TerJac TerJac komentáře u knih

Dole Dole Lucia Magašvári

Ještě lepší než Strašidelnická! Tohle bylo super a napnutá jsem byla dost. Super!

09.02.2022 5 z 5

Strašidelnická Strašidelnická Lucia Magašvári

Pěkná dobrodružná kniha pro děti s fantazií. Sice si myslím, že lépe stravitelná bude pro děti pražské, ale přikláním se už zde k vyřčenému názoru, že zakomponování metra do příběhu bylo fajn. Stejně jako ostatních dominant a historických symbolů. Pěkné.

08.02.2022 4 z 5

Oslík a vánoční andělíček Oslík a vánoční andělíček Otfried Preussler

Milé jako vždy a vše od tohoto autora. K tomu samozřejmě se skrytým poselstvím, které znovu opakuje, o čem ty Vánoční svátky vlastně jsou. O huse? Dárcích? Nebo o připomenutí toho největšího zázraku? Každý na to má odpověď svou, a podle toho má svůj Vánoční shon :)

08.02.2022 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Kniha se mi dostala do rukou náhodou, a protože byl čas, přečetla jsem ji jedním dechem za jeden den. Musím říct, že kniha byla skvělá. Autorku neznám, a tohle byla moje prvotina od ní. A musím říct, že se mi velmi líbí to, jak uchopila příběh, jehož téma není v literatuře nijak opomíjené. Lidské osudy a život, který se obrací, kam se mu zamane, je námětem mnoha příběhů. Ale tento příběh podaný očima myši, která se přičiněním svého osudu dospělého jedince "zasloužila" o to, aby měla možnost se na život podívat znovu a pochopit jej představuje zkrátka úplně jiný level. Ať již v reinkarnaci věříte, či nikoli, já to brala jako určitou metaforu ducha bloudícího po světě, který má možnost konečně něco pochopit, ale bohužel už ne změnit. A to už bylo zpracované jako téma nesčetněkrát, a přesto se této autorce podařilo toto téma zhmotnit úplně do jiné podoby, která tomu dala úplně jiný šmrnc. Bylo to pro mne zpestření ale i k zamyšlení, a za to děkuji :)

14.01.2022 5 z 5

Strážkyňa slnka Strážkyňa slnka Maja Lunde

Nádhera. Opět nezklamala. Příběh co donutí zamyslet se, chytne za srdce, jednoduše osloví. K tomu dech beroucí ilustrace. Jsem ráda že ji mohu postavit vedle sněhové sestřičky do mé knihovny.

28.12.2021 5 z 5

Brlůžky Brlůžky Mária Nerádová

Kniha je roztomilá, to určitě, protože prostě obsahuje pěkné ilustrace, ale to je vše. Po informativní stránce, a z hlediska toho, co se dítě z toho dozví, je to kniha na nic. Opravdu se omlouvám, ale hrozně moc mne zklamala. Že se z kvásku peče chleba je informace sice dobrá. A můj syn ji třeba pochopil bez problému, ale pouze proto, že je to vesnické dítě, a žije úplně jinak a navíc jeho maminka z kvásku doma peče. Pro ostatní jeho kamarády absolutně k nepochopení, protože chyběly ostatní zajímavé informace, které by to oživily (tudíž potom nerozumím nač tu byl kvásek zmiňován). Dále postrádám smysl v putování po jednotlivých brlozích. Tady jsme se prakticky nedozvěděli nic. A prasata v žaludu u počítače mne teda dostala. Berušky šijící v hrášku módní kolekci? Jako malé dítě bych absolutně nechápala, proč má beruška brloh v hrášku. To potom s hráškem sníme i berušky? Nechci být zlá, ale abych tady knihu hodnotila na jedničku jen proto že jí někdo pěkně nakreslil - tak takových knih máme na mraky. Naprosto nezaujala.

20.12.2021 1 z 5

Dědeček v růžových kalhotách Dědeček v růžových kalhotách Lucie Hášová Truhelková

ANO! Více takovýchto knih prosím. Ten děda je má krevní skupina, hlavně co se toho splachování záchodu týče :) Je až strašidelné číst knihu, kde máte pocit, že někdo sepsal a tajně vydal vaše myšlenky. Děkuji autorce! Skvělý počin.

