Sykysan Sykysan komentáře u knih

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Velice dobrá středoškolská slohovka.

30.12.2017 3 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Jméno růže grafických novel.

24.07.2016 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Nemotorné podobenství pro rádoby geeky/nerdy, které fantasticky předstírá zábavnost. Žádná kniha ve mně nevyvolala tak smíšené pocity, jako tahle ukňouraná fanfikce na internet. Když pomineme základoškolský sloh (a úsměvný překlad), stejně z té haldy neinovativních scének nevyhrabeme ani jednu neotřelou repliku. Tohle je kniha, kvůli které je termín Mary Sue/Gary Stue stále relevantní a aktuální.

02.06.2016 1 z 5

Odysseus Odysseus James Joyce

Tuhle knihu rozečítám už deset let.

23.12.2015

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Tahle kniha je zcela vonneguteskní.

23.10.2015 4 z 5

Zakletý sultán. Arabské pohádky Zakletý sultán. Arabské pohádky Svetozár Pantůček

Nádherně čtivě převyprávěné arabské pohádky. Skvělá volba pro malé začínající čtenáře. Kniha je velice srozumitelná, ale není infantilní.

09.01.2015

Homo ludens Homo ludens Johan Huizinga

Už téměř sto let aktuální text o podstatě lidské povahy ve hře a jeden z nejlepších textů sociologie vůbec.

09.01.2015 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha o které si myslíte, že je středa, ale s nadšením zjišťujete, že je to neděle.

09.01.2015 5 z 5

Mimesis: Zobrazení skutečnosti v západoevropských literaturách Mimesis: Zobrazení skutečnosti v západoevropských literaturách Erich Auerbach

Klenot v oboru hermeneutické interpretace a obecně jeden z nejlepších světových textů zabývající se estetikou literatury.

09.01.2015 5 z 5

Vlastní životopis Alice B. Toklasové Vlastní životopis Alice B. Toklasové Gertrude Stein

Steinové netradiční sloh je neskutečně inspirativní a obecně nekonvenční přístup k formátu biografie je myslím dodnes nepřekonaný. Vlastní životopis není nijak podlézavý, ale přitom se nečte těžce. Doporučuji fanouškům formální originality.

09.01.2015 4 z 5

Slabikář ABC Slabikář ABC Irena Fabianová

Ač se to na první přečtení nemusí zdát, tak má tato kniha velice silný spád. Začíná zlehka, ale čím více se dostáváte do děje, tím hutnější a obsáhlejší je její sdělení. Zápletka s matkou, která mele maso, dodnes rezonuje v mnohých z nás. Formativní význam výjevu kdy Fanouš telefonuje Mirkovi nemá ve světové literatuře obdoby. A nesmíme opomenout, že geniální slohové obraty doplňují sugestivní ilustrace a celkově tak podtrhují dopad jaký má dodnes tato kniha na vnímání symboliky českého jazyka. Nebojím se napsat, že Slabikář ABC je nejvýznamějším sémiotickým dílem v českých dějinách. A tak i já jásám jako Pepa, když zvolá "Mámo! Jula jela sama!".

06.01.2015 5 z 5

Obrazy a symboly Obrazy a symboly Mircea Eliade

Dílo které pojednává o obrazech a symbolech spíše z hlediska srovnávacích mytologií a sociologie, než z hlediska sémiotiky nebo estetiky.

04.03.2013 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Kniha, kterou bych chtěl napsat.

30.07.2012 5 z 5

Když jsem ji četl poprvé, byla pro mě vrcholem literatury. Dnes smutně zjišťuji, že je to obyčený brak.

30.07.2012 2 z 5

Mnoho povyku pro nic / Much Ado About Nothing Mnoho povyku pro nic / Much Ado About Nothing William Shakespeare

Tahle hra dělá z lidí požitkáře. Moje oblíbená Shakespearova komedie.

Jindřich V. Jindřich V. William Shakespeare

Podle mne nejlepší Shakespearova historická hra. Projev před bitvou u Azincourtu je ultimátní vyvolavač husí kůže a jedna z nejlepších věcí, kterou si můžete přečíst.

Můj soukromý nepřítel Můj soukromý nepřítel Amélie Nothomb

Důkaz, že od smíchu ke strachu je jen malinký krůček.

03.05.2012 5 z 5

Milostná sabotáž Milostná sabotáž Amélie Nothomb

Světoobčanka Nothombová nastavuje zrcadlo kulturám a fádnímu přemýšlení zakrnělých.

03.05.2012 5 z 5

Ani Eva, ani Adam Ani Eva, ani Adam Amélie Nothomb

Volné pokračování Strachu a chvění, o něco méně svěží, ale o to více blízké a osobní.

03.05.2012 4 z 5

Antikrista Antikrista Amélie Nothomb

Drsná psychologická sonda máchající hlavní hrdinku a čtenáře v opravdové žumpě. Aneb do deprese se nejlépe dostává křivdou.

03.05.2012 4 z 5