Výprava do pekel

Výprava do pekel https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37234/vyprava-do-pekel.jpg 4 32 6

Sci-fi román s pohádkovým námětem odehrávající se ve vzdálené budoucnosti na Zemi i ve vesmíru. Pohádkové ladění románu je zřetelné nejen v jeho ději, ale i v jeho ději, ale zejména v postavách (doktor Bolíto, moudří pavouci, Planeta padouchů apd.), přestože hlavní hrdinové románu mají mnohem blíže ke zcela skutečným postavám, známým čtenářům z dobrodružných knih - jsou neohrožení, charakterní, ochotní položit život jeden pro druhého. Ne nadarmo si tito tři přátelé říkají Athos (umělec), Porthos (sportovec) a Aramis (vědec) a mají i svého D´Artagnama, ovšem v sukních, který se jmenuje Galja. Milovníci fantastiky v knize najdou vše, co k tomuto žánru patří: vesmírné bitvy na fantastických strojích, líčení nevysvětlitelných přírodních úkazů, neuvěřitelná dobrodružství mezi mimozemštany a množství fantastických, technických i obyčejných vtipných nápadů, které jsou v knize spolehlivou zárukou čtivosti i napětí. Pod pseudonymem Jaroslavcev se skrývají bratři Strugačtí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Ekspedicija v preispodňuju , 1974

TERRORDROME
23.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Bratia Strugacký sa prezliekli za istého S. Jaroslavceva aby sa oslobodili od všetkých pravidiel a napísali rozprávkovú space operu plnú lietajúcich tanierov, čajníkov a kastrólov. Hneď začiatok je dosť surrealistický, keď traja super borci nazývaný Atos, Porthos a Aramis prídu na to že zmizol kus krajiny, ktorú "vycucol" vesmírny pirát Dvojhlavý Jul pre potreby Veľkého Krakena. Keď Jul unesie kamarátku týchto troch, tak som teda logicky očakával že v jej záchrane bude spočívať ona cesta do pekiel, ale v skutočnosti pozemšťania nakopú mimozemské pirátske jašterice, morské hviezdice a mončičákov ako nič a až neskôr sa vláda rozhodne že je nutné poslať na planétu vagabundov trestnú výpravu ktorá... taktiež prebehne ako nič a celá populácia kozmických šmejdov je zatknutá mimo záber. Pokiaľ sa vyprávajú historky o pozadí a histórii udalostí je to odľahčená zábava pripomínajúca výpravy Aladára Miazgu na rôzne bizarné planéty, ale keď má dôjsť na akciu odohrávajúcu sa tu a teraz, tak to akoby autorov príliš nezaujímalo a snažili sa to mať čo najskôr za sebou. Rozkúskovanosť príbehu na tretiny u takejto jednoduchej bláznivej historky moc nepridáva a zvlášť v poslednej tretine ktorá sa odohráva o x rokov neskôr. Najlepšou postavou je bez debát ukecaný Dvojhlavý Jul, všetci ostatný sú charaktery na úrovni pornofilmu čo sú všetci namakaný a stále im stojí a to tam neskôr ešte pridajú aj ich deti. To že jednotlivé veci v tomto vesmíre nedávajú zmysel a emzáci z planét kde nepoznajú kyslík a pijú kyselinu pokojne dýchajú pozemskú atmosféru a naopak by vzhľadom k rozjuchanej LSD povahe príbehu nevadilo, za mňa hlavne škoda že je to viac koláž než priamočiare dobrodružstvo.

jozik_v_tumane
06.03.2021 5 z 5

Za mě jeden z vrcholů tvorby Strugackých. Zařadil bych mezi 5 či 6 nejlepších titulů... Akční, vtipné, dojemné... Spousta úžasných postav, zejména s Dvouhlavým Julem si dali záležet... Nejraději bych si to přečetl hned znovu... Knížka, po jejímž přečtení je mi smutno, že ji musím opustit...

Bulba
26.10.2020 5 z 5

Vtipná pohádková sci-fi - ani skoro 50 let jí nic neubralo na čtivosti. Inu Strugačtí jsou páni spisovatelé.

JosefKomensky
09.03.2019 4 z 5

Cetl sem to a moc se mi to libilo - bylo to v dobaach, kdy mi slovo space opera pranic neriikalo ale tohle mi spiispripomynalo kosmicky ostrov pokladu. Podobne rekvizity (planet vesmirnych piratu ) sem pozdeji nasel rovnez v Bulycevove Alence

Marla
07.12.2017 5 z 5

Velkolepé,pohádkové a košatě rusky psané sci fi,plné bohatýrū,zvláŝtních bytostí a opravdového přátelství. Zábavné čtení!

smisek05
18.06.2014 4 z 5

Jako oddechová četba, super. Kniha od začátku do konce hýří vtipem a nadsázkou. Mohu doporučit.

1988  76%Výprava do pekel
2004  87%Podrobnosti o životě Nikity Voroncova

Kniha Výprava do pekel je v