Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Sváteční vraždy Sváteční vraždy Daniela Fischerová

Jednotlivé novely jsou samostatné s uzavřenou krimi zápletkou, přesto však na sebe velice volně navazují. Jak? To se pozná již dle názvů, první příběh je dušičkový, další se odehrává těsně před Vánocemi a poslední je masopustní. Kniha se tak odehraje v rozmezí několika měsících, ale naši hrdinové nelení a i přes svůj pokročilý věk jsou čiperní až až.

Detektivní zápletky jsou propracované, stejně jako jednotlivé postavy, jen tu na můj vkus bylo málo vodítek vedoucí k vrahovi, anebo jsem je neviděla, což je klidně také možné. Přesto se nemusí bát, v závěru Medard všechno objasní, takže o vysvětlení určitě nepřijdete.
Jen od knihy nesmíte očekávat příliš akce, protože to by naši hrdinové v důchodovém věku nejspíš nezvládli. Jsou to sice čiperní staříci, ale vědí, kde jsou jejich hranice, tedy pokud zrovna neskáčou přes lavičku, aby potěšili svou polovičku.
Honičky či přestřelky tu tedy nejdete, ale přesto je obdivuji, jak jen z několika málo informací dokáží vydedukovat, kde je vrah a ještě ho usvědčit před příjezdem policie, která tu je jen na okrasu, případy za ně vyřeší naši hrdinové.

Kniha Sváteční vraždy obsahuje tři příběhy klasické detektivky, které zaujmou nejen svými zápletkami, ale též humorem a příběhy. Jedná se o výbornou odpočinkovou četbu, která nenudí a čtenář si ji užije.

Koho krysák kousne Koho krysák kousne Lynne Jonell

Velmi povedený „fantasy“ příběh pro 10-ti až 12-ti leté děti, kde hlodavci mají kouzelnou moc změnit povahu člověka, zmenšit ho nebo třeba ho změnit v krysu. Pro děti to bude jistě velké dobrodružství plné napětí i humoru, až lituju, že je mi už pětadvacet a nemohla jsem tedy příběh vidět jejich očima. O intenzivní prožitek jsem tedy byla ochuzena, ale i tak jsem si četbu velmi užila, protože příběh byl mile vyprávěn a ráda jsem si tuto „pohádku“ přečetla.

Děj je jednoduchý, nikam neodbočuje a záhady jsou brzy rozluštěny, jen u některých musíme vydržet až do poslední části knihy, proto si tuto „pohádku“ děti užijí a vůbec nepostřehnou větší počet stran (přes tři sta) oproti jiným pohádkovým příběhům určený jim.

Rváč Rváč Niall Leonard

Kniha mě bavila a čtení jsem si užila, není to sice nejlepší thriller, jaký jsem četla, ale zase to nebylo tak hrozné, aby se to nedalo vydržet. Je to takový lepší průměr, který nemusí někoho nadchnout, ale jiného ano.
Niall Leonard má ještě co vypilovávat, ale jako prvotina to rozhodně není nikterak špatné. Píše čtivě i napínavě, jen mi chyběla hloubka příběhu, ale zápletka byla skvělá.

„Rváč“ je dějově zajímavý thriller pro mládež s překvapivým závěrem, který dokáže zaujmout, tedy pokud neočekáváte nic velkolepého. Jako příjemné počtení k odpočinku to však není vůbec k zahození a mladí čtenáři si knihu jistě užijí.

Čistá krev Čistá krev Nancy Gideon

Čistá krev je „vlkodlačí“ romantická detektivka s dávkou lechtivějších scén, které jsou svěží a moc pěně popsané, takže si je čtenářka užije. Je totiž vcelku jasné, že tato kniha je určená ženám, které ocení romantický vztah obou hlavních postav.
Ten je hodně komplikovaný a občas si připadáte jako na horské dráze, protože Cé Cé i Max to prožívají intenzivně, ale jejich práce jim to všechno dělají těžší, takže se neustále hádají, scházejí, milují a rozcházejí. A to dělá knihu velmi dynamickou, protože si nejste jisti, jak to všechno nakonec dopadne.

Pokud hledáte napínavý krimi thriller, tak se do knihy ani nepouštějte, protože tady jde hlavně o vztah Charlotte a Maxe i jejich pocity a myšlenky, které se neustále mění a dlouho jim trvá, než si konečně přiznají své city.
Takže jde o velkou romantiku a taky o sex, který knize dává peprnější nádech. Nudit se rozhodně nebudete.

