Taťka Hraboš Taťka Hraboš komentáře u knih

Dárce Dárce Lois Lowry

V doslovu autorky v mém vydání knihy o tom nepadlo ani slovo, ale nedivil bych se, kdyby se při psaní této knihy inspirovala i Překrásným novým světem od Aldouse Huxleyho (nebo Orwellem či Zamjatinem). Je to taková dětská verze Huxleyho románu – čímž ale vůbec nechci shazovat hodnotu Dárce. Naopak jej považuji za velice chvályhodný počin; knihu bych směle zařadil do seznamu doporučené četby na ZŠ. Děti si díky této knize mohou samy zapřemýšlet, jestli by daly přednost světu, v němž o všem podstatném v jejich životě rozhoduje pár vyvolených a v němž jsou pod neustálou kontrolou, ale který je snad bezpečný, bezbolestný a pohodlný, byť poněkud jednotvárný a nudný, anebo světu, kde sice vládne nejistota, ale o svém osudu si obvykle rozhodujeme sami a náš život může být nesmírně pestrý a bohatý. A to nemluvím o hlubších úvahách na téma hodnoty každého lidského života, včetně života těch nejmladších, nejstarších či nemocných.

09.02.2024 5 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Z Houellebecqových hrdinů mám vždycky smíšené pocity – někdy je mi jich líto, jindy nad nimi nevěřícně kroutím hlavou nebo je mi z nich dokonce na zvracení. To je ovšem zjevně efekt, o který tomuto autorovi jde. Ačkoli se často nemůžu ztotožnit s jeho myšlenkami a už vůbec ne s jeho pohledem na svět, je to pohled nesmírně zajímavý a podnětný. Kromě toho je Houellebecq opravdu výborný spisovatel (snad jen nebýt těch častých obscénních vsuvek – ale to by zase nebyl tak úplně on) a má na laika obdivuhodný přehled v rozličných oborech. I v téhle knize jsou hlavními hrdiny dva outsideři - v doslovném smyslu tohoto výrazu stojící mimo společnost, rozdílní v tom, že jeden z nich by se do ní – svým způsobem - rád začlenil, ale nedaří se mu to, zatímco druhý v tom nevidí žádný smysl, ačkoli by s tím asi neměl žádný větší problém, kdyby o to stál. Bruno je takový zamrzlý puberťák, otrok svých sexuálních vášní, které rozumem není schopen krotit – sice podivínská, ale vlastně ani ne tak neobvyklá a rozhodně psychologicky pochopitelná postava. Michel je přesný opak – rozumová stránka jeho osobnosti jako by vůbec nedala šanci projevit se té citové; s psychologickou věrohodností této postavy jsem ale měl problém, její citový chlad mi nedával smysl. Autistou Michel zjevně nebyl (byť by se určité náznaky této poruchy v jeho myšlení najít daly) a jen z toho, že byl vychováván babičkou namísto rodičů, tyhle důsledky také vyvodit nelze (takových lidí, a přesto normálních, na světě je). Navíc ani Houellebecq v tomto u něj nebyl důsledný – něhy byl Michel schopen, ale mít někoho rád nikoli? Každopádně ovšem ve mně kniha zanechala hluboký dojem, a i přes výše uvedené výhrady jí dávám plný počet hvězdiček.

07.02.2024 5 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Náboženský fanatismus, rodičovská tyranie a domácí násilí. Tři v lidské historii téměř trvale přítomná zla – o to horší, pokud se setkají v jedné osobě, jak tomu bohužel nezřídka bývá. Adichie musela mít mezi blízkými příbuznými či přáteli podobný případ, jinak by totiž nedokázala tak plasticky popsat chování všech aktérů. Nejhorší na tom je (a v tom je kniha také hluboce pravdivá), že pokud tyran není psychopat, který jiné týrá pro vlastní potěšení, je to často svým způsobem milující rodič nebo manžel, kterého ovšem ovládá a zaslepuje vlastní nejistota a strach z vnějšího, nebezpečného světa, jímž pro něj může být i Bůh. A pak je třeba udělat cokoli, včetně těch nejhorších věcí, abychom nepřišli o Boží přízeň nebo si Boha dokonce nerozhněvali a před jeho nepřízní či hněvem ochránili i své nejbližší. Stejně tak je pravda, že zvláště týrané děti přes všechno to psychické, popřípadě i fyzické násilí své rodiče obvykle mají rády – protože často jiný model chování ani nemají možnost poznat a je to pro ně prostě normální ... I přes určitou chronologickou nepřehlednost je to na prvotinu velmi dobrá kniha.

