Na planetě otročích robotů

Na planetě otročích robotů https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28309/bill-galakticky-hrdina-na-planete-otrocich-robotu-28309.jpg 3 28 4

Bill, galaktický hrdina série

Nejbláznivější dobrodružství všech časů a vesmírů Je dokonalým mezihvězdným kavaleristou: velký, silný a vlastní obě paže pravé. Mezi předními zuby mu sedí pohledný tesák. Je znám jako desátník Bill, a vše by bylo v pořádku nebýt toho, že jej vysadili na planetu obydlenou těžkými ocelovými obludami, vládkyní, jež přitahuje spíše nebezpečí než ctitele, a elektronickým čarodějem jménem Ky Berpank…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Classic And

The Planet of Robot Slaves , 1989

Corso
18.07.2023 3 z 5

Neprislo mi to ani vtipne, ani ako parodia a vysmech armadneho cirkusu, ani ako vesmirne dobrodruzstvo to az tak nefunguje. Dokonca Bill je trosku oproti jednotke upozadeny, V podstate si to tie tri ani nezasluzi. Ale literarny zazitok este viac podkopava nekvalita prekladu, forma tretotriednej brozurky, ktora je pre to obdobie a Classic And znama. Navyse citatel v tom case musel pretrpiet poprehadzovane poradie knih, ja si to teraz davam zaradom ako to bolo pisane, Classic to vypustil az ako stvrtu knihu. Texty su obcas natlacene nahusto ze normalne kontrastuju odstavce. Proste musite sa spratat do 160 stran textu silou mocou. Modravo sedy recyklovany papier krasne vyzdvyhuje pulp-scifi-feeling. Zaujimave vsak je ze obcas je to naozaj putavo napisane, niektore casti. Ale ako vidite, to ze som sa pocas citania zaoberal takymi kravinami ako kvalita papiera, svedci o tom ze hitparada to teda nebola.

Pre mna su vsak tieto knizky symbolom porevolucnej doby. Vydavatelstva ako Laser, Classic, Trifid, AF167 boli ako zjavenie. Znak ze sa naozaj "zozapadnieva". Vydavatelstva ktore prinasali portfolia zvucnych mien a doslova si kradli autorov, a sypali to na trh. Vyhradne len fantastiku. Bolo toho zrazu tolko, ze cudujsasvete, male okresne mestecko ako Zvolen sme mali specializovane knihkupectvo len na fantastiku a ezoteriku! (Samozrejme neprezilo ani dva roky.) Dovtedy sa na fantastiku cakalo len od zabehnutych velkych vydavatelov ktori to zaradovali skor len do okrajovych edicii zamiesane s detektivkami. A len zname mena. Akurat ze tie knihy Asimova, Clarka,Lema a Strugackych potom boli rozchytane okamzite. Holt kazda doba mala to svoje. Za komancov Asimova a schodze o schvalovani a nezavadnosti literarneho diela a ideovej nezavadnosti autora.
Porevolucne devatdesiatky zasa zivelnu zaplavu zle prelozenych, nekvalitne lacno natlacenych scifi, fantasy, horor podlznosti. Zrazu mohla mat fantastika svoje vlastne police v knihkupectve, a citatel prazdnu penazenku ale kazdy tyzden kapsu plnu knih.

TERRORDROME
20.03.2022 3 z 5

Galaktický skorohrdina Bill od minula pochopil že vojenskou mašinériou najlepšie prepláva keď sa bude tváriť ako jeden z nich a tak si nasadil kly po svojom bývalom inštruktorovi a buzeruje nováčikov na cvičisku. Imidž mu kazí akurát jeho náhradná kuracia noha než si zoženie nejakú ľudskú. Výhodou oproti prvému dielu sa spočiatku zdá byť ucelenosť príbehu oproti poskakujúcej koláži príhod, lebo Bill s partou ( nadradený nadriadený, mužatka či technik menom Cy Berpunk ) letia zistiť kde Čingrovia vyrábajú bojových drakov. To je však iba klam, rovnako ako to že planéta na ktorej stroskotajú je obývaná výhradne robotmi. Ukáže sa však že je to celé veľký bordel kde sú hrdinovia iba vláčený z miesta na miesto a všade narážajú na ďalších a ďalších strojových aj organických magorov ktorí si želajú večnú vojnu s kýmkoľvek. Netvrdím že je to celé nevtipné, akurát že po tom čo narazia na x-tý kmeň čo bojuje s nejakým iným a nikto nevie prečo, tak zábava práve negraduje, skôr naopak. Áno, sú tam vtipné hádky a trefné satirické šťuchance, ale keď je to celé ako jazda autobusom po zastávkach, kde vždy niekto nastúpi a vystúpi pričom je vám jedno kto to bol, tak to nie je žiadne literárne veľdielo. Roboti, Rimania, indiáni, falošný Merlin z krajiny Oz... mať to tak nejakú normálnu štruktúru deja ktorá k niečomu speje dal by som o hviezdičku viac.

Predator3313
02.06.2021 4 z 5

Pro mě dost nečekaně, mě druhý díl bavil víc než první. Bill působí sice přitrouble, nicméně sem tam se ukáže jako myslitel, čímž je mi fakt hodně sympatický.
Jdu číst dále :)

Luigi1
14.02.2021 4 z 5

Bill je hrdina,který musí plnit úkoly mu zadané a nemá na výběr.Zajímavě podaný příběh hrdiny.

Harry Harrison
americká, 1925 - 2012
1995  87%Na západ od ráje
2001  88%Kladivo a kříž
1991  82%Druhá planeta smrti
1995  77%Ocelová krysa
1999  84%Zima v ráji

Kniha Na planetě otročích robotů je v