Rytířka Natal

Rytířka Natal https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97020/bmid_rytirka-natal-5IG-97020.png 4 17 4

V postkatastro­fickém světě plném násilí je rytířská zbroj a pevné dívčí odhodlání často tou poslední nadějí…

Literatura světová , Fantasy , Dívčí romány

Vydáno: , Ikarie (Praha)

Anastasia , 1989

Komentáře 4 Recenze 1

ludek.n
ludek.n
30.01.2023 3 z 5

Kněžna Natal je rytířkou Šťastné Impérie, země, kde ženy jsou silným pohlavím a zastávají všechny důležité role, zatímco muži neznamenají nic než sluhy a příležitostné milence. Po hádce s velekněžkou se pro Natálii všechno rázem změní. Přestože se vydává na cestu do neznáma, aby obhájila svou rytířskou čest, ve skutečnosti jde za poznáním, za roztrháním okovů, svazujících pravidel a představ o fungování světa. Alexandr Buškov zalidnil Zemi po celoplanetární katastrofě nejrůznějšími skupinami lidí, od zmutovaných medvědů, přes matriarchální společnost, sektu budovatelů Kanálu, až k vesmířanům, kteří si jako jediní zachovali všechny znalosti a výdobytky vyspělé civilizace. Ze začátku máte pocit, že jste zabloudili kamsi do Alenčina světa za zrcadlem, možná ještě absurdnějšího než sám originál. Korunu tomu nasazuje stařík, který zaklíná Marxovým Kapitálem. Většina scén je hloupá, zápletka stupidní, postavy tristní, a přesto se Buškovi nakonec podařilo vykřesat z příběhu jiskru, která nutí k zamyšlení a z intelektuálního pohledu není tak docela k zahození.

optos2330
optos2330
30.03.2018 4 z 5

Jednoduchá oddychová žánrovka s predvídateľným dejom. Odvážna hrdinka si presekáva cestu z bodu A do bodu B.
Keď tu zrazu...
Príde prekvapivý dejový zvrat a letargická prechádzka sa zmení na pseudo-vedeckú diskusiu s lokálnym psychopatom.

pobijecmuch
pobijecmuch
14.08.2016 4 z 5

Ano, celkem solidní fantasy. Autor Alexandr Buškov je mezi českými čtenáři méně známý, resp. není o něho zájem.
Feminismes bych se tu neoháněl. Prostě ženy můžou být taky někdy šikovnější.

Temný snílek
Temný snílek
23.11.2013 4 z 5

Kniha je zvláštní především tím, že se z počátku tváří jako klasické fantasy typu Conan, kde jsou však ženy ty silné a vládnou mečem, pak však děj nabere překvapivých obrátek a promění se spíše ve sci-fi. Jde totiž o postapokalyptický děj, což činí knihu zajímavou.

Obálka mě zaujala na první pohled, polonahá děva s nádherným tělem a velkým mečem se mi velmi líbila. Vyrostla jsem totiž na Xeně, takže obdivuji bojovnice, co porážejí jednoho muže za druhým. Že je to feministické? No a co? Prostě mám ráda ženy, co se o sebe umějí postarat.

Děj je propracovaný a čtivý, čtenář si četbu užije a příběh ho vtáhne do sebe. Jen je dost krátká, takže pokud se vám líbila, není problém si jí přečíst znovu.

Autorovy další knížky

Alexandr Buškov