Kulturní a duchovní kořeny Evropy: Za obrození evropského člověka

Autor vydává spis v době, kdy vzniká preambule k evropské Ústavě a v předznamenání upozorňuje na její nedostatky: chybí odkazy ke křesťanským pilířům Evropy, neznáme se k vlastním kořenům. Preambule odkazuje na kulturní, humanistické a náboženské dědictví, které je živeno řecko-římskou civilizací a osvícenskou filosofií – to je relativistické. Pojem „osoba“ zavedlo křesťansko-židovské myšlení (řecké pojetí je kosmocentrické, nikoliv antropologické), osvícenství přeměnilo „osobu“ na individuum ve smyslu individualismu. Chybí odkaz i na vědecko-technickou revoluci; lidé zapomínají na přítomnost, hledí jen do budoucnosti, na možné úspěchy. Reale poukazuje na opomíjené duchovní základy Evropy. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116126/kulturni-a-duchovni-koreny-evropy-za-obrozeni-evropskeho-cloveka-116126.jpg 4.77
Literatura naučná, Filozofie, Historie
Vydáno, Centrum pro studium demokracie a kultury - CDK

Radici culturali e spirituali dell, 2003

Kniha Kulturní a duchovní kořeny Evropy: Za obrození evropského člověka

Sykysan
01.05.2012

VELMI důležité čtení pro každého Evropana.

Amaranta
26.03.2012

Výborně a nikoliv zdlouhavě popsané problémy dnešních "euroobčanů" a nabídnutá nesnadná možnost k jejich řešení. Viz moje anotace.

náboženství filozofie politika Evropa dějiny Evropy kultura křesťanství filozofická antropologie řecká filozofie

Giovanni Reale
italská, 1931 - 2014