Setkání s duchem Setkání s duchem Stacey Kade

Kniha „Mezi nebem a zemí: Setkání s duchem“ je příjemná romance s duchy pro náctileté slečny, které ocení citové výlevy postav, lehký děj, trochu té romantiky i důvtip příběhu. Pro ostatní je to nenáročná četba.

Brány pekel Brány pekel Frank Tallis

Ke knize jsem přistupovala dost skepticky a příliš toho od ní neočekávala, ale o to více mě překvapila, protože dokáže být děsivá i bez potoků krve, což je u dnešních hororů dost velká vzácnost, ty se totiž obvykle řídí pravidlem - čím víc krve, tím víc horor. Tahle kniha však dokáže napínavou i děsivou atmosféru vytvořit i bez nechutností, sice je tu několik scén, kde končiny létají vzduchem, ale jinak se soustřeďuje hlavně na pocity stísněnosti a hrůzy, za které by se nemusel stydět ani E. A. Poe. Kniha se totiž vrací ke klasice a to jí dělá ještě výjimečnější.

Upír, můj pán Upír, můj pán Alexandra Ivy

Upír, můj pán je historická červená knihovna s upíry a velkou dávkou humoru, takže čtení baví a nudit vás ani nenapadne. Taková pohodová oddychovka pro ženy...

Závěr byl trochu uspěchaný, ale všechno se vysvětlilo, takže Gideon a lady Simone, mohou být v klidu, i když přece jen trochu ostražitosti by si měli ponechat. Ale věřím, že náš dokonalí upíří chlapec to zvládne, protože je šikulka.

Půlnoční rekviem Půlnoční rekviem Veronika Černucká

Knížečka je útlá a zhltne se během chvilky, protože je děj napínavý a nepostrádá smysl pro humor, což jej trochu odlehčuje a dělá příjemnějším. Po přečtení budete jen litovat, že už je konec, protože bych uvítala, kdyby byla alespoň o pár stran delší. Autorce se totiž skvěle povedlo vykreslit jak pocity, tak napínavost příběhu.

Půlnoční rekviem je povedená detektivka, která nenudí a užijete si jí, k tomu je plná napětí a akce, takže rozhodně skvělé čtivo.

29.08.2015 4 z 5

Dar vlka Dar vlka Anne Rice (p)

Příběh se odkrývá pozvolna, ne však zdlouhavě a postupně všechno do sebe zapadá, až dojdeme k velkému odhalení společně s postavami. To vás k nim zase o kousek přibližuje a většina postav je k tomu i hodně sympatických, což je nebezpečná kombinace.
Sice se tady objeví láska, dokonce dvě, ale romance to není, protože je v knize mnohem důležitější napínavý děj a příběh o vlčích mužích s jejich vlastní spravedlností.

Dar vlka je poutavý, lehce hororový příběh, který je čtivý a zajímavě pojatý. Čtenář musí nad dějem přemýšlet a prožívat osudy postav, jinak hrozí, že ztratí nit a nedobere se zdárného konce, který rozhodně stojí za to. Úžasná kniha a ještě lepší literární zážitek.

Krátká paměť pana rady Krátká paměť pana rady Arto Paasilinna

Kniha se čte velmi lehce, děj totiž plyne jen v jedné linii a nikam neodbočuje. Ani tu není velké množství postav, ale o to více místa je jim věnováno. Jsou velmi dobře vykresleny a všichni jsou sympatičtí, proto si je každý rychle oblíbí a fandí jejich praštěným nápadům.

Krátká paměť pana rady je dokonalá kniha, které nelze nic vytknout, a mohu ji jen doporučit všem věkovým kategoriím, protože i mladí lidé si ji určitě užijí.

29.08.2015 5 z 5

Krvavá kreatura Krvavá kreatura Darren Shan (p)

Krvavá kreatura je čtivé, napínavé fantasy, které si čtenář užije. Doporučil bych ji spíše starší mládeži, která už něco vydrží, ostatně jako celou sérii.

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Úchvatný thriller s propracovaným dějem, postavami i pozadím děje, vše je přesně propojené, aby příběh dával celek, a finále rozhodně stojí za to. Knihu ocení všichni čtenáři, kteří mají rádi složitý děj, akci i detektivní zápletku.