01.02.2024 5 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

I když předchozí dvě knihy, které jsem od Ishigura zatím četl (Neopouštěj mě a Klára a Slunce) se mi četly snadněji, především tahle kniha mě přesvědčila, že autor Nobelovu cenu dostal naprosto oprávněně. Ishiguro je (a to myslím v dobrém) chameleon, který dokáže svůj styl skvěle přizpůsobit tématu, místu a době vyprávění a hlavní postavě. V Kláře je to humanoidní robotka, tady starý umělec, vyprávějící o svém životě v meziválečné době a krátce po ukončení druhé světové války. Do určité míry mi tahle kniha připomněla Barnesovo Vědomí konce – nejen tematicky (oba hrdinové se snaží vyrovnat se svými „hříchy“ z minulosti), ale i precizností stylu a postupným odhalováním hlavní zápletky. Tahle kniha je pro našince pozoruhodná i tím, kde se odehrává – poválečné Japonsko dosud jen málo zasažené globalizačními vlivy, se svou svébytnou životní kulturou, typickou (přinejmenším v této knize) i v nejbližších rodinných vztazích zvláštní směsicí zdvořilosti a lásky a současně pokrytectví a bezohlednosti.

27.01.2024 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Určitě už jsem od Kinga četl lepší knihy, ale i tahle se četla výborně. Koupil jsem ji na Vánoce jako dárek pro celou rodinu a potěšilo mě, že až na pár drastičtějších scén v ní není nic, co by mi bránilo konečně tohoto autora představit i oběma synům. Pohádkovému světu i příběhu, který si mistr hororu vymyslel, v zásadě není co vytknout, i když pár nelogičností, nebo spíše nedůsledností by se najít dalo (ale nechci spojlovat). Kromě toho hlavní hrdina působí jako příliš velký „slušňák“, navzdory tomu, že se ve vzpomínkách na svou pubertální minulost snaží tento dojem vyvrátit. Takového slušného a současně odvážného mladého muže v realitě těžko najdeme – ale Kingův příběh je koneckonců pohádka. Nakonec jako výchovný vzor pro mladé čtenáře to aspoň trochu fungovat může.

24.01.2024 5 z 5

Stiller Stiller Max Frisch

(SPOILER) Lze od základu změnit svůj dosavadní život a minulost úplně odvrhnout? Jsme schopni aspoň trochu chápat chování a myšlení druhého člověka, i když s ním léta žijeme? A jsme schopni nesnažit se, byť jen podvědomě, takového člověka změnit k obrazu svému? To je jen několik, i když možná nejdůležitějších, otázek, které si autor v tomto románu klade. Je to kniha s mnoha vrstvami – poutavým příběhem dvou manželství a nevěry, plastickým popisem a hlavně vyjádřením vztahu autora ke třem pozoruhodným zemím (Švýcarsko, Mexiko, USA), i množstvím zajímavých teorií a myšlenek. Frisch je výborný psycholog i skvělý spisovatel, jeho písemný projev je inteligentní, kultivovaný a velmi čtivý. Spolu s Homo Faber patří kniha nejen k nejlepším autorovým knihám, ale i k nejlepším knihám ze švýcarského literárního prostření vůbec.