17.12.2021 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Bože, já nevím jestli dokáži pořádně napsat, co právě cítím. Kniha byla pro mne famózní. Jsem dospělá a nemám problém číst vkuse Kinga. A právě o to víc, si cením autorů, kteří mne svou knihou, určenou pro dítě, dokáží strhnout natolik, že jsem opět ta malá holka, která věří a prožívá každý řádek textu. Kniha u mne pět jen dokázala, jak moc velký autor Rownlingová je. Nebudu zde vést spory o tom, jak moc knihu pochopí děti protože si myslím, že hodně záleží na tom, z jaké čtenářské rodiny dítě pochází. Synovi bude zakrátko 5 let, ale troufám si říci, že by tento příběh dal se mnou hravě. Právě proto, že společně čteme od kolíbky, čteme každý den, a fantazii máme více než bohatou. A už se moc těším, až mu tento příběh budu moci předat, jak se budu těšit na jeho napětí, a závidím mu, že bude vše prvně prožívat tak, jak jsem to nyní měla já.

Tohle je totiž ryze dětský příběh, který v sobě skrývá mnoho poselství. Poselství o skromnosti, lásce a úctě k lidem, i (hlavně u dětí) k svým hračkám, které jim dělají společníky. Právě tohle probíráme se synem neustále, hlavně když se mne ptá, proč mám stále své hračky z dětství, a proč toho medvěda s rozbitým nosem nevyhodím.
Věřím, že tenhle příběh mu na vše odpoví.

17.12.2021 5 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Velmi dlouho jsem váhala nad tím, jak tuto knihu vlastně ohodnotit. Musím přiznat, že jsem k ní přistupovala velmi skepticky. Kecičky, které se mi dostaly do rukou první mě neoslovily, a jako jednu z mála knih (většinou se snažím vše dočíst) jsem tuto knihu v její půlce odložila. Tahle kniha se ke mne dostala náhodou, a tak jsem se rozhodla, že dám autorce druhou šanci.

A oslovila mne. Jako bych četla knihu úplně od někoho jiného, než jsem původně čekala. Příběh se mi líbil, možná i tím, že se odehrával v prostředí, které mám moc ráda. Oslovil mě i tou těžkou pravdou, která nad každým z nás visí. Jen my se ji snažíme nevidět - že nic prostě není často tak, jak chceme my. A že osud je nevyzpytatelný.

V hodnocení jsem ale hvězdu ubrala. Mému nadšení vzal vítr z plachet závěr knihy. Nějak jsem se s tím, jak se vyřešili problém z Adamem , nedokázala popasovat. Kniha, která na mne dýchala složitými osudy všech lidí, se potom (pro mne) v závěru bohužel stala skoro pohádka či telenovela. Tak nějak dost přitažené za vlasy. Ale stačilo to, aby mne to dost vyvedlo z mého nadšení.

Asi nejsilněji na mne stejně zapůsobil "Kluk" a jeho bojácná odevzdanost.
Ano - "Kluk" ve mne zůstane dlouho.

19.11.2021 4 z 5

Smolný den Smolný den Moritz Petz

Moc pěkné ... aneb když je den blbec, nemusí tak i skončit ;-)

14.10.2021 5 z 5

Ďolík Ďolík Emma Adbåge

:D Tak tohle byla pecka. Pominu trochu ilustrace, které mne na knize skoro až iritovaly, protože jsou strašné :( ... ale pointově byl příběh super! Krom dětí, které by z knihy mohly dostat inspiraci, jak si venku opravdu hrát, by si knihu měli přečíst i dospělí. Z knihy na mne vykukovala vyloženě spousta nesmyslných zákazů dospěláků, kteří často dětem berou ty nejlepší radosti rozvíjející jejich fantazii - a to jen proto, že je to neobvyklé a k tomu neurčené. A proč? Protože máme ve zvyku se na to dívat svýma už bohužel ne dětskýma očima. My jsme přeci nebyli jiní ne?

14.10.2021 5 z 5

Mukumú Mukumú Lucie Šavlíková

Je sice pěkné, že v televizní podobě je toto dílo oceňováno, ale co se hodnoty textu týče, naprosto o ničem. V televizi jsem zatím nezahlédla, a budiž, pokud to někdo posuzuje z grafické stránky, jak je libo. Ale vznik knihy byl dle mého názoru absolutně zbytečný počin.

14.10.2021 2 z 5

Čekání na Vlka Čekání na Vlka Sandra Dieckmann

Milé, poetické. Jak se cítíme, když o někoho přijdeme? A co s tím? Kniha pro malé čtenáře, která mírně nakousává téma životních ztrát a smutků.

