tanuki tanuki komentáře u knih

Nezvladatelné dítko kardinála Guzmána Nezvladatelné dítko kardinála Guzmána Louis De Bernières

str. 43:
Boha vůbec nezajímá, jak si lidé zařídí svůj sexuální život, pokud je veškeré jejich chování motivováno láskou v nějaké z jejích nekonečně různorodých podob.

21.01.2015 5 z 5

Vila Inkognito Vila Inkognito Tom Robbins

str. 74:
Náboženství nás vedou k víře, že duše je ten nejvzácnější rodinný klenot a že nám je výměnou za naši tupou poslušnost uschovají ve svém sejfu, nebo ji aspoň pojistí proti ohni a krádeži. Jenže to se pletou.

21.01.2015 5 z 5

Vernon Bůh Little Vernon Bůh Little DBC Pierre (p)

Břitká groteska o tom, jak lze mediálně pozměnit povahu jakékoliv události. Vše dovedené ad absurdum. Od chvíle, co jsem dočetl tuto knihu, nevěřím televizi. :-)

20.01.2015 5 z 5

Příšerně nahlas a k nevíře blízko Příšerně nahlas a k nevíře blízko Jonathan Safran Foer

Nějak se mi to zdálo hodně podobné jako "Dějiny lásky", jako by se manželé při svém psaní dost ovlivňovali. Možná kdybych nečetl Dějiny lásky, dal bych o hvězdičku víc

str. 193:
Plachost, to je když odvracíte oči od něčeho, co chcete. Hanba je, když odvracíte oči od něčeho, co nechcete.

str. 195:
Ráda bych mu řekla to i ono. Ale věděla jsem, že by ho to zabolelo. A tak jsem to všechno pohřbila a ono to zabolelo mě..

19.01.2015 4 z 5

Glennkill – ovce vyšetřují Glennkill – ovce vyšetřují Leonie Swann

Žádná ovce nesmí opustit stádo. Leda, že se vrátí.
Někdy je samota lepší.
Vždycky jsou nějaká slabá místa.
Myšlení pomáhá.

19.01.2015 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

str. 90/91:
"...zahleděla se do tmy a říkala si, kde asi sestra vězí. Utopila se v jezeře, unesli ji cikáni, srazil ji projíždějící vůz, napadlo ji automaticky; zdravý přístup je ten, že nikdy není nic tak, jak si člověk představuje, a tohle byl účinný způsob, jak vyloučit nejhorší."

Patriarchátu dávno zašlá sláva Patriarchátu dávno zašlá sláva Pavel Brycz

str. 150:
"...soucit neznamená nic víc, než jen podívat se na neštěstí, které se stalo druhému, jeho vlastníma smutnýma očima."

str. 174:
"Židi prý mají takovou průpovídku ve své svaté knize: "Muž bez ženy není člověk." A proto oni asi Židi neuznávají Ježíše, i když Nazaretský byl taky Žid. Neměl ženskou, a tak nemohl být ani člověkem, natož Bohem."

19.01.2015 3 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

str 17:
"Jak chutná dobrá káva ?"
"Jako káva."
"Jak chutná ta nejlepší káva ?"
"Jako dobrá káva."
"Jakej je rozdíl mezi dobrou a nejlepší kávou ?"
"V reklamě," pravil Tracy.

str 25:
"Tracyho tygr čas od času bloudil očima po okolí pro případ, že by mohl spatřit mladou tygřici s vhodnými mravy pro cokoliv, co by mohlo vzejít z toho, že by se spatřili."

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Tahle kniha mi dala pocit, že stojí za to číst. A ten mne celý život neopustil.

Kamkámek Kamkámek Milena Lukešová

Kniha s poněkud psychedelickými ilustracemi, které dítěti klidný spánek s největší pravděpodobností nezajistí. Tmavé barvy, Kamkámek pláče, Kamkámek se ztratil, Kamkámek je maličký lidský tvor mezi velkými zvířaty...moje první vlastní kniha, kterou mi v první třídě přinesl k babičce Mikuláš.

12.01.2015 2 z 5

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

Občas až příliš filozofující...jediné zajímavé pasáže se týkají popisu vnitřního fungování sekty - ty jsou napsány opravdu velmi povedeně.

12.01.2015 2 z 5

Záhir Záhir Paulo Coelho

...asi už jsem se přecoelhoval. Pseudooduševnělá kniha, jejíž vnitřní prázdnota a plytkost nejde zamaskovat, ať autor dělá vše, co je v jeho silách....

09.01.2015 1 z 5

Poloviční bratr Poloviční bratr Lars Saabye Christensen

Příliš moc náznaků a poměrně málo jasných odpovědí. Možná si má čtenář souvislosti domyslet sám, ale neškodilo by některé věci víc objasnit. Taky časová osa je poměrně nejasná a člověk nikdy pořádně neví, kolik je v dané fázi vyprávění Barnumovi let.

09.01.2015 3 z 5

Elegantní vesmír Elegantní vesmír Brian Greene

Ke konci knihy si autor přihřívá vlastní polívku a nenápadně seznamuje se svým vlastním přínosem k výzkumu problematiky strun :o) Až na některá místa, kterým se asi nejde nikdy vyhnout, je kniha čitelná i pro laika. Jen by to chtělo trochu víc obrázků :o)

08.01.2015 4 z 5

Léto s Káťou Léto s Káťou Trevanian (p)

Krásně napsané - jen ten závěr je možná příliš brutální a mrazivý...

08.01.2015 4 z 5

Vietnam - Turistický průvodce Rough Guides Vietnam - Turistický průvodce Rough Guides Jan Dodd

O chlup lepší než Lonely Planet. Jen trochu mrzí větší hmotnost. Informačně ovšem absolutně vyčerpávající.

08.01.2015 5 z 5

Vietnam Vietnam Nick Ray

Standardní kvalitní průvodce do Lonely Planet. Vydrží i nepříliš šetrné zacházení, kterého se mu na cestách dostává měrou vrchovatou. :-)

Vietnam Vietnam neznámý - neuveden

Malý průvodce se spoustou hezkých fotografií. Pomůže při rozhodování, kam se vydat.

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Nevím, jaký význam mají cukrářovy vize, ani pojednání o historii výstav, ale jinak fajn kniha. Zvláštní je také opakující se téma zloděje, který se dá do řeči s majitelem bytu, který právě vykrádá...

11.12.2014 5 z 5

Výherci Výherci Julio Cortázar

Velice pomalý rozjezd s přílišným množstvím postav. Děj je přerušován Persiovými vizemi, které jsou natolik z jiného světa, že naprosto nejdou číst. Čím víc se ale čtenář blíží ke konci, tím víc ho to baví. Možná bez těch Persiových samomluv bych dal o pár procent víc.:o)

11.12.2014 3 z 5