SydBarrett SydBarrett komentáře u knih

Memento Memento Radek John

Miluju knížky o feťácích, knížky psané feťáky, knížky čtené feťáky... Takže jsem tohle nemohl nechat jen tak a víte co?

Ono je to fakt dobrý. Teda jako občas mi to přišlo celkem zkreslený (už nevím kde) a nepochopil jsem, jestli je to skutečný nebo vymyšlený příběh. To ale nechme teď stranou. Je to psané takovým stylem, že se občas jeden ztrácí v tom, zda je to realita či jen myšlenka. někomu by to mohlo vadit, mě to vyhovuje. Udržuje to člověka bdělého. Má to velice spletitý děj. Udržuje to jednu táhlou linku hlavního hrdiny, ale ta linka se pořád kroutí a kroutí, furt se mu něco stává, až se z něho stane úplná troska a skončí... nečekaně. Mě fakt překvapilo, že tohle je možný! To jako fakt takhle může někdo skončit? Brrrr.

19.08.2019 5 z 5

Zloděj listí Zloděj listí William Saroyan

Rozhodně to není nejlepší Saroyanova knížka, ale ta povídka o trumpetistech mi tak utkvěla, že tomu musím dát 4* :-D

19.08.2019 4 z 5

Kvílení Kvílení Allen Ginsberg

Možná trochu nadhodnocené (hehe), ale stále velice kvalitní dílo světového bítnického básníka. Mě ale absolutně neohromila. A stále razím přesvědčení, že tyhle ty básničky by měly být čitelné i za střízliva. Tohle je, ale jako nic moc... (nesuďte mne)

19.08.2019 3 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Abych osvětlil své hodnocení: Prvá hvězdička za dobrý rady pro feťáky, druhá za prásarny a třetí za tu vůli tím popsat skoro 300 stránek.

Ale číst to celý?! S tím se jdi, Burroughsi, vyzmizíkovat!

19.08.2019 3 z 5

Vyhnanci Vyhnanci Františka Jirousová

Zpočátku mi to připadalo, že by to mohlo být celkem dobré, něco tím stylem, že "tak zatím je to celkem v pohodě, když to bude kravina, tak to odložím", ale potom, co se na scéně objevil Štefan, tak jsem si okamžitě řekl, že to musím přečíst celé, protože je to úplně nejlepší postava a kdybych ho v reálu potkal a neposlal mě tam, kam slunce nesvítí, určitě by s ním byl dobrý pokec.

Co se týče té náboženské roviny, tak na to mě fakt neužije, ale aspoň jsem částečně pochopil, co lidi vede k tomu v Boha věřit a tak, z tohohle hlediska to bylo fakt dobře zpracovaný.

19.08.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jako malé dítě jsem to míval načtené a poslouchal vždy před spaním. Jako papírová knížka mě to až tak nebavilo, ale tak co. Harry Potter je sice nepochybně dobrá a kvalitní kniha pro mládež, absolutně ale nechápu tu hysterii kolem toho a masivní popularitu a kult Harryho Pottera a Rowlingové všeobecně. Ta základní série je kvalitní záležitost, ty "doplňkové" knížky mi ale přijdou dělané vyloženě jen kvůli tomu, aby z toho Rowlingová měla co nejvíc prachů.

14.07.2019 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

O panu Coelhovi jsem toho mnoho slyšel a všichni mi ho sveřepě doporučovali. Nemůžu říct, že by mi to tím neznechutili už předem, ale že by to bylo až takhle pošahané? Tedy jako bylo to čtivé, krátké a se vcelku fajn příběhem (dejme tomu).
Ta autorova filosofie mi ale přišla neuvěřitelně naivní (že by se to dalo srovnávat s Malým princem!!!) a zmatená. Dobře, zmatenost z toho čišela možná pouze pro mě, ale už jen ta věta (která se tu neustále omílá dokola) „Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit" je tak neuvěřitelně hloupá!
On absolutně nepřipouští možnost, že některé věci prostě nejdou ani kdybyste se na hlavu postavili a točili se jako vývrtka!
Jak to někomu může proboha připadat úžasné? Promiňte, ale tohle opravdu není knížka pro mě.
Mimochodem kdybych tohle všechno vynechal, tak postavy nebyly vůbec propracované a hlavní hrdina mě neuvěřitelně štval. Opravdu nemůžu dát lepší hodnocení.

14.07.2019 odpad!

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Zajímavé. Můžu říct, že mi pan Saroyan přesně sedí do čtenářského vkusu. Není to mnoho knihou děje, je to kniha pocitů, okamžiků, o-b-r-a-z-ů v mysli čtenáře.

13.07.2019 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Tuto knížku musím hodnotit v kontextu dalších Kerouacových knih, protože některé jeho ostatní věci (Dharmoví tuláci, Podzemníci...) jsou dle mého názoru tisíckrát povedenější a lepší. Proto ty "pouhé" tři hvězdičky. Jinak je On the Road pohodová záležitost, kde se vlastně vcelku nic neděje a zároveň se toho děje tak moc, že to ani nemáte šanci pochytit. Hlavní postava nečekaně není vypravěč. To už je ale (mi přijde) u Kerouaca takový zvyk nebo záliba nebo já nevím.