Nenasytná Nenasytná Meg Cabot

Nenasytná se hned od začátku čte velmi lehce a děj svižně ubíhá, takže se brzy seznamuje se všemi hlavními postavami a jejich záměry, které se však během knihy mění. A to je kámen úrazu, protože postavy se rozhodují naprosto nelogicky a všechny myšlenky tak vyzní naprázdno. Jak se hlavní hrdinka Mína může zamilovat a vyspat s Lucienem po dvou setkáních?
Naštěstí v knize nejde jen o city, kterých je zde opravdu hodně, ale najde se i nějaká akce. Alaric knihu obohacuje o notnou dávku agresivity, hlavně když se neohroženě ohání svým mečem a nebojí se použít nátlak i na ženy.
Rozhodně nelze autorce vytknout, že vytvořila zajímavou knihu pro dospělé ženy, kde jsou propracované postavy i děj, takže i když vše úplně nedává smysl, tak se čte dobře a čtenářka si u ní výborně odpočine a zároveň se zasní nad "dokonalým" mužem.
Zároveň se z knihy dozvíte něco nejen o upírech, ale také o historické postavě Vladu III. a jeho životě. Dočtete se, že jeho manželka skočila z okna a on zešílel, jeho dva synové Lucien a Dimitrij to bohužel velmi odnášeli a měli nešťastné dětství. Oba bratři jsou velmi rozdílní a nejspíš to nebude jen tím, že mají rozdílné matky, ale také jejich povahou.
Závěr byl možná, až příliš šokují (třeba Lucienova přeměna v draka), ale přesto skončil otevřeně, kdy čtenář čeká, jak se postavy budou rozhodovat a co je ještě čeká. Přijme nakonec Mína Lucienovu nabídku, aby se k němu připojila a prodělala přeměnu v upíra? Nebo bude Mína pomáhat Alaricovi a Palatinské gardě v boji upíry? A má případný vztah mezi Mínou a Alaricem budoucnost?
Mě osobně se kniha hodně líbila a už se těším, až v říjnu tohoto roku vyjde pokračování s názvem Overbite, který nám snad přinese další odpovědi na otázky.

Rytířka Natal Rytířka Natal Alexandr Buškov

Kniha je zvláštní především tím, že se z počátku tváří jako klasické fantasy typu Conan, kde jsou však ženy ty silné a vládnou mečem, pak však děj nabere překvapivých obrátek a promění se spíše ve sci-fi. Jde totiž o postapokalyptický děj, což činí knihu zajímavou.

Obálka mě zaujala na první pohled, polonahá děva s nádherným tělem a velkým mečem se mi velmi líbila. Vyrostla jsem totiž na Xeně, takže obdivuji bojovnice, co porážejí jednoho muže za druhým. Že je to feministické? No a co? Prostě mám ráda ženy, co se o sebe umějí postarat.

Děj je propracovaný a čtivý, čtenář si četbu užije a příběh ho vtáhne do sebe. Jen je dost krátká, takže pokud se vám líbila, není problém si jí přečíst znovu.

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

První díl série o Mercedes Thompson, kde se sice potkáme s vlkodlaky, upíry, čarodějkami a jinými obludami, ale rozhodně se nejedná jen o další přihlouplou paranormální romanci. Tohle je trochu jiná káva - napětí, rychlý děj a nebezpečné dobrodružství, u kterého se čtenář nudit nebude.

