Rozhovory na hraně zítřka

Kniha obsahuje osmnáct podnětných rozhovorů s výraznými osobnostmi českého veřejného života o budoucnosti člověka, společnosti a planety. Zpovídáni byli odborníci a profesionálové napříč obory, kteří se zamýšleli nad možnou podobou našich zítřků. Máme si budoucnost malovat narůžovo, nebo pociťovat skepsi? Rozhovory, vzniklé výhradně pro tuto knihu, dohromady tvoří plastický obraz – mozaiku názorů, faktů a postojů. Publikaci doplňují fotografické portréty Kateřiny Sýsové. Po tomto svazku věnovaném výhradně mužům autor plánuje druhý díl věnovaný ženským osobnostem. Do svého myšlenkového světa nás nechali nahlédnout: ekonom Tomáš Sedláček, novinář Jindřich Šídlo, přírodovědec a kněz Marek Orko Vácha, psychiatr Cyril Höschl, genetik a lékař Radim Brdička, matematik a podnikatel Karel Janeček, parazitolog Jaroslav Flegr, hudebník Tomáš Klus, biolog Stanislav Komárek, odborník na vojenství Miroslav Lipowski, historik Václav Marek, politik Matěj Stropnický, mediální analytik Jan Podzimek, antropolog Martin Soukup, diplomat a psycholog Michael Žantovský, sémiotik Josef Šlerka, anarchokapitalista Urza a filozof Jaroslav Peregrin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420985/rozhovory-na-hrane-zitrka-SBI-420985.jpg 4.415
Literatura česká
Vydáno, 65. pole

Kniha Rozhovory na hraně zítřka

Chajda69

O většině osob, se kterými byly rozhovory vedeny, jsem už slyšel. S některými jsem už i četl nebo viděl rozhovor (Sedláček, Vácha, Janeček), s některými jsem jich četl/viděl spoustu (Šídlo, Šlerka). Formát rozhovoru mám rád, protože se zpravidla ve zjednodušené verzi dozvím něco o věcech, o kterých moc nevím. Obzvlášť zajímavé mi přišly rozhovory s biology, s touhle oblastí si nerozumím už od gymnázia, ale to ani v nejmenším neznamená, že by mě nezajímala.

Oceňuji obsahový rozptyl rozhovorů, věnovaly se velké spoustě témat, a to témat navýsost aktuálních. Neodpustím si poznámku k rozhovoru s Urzou o ankapu, asi bych nenašel moc věcí, se kterými bych se dokázal s touto vizí radikální společenské změny ztotožnit, ale Urzův přístup "neberu žádný argument od nikoho, kdo nestrávil stovky až tisíce hodin studováním ankapu" úplně neberu. V rozhovoru mě nedokázal přesvědčit, že by něco takového mohlo fungovat, uvažuji o přečtení jeho knihy, čistě ze studijních důvodů, a uvidím, jestli to dokáže v ní.

Velice by mě zajímalo, jestli a jak by se změnil pohled některých zpovídaných osob na řešená témata v důsledku covidu. To jen jako námět pro doplnění případného druhého vydání. u některých rozhovorů mě mrzelo, že se najednou stočily jiným směrem, ale z logiky věci tomu tak u rozhovorů, kterých se neúčastním, je, takže to určitě jako zápor knihy neberu.

codeas
06.07.2020

Pár rozhovorů zajímavých, ale vracet se k nim asi nemusim

Matematicka
18.04.2020

Inspirativní rozhovory s 20 inspirativními českými muži. Velice zajímavý výběr osobností. Adam Folta klade otázky z pozice nezkušeného mladíka, ale vede rozhovory velice zajímavě, někdy i konfrontuje jednu osobnost s názory některé z ostatních. Jeden z dobrých počinů k výročí 30 let svobody - stojí za to podívat se na svět kolem nás i z jiných úhlů pohledu a nechat se inspirovat. Těšila jsem se na osobnosti, které sleduju dlouhodobě (Marek Orko Vácha, Tomáš Sedláček), ale příjemně mě překvapili i někteří, s kterými jsem dosud moc neměla tu čest (Václav Marek, Michael Žantovský, Urza).

Za všechny ukázka z rozhovoru s Michaelem Žantovským:
Jakou má podle vás Česká republika v současném světě prestiž?
Upřímně, pověst současné České republiky se zdaleka neblíží zvuku, jaký měla v devadesátých letech. Není to z důvodu, že by nám chtěl někdo škodit, ale spíš naší vlastní vinou. Nepůsobíme totiž jako země, která by se výrazným způsobem podílela na utváření mezinárodního prostředí, která by vlastním přínosem významně přispívala k sociální harmonii, kulturnímu obohacení, myšlenkovým inovacím a spoustě dalších věcí. Podle mého názoru lze náš vývoj nejlépe poznat, podíváme-li se, jaká hysterie nastane, když – a já jí to strašně přeju – dvaadvacetiletá lyžařka jednou vyhraje na olympijských hrách v obřím slalomu a podruhé v paralelním slalomu na snowboardu. Najednou má celý národ pocit, že jsme jako kolektiv něco dokázali. V první řadě to dokázala ona jako jednotlivec, a dokonce v daném případě bez velké pomoci sportovních orgánů. Zadruhé jde o hezký sportovní úspěch a zaslouží si kytku a blahopřání a všechno, ale není to – při vší úctě – věc, kterou se Česká republika trvale zapíše do dějin.
Důležitost, kterou podobným záležitostem přikládáme, je v nepřímé úměře k tomu, jak jsme poztráceli schopnost tahu na branku v jiných oblastech. Kdy jsme ji, částečně díky Havlovi, ale nejen díky němu, skutečně měli, a proto se o nás psalo a mluvilo s respektem. Ale když nic nevymyslíte, nic neuděláte, nic do mezinárodního prostoru nepřidáte, tak jste jen jedna ze sto třiadevadesáti členských zemí Organizace spojených národů. Proč by nás měli brát nějak zvlášť v úvahu?

Bobys
05.02.2020

Výběr rozhovorů s mužskými osobnostmi českého života z různých oblastí poznávání zákonitostí světového vývoje. Kniha nutí čtenáře ke srovnávání jejich názorů s vlastními zkušenostmi. Už se těším na oznámený výběr rozhovorů s ženskými osobnostmi, které možná přinesou nové pohledy na svět a jeho zákonitosti.

PaoloRoberto
23.01.2020

Líbí se mi, že každý rozhovor je o něčem jiném. Člověk se u čtení musí zamyslet, nejsou to jen prázdné plky o ničem, což bývá v místních luzích a hájích poměrně časté. Nejlepší rozhovory byly s těmi méně známými. Doporučuji. Rozhovory se dají číst na přeskáčku.

Pawlisman
21.01.2020

Myslim, ze kvalitni soubor rozhovoru, ktery vas pohled na svet sdozajista obohati. Vetsina povidani je nadprumernych a ctivych. Z autora knihy cisi mladost a nevyzralost ackoliv o jeho inteligenci a prehledu neni treba pochybovat. Urcite bych doporucil dalsim ctenarum a dobre, ze podobna dila vznikaji. Knih, kde najdeme az desitky myslenek a temat k zamysleni, moc neni.

painthers
06.12.2019

Kniha se těžko hodnotí, jelikož obsahuje rozhovory s různými osobnostmi. Nečetla jsem ji ani celou, vybrala jsem si, co mě zajímalo.