teratera teratera komentáře u knih

Josephine Bakerová Josephine Bakerová Catel Muller

Josephine Baker jsem dostala jako dárek po nadšení z Kiki z Montparnassu, o Josephine jsem toho věděla o něco víc, přesto bylo ztvárnění jejího života na výsluní a zároveň věčným bojem s rasismem velmi poučným čtením. Samotné provedení se mi líbilo více v Kiki, v Josephine mi chybělo nějaké hlubší se ponoření do jejího života, zde to byl takový rychlo průlet.

22.09.2021 3 z 5

Kiki z Montparnassu Kiki z Montparnassu Catel Muller

Příjemné překvapení, na knihu jsem narazila náhodou a úplně jsem se do ní ponořila, styl jakým je udělaná nechává spoustu prostoru pro fantazii, ale zároveň ukáže jak uvolněné to v meziválečném období v Paříži muselo být. Pokud porovnám s dalším knihou o Josephina Baker, tak rozhodně doporučuji Kiki.

Blues černýho kafe Blues černýho kafe Henry Rollins

Henry Rollins byl jeden z mých top autorů když mi bylo kolem 16ti let . Na stánku Maťi na knižním veletrhu se mi už museli smát, jak jsem za nimi každý rok běhala jestli vydají něco nového....
Ale o knize nebo spíše o zápiscích myšlenek, povídek, nápadů, klipů ze života. Je to drsné čtení s hromadou násilí, šíleně krutých situacích, depresí, ale občas i černého drsného humoru a nakonec takový deník z nekonečného koncertování. Člověku, který hltal severské filmy DOGMY 95, nezávislé filmy o chudobě a feťácích a poslouchal punk a hardcore to velmi sedlo. Četla jsem ji snad 30x a nosila ji neustále u sebe. Pro někoho v podobném rozpoložení rozhodně doporučuji. A když si tak čtu jeho citáty, tak si jí vlastně chci přečíst znovu.

Pán much Pán much William Golding

Knihu jsem objevila v knihovně 11ti leté slečny, které jsem dělala AuPair v USA. Mazec. Skvělá kniha, skvěle napsaná a strašně krutá v tom jak nám nastavuje zrdcadlo. Lidé jsou k sobě zlí a na tomhle malém ostrůvku, kde se snaží přežít skupinka dětí, se projeví většina lidských charakterů jak je známe. Výborná kniha i pro zamyšlení se sama nad sebou. Jak bych se chtěla chovat v krizové situaci já a jak na tom pracovat, abych taková opravdu byla.

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Neuvěřitelně čtivě napsaný román o ženách. Doufáte, že to jak život potrápil jednu generaci, nestane se i té další. Držíte jim palce a hltáte jednu stranu za druhou. Rozhodně doporučuji.

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Dvě strany knihy a dvoje vyprávění byl super nápad, příběh bratra zaujal asi o něco víc, ale od cca poloviny obou příběhů jsem ztratila zájem, přišlo mi, že se koukám na vyvoněný příběh, kde ač by neměli, tak všichni vypadají děsně vyvoněně a dokonale. Kniha mi nesedla a už jsem po další od autora nesáhla.

22.09.2021 1 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Matně jsem tušila o čem kniha je, zaujal mne název. Drsný náhled do života v zajateckém táboře a jak se v něm lidé snažili přežít. Měl by si přečíst každý.

Hodiny v Paříži Hodiny v Paříži Alex George

Nutně se potřebuji jet znovu podívat do Paříže, byla jsem tam, ale nyní se na ní chci dívat tak, jak jsem jí četla od Alexa George. Prvních pár stran jsem byla trošku zmatená, nevěděla jsem jak se ke knize postavit, ale to brzy přešlo. Byla to neuvěřitelné nádherná procházka Paříží 30.let. Po prvních stránkách jsem si uvědomila, že tahle knížka si zaslouží více času, opravdu s postavami chodit ulicemi a soustředit se na příběhy toho jednoho dne a každého člověka, který se v ní objeví. Nečetla jsem ji v MHD a v hluku, ale doma v křesle nebo po parcích, tam si to zasloužila nejvíce. Postavy jsou nádherně vykreslené, autorovi stačí pár vět, aby jste se dostali do jejich pocitů, vzpomínek, viděli svět alespoň chvilinku jejich očima, postupné odkrývání osudů rozšiřuje zorničky a dráždí vaši představivost. Byl to nádherný výlet, rozhodně sáhnu po dalších autorových knihách.