14.10.2021

Kráva Říčanová Kráva Říčanová Tereza Říčanová

Moc hezká kniha, kterou by si děti měli číst ve škole snad povinně. A to hlavně ty, které tvrdí, že mléko je z obchodu. Jiní by si ji zase měli přečíst, aby věděli, co obnáší chov takového zvířete, až zas budou někde pindat nad cenami mléčných výrobků, a tím mám na mysli hlavně ty, co se pozastavují nad cenami sýrů na různých trzích. Chválím i ekologický podtext knihy, zkrátka super!

16.09.2021 5 z 5

Evžen a jeho bláznivý stromodům Evžen a jeho bláznivý stromodům Thibaut Rassat

Pěkná kniha, která se snaží předat pěkné poselství, jak víc myslet na okolí a koukat kolem sebe. Aneb, že příroda sama, nám nabízí ty nejlepší možná řešení.

10.09.2021 5 z 5

O stromu, který dával O stromu, který dával Shel Silverstein

Je mi až stydno, že jsem knihu objevila teprve nyní. Prostá, jednoduchá, moc mne dojala. Obdivuji, jak autor bravurně dokázal na těchto stránkách prostřednictvím tak mála slov vyjádřit, co vše nám je ochotna příroda dát, a jak si toho nevážíme či možná si to ani neuvědomujeme. Moc pěkné a smutné zároveň.

10.08.2021 5 z 5

365 tučňáků 365 tučňáků Jean-Luc Fromental

Tak tohle je bomba! Moc se mi to líbilo. Kniha se dá pojmout několika způsoby a všechny nám něco dají. To je super. Myslím, že právě toto jsou ty knihy, které děti potřebují. Už vidím, jak se nad touto knihou krásně rozvíjí debata s dětmi na všechno možné. Uuaáá to je pecka.

06.08.2021 5 z 5

Tajemství Tajemství Timo Parvela

Tak jo. Hodnocení celé série jsem si schválně nechala až nakonec. Když pominu, že jsem dospělá, a měla bych se na to dívat s odstupem, tak musím říct, že to bylo fajn. Ano, některý věci zde byly dost nedotažený, a šlo se na ně s takovým hopem, až mi to připadalo k smíchu, ale beru, že celkovému příběhu to moc neubralo, a zase přeci jen to budou ostatní v jiné věkové kategorii vnímat úplně jinak než já.

Celkově mě série velmi překvapila. Měla spád, děj, byť byl samozřejmě sicfi, byl promyšlený. A na rozdíl od jiných knih, které jsou sice pod hlavičkou scifi, ale člověk přemýšlí v čem vlastně, nepůsobil příběh "přeumělkovaně". Nebo-li přehnaný takovým způsobem, že vás spíš nudí. Moc se mi to líbilo, a i když jsem od 4-tého dílu tušila pointu i závěr, čtení jsem si užila. Mile ráda budu doporučovat i dále.

06.08.2021 5 z 5

Gloria Gloria Timothée de Fombelle

Krátká povídka, která jakoby již z dálky sálala teplem. Autora miluji, a touhle kratičkou povídkou opět ukázal svůj cit a smysl vystihnout příběh do posledního detailu, kterému zkrátka nic nechybí. A přesto řekne vše potřebné a ukryje v sobě hned několik životních pravd. A tenhle příběh beru jako ujištění mě samotné v myšlence, že každý dobrý skutek se nám vrátí. Možná ve chvíli a podobě, jaké jej nečekáme ... ale přesto.

02.08.2021 5 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Zajímavé. Skutečně jsem moc nedoufala, že mne kniha nějak osloví. Zpočátku jsem si myslela, že je postavena převážně na přiblížení tragédie v 86 roce, která je zároveň propojena s tématem přátelství. Ale kniha nakonec vzala naprosto jiný spád. Moc doporučuji.
Kniha v sobě kloubí mnoho. Jak tématiku přátelství, tak lásky v rodině. Ale odráží také tehdejší způsob života nejen v Rusku. Nevím proč jsem si při pročítání zoufale přála, aby majetkové poměry hlavních hrdinek dnes okusily dnešní děti, které ani neví, jak moc mohou být rády za to, kde a jak vlastně žijí. Pěkné bylo i propojení s příběhem Rivky, který jsem zpočátku vnímala rušivě, než jsem zjistila, proč byl k příběhu dívek připojen. Ano, tohle dětem určitě ráda doporučím. Kniha jim ukáže nejen to, jak důležitá je stránka lidskosti, pomoci a přátelství, ale opět tyčí ukazovák nad tím, jak to kdysi bylo, na co bychom neměly zapomínat, a čeho všeho bychom si měly vážit.

29.07.2021 5 z 5