taikatalvi taikatalvi komentáře u knih

Spojenia Spojenia Delphine de Vigan

Kniha bola vybraná na čítanie v knižnom klube ktorého sa zúčastňujem. Moje prvé stretnutie s touto autorkou. Som rada, že sa táto téma rozoberá, je to hlboké dielo. Ľudia sú veľkí sebci a obdivujem učiteľku ktorá bola všímavá. Stojí za prečítanie.

11.02.2023 4 z 5

Ako človek, ktorý miluje všetko spojené s Fínskom a fínskou kultúrou tak som po tejto knihe musela siahnuť. Niektoré poviedky boli dobré, na iné asi mám málo intelektu (?). Každopádne:

Transit (3/5) – fajn, bavilo ma to.

Čarodějná kolébka (2/5)

Lesní lišky (5/5) – naozaj dobré

Kéž bychom tu byli taky (5/5) – motív ktorý sa v scifi používa často, bavilo.

Motýl (0/5) – za mňa blud, sorry

Gordonův příběh (2/5) – vtáky namiesto ľudí, tu to chcelo veľa predstavivosti.

Temná zhouba, uzda smrti (5/5) – Yes! Finský folklor a zasadené do časov dávno minulých. Trefa.

21.01.2023 3 z 5

Vianoce na Slovensku - ... od Ondreja do Troch kráľov Vianoce na Slovensku - ... od Ondreja do Troch kráľov Zuzana Drugová

Kniha ktorá naozaj do hĺbky opisuje zvyky a tradície na Slovensku v čase kedy začínajú tzv. Stridžie dni až po 6. januára na sviatok Troch kráľov. Opisuje ako to prebiehalo v rôznych častiach Slovenska aj v konkrétnych dedinách. Kniha má dostatok textu aj obrazovej prílohy, jedinou vecou ktorú by som vytkla sú nekvalitné fotografie- mnohé vyzerajú rozmazane prípadne nevyzerajú byť fotené kvalitným fotoaparátom. Každopádne, som rada, že ju mám a darovala som ju aj blízkym.

14.12.2022 5 z 5

Všechno je jinak Všechno je jinak Irena Jirků

Wau, rada čítam takéto príbehy zo života. Pán Adam to mal mimoriadne ťažké a napriek tomu sa vždy zdvihol a ostal nezatrpknutým. Má môj obdiv, výnimočný človek. Odporúčam prečítať, ale nie je to oddychová literatúra.

02.12.2022 5 z 5

Zlaté 60. roky Zlaté 60. roky Juraj Šebo

Knihu som dočítala ale popravde, asi 70% tej knihy mi nič nedalo, pretože autor opisuje miesta a ľudí ktorí boli typickí pre Bratislavu tých rokov a tým pádom ich poznali fakt iba Bratislavčania a ľudia z blízkeho okolia...čiže pre zbytok čitateľov nulová výpovedná hodnota. Knihu som kúpila lebo ma 60. roky veľmi zaujímali a myslela som, že bude podobná ako ostatné knihy od autora ale tým, že v tomto prevládali viac osobné spomienky, keďže autor mal v roku 1960 17 rokov, sa to vymklo a je to kniha skôr pre Bratislavčanov ako čitateľov z ostatných kútov Slovenska.

20.11.2022 2 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Z tohto sa dalo vytrieskať viac. Popravde- najprv som videla film a potom som čítala knihu. A myslela som si, že kniha bude lepšia, ale tu sami zdalo že to bolo naopak. Film radím medzi obľúbené, kniha bola slabá. Veľmi mi vadili tie jej rozhovory s rôznymi postavami, bolo ich tam príliš veľa a to omdlievanie a že bola nevysporiadaná s minulosťou až do takej miery, že tam stále boli tie hlasy. Námet dobrý a popravde jedna z mojich deep dark fears to, čo sa stalo hlavnej postave.

02.11.2022 3 z 5

Chateaux po našom Chateaux po našom Jana Šturdíková

Knihu som podporovala cez startlab nakoľko ma tieto pamiatky veľmi zaujímajú. Vždy keď cestujem Slovenskom a prechádzame nejakou dedinou, vždy sa tam nachádza nejaký kaštieľ alebo kúria. Neprestáva ma udivovať aké bohaté v tomto smere Slovensko je...a zároveň ako si toto bohatstvo nevážime. Veľmi zaujímavá publikácia a som rada, že ju mám :)

31.10.2022 5 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Musela som sa nútiť aby som tú knihu dočítala. Dala som to, ale bolo to ťažké. Budeme ju rozoberať tento mesiac na knižnom klube, som zvedavá, čo na ňu povedia ostatní :D Knihu vybrali, lebo Ernaux práve získala Nobelovu cenu za literatúru.
Knihu by som si asi viac užila, keby som mala šajn o ľuďoch, filmoch, reklamách, spevákoch, miestach, ktoré spomína. Takto som tápala. Ale aj ten štýl mi moc nešiel. Možno za iné diela si tú cenu zaslúži ale po tomto diele už od nej nechcem asi ani nič iné čítať.

