SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Houellebecq mi byl doporučen jako současná hvězda francouzské literatury a nezklamal. Z knihy na mě však dýchala čírá esence smutného údělu lidské existence, proto se mi nečetla lehce.

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Můj první Balzac. Těžko shazovat klasika.

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Zajímavá kniha líčící život z nehostinných krajů nám zcela neznámých.

Mnichovský přízrak Mnichovský přízrak Georges-Marc Benamou

Téma emotivní, protože se nás bytostně týká, ale jinak kniha nepříliš zajímavě napsaná. Dočteno z vlastenecké povinnosti. ;)

05.11.2017 3 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Zajímavá kniha,v Německu bestseller (alespoň podle informací na přebalu), nabízí vhled do německé reality a ozvěny dávné historie. Z tohoto pohledu stojí za přečtení.

Pohádka o ztracené krajině Pohádka o ztracené krajině Radvan Bahbouh

Knihu jsem dostala darem, samotnou by mě nikdy nenapadlo si ji pořídit. Ale je to kniha rozhodně inspirativní a autor je bezesporu zajimavou osobností už jen šíří svého profesního záběru.

Vraždy v kruhu: Muž na dně Vraždy v kruhu: Muž na dně Iva Procházková

Nejsem expert na české detektivky, tato je možná jedinou, kterou jsem četla, ale napsaná je hezky, čtivě, rozhodně mě nezklamala.

Podzimní řeka Podzimní řeka Naděžda Sochová

Kniha, kterou jsem náhodně objevila v knihovně rodičů. Zajímavé autentické svědectví z minulého režimu, patrně s autobiografickými rysy. Velmi osobní, dobře napsané.

Došel jsem daleko... Došel jsem daleko... Ishmael Beah

Knihu je třeba číst jako autentické svědectví o životě dětských vojáků v Africe, ne jako literární dílo. Je dobře, že byla sepsána.

Údolí rozhodnutí Údolí rozhodnutí Marcia Davenport

Česká stopa v Pittsburghu se zajímavým příběhem, rodinnou ságou. Nelze tuto knihu nemít rád, když se nás tak dotýká. Jsem poctěna, že se zahraniční autorka zajímala o Čechy a zachytila jejich stopu na americkém kontinentě.

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Magický realismus po česku. Vlastně po mongolsku. Zaslouženě doporučován.

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Výborně napsaná kniha, která by měla být v povinné četbě a překvapivě (často) není. Kdyby ji neměli naši v knihovně, tak ji úplně minu a to by byla velká škoda. Neprávem mi přijde Salivarová opomíjena a uváděna hlavně jako manželka Škvoreckého, protože touto knihou ho v mých očích překonala.

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Dle mého geniální pointa, ale je fakt, že zase tolik detektivek jsem v životě nepřečetla.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Nechala jsem se nachytat na její renomé, ale je to jen nafouknutá marketingová bublina, ničím se nevymyká. Je fakt, že už mi v době četby bylo přes dvacet let, tak jsem asi nebyla cílovou skupinou, která by knihu dostatečně ocenila. Budiž mi omluvou, že jsem to četla v angličtině, tak jsem si aspoň procvičila jazyk, když už nic.

05.11.2017 3 z 5

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Geniální a vtipná záležitost. A když k tomu člověk ještě studoval Filozofickou fakultu, nezbývá mu, než se smát...

Faina aneb Příběh klavíru Faina aneb Příběh klavíru Jelena Bočorišvili

Krátká, čtivá, zajímavá kniha.

Poslední odpoledne s Terezou Poslední odpoledne s Terezou Juan Marsé

Těžko dodat něco víc, než co už je napsáno v souhrnných informacích o knize. Mně osobně se kniha líbila. Nejvíce mě zasáhla ta rovina příběhu, kdy existuje potenciální šance hlavního hrdiny na nápravu, protože se kvůli lásce k Tereze chce stát lepším člověkem, protože ona v něm ve své intelektuální levicové zaslepenosti vidí lepšího člověka, než jakým ve skutečnosti je. No a pak samozřejmě je zajímavý kontrast dvou sociálních skupin. Té, která je finančně zabezpečená a může si dovolit diskutovat a prát se za levicovou ideologii, a té sociální třídy, která bídou trpí, musí se složitě prodírat životem a nemá čas ani chuť zabývat se nějakými ideály. Autor používá složitější jazyk plný dlouhých souvětí s neotřelými metaforami, přesto se jedná o velmi čtivý styl.

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Zrovna u Václava Havla neumím být objektivní. Doporučuji přečíst tuto knihu a vidět Občana Havla.

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Vždycky mě trochu vyděsí, když mi Němci doporučují knihu, která je o psychopatickém geniálním vrahovi...;) Ale je to zajímavý, zároveň lehce zvrácený, příběh, v kterém mě kromě hlavního hrdiny fascinoval především svět parfémů.

Město a psi Město a psi Mario Vargas Llosa

Vargas Llosa je dle mého názoru jedním z nejčtivějších autorů latinskoamerické tvorby, který je navíc schopen napsat knihu ve stylu jakéhokoliv žánru. Město a psi beru jako klasiku, zlatý kánon jihoamerické literatury.