Zima v ráji

Na zemi, kde stále dominují potomci dinosaurů, mohou lidské bytosti proti strašlivé biotechnologické civilizaci Yilané postavit pouze svůj důvtip. Kerrich, který strávil mládí jako zotročené domácí zvíře těchto ještěrů, má nyní zachránit svůj lid – s pomocí mořeplavců Paramutan. Aby dosáhl úspěchu, musí vsadit do hry budoucnost celé lidské rasy… Zima v ráji je pokračování známého příběhu Harryho Harrisona Na západ od ráje o gigantickém střetu mezi dvěma zcela odlišnými kulturami – ještěřími Yilané a vynalézavými savci, jež se odvážili vyzvat na souboj neomezenou moc inteligentních pla­zů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15449/zima-v-raji-fsW-15449.jpg 4.244

Ráj (2.)

Winter in Eden (1986)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Straky na vrbě

ludek.n

Po famózním vstupu do světa Yilanè je tu druhá kniha série, a jak to už v podobných případech nezřídka bývá, ztratila Zima v ráji mnohé z kouzla úvodního dílu. Není to proto, že by příběh upustil páru nebo se vydal nečekaným směrem, spíš jakoby malinko zabloudil a zapletl se sám do sebe. Tam, kde jsme v první knize poznávali podivuhodnou ještěří biotechnologickou civilizaci a její fungování, nyní máme nemastné neslané filozofování Dcer života/smrti, které nemá daleko k náboženskému fanatismu se všemi jeho klasickými projevy. Ani mořeplavci Paramutan už nemají onu životnost lidí Sasku, jež tolik pozvedla vyprávění v předchozím díle a zavedla ho k novým a vzrušujícím okamžikům. Pořád je tu samozřejmě co nacházet a objevovat, čím se bavit… jen se mi zdá, že tentokrát se jede na nižší rychlostní stupeň.

WugWugs

Alternatívne prehistorické dobrodružstvo pokračuje a dej sa nám rozštepuje na viac postáv. Kerrick síce zostáva v jeho ťažisku, pribúdajú však noví hominidi a Yilania doplácajú na vnútorný rozkol. Harrison trochu poľavil z násilia, a tak nové medzidruhové stretnutia prebiehajú nepomerne optimistickejšie ako v prvej knihe. Znamená to aj o niečo menej napätia a trochu nečakane rýchly koniec - asi 50 strán pred koncom knihy samej, zostávajúce stránky prekvapivo vypĺňajú dodatky z histórie, vedy a jazyka Yilané a ďalších druhov. Od Zimy v raji som očakával silnejší konflikt, dostal som nadviazanie a prehĺbenie nových vzťahov - ktoré naskýtajú celkom nové možnosti pri Návrate do raja. Dôstojné pokračovanie, mohlo byť trochu obsiahlejšie, ale nesklame toho, komu sa zapáčila prvá časť. 3.5

burianek
30.08.2017

Celá série super. Mimořádný námět, knihu doprovázejí super ilustrace. Moje oblíbená kniha i autor.

Aliii
31.08.2012

Druhý díl trilogie (Na západ od ráje, Zima v ráji, Návrat do ráje) s do detailu propracovaným světem, v němž vládnou studenokrevní inteligentní živočichové. Ve všech knihách jsou moc zajímavé ilustrace s podobou jednolivých popsaných živočichů a celá řada dalších informací o tomto světě, včetně způsobu života a jazyků používaných jednotlivými skupinami tvorů.