16.01.2024 5 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Velmi zjednodušeně vyjádřeno je to vlastně příběh "souboje" dvou posedlostí. Než jsem si přečetl komentáře níže (z nichž nic takového neplyne), myslel jsem si, že právě v tomto základu je možná skryt zádrhel a důvod, proč kniha přes svou - z mého pohledu - nesmírnou poutavost a napínavost nemá příliš vysoké hodnocení mezi čtenáři. Obě hlavní postavy - kladná i záporná - a jejich chování totiž mohou na někoho působit nereálně. Na druhé straně - jak z vědeckých prací, tak z mých vlastních, hlavně pracovních, zkušeností plyne, že duševně nemocných jedinců a jedinců s různými poruchami osobnosti je v populaci slušné procento a řada z nich trpí různými, až neuvěřitelnými bludy a posedlostmi. Navíc knize možná ublížil i ten zvláštní závěr. Pro mě to ovšem bylo výborné čtení a nějakou knihu od autora ještě určitě do ruky vezmu.

06.01.2024 5 z 5

Odolnost: Přežít těžkou dobu Odolnost: Přežít těžkou dobu František Koukolík

Já jsem byl i s touto knížkou pana doktora velice spokojený. Je pravda, že řada informací v této knize pro mě nebyla neznámá, ať už jsem je četl v jiné Koukolíkově knize nebo v textech jiných autorů. Je také pravda, že na toto téma vyšlo mnoho knih řady jiných autorů, kteří problematiku řeší podrobněji, na druhé straně však rozhodně ne z tolika různých hledisek, jak to Koukolík činí v této knížce. Myslím si, že právě stručnost je tím, co celkové hodnocení knihy na tomto fóru snižuje. Mně osobně ale tento styl docela vyhovuje - žádné zbytečné pentličky, jen prosté informace, naprosto dostačující k tomu, aby si člověk dokázal udělat představu, co by ve svých životních zvycích a postojích měl změnit, aby svou odolnost posílil.

27.12.2023 5 z 5

Vilný stařec a hamižné ženy Vilný stařec a hamižné ženy Marina Lewycka

Myslím, že téhle knížce docela ublížil český název. Na jedné straně sice do určité míry odpovídá obsahu, ale je to neadekvátní zjednodušení, navozující dojem nějaké pikantní komedie, kterou tahle kniha rozhodně není. Ve výsledku ji vezmou do ruky lidé, kteří od ní čekají něco úplně jiného, a naopak se nedostane k těm, kteří by ji dokázali ocenit. Kniha má dvě dějové linie - ta současná, při níž dvě věkově i myšlením hodně odlišné sestry (i s ohledem na podmínky, v nichž vyrůstaly) řeší, co se svým ovdovělým otcem, kterého (zřejmě) osamělost dohnala k podivnému manželskému svazku se zištnou, o více než 50 let mladší ukrajinskou přistěhovalkyní (podotýkám, že všechny hlavní postavy pocházejí z Ukrajiny), v té druhé se pak řeší složitá rodinná historie od konce první světové války do jejich odchodu z domoviny do Velké Británie po druhé světové válce. Čtení je to sice místy komické, mnohem více však hraje na vážnější a temnější noty a sice jen v krátkých pasážích, ale o to důrazněji ukazuje nejen hrůzy druhé světové války, ale i ruského útlaku Ukrajinců mezi oběma válkami (příkladem budiž Stalinem uměle vyvolaný hladomor v letech 1932-33). Nakonec ani ta otázka, co s osamělým vlastním rodičem ve vysokém věku, nepatří zrovna mezi jednoduché.

27.12.2023 5 z 5

Nejspanilejší ze všech bohů Nejspanilejší ze všech bohů František Koukolík

Jak to tak počítám, je to už osmnáctá kniha, co jsem od Koukolíka četl, takže je těžké se v komentářích neopakovat. Tentokrát si pan profesor vzal pod svůj drobnohled navýsost významná a zajímavá témata typu svobodné vůle a rozhodování, lhaní, lásky, přesahu či vnímání času. Opět se tu střídají pasáže, které se čtou samy, jako kdyby člověk měl v ruce napínavou detektivku, s pasážemi, kdy se naopak opravdu hodně musí namáhat, aby z nich něco měl a aspoň v základech je pochopil. Vždycky mě mrzí, že nemám čas si ke Koukolíkovým knihám sednout a mít k dispozici nejen propisku a poznámkový blok, ale i dost času a klidu na studium a pochopení. Snad se k tomu někdy dostanu. Každopádně – abych tu knížce udělal aspoň malou reklamu – dozvíte se v ní mimo jiné, co mají společné epilepsie a spiritualita, že detektory lži jsou k ničemu, že náš mozek je z podstaty xenofobní nebo že někteří z nás jsou geneticky předurčeni být ve vztahu věrnější než jiní.