Sněžím! Deník bílé mafie Sněžím! Deník bílé mafie Radek Kedroň

Knihu jsem nečetla, ale poslouchala na Českém Rozhlasu (skvělá práce). Velmi velmi dobře napsané. Občas se člověk musí skoro smát, nebo spíše brečet nad tím jak jsou naši čeští "podnikatelé" kreativní a drzí. Je to strašné. Přímý náhled do všeho co si ani nedokážeme představit, potom zjistíme, že se to děje, že jim na to přišli, s velkou slávou se to odkreje, pak je chytí a potom zas nic.... Úžasně uchopené téma. Nechápu kde na to bere Radek Kedroň žaludek, téma rozhodně výborně zpracované. Chystám se na Ratha. Btw Rittiga před pár dny osvobodily z tzv. jízdenkové kauzy....

Šoková doktrína Šoková doktrína Naomi Klein

Knihu jsem četla cca v roce 2013, mám ji znovu připravenou, teď jsem četla znovu Bez loga. Tehdy jsem knihu zhltla, mám nějaké povědomí o světových dějimách, ale nejsem moc schopná si dávat věci dokontextu a analyticky o nich přemýšlet. Tato kniha mi ukázala další výklad toho jak je svět řízen, a když se nad tím člověk zamyslel, tak to až děsivě zapadá. Některé věci jsem si ještě dohledávala, ale jako hlubší náhled knihu určitě doporučuji a musím přiznat, že ač je velmi dlouhá a náročná, tak putovala z ruky do ruky a byla vracena s nadšením. Rozhodně doporučuji, i v této nelehké době, možná jako varování....

Bez loga Bez loga Naomi Klein

Knihu jsem četla znovu po asi 7dmi letech, je strašné jak moc je stále aktuální a jak se naprosto vůbec nic nezměnilo. Je to stále to samé pořád a pořád dokola, jen se propagace značek schovává za jiná aktuálnější témata. Korporáty jdou stále za svým a je jim jedno co to stojí. Kniha by měla být povinnou četbou, od první do poslední stránky. Velmi smutná realita. A nedělám si iluze, že se po těch 20ti letech od vydání něco změnilo :(. Naomi Klein je skvělá novinářka a spisovatelka, její knihy jsou drsným oknem do reality.

Obr z mlhy Obr z mlhy Jérôme Loubry

Ach, Jerome Loubry má novou knihu!! Autor neuvěřitelného Útočiště, které Vám zamotá hlavu stokrát dokola, přišel s dalším pokladem. Obr z mlhy, nebo pokud bychom doslovně přeložili originální název Psi z Detroitu jsou opět něco úplně nového. Je to děsivý trhriller, řeší se vraždy a člověku běhá mráz po zádech. Zároveň jste absolutně vtaženi do Detroitu, který zažívá prudký pád po období rozmachu a bohatsví z automobilového půmyslu. S vyšetřovateli se neprocházíte městem, ale zbytky města, všude prázdé domy, ne-li celé čtvrtě, chudoba a obavy lidí o budoucnost, kráticící se městský rozpočet, který protáhne dojezd záchranky klidně na 50minut, to je realita Detroitu ve které se potulují divní psi, je věčná mlha a hlavně tu mizí děti...

Mort Mort Terry Pratchett

Rodinná závislost, pokud se u vás u večeře necitují hlášky z Terryho Pratchetta, tak je nejvyšší čas s tím něco udělat a objevit Zeměplochu.
Mort je jedna z těch knih kterými doporučuji začít. Ohýbám reálné možnosti a dávám 1000bodů z 5, jinak to prostě nejde.

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Náhled do života obyčejných lidí podhorského městečka v USA popsaný autorkou, která v tomto prostředí několik let sama žila.
Chování postav silně ovlivńuje drsná minulost a to především vztah rodič - potomek, velmi vlivný místní farář, rasismus a homofobie. Při řešení zápletky, zmizení mladé dívky, kniha pomalu ve více časových liniích odkrývá životní příběhy místních lidí. Jejich osudy tak nějak známe z filmů a obecné představy jak drsný život v takovémto prostředí dokáže být. Přesto se zatajeným dechem sledujeme, jak kdo s tím co dostal naloží. Postavy se během relativně krátkého časového horizontu vyvíjí a mě hrozně bavilo sledovat jak. Upřímně jsem úplně zapomněla, že by mě mělo zajímat řešení samotného zmizení a soustředila jsem se na osudy ostatních obyvatel městečka. Pocit z velkého množstí postav po pár stránkách zmizí.
Kniha je čtivě napsaná, má spád a opravdu bych ji chtěla vidět zfilmovanou, je to skvělý materiál. No a taky trošku proto, že mě dost zajímá jak vypadá člověk s "rysy ostrými tak, že by se s nimi dal rýsovat kokain" :).
Malý detail, autorce je 25 let, klobouk dolů a upřímně se těším na její další dílo.

