Strážkyňa slnka

Strážkyňa slnka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461144/bmid_strazkyna-slnka-jXO-461144.jpeg 5 18 7

Strážkyňa slnka je „jarná kniha“, v poradí druhá zo série inšpirovanej ročnými obdobiami Maji Lunde a ilustrátorky Lisy Aisato. Lilly žije so svojim starým otcom vo svete, z ktorého zmizlo slnko, kde je všetko zapršané a tmavé a z vlhkej pôdy nechce nič rásť. Keď Lilly objaví tajnú cestičku, ktorá ju privedie hlboko do tmavého lesa, kam deti nesmú chodiť, otvára sa pred ňou nový svet a začína sa veľké dobrodružstvo. Lilly objavuje niečo, čo zmení všetko a pre všetkých. Strážkyňa slnka je dobrodružný epický príbeh o tom, aké je všetko stratiť, postaviť sa zoči-voči svojim najväčším obavám a o hľadaní lásky a šťastia.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Solvokteren , 2020

Imaginárium
12.12.2023 4 z 5

Ako by vyzeral bežný život, keby zo sveta zmizlo slnko? Žiadne hrejivé lúče, pehy na tvári a červené líčka. Žiadna úroda, len slabé rastlinky, stály chlad, dážď a hmla. Kam sa slnko podelo a podarí sa Lily znovu obnoviť ročné obdobia, zistíte v tejto krásne ilustrovanej knihe, z ktorej opisovaná atmosféra presakuje z každej stránky. Tak, ako aj v Snehovej sestričke, je kladený dôraz na hlboké ľudské pocity, spoločenské a environmentálne problémy: rodina, hlad, pestovanie vlastných potravín, uvedomenie si čara bežných vecí a radosti z tradičných 4 ročných období, ktoré si treba vážiť. Je to rodinná rozprávka, ktorá každého pohladí po duši.

Tamirai
14.04.2023 5 z 5

Nádherný a dojemný príbeh. Ilustrácie celú knihu posúvajú zase niekam inam a je to skvost.

85098211
23.03.2022 5 z 5

Tentokrát mi chvilku trvalo, než jsem se do příběhu dokázala ponořit tak, jak by si to býval zasloužil hned od začátku ;-). Ale později si mne kniha již získala a já jsem se od ní zase naopak nedokázala odpoutat. Je to sice vyprávění spíše pro děti, ale to mi nevadilo. Čtenář se zde seznamuje s Lilly, která žije společně se svým dědečkem ve světě bez slunce. Brzy se jí ovšem podaří najít tajnou cestičku vedoucí do lesa, kde se seznámí s chlapcem, který má psa a dobře zná Strážkyni slunce. Obě děti se spřátelí a Lilly rozhodne, že se pokusí Strážkyni přelstít a slunce osvobodit... Kniha se hodně dotýká témat přírody a jejího koloběhu, ale i lidského utrpení. A přestože je příběh místy smutný a svým způsobem poučný, je zároveň také krásný, dojemný a výborně zpracovaný. Nezbývá tedy, než dát hodnocení nejvyšší a knihu doporučit ;-).

TerJac
28.12.2021 5 z 5

Nádhera. Opět nezklamala. Příběh co donutí zamyslet se, chytne za srdce, jednoduše osloví. K tomu dech beroucí ilustrace. Jsem ráda že ji mohu postavit vedle sněhové sestřičky do mé knihovny.

MonaR0se
18.11.2021 5 z 5

Snehová sestra od Maji Lunde mi pred časom vyrazila dych svojim nádherným melancholickým zimným príbehom a ešte krajšími ilustráciami. Vtedy som ešte netušila, že je to prvá časť zo série príbehov o ročných obdobiach. Takže keď vyšla Strážkyňa slnka a ja som zistila, že je to jej voľné pokračovanie, tentokrát o jari, knižka bola pre mňa jasná voľba. A zasiahla ma ešte viac, ako samotná Snehová sestra.

Opäť to bol krehký melancholický príbeh detí, ktoré poznamenala strata blízkych. Tentokrát je však zasadený do tmavého a daždivého sveta, v ktorom chýba slnko. Hlavná hrdinka príbehu jedného dňa nájde miesto, v ktorom je slnko ukryté a rozhodne sa ho za každú cenu oslobodiť.

Celý príbeh na mňa pôsobil veľmi originálne, nič podobné som ešte nikdy nečítala. Bolo to tak krásne rozprávkové, no zároveň neskutočne krehké a melancholické a premyslené do najmenšieho detailu. Vďaka tomu som sa prvýkrát v živote zamyslela nad tým, aké katastrofálne následky by mal svet bez slnka alebo naopak svet, v ktorom nonstop svieti slnko.