Inferno Inferno Dan Brown

Dan Brown nám předkládá další konspirační teorii, ve které se tentokrát neopřel o církev, ale do společnosti a lidstva jako celku. Planeta Země má omezenou kapacitu a lidé se množí jako králíci, proto je na čase učinit radikální krok k záchraně lidstva. A proč se neinspirovat renesančním dílem a černou smrtí?
Kniha nás zavede po paměti ve Florencii, Benátkách a Istanbulu, profesor Robert Langdon bude váš průvodce, jenž se zastaví u děl z renesance a během vzpomínání na své přednášky shrne všechny důležité informace. Vůbec mu nevadí, že jej honí zabijáci, na vzácné obrazy a sochy je čas vždycky.
Děj se snaží být co nejvíce napínavý a plný akce, ale ne vždy to funguje. Neustále se zde zdůrazňuje hrozba středověkého moru, apokalypsy, pekla a smrti většiny lidí, ale přitom to všechno upadá do pozadí. Vše se točí kolem Roberta Langdona, jeho společnici a šéfky WHO – Světové zdravotnické organizace, která musí řešit hrozbu nákazy a spolupracovat s tajnou organizací, co pomáhá lidem zmizet.
Potíž u více dílných sérií je ten, že po třetím díle dochází k jakémusi výplachu a děj už není tak dobrý jako předchozí knihy. Bohužel stejný problém má i tato kniha, které místy dochází dech, a tak si z ní odnáším rozporuplné dojmy.
Kniha není špatná, a pokud máte rádi různé konspirační teorie, tak budete jistě nadšeni, ale já osobně očekávala více. Děj je totiž dosti katastrofický a chvilkami připomíná hodně vzdálené sci-fi. Hlavně závěr je neuskutečnitelný. Měl nejspíš šokovat, ale je nevěrohodný. V budoucnu to možná bude jediná záchrana pro lidstvo, ale dnes ještě ne.

Dívka z nočních můr Dívka z nočních můr Kendare Blake

Duchařina plná lásky, utrpení a chuti se obětovat pro svého vyvoleného... Ano, jsou tu hororové momenty, kdy duchové útočí a snaží se naše hrdiny sežrat, nebo alespoň zabít, přesto děsivost je v pozadí, protože na prvním místě jsou zde city a velká láska, která překonává smrt.
Většina aktérů jsou náctiletí, proto knihu nejvíce ocení stejná věková skupina. Ostatní ji mohou mít jako lehkou oddychovku, která příliš nenadchne, ale nudu zažene.

V prvním díle se děj alespoň snažil být originální, ale příliš se mu to nedařilo, jelikož něco obdobného tady bylo již mnohokrát, prostě se jen vyměnily kulisy příběhu, ale základ zůstal stejný. V tomto díle se o originalitu už vůbec nehraje, jde jen o směsici béčkového hororu s duchy a nadpřirozené romance. Tajemný řád stojící v pozadí, to je snad to nejotřepanější na celé knize a ta pak působí absurdně.

23.11.2013 2 z 5

Motýlí křídla Motýlí křídla Veronika Bicker

Kniha se četla velmi lehce a plynula rychle, jen akce se tu nedočkáme. Tedy až v závěru, kde se konečně něco přihodí a zločin vyjde najevo, jenže nakonec stejně k ničemu vážnému nedojde.
Rozhodně je patrné, že je kniha určena mladším ročníkům, protože zápletka je jednoduchá, bez odboček a snadno se uhádne.
Jen tu téměř žádné napětí není, takže čtete spíše ze setrvačnosti, než abyste s napětím čekali, jak to všechno dopadne.

23.11.2013 2 z 5

Princezna bílých tygrů Princezna bílých tygrů Eva Bešťáková

Princezna bílých tygrů je určena pro dětské čtenáře od 7 let, ale věřím, že si ji společně s nimi rádi přečtou i dospělí. Je to dojemný příběh, který musí jako správná pohádka končit šťastně.
Jen lituji, že už mi není sedm let, abych se mohla s chutí a velkým očekáváním ponořit do krásného a dobrodružného příběhu.

Rozdělená srdce Rozdělená srdce Bettina Belitz

Kniha sice měla zajímavý námět, ale jeho potenciál využit nebyl a vznikla z toho jen romance pro mladé dívky. Nic víc v tom hledat nelze.

Takhle se mi děj ještě nikdy nevlekl. Byl sice čtivý, ale zároveň se 400 stran nic nedělo. Ellie a Colin se jen pronásledovali a odháněli, její otec jim zakazoval ve stýkání a to je všechno. Žádná akce nebo napětí tu nebylo.
Stále jsem čekala, kdy se začne něco dít a ono nic. Kdyby měla kniha tak 200 stran, bylo by to dostačující a jednalo by se o příjemnou oddychovku, ale takhle jsem se šíleně nudila a několikrát se chtěla na knihu vykašlat.

Abych jen neodsuzovala, tak jako romance bez akce to nebylo špatné, jen hrozně zdlouhavé. Ale ten kdo hledá lehkou romantiku, nad kterou nemusí vůbec přemýšlet, tak bude jistě spokojen. Já však od knih chci i něco víc.

22.11.2013 2 z 5