Sicilští lvi Sicilští lvi Stefania Auci

Náhled do života v Palermu 19. a začátku 20. století.
Pokud máte rádi knihy sledující osudy reálných lidí, kde se dozvíte i hodně o době ve které žili, či plánujete jet, nebo jste již byli na Sicilii a nebo víte či vás zajímá kdo jsou Floriovi, tak tuhle knihu si prostě přečít musíte.
Kniha popisuje jak se Floriovi dostali tam kde teď jsou a to pěkně od začátku, tedy jak se v malé vesnici jednou dva bratři, dovozci koření, rozhodnou, že takto prostě dál žít nebudou a že Palermo je to město kde chtějí rozvíjet své obchody. Poutavý je nejen náhled do prostředí obchodu a s čím se vlastně tehdy obchodovalo, ale ve stejně významné rovině sledujeme osudy a těžkosti žen, které stojí po boku těchto čím dál významnějších mužů. Úžasně je i vykreslená role matky obou bratrů. V knize jsou velmi jasně znázorněny předsudky, které v té době panovaly o místě původu,
že úspěch v obchodu neznamená nic pokud nemáte šlechtický titul a pachtění se za ním.
Je to krásné čtení, velmi doporučuji. Brzy by měl vyjít druhý díl .)

Bratři Bratři Jü Chua

Mé druhé setkání s čínskou literaturou (první byl Rozpukov od Jen Lien-kche). Upřímně jsem ráda, že už jsem malinko věděla do čeho jdu. Kniha byla těžká, sleduje životy dvou bratrů v malé čísnké vesnici od jejich dětských let po dospělost, během života se setkávají s neuvěřitelnou krustostí, chamtivostí a buranstvím lidí z jejich okolí, lidé jsou lehce zmanipulovatelní, dá se říci až hloupí, zároveň jsou zde vykreslené příbehy osudových lásek, kde jsou pro sebe partneři schopni pro toho druhého udělat doslova cokoliv, bohužel jejich největším nepřítelem jejich tvrdohlavost a závist ostaních. Kniha reflektuje reálné události moderní čínské historie a opět vše převádí do absurdních situací, to jak autor naráží na realitu a propojil ji se světem dvou bratrů je úžasné. Také doporučuji přečíst si nejprve profil autora.
Knihu jsem četla po částech skoro tři měsíce, je toho v ní opravdu hodně co si člověk musí srovnat v hlavě a trošku i rozdýchat, najednou jsem to nedokázala. Ale byla skvělá. Stejně jako ostatní knihy z této edice je kniha krásně vyrobená. Doporučuji.

04.07.2021 5 z 5

Rozpukov: Místopis čínského zázraku Rozpukov: Místopis čínského zázraku Jen Lien-kche

Mé první setkání s čínskou literaturou, absolutně jsem nevěděla co od ní čekat a musí říct, že proběhlo na jedničku s hvězdičkou. Rozpukov je prostě geniální, úžasně napsaný absurdní příběh přeměny malé bezvýznamné vesnice ve velkoměsto ambiciózní rodinou pomocí šílených podvodů, do extrému dovedených podnikatelských počinů a papalášství. Atmosféru dokreslují neuvěřitelné popisy přírody kdy na oslavu nebo smutek rozkvétají všechny květy světa.
Knihu jsem četla celkem dlouho, byla pro mě náročnější, je dobré si jí šetřit a pomalu vstřebávat o to víc jsem jí ocenila, navíc je krásně udělaná. Rozhodně ji doporučuju.

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Uz se vam nekdy tak vyborne cetla kniha, ze jste si museli zalozit ucet, aby jste ji mohli doporucit dal? Me se to stalo dnes u Utociste. Neuveritelne ctive napsane, vyborna zapletka plna zvratu testujici vasi pozornost a napaditost, ktera vas nenecha knihu ani na chvili odlozit a nakonec se vlastne i neco naucite. Velmi doporucuji a tesim se na dalsi autorovy tituly. PS: Nenechte se odradit obalem ;)

18.07.2020 5 z 5