Sykysan Sykysan komentáře u knih

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Neskutečně opravdový zážitek, i když vám Japonsko představí dost subjektivně. Amélie Nothomb je mistrině slohu, její větné obraty jsou neskutečně svěží a originální. Překvapí vás i její otevřenost a ochota jít s kůží na trh. Jeden z nejlepších literárních zážitků v mém životě, i když nejde o nijak těžké čtení.

03.05.2012 5 z 5

Jak si lidé hrají Jak si lidé hrají Eric Berne

Fascinující text a "otvírák očí". Škoda, že otevřením očí nám nijak nepomáhá, protože tak jsme naprogramovaní a nic to nezmění:-D

Jak rozumět komiksu Jak rozumět komiksu Scott McCloud

Geniální věc zejména z hlediska sémiotiky, i když o sémiotice samotné pojednává trestuhodně primitivně. Jen škoda, že Understanding Comics neobstojí v akademické diskusi právě pro zvolený styl…originalitou si paradoxně podkopává nohy:-)

Shakespearovy historické hry Shakespearovy historické hry Zdeněk Stříbrný

Výborný odborný text o Shakespearových historických hrách. Nejen interpretace, ale taky historické detaily a zajímavosti.

Bertův supertajný deník Bertův supertajný deník Sören Olsson

Kniha pro děti, která není uboze infantilní, ale naopak suše vtipná a k věci.

02.05.2012 4 z 5

Sviňule pyramidální a jiné nesmysly Sviňule pyramidální a jiné nesmysly Edward Lear

Byla jedna sbírka vtipná,
trochu krátká, trochu divná.
Mám ji rád velice,
mého humoru sklenice.
Ta sbírka trochu divná a vtipná.

Chléb mladých let Chléb mladých let Heinrich Böll

Takový protipól ke Kafkovi. Zatímco Kafka se svou depresí a sebezkoumáním pídí k ničemu, Böll humorem a sarkasmem řeší obecné problémy. (Doktora Murka sebraná mlčení je veřejností velmi opomíjený klenot.)

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Ani nemůžu vyjádřit jak giganticky je tohle dílo důležité.

01.05.2012 5 z 5

Kulturní a duchovní kořeny Evropy: Za obrození evropského člověka Kulturní a duchovní kořeny Evropy: Za obrození evropského člověka Giovanni Reale

VELMI důležité čtení pro každého Evropana.

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Parodie na brakové romány své doby se paradoxně utápí v jejich patosu. Ovšem dialektika Austenové je i tady neskutečně zábavná.

01.05.2012 3 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Nenáročné čtení na sobotu.

01.05.2012 4 z 5

Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy Tim Burton

Skvělá sbírka s otřesným českým překladem.

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

Typicky přemýšlivý Gaarder, bohužel ke konci ztrácí na síle.

01.05.2012 4 z 5

Potomci lidí Potomci lidí P. D. James (p)

Dost zásadně odlišné od filmového zpracování (od kterého jsem se ke knize dostal). Obohacující a nečekaně chytré a nemilosrdné.

Literární poklesky Literární poklesky Stephen Leacock

Trocha inteligentního humoru do vlaku (jízdou koňmo).

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

Rozhodně nejvyzrálejší Irving. Tenhle kousek jsem četl postupně asi pět let (možná proto na mě zapůsobil ještě o něco víc). Jedna z mála knih, která mi poskytla pocit, že opravdu znám nějakou fiktivní osobu. Ve své klidné obyčejnosti je to mysteriózní.

01.05.2012 5 z 5

Kniha, která mne dodnes zásadně formuje. Roberta Fulghuma považuju za přítele na celý život.

01.05.2012 5 z 5

Willard a jeho kuželkářské trofeje. Perverzní mystérium Willard a jeho kuželkářské trofeje. Perverzní mystérium Richard Brautigan

Ve své době (konkrétně mé pubertě) mi tahle kniha vystřelila mozek z hlavy. Totální nekonvenční masakr mé nevinnosti dřívkem od nanuku. Doporučuji všem, kteří hledají v záplavě trapně korektního braku o upírech pořádně špinavý brakový zážitek.

Ifigenie v Aulidě Ifigenie v Aulidě Eurípidés ze Salamíny

Trochu deus ex machina, ale i to je někdy nutné k pravému uměleckému zážitku. Jedna z mých nejoblíbenějších antických her (zvláště kvůli Ifigenii).

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Velice povedená sonda do dětství, originální pohled na válku o Falklandy a Mitchellova nejrománovější kniha. Je to intelektuálně dobrodružné a nese si to poetiku filmů o dětech. Nejednou jsem si při čtení vzpomněl na Knoflíkovou válku nebo Bylo nás pět. Třináct měsíců se i přes počet stránek čte téměř sám, ale ne hltavým způsobem. Děj je umírněný a vyčkávající. Přidaná hodnota oproti jiným knihám "ze života dítěte"? Inteligence(lépe řečeno neinfantilnost) a úžasný suchý humor. Plný počet...četl jsem ji dvakrát a párkrát se k ní určitě ještě vrátím.

31.01.2012 5 z 5