21.12.2023 5 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

(SPOILER) Sanderson píše velmi zábavně, čtenáře ani chvíli nenudí, svůj magický svět má do detailu promyšlený, jeden zvrat v ději střídá druhý ... ale z mého pohledu tomu přece jen něco chybí. I když se snaží o víc, jeho knihy jsou pro mě pořád jen dobrou zábavou, ale větší hloubka, přesah jim chybí. Jeho postavy jsou až příliš bezchybné (ty kladné), jednoznačné a čitelné, případné přerody nepůsobí moc věrohodně (Hrathen). Jeho snaha zpracovat nějaké hlubší téma (či hned několik), jak se zmiňuje v doslovu, vyzněla trochu do ztracena. Jednoduše řečeno, není to kniha, jejíž pasáže si člověk po přečtení v duchu přehrává, nad níž ještě nějakou dobu přemýšlí.

15.12.2023 4 z 5

Patrick Melrose II. Patrick Melrose II. Edward St. Aubyn

Mateřské mléko je výborná kniha, která svého času aspirovala na Bookerovu cenu (tu jí vyfoukla kniha Dědictví ztráty od Kiran Desai – četl jsem obě, a být porotcem, jednoznačně by u mne vyhrálo právě Mateřské mléko). Opět je to kniha na jedné straně velmi vtipná, na druhé ovšem nemilosrdně sžíravá až depresivní. Výborně ztvárňuje boj hlavního hrdiny o to, aby, když už vlastním dětem nedokáže předat moc pozitivního plynoucího z jeho vlastní osobnosti, je uchránil alespoň před důsledky toho negativního, co si prožil sám – zkrátka aby podvědomý rodinný vzorec nepředal další generaci. Že to vůbec není jednoduché, o tom vypráví i příběh druhé hlavní postavy – Patrickovy manželky Mary, která ve snaze dopřát svým dětem mateřskou péči a lásku, kterou sama neměla, utíká do druhého extrému, když se hlavně mladšímu synovi věnuje na úkor takřka všeho ostatního, včetně sebe a manžela. Poslední díl série – Konečně – je z mého pohledu také dílem nejslabším. Autor se tu zjevně snaží příběh jaksi zakončit, nechat svého hrdinu zmoudřet a dodat celé sérii alespoň jiskřičku naděje na závěr, činí tak ovšem na můj vkus až příliš mnohomluvně, rozbředle a nesouvisle. Dostávají tu ve svých vnitřních monolozích i jednání navenek svůj prostor téměř všechny dosud přeživší postavy (i dvě mrtvé – rodiče hlavního hrdiny), autor čtenáře seznamuje s jejich velmi rozmanitými pohledy na svět i jednotlivé události ze série, ale nejsem si jistý, jestli je to úplně nejvhodnější formát. Ovšem i tady se najde řada výborných pasáží, takže i přes tu slabší druhou část hodnotím celou knihu plným počtem hvězdiček a vřele doporučuji k přečtení.

05.12.2023 5 z 5

Vilém Heckel Vilém Heckel Karel Dvořák

Průvodní texty jsou samozřejmě poplatné době vzniku publikace, ale když si je člověk profiltruje, získá z nich i lecjakou zajímavou informaci o panu Heckelovi. Každopádně text tu není to hlavní, kvůli čemu kniha vznikla – tou je Heckelova fotografická tvorba, kterou publikace ukazuje v plné šíři. Dlužno říci, že Heckel uměl fotit dobře v zásadě jakékoli motivy, nejen jeho oblíbené hory. Jeho technická a stylová čistota i výrazová originalita je patrná jak z jeho produkce zaměstnance propagační agentury, zaměřené především na tehdejší průmyslové podniky, tak z jeho soukromé tvorby, jejímž předmětem byly zpočátku především hory a příroda, ale později i lidé, které při svých výpravách potkával a poznával. Moc pěkná kniha, která má i po těch letech potenciál být ozdobou každé knihovny.