24.10.2022 3 z 5

Expedice: Můj milostný příběh Expedice: Můj milostný příběh Bea Uusma

Úžasná kniha, celý čas čo som ju čítala, či som bola v práci, či v obchode, stále som spracovávala to čo som si prečítala, nové zistenia na každej strane. Prežívala som to s Beou, tak som dúfala, že sa jej podarí niečo nové zistiť, v hlave som spriadala nové scenáre ako to mohlo byť. Skvele spracovaná kniha, aj čo sa týka grafiky, aj obsahovo.

12.10.2022 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

(SPOILER) Príjemné čítanie, ale žiadna bomba. Film som videla skôr ako čítala knihu, veľmi ma nezaujal. Kniha je lepšia. Chýbala mi tam časť kde by sa opisovalo ako sa cítil v Amerike Viktor keď Katalin s Marikou nepustili cez hranice. Je tam iba popísané Liesel ako zomrel pri neštastí na lodi ale zaujímali by ma jeho myšlienkové pochody, pocity.

12.10.2022 3 z 5

Sirota Podhradských a iné prózy Sirota Podhradských a iné prózy Terézia Vansová

Prečítala som iba Sirotu Podhradských a Vlčiu tmu- super.

15.09.2022 5 z 5

Krajina ľadu Krajina ľadu Eowyn Ivey

Veľmi pekné čítanie, mám rada cestopisy a toto ma úplne pohltilo. Je to iné ako Dcéra snehu a obálka síce láka k tomu myslieť si, že to bude niečo podobné, ale nie je. Je tam veľa snových a neuveriteľných vecí ktoré súvisia s Indiánmi a ich kultúrou a za mňa skvelé čítanie. Eowyn Ivey nesklamala, má talent. Koniec mohol byť trošku iný, ale stále je to ok. Radím medzi obľúbené.

11.09.2022 5 z 5

Encyklopedie mladé ženy Encyklopedie mladé ženy kolektiv autorů

Také nahliadnutie do dob minulých. Niektoré veci pobavili, niektoré by si mali aj dnešné mladé ženy vziať k srdcu, hlavne časť o osobnej hygiene, správaní a obliekaní.

31.08.2022 3 z 5

Ženská na 1000° Ženská na 1000° Hallgrímur Helgason

Počúvala som ako audio po tom, ako som bola na prezentácii knihy pána Helgasona a zaujal ma ako osoba aj ako spisovateľ. Knihu určite odporučam.

22.07.2022 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Krásna kniha

29.06.2022 5 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Kniha naplnila moje očakávania, dobré čítanie. Odporúčam pre všetkých ktorí chcú nahliadnuť pod pokrievku amerického života.

02.06.2022 5 z 5

Polnočná knižnica Polnočná knižnica Matt Haig

Téma ktorá mala veľký potenciál a úplne dodžubaná. Ja už som od tohto autora čítala 2 knihy a som dosť sklamaná. Toto som ani nedočítala, skončila som na str. 63. Depkoidné, nezáživné. Téma mohla byť lepšie spracovaná, mohla to byť kniha ktorá Vám veľa ukáže. Táto mi ukazála že keď uvidím v kníhkupectve knihu Matta Haiga, tak si ju nekúpim.

05.05.2022 odpad!

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Skvelá kniha, určite sa k nej budem vracať na pripomenutie určitých vecí. Veľmi dobre napísaná, nemám totiž rada ak sa tieto knihy snažia byť príliš múdre a dookola omieľajú to isté. Táto kniha našťastie taká nie je a ponúkla mi zaujímavé náhľady na moje (zlo)zvyky a ako narábať s časom. Odporúčam!

10.04.2022 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Majstrovské dielo. Myslela som si, že sa v tom budem zo začiatku strácať- veľa postáv, prepletené osudy ale ono sa to potom tak vykryštalizovalo, že nič tam nebolo zbytočné, ani jedna postava, ani jedna veta. Úžasná kniha, bude mať čestné miesto v mojej knižnici.

22.03.2022 5 z 5

Finské pohádky Finské pohádky Marek E. Světlík

Toto sú asi najhoršie napísané rozprávky aké som kedy čítala. Ide o to, že poniektoré sú tak skrátené, že miestami vôbec nedávajú logiku. Neviem či to je naschvál alebo chyba nastala pri preklade. Radšej sa mohol zúžiť výber na nejaké najlepšie lebo niektoré sú dosť zvláštne alebo slabé a poriadne napísané, krajšie ilustrované ale tento výber je dosť o ničom. A to som sa tešila lebo sa zaujímam o všetko fínske- jazyk aj kultúru.

16.03.2022 1 z 5