Mnichovský přízrak

Mladá americká novinářka vyhledá v létě roku 1968 v ústraní žijícího bývalého francouzského premiéra Édouarda Daladiera, aby se po třiceti letech pokusila objasnit zákulisí mnichovské dohody, a navzdory počátečnímu odmítnutí nakonec získá svolení, aby pro svou práci využila politikův soukromý archiv i vzpomínky, s nimiž se jí rozhodne svěřit. Před čtenářovýma očima se tak začíná odvíjet strhující drama osudného zářijového dne roku 1938, doprovázené výstižnými psychologickými portréty jeho hlavních aktérů a popisy jejich konfrontací i společného úsilí dospět ke vzájemně přijatelné dohodě, jež má na úkor osamoceného a k jednání nepřipuštěného Československa „zachránit všeobecný mír“. Román současného francouzského prozaika a publicisty mistrně oživuje historickou událost, jež významně ovlivnila osud Československa i Evropy a stala se symbolem hanebné politiky ustupování agresi a porušování mezinárodního práva, a vedle fascinujícího čtenářského zážitku přináší i řadu podnětů k zamyšlení nad procesem utváření lidské paměti, nezřídka se snažící překrucováním skutečnosti uchránit člověka před tíhou vlastního svědomí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15784/mnichovsky-prizrak-15784.jpg 438

Le fantôme de Munich (2007)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Paseka

Kniha Mnichovský přízrak

olga8832
02.10.2018

Poslouchám jako radioknihu na ČRplus a skvěle zpracováno.

SuperSojka
05.11.2017

Téma emotivní, protože se nás bytostně týká, ale jinak kniha nepříliš zajímavě napsaná. Dočteno z vlastenecké povinnosti. ;)

pobijecmuch
07.05.2017

Zajímavá výpověď člověka, který podepsal v roce 1938 Mnichovskou dohodu a vlastně jediný ze zástupců čtyřky přežil 2. světovou válku. Celá Mnichovská dohoda je tak trochu zahalena tajemstvím a různými konspiračními úvahy světových historiků. Podle některých odborníků totiž odstoupení Sudet, měl měsíc před dohodou, navrhnout sám prezident Beneš.

L_Into
16.03.2017

Autor na můj vkus knize vtiskl příliš přepjatou, rádoby dramatickou formu. Působí spíš jako předpřipravený scénář pro dokudrama. Téma k zamyšlení jistě nabízí, ale forma shazuje obsah.

rasputin
20.07.2016

Myslím, že je to velice zajímavá kniha, která čtivým způsobem objasňuje a nastiňuje události a atmosféru kolem jedné z nejhorších událostí novodobých dějin. Po přečtení musím neustále myslet na to, jak by se dějiny vyvíjely, kdyby to nakonec Daladier nepodepsal.

Ranuncul
03.03.2016

No to byl děs.Myslela jsem,že knížku nedočtu.Nevadilo mi o čem byla,ale jakým způsobem byla napsaná.Nuda!A člověk se moc nedozvěděl.

Pixx-73
23.11.2015

Velmi dobře napsaná kniha. I když jsem samozřejmě věděl jak to dopadne, stejně mi to přišlo napínavé.

Artic
23.09.2015

Bohužel, čekal jsem od toho víc. V dnešní době, ale dobré k zamyšlení ohledně povinných kvot pro uprchlíky, které nám vnutila EU a Polsko se zaleklo.

Autor knihy

Georges-Marc Benamou