04.12.2023 5 z 5

Zaslepení Zaslepení Elias Canetti

Jedna z nejzvláštnějších knih, které se mi dostaly do rukou. Zásluhu na tom nesou hlavně svérázné až obskurní postavy. Zaslepení je velmi příhodný název – každá postava si žije ve svém světě, svých představách, ostatní lidi a celkově okolní realitu vnímá jen okrajově a chápe obvykle nesprávně, což vede k řadě absurdních situací až komediálního charakteru. Přesto jsem knihu jako komedii vnímat nedokázal – možná proto, že každá z těch postaviček, především pak sám hlavní hrdina, je vlastně postava tragická, která žije svůj ubohý, chudý život, jehož směr určuje nějaká obsese – v jednom případě knihami, v jiných penězi, ženami, jiným člověkem a podobně. Nebylo to jednoduché čtení, možná i proto, že kromě Georga Kiena, bratra hlavního hrdiny, který je jakýmsi alter egem autora samotného, jehož ústy vyslovuje své myšlenky a názory, nelze v podstatě k žádné postavě „navázat vztah“, což třeba pro mě je při četbě docela důležité.

27.11.2023 4 z 5

Jak fotografovat krajinu Jak fotografovat krajinu Jiří Havel

Velmi pěkná a informačně hodnotná kniha, kterou ocení nejen ten, kdo aspiruje na to stát se opravdu dobrým fotografem, ale i člověk jako já, který dobře ví, že svými fotografickými pokusy nikdy nedosáhne kvalit profesionálních fotografů nebo do fotografování opravdu „zažraných“, vášnivých amatérů, protože nikdy nebude mít dostatečně kvalitní výbavu, nenaučí se všem potřebným technickým finesám přímo při fotografování či při úpravě fotek, ani nebude vstávat brzy ráno nebo čekat někde v podvečer, aby měl to nejlepší světlo na focení, či cestovat desítky či stovky kilometrů za těmi nejfotogeničtějšími místy. I při tomto laxním přístupu si ovšem člověk v knize najde docela dost tipů, jak své fotky vylepšit. Kromě toho je to i – na autora, který se živí obrazem, nikoli textem – velmi příjemné počtení. A konečně je kniha samozřejmě plná krásných a z hlediska motivů velmi rozmanitých fotografií autora.

20.11.2023 5 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

(SPOILER) Tři obsahově zcela odlišná díla, která ovšem kromě hlavní postavy a postavy jejího otce spojuje hlavně skvělý styl autora a jeho suchý „anglický“ humor bohatě kořeněný sžíravou ironií. A nesmíme zapomínat také na prostředí anglické aristokracie, jejíž životní styl, postoje a mravy si autor především bere na paškál. Pokud se dá spolehnout na dostupné prameny, které tvrdí, že se jedná o dílo autobiografické, pak první část pojednává o neradostném dětství autora v rodině misantropického, tyranského a pedofilního otce a ušlápnuté matky, druhá v krátkém časovém úseku představí výsledek takové rodinné konstelace v rané dospělosti (je to takový Trainspotting v komorním a luxusním balení) a třetí, tematicky nejodlehčenější, je jakousi situační komedií, odehrávající se při příležitosti opulentní oslavy jednoho z vedlejších hrdinů za přítomnosti členky anglické královské rodiny. Zatímco při četbě prvních dvou dílů se ve mně střídaly velmi rozdílné pocity pobavení a hnusu, ten poslední už byl čirou zábavou, byť i tady se rozhodně daly objevit hlubší tóny. Jedna z nejlepších knih, které jsem letos četl.