Zkrátka to rozhodně nepovažuji za autorovo vrcholné dílo. (to je ale pochopitelně diskutabilní a každého názor a vlastně to ve skutečnosti být může mě to ale přišlo slabší... ... ...)

Jo a ještě čtená verze, co teď je na ČRo Vltava je záživnější.

13.07.2019 3 z 5

Exotem na této zemi Exotem na této zemi Ladislav Heryán

Já nejsem ani v nejmenším křesťansky založený člověk, ale i tak jsem si tuto útlou knížku musel koupit. Tak zaprvé mi ji doporučil otec, za druhé je pan Heryán člověk, který se znal s Magorem a pokud se někdo zná s Magorem, tak je to jednoznačně borec! (jo, takhle jsem uvažoval) No, zkrátka má tenhle pán co do činění s druhou kulturou, takže mě zajímal jeho pohled na svět a především křesťanství. Protože o tom ta kniha je - pokud vás křesťanská víra nebere, tak to není nic pro vás. Mně osobně se jeho výklad víry moc líbil, protože to není žádný náboženský fanatik a pokládá to všechno srozumitelnou, čtivou a zábavnou formou.

Ale i tak mě nejvíc bavila ta část o Jirousovi!

13.07.2019 4 z 5

Příšerné příběhy Příšerné příběhy Egon Bondy (p)

Panečku, tohle je snad jediná kniha, u které jsem se opravdu smál! A jak!!! A když to četla moje máti, která Bondyho nesnáší, tak se dokonce pousmála i ona! Můžu říct, že to je moje asi nejoblíbenější Bondyho knížečka. Je krátká jak syč, takže jsem to měl přečtené za okamžik,vůbec by ale nevadilo, kdyby měla 1 000 stran. Mimochodem je to taky jediná Bondyho knížka, kterou mají u nás v knihovně a řadí ji jako POEZII....

13.07.2019 5 z 5

Druhý dekameron: Lidožroutská historie Druhý dekameron: Lidožroutská historie Jaroslav Hašek

První povídka dobrá, pak mě to začínalo čím dál víc nudit, protože se tam skoro pořád probírala jenom politika (tak jako nečekaně, když je to politická satira...). Nedočteno, odloženo.

17.06.2019 2 z 5

Bláznovy zápisky Bláznovy zápisky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Velice útlá záležitost s tlustým papírem, kterou člověk zvládne za jedno odpoledne. Je to přesně to, čemu napovídá název. Z mého subjektivního pohledu věc nadmíru zajímavá.

14.06.2019 5 z 5

Krátká projížďka v nebeském kočáře Krátká projížďka v nebeském kočáře William Saroyan

Pohodová krátká knížka, ve které nám autor popisuje jeho úžasnou cestu limuzínou s jeho bratrancem napříč Amerikou. Taky bych bral, no... Saroyan má strašně skvělý přístup k životu, kterým jsem se nechal nakazit, občas je ale strašně přechytřelý. Kdyby ale nebyl, tak by takováhle knížka pravděpodobně vůbec nevznikla. On je to totiž především přepis dlouhých rozhovorů mezi těmito dvěma pány, popřípadě nějakých dvou týpků, stánkaře a chlápka na lodi. Ze začátku mě to upřímně nudilo, jak jsem se ale dostával dál a dál, na tento styl vyprávění jsem si zvykl a bylo mi báječně. Skoro jako bych tam seděl s nimi a všechno to zažil z první ruky. Přesně takovou má totiž ta knížka atmosféru.

14.06.2019 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Kovyho mám sice rád, jeho knížka mě ale nijak zvlášť nebavila. V oblasti "knížek o jůtůberech" je to ale pochopitelně silný nadprůměr, tohle má alespoň nějaké poselství, smysl, já nevím co... To ale nic nemění na tom, že mi to přišlo fakt nudné.

10.06.2019 3 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Ani se to neobtěžujte číst, je to totiž převážně nanic. Snad ještě horší, jak čtvrtý díl. Arthura jsem začal nesnášet už ve trojce (jo, jsem kacíř), takže tohle počteníčko bylo... diskutabilní.

10.06.2019 1 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Šmankote, to byla nuda. Zde nám již Stopař nespadá do kategorie humoru, nýbrž do kategorie "příliš dlouhá série se zbytečnými pokračováními". Oproti prvním dvěma/částečně třem dílům, samozřejmě. Jinak samozřejmě existuje mnoho horších a nudnějších knih.

10.06.2019 1 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Spousta skvělých vedlejších postav, celkově mě tenhle díl ale příliš nebavil, v rámci série ale stále nadprůměr.

10.06.2019 3 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Vskutku, ještě lepší než první díl! Dokonce nejlepší z celé série (protože ty pozdější díly jsou už pěkně nanic). Úvod, když jsem jej recitoval třídě, schytal úspěch dokonce i u spolužáků.

10.06.2019 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Stopařův průvodce není kniha, stopařův průvodce je kult! A první díl obzvlášť, protože dál se většina z nás beztak nedostane... Tomuhle nic vytknout nemůžu, ani kdybych chtěl jakkoliv moc!

10.06.2019 5 z 5