Knihu okrem krásneho a dôležitého príbehu dokonale dopĺňajú ilustrácie od Lisy Aisato. Je to moja najobľúbenejšia ilustrátorka a jej kresby mi pravidelne vyrážajú dych. A práve kombinácia Lisiných kresieb s Majiným príbehom vytvorila z knihy jedinečné umelecké dielo, ktoré ulahodí snáď všetkým vekovým kategóriám. Odporúčam všetkými desiatimi.

booklovertina
01.06.2021 5 z 5

Po zime nastáva jar, po Snehovej sestre prichádza Strážkyňa slnka - jej mladšia, jarnejšia spoločníčka, zahalená do prekrásneho zeleného hávu prebúdzajúcej sa prírody, ktorá nás prostredníctvom podmanivých slov a čarovných ilustrácií vťahuje do večne sychravého a studeného sveta, z ktorého sa jedného dňa vytratilo slnko a spolu s ním i radosť a zdravie. Z tvárí zmizli úsmevy, stíchol detský smiech. Ľudia sa so sklonenou hlavou a stiahnutými plecami len bezradne tmolia ulicami, utrápené výrazy ukryté pod kapucňami pršiplášťov, prezrádzajú tajomstvo, ktoré všetci dobre poznajú, veď ho spolu už roky zdieľajú - chlad a hlad, smútok a bieda. Mnohí už zabudli na to hrejivé šteklenie, keď slnečné lúče jemne poláskajú na tvári, iní ho dokonca nikdy nezažili.

Ale sme predsa v rozprávke. Ako by to bolo, keby náš príbeh ostal sivý a chmúrny, keby sa deti nesmiali a nepoznali radosť. Keby slnko ostalo navždy ukryté. Spolu s Lily, ktorej zvedavosť nás zvedie na úžasné dobrodružstvo, sa vydávame na cestu hľadania a spoznávania. Nechcem vám prezrádzať, čo Lily zažila, koho na svojom putovaní stretla či aké nebezpečenstvá musela zdolať, veď by som vám pokazila celý príbeh, a to by som nechcela, no môžete sa tešiť na milé rozprávanie pretkané nádhernými ilustráciami, ktoré mu pridávajú ešte magickejšie čaro, duši utkanej zo slov prepožičiavajú farby, až vám postavičky pred očami začínajú ožívať, tancujú vám popred nos až máte pocit, že ak sa načiahnete, budete ich môcť chytiť za ruku a spolu s nimi prejsť tajomným lesom až do ďalekého údolia.

Hoci je to knižka primárne určená deťom, svoje si v nej nájdu aj dospelí. Strážkyňa slnka so sebou prináša nejedno posolstvo, múdrosť či radu, ktorú počas výchovy vštepujeme tým najmenším, no raz za čas neuškodí, keď si ich pripomenú aj tie "vyrastené deti". Príbeh nám pripomenie, aby sme nezabúdali, že občas aj ten najlepší úmysel môže ublížiť. Nenápadne (alebo možno celkom otvorene) nás upozorní, že niekedy netreba veľké gestá, ale stačí prosté objatie, že láska je dôležitejšia ako pomsta a že odpustenie a viera môžu pre niekoho znamenať nový začiatok.

Krásna detská kniha, ktorá však veľa ponúkne aj dospelým a navyše sa v knižnici nádherne vyníma.

Ďumbierka
11.05.2021 5 z 5

Poklad v knižnici.

Táto nenápadná knižka v sebe opäť ukrýva tak veľa.

Dospelý v nej nájde aj to, čo dieťa už nie a bude mať potrebu sa nad tým zamyslieť, zastaviť sa…

Veľa vecí je pre nás samozrejmých, ale nemusí to tak byť.
Buďme vďační.

Objali ste dnes svojich blízkych? Rozprávate sa s rodinou či priateľmi o vašich túžbach, trápeniach, problémoch, ale aj o radostiach?
Vážime si dostatočne jedlo, ktoré máme? A vážime si aj prírodu a rešpektujeme ju?

Lily v tejto knihe má len starého otca, ktorý je taký - nijaký. Stará sa o svoj skleník, do ktorého nik okrem neho nesmie a zásobuje dedinu každý tretí deň ovocím a zeleninou, aby mali čo jesť, pretože SLNKO zmizlo.
Ale Lily sa veľmi nevenuje, tá sa naučila byť sama a myslela si, že tak to má byť a že sa radšej nemá na nič pýtať, aby tým niekoho neranila.

Slnka niet a celý svet je potemnelý, mokrý, chladný.

Lily túži po objatí, ani nevie ako sa to robí a je to veľmi zvedavé dievča.
Raz sa rozhodne sledovať svojho starkého a nájde jedno nádherné a čarovné údolie, kde je všetkého dostatok a žije tam Chlapec so svojim Psíkom. Ten sa stará o rastliny a dvakrát za deň na istý čas otvára dvierka na bráne…

Ako by to však bolo, keby je príbeh taký jednoduchý. Nie je a zároveň je.
To mám na týchto knihách tak rada :)

Samozrejme sa dozvieme, prečo Slnko zmizlo, kto je Strážkyňa slnka a zažijeme nejedno dobrodružstvo s Lily, Chlapcom a jej psíkom.

Som rada, že táto kniha u nás vyšla a že ju mam doma.
Je krásna a pohladí po duši.