14.11.2023 5 z 5

Rozhovory na hraně zítřka Rozhovory na hraně zítřka Adam Folta

Knížka pořízena ve výprodeji za padesátku, což rozhodně hodnotově neodpovídá jejímu obsahu. Pravda je, že můj výběr osobností k rozhovoru by byl asi trochu jiný, ale koneckonců člověk si v takové knize může snadno vybrat jen to, co číst chce. Na druhé straně bych vlastním výběrem přišel o možnost se alespoň takto seznámit s řadou zajímavých osobností, o kterých jsem dosud ani neslyšel, a nedozvěděl bych se množství informací z oborů, které mě zatím trochu nebo zcela míjely. Výběr je to opravdu pestrý – ekonom, novinář, duchovní, lékař, matematik a milionář v jednom, biolog, hudebník, genetik, odborník na vojenství a terorismus, historik, antropolog, anarchokapitalista, filozof ... Úroveň a atraktivita rozhovorů pro čtenáře je různá, jednak podle osobnosti zpovídaného, za druhé pak podle míry zapojení tazatele a jím kladených otázek. Dojem mi trochu kazily drobné exhibice autora při kladení otázek - jeho snaha ukázat, že i on je, navzdory svému mládí, vzdělaný a sečtělý. Celkově však na mě kniha jako výsledek záměru a snahy autora zapůsobila dobře a rád si přečtu i její „ženský“ protějšek, pokud jej autor skutečně zpracuje a vydá.

13.11.2023 4 z 5

Mýty a báje starých Slovanů Mýty a báje starých Slovanů Irena Šindlářová

Kniha tu nemá vysoké hodnocení a do určité míry to chápu. Je to spíš takový stručný výtah z té velké masy informací, které by se k tomuto tématu daly shromáždit a zpracovat. Zkrátka není to nic pro čtenáře, kteří chtějí jít do hloubky. Já jsem knihu večer četl dětem (s ohledem na jejich zájem o mytologii) a k tomuto účelu bohatě stačila. Sám jsem byl překvapen, kolik božstev bylo mezi Slovany uctíváno, a nakonec i tím, kolik svátků stále slavených (či alespoň někde) nebo slov dosud běžně používaných svým původem souvisí právě s těmito pradávnými bohy. Právě v pasážích věnovaných původu jednotlivých svátků a při nich zachovávaných zvyků a etymologii vidím asi největší přínos knihy. Jako laik ovšem nejsem schopný posoudit odbornou úroveň publikace.

09.11.2023 3 z 5

Egerské hvězdy Egerské hvězdy Géza Gárdonyi

Chápu Maďary, že tahle kniha patří historicky mezi jejich nejoblíbenější. Je to totiž oslava jejich odvahy a nezdolnosti v nejtěžších chvílích jejich historie. Příběh je bezesporu zajímavý a poutavý, v závěru i nesmírně dramatický. Chvíli jsem měl problém s postavami, připadaly mi takové zjednodušené, šablonovité, ty maďarské příliš idealizované (pokud na straně dobra někdo selže, pak je to Slovák ;-) ), postupně jsem si ale zvykl. V čem je ovšem pro českého čtenáře především tahle kniha přínosná, to je možnost rozšířit si rozhled, seznámit se s významným obdobím historie jiného národa, nadto z jeho vlastního pohledu. Já sám jsem si během četby hledal na internetu skutečné postavy, které v díle vystupují, či na mapě maďarská města a hrady, které Turci obléhali.

01.11.2023 4 z 5

Jak to vidí Václav Cílek Jak to vidí Václav Cílek Václav Cílek

Knížka, která je takovým zajímavým doplňkem k hutnějším Cílkovým dílům. Ideální společník na kratší cesty či čekání – ať už vzhledem ke své útlosti, nebo k malému rozsahu jednotlivých příspěvků. Krátkost rozhovorů autorovi navíc dává možnost se tematicky nebývale rozkročit. Jedinou vadou na kráse knihy je její stáří – přece jen i ten nejpozdější příspěvek má teď přes deset let, ty nejstarší dokonce i sedmnáct. V některých ohledech se svět již dost posunul, témata jsou neaktuální a myšlenky překonané (na druhé straně však je zajímavé srovnání tehdejších předpokladů a nynější reality), většinou ale Cílek přemýšlí nadčasově a jeho tehdejší úvahy mají čtenáři co říci i nyní, za změněných podmínek.

30.10.2023 5 z 5