčková jazda podivnou spoločnosťou s nejakými zaujímavými myšlienkami navrch, fajn vec.

01.05.2022 3 z 5

Poklad Inků Poklad Inků Karel May

Spočiatku som si myslel že sa snáď jedná o vôbec najzábavnejšiu Mayovku, štýlom naviac pripomínajúcu skôr Verneovku. Hrdinom je bláznivý profesor s prostorekým pomocníkom pátrajúci po pravekých kostrách ktoré sa údajne povaľujú v juhoamerických pampách. Priblble srandovné/srandovne priblblé rečičky Mayovi vždy išli a dosť dlho je kniha o tom ako sa títo dvaja nemtavý trotlovia nejako pretĺkajú za snom o antediluviálnych koštiaľoch a keď do party priberú ešte aj šialeného aristokratického chirurga ktorý neustále každému ponúka amputácie čohokoľvek, tak to bola fajn nezáväzná zábava. Nanešťastie to nevydrží a skĺzne do podstatne nudnejšej Mayovskej rutiny. Najväčší geroj zvaný Otec Jaguár je juhoamerická verzia Old Shatterhanda so všetkým čo k tomu patrí, vrátane nemeckého pôvodu, všetkoznalectva a nekonečnej šľachetnosti, čo v preklade znamená že je nudný patrón ktorému sa odpovedá jedine "áno pane" lebo má vždy pravdu. Politická zápletka o nejakých revolúciách je značne vágna, skoro až vaginálna a do toho vstupujú staré krivdy zosobnené "úplnou náhodou" ako inak presne tými "zlými revolucionármi" ktorí mimo iné môžu za všetko čo sa našim hrdinom kedy stalo. Foter Jaguár robí presne to čo Oldo Drvič, náhodne odpočuje kompletné plány špatošov a potom už len pripraví pasce kde všetkých donúti stať sa priateľmi. Teda okrem tých nepolepšiteľných, ktorí musia biedne zhynúť na vlastnú hamižnosť. Zábavné postavy z prvej tretiny musia ďalej slúžiť len ako Jaguárova príťaž keď sa dementi neustále nechávajú chytiť banditmi pri snahe o hrdinstvo či naháňaní pravekých kostí. Celkové hodnotenie by som dal niekam do ľahkého podpriemeru, lebo úvodná zábavnosť je nešťastne utlčená do bezvedomia skostnatenou Mayovitosťou.

16.04.2022 2 z 5

Shannarova Elfí královna Shannarova Elfí královna Terry Brooks

Tentokrát o hviezdičku menej než minule, lebo je zo celé o Elfoch, ktorí nie sú to najzaujímavejšie čo môže fantasy svet ponúknuť. Inak to ale pokračuje v poriadne temnom štýle a tak sledujeme cestu na ostrov obkľúčený príšerami kde si Elfovia po exode stvorili svoje súkromné peklo, čo je moc fajn. V tomto bode si musím rýpnuť do dvoch vecí, ktoré sa vinú celou sériou. Za prvé, Brooks popisuje väčšinu nepriateľských potvor proste ako niečo pokrivené a deformované, s hromadou zubov a pazúrov. Po x-tom rovnakom popise si človek povie že Brooks nevládne príliš veľkým množstvom fantázie týmto smerom. No a za druhé, Brooksovi hrdinovia pijú jedine pivo. Keď sú nutený lôchať vodu, viete že je zle a sú tisíc kilometrov v nejakej hnusnej pustine. Nikdy mu nestačí povedať že na večeru mali zbytky z diviaka, vždy musí dodať že to zapili pivom! Ale späť k deju, Wren má za úlohu priviesť Elfov späť, čo znamená dostať ich z ostrova zamoreného všetkým možným a ktorý navyše čoskoro exploduje. Vypichol by som solídne hororové pasáže s nejakými ektoplazmatickými psycho mátohami zvanými "Drakulovia"! Pointa je že Elfovia majú v skriniach pár stoviek pekne slizkých kostier z minulosti, ale snáď sa to vsiakne. Blížime sa do finále Dedičstva.

10.04.2022 4 z 5

Na planetě otročích robotů Na planetě otročích robotů Harry Harrison

Galaktický skorohrdina Bill od minula pochopil že vojenskou mašinériou najlepšie prepláva keď sa bude tváriť ako jeden z nich a tak si nasadil kly po svojom bývalom inštruktorovi a buzeruje nováčikov na cvičisku. Imidž mu kazí akurát jeho náhradná kuracia noha než si zoženie nejakú ľudskú. Výhodou oproti prvému dielu sa spočiatku zdá byť ucelenosť príbehu oproti poskakujúcej koláži príhod, lebo Bill s partou ( nadradený nadriadený, mužatka či technik menom Cy Berpunk ) letia zistiť kde Čingrovia vyrábajú bojových drakov. To je však iba klam, rovnako ako to že planéta na ktorej stroskotajú je obývaná výhradne robotmi. Ukáže sa však že je to celé veľký bordel kde sú hrdinovia iba vláčený z miesta na miesto a všade narážajú na ďalších a ďalších strojových aj organických magorov ktorí si želajú večnú vojnu s kýmkoľvek. Netvrdím že je to celé nevtipné, akurát že po tom čo narazia na x-tý kmeň čo bojuje s nejakým iným a nikto nevie prečo, tak zábava práve negraduje, skôr naopak. Áno, sú tam vtipné hádky a trefné satirické šťuchance, ale keď je to celé ako jazda autobusom po zastávkach, kde vždy niekto nastúpi a vystúpi pričom je vám jedno kto to bol, tak to nie je žiadne literárne veľdielo. Roboti, Rimania, indiáni, falošný Merlin z krajiny Oz... mať to tak nejakú normálnu štruktúru deja ktorá k niečomu speje dal by som o hviezdičku viac.

20.03.2022 3 z 5