SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Město a psi Město a psi Mario Vargas Llosa

Vargas Llosa je dle mého názoru jedním z nejčtivějších autorů latinskoamerické tvorby, který je navíc schopen napsat knihu ve stylu jakéhokoliv žánru. Město a psi beru jako klasiku, zlatý kánon jihoamerické literatury.

05.11.2017 5 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

To téma je hrozně fascinující, protože Amazonie sama o sobě je neprozkoumaná, stále tam lze najít tajuplná místa, objevit rostliny, které dokážou zázračně léčit, takže mi nastíněný příběh nepřijde zas tak přitažený za vlasy. V Amazonii se klidně mohl udát...Takže za výběr tématu čtyři hvězdičky, styl vyprávění za tři. Ničím nevybočuje, ničím neuráží.

05.11.2017 4 z 5

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Chtěl jsem zjistit, zda Rudiš umí psát, nebo má jen úspěšnou image a...umí psát. Nějak mi přijde, že příběhy jednoduchého člověka, trochu podivína, českým autorům konvenují a umí je.

Zen a umění údržby motocyklu Zen a umění údržby motocyklu Robert Maynard Pirsig

Uf, ta kniha je složitá, intelektuální a těžká. Dočetla jsem ji jen kvůli čtenářské sebedisciplíně. To, že autor trpěl schizofrenií, depresí, psychicky se zhroutil a pobýval nějakou dobu v psychitatrické léčebně, mnohé vysvětluje. Kniha je totiž částečně autobiografická. Citlivý, geniální autor, ale i proto kniha není jednoduše pro všechny. Rozhodně ne pro lidi průměrné inteligence jako jsem já.

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Je to přesně styl humoru, který mi vyhovuje a který bych praktikovala, kdybych uměla být tak vtipná jako autorka. Myslím, že nejvíce ji docení matky na mateřské dovolené, které si někdy připadají neschopně. Samozřejmě cena je poměrně vysoká na to, že knihu člověk přelouská za hodinu.

Philomena Philomena Martin Sixsmith

Příběh psaný lehce novinářským stylem, který ovšem dává od začátku smysl, protože se jedná o pátrání novináře po osudu jednoho ztraceného syna. A právě to vědomí, že kniha vychází z reality, ji činí tak silnou a působivou, ne literární styl. Není to fikce, ale skládání životní mozaiky skutečného člověka, který byl doživotně poznamenán adopcí a pocitem, že se ho jeho matka nejspíš zbavila, že nejspíš v něčem zklamal. Člověk jen celou dobu doufá, že k osudovému setkání matky se synem dojde a knihu proto není jednoduché odložit. Emotivní, zajímavý příběh. Jako matka jsem jej velmi osobně prožívala, i na slzy došlo. :)

28.10.2017 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Kniha, která je krásná v děství a okouzlí i v dospělosti. Téma je trochu vážnější, než u ostatních knížek této autorky. Srdcová záležitost.

04.08.2017 5 z 5

Nebojte se Ameriky. Vyprávění nejen o maršmelou na klacku Nebojte se Ameriky. Vyprávění nejen o maršmelou na klacku Martin Gilar

Pokud se chcete dozvědět, jak se opravdu žije v Americe, tahle kniha stojí za to. Potvrzeno vlastním pobytem za mořem.

07.02.2013 4 z 5

Noční vlak Noční vlak Martin Amis

Nevím, proč byla kniha v knihovně zařazená mezi detektivky, protože tohle klasická detektivka není. Je to melancholické pátrání po důvodech jedné sebevraždy. Dobře napsané, ale vlastně tím, že to zůstalo někde na pomezí detektivního žánru a existenciální novely, tak jsem z toho byla nakonec lehce rozčarovaná...

18.05.2024 4 z 5

1492: Dobytí Granady 1492: Dobytí Granady Lukáš Zárybnický

Kniha naplňuje svůj titul: dozvíme se o pádu a dobytí Granady a posledních letech emirátu. Řekla bych, že obsah sdělení je zde důležitější než literární forma, která mě úplně nenadchla a než jsem tomu úspornému stylu přišla na chuť, pár stránek to trvalo. K postavám se těžce buduje vztah, opravdu slouží spíše příběhu.

05.05.2024 3 z 5

Boje a proměny jedné ženy Boje a proměny jedné ženy Édouard Louis (p)

Krátký, přesvědčivý portrét spisovatelovy matky psaný s empatií. Črta. Člověk s potěšením přečte, ale kvůli krátkosti textu se v něm ten pocit z knížky nestihne pořádně usídlit a další den už je zas pryč. Škoda toho.

02.11.2022 4 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Tahle kniha je tak zvláštní, že nevím, co si o ní myslet. Zvláštní je příběh, emancipovaná hlavní hrdinka, zvláštní jsou i ostatní postavy, nezapadá mi to do žádné škatulky. Kniha zachycuje viktoriánskou éru v Anglii, ale prizmatem současnosti: skrze feminismus, emancipaci, sociální otázky a bydlení, pokroky ve vědě, lékařství. Působí absurdně, že by se takový příběh mohl tehdy odehrát, zároveň asi vlastně ano, jen by ho v té době takhle nikdo nenapsal. O sto let později a s odstupem už si to mohl dovolit.

22.05.2022 4 z 5

Uherská královna Uherská královna Daphne du Maurier

Zcela souhlasím s předchozím komentářem. Po zajímavém začátku následují občas zdlouhavější prostřední pasáže a závěr zas člověka vtáhne a dojme. Francouzská revoluce však dostane pro člověka pochopitelnější podobu, než jakou kdysi získal z hodin dějepisu. Autorka jednoduše umí podávat historická témata velmi lidsky.

05.07.2021 3 z 5

Snová novela / Die Traumnovelle Snová novela / Die Traumnovelle Arthur Schnitzler

Film jsem neviděla, kniha je skvěle napsaná, tajemná, poutavá, až končí tak, že...je konec. To mi dělalo trochu problém.

06.12.2020 4 z 5

Vánoční skříňka Vánoční skříňka Richard Paul Evans

Tohle je literární dar umět jednoduchými slovy nastolit příběh, napětí a očekávání pointy. Autor nedisponuje nějakým speciálním literárním stylem, prostě jen velmi sugestivně vypráví. Rodinné vánoční poselství zabalené do pěkné vánoční skříňky.

06.12.2020 4 z 5

Hoř pomalu Hoř pomalu Veronika Allister Jelínková

Knížka, která musí přijít v té správné životní etapě. Styl psaní je možná příliš familiérní, ale proč ne. Většinu technik knížka jen naťukává, ale zaujatí si pak dle poznámkového aparátu dohledají více. Jako rozcestník a nakopnutí vynikající.

29.10.2020 4 z 5

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Eh, takový mix mezi realitou života autorky a smyšleným příběhem. Párkrát to bylo velmi vtipné, parkrát chování hrdinky už trochu trapné, počet potenciálních partnerů překvapivě velký. Autorku mám jinak ráda, jako člověk na mě působí mile, kniha se čte rychle, ale větší přínos mi tu tentokrát chybí.

19.09.2020 3 z 5

Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí Jana Florentýna Zatloukalová

Pro člověka, který se v mase nevyzná, jako stvořené. Vše polopaticky vysvětleno. Základ mé kuchařské knihovny.

19.09.2020 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Neuvěřitelné stylistické schopnosti na tak mladou autorku. Z počátku mě odrazovalo časové a místní ukotvení příběhu. K mladé české autorce mi to nesedělo, ale pak jsem se oprostila od těchto úvah a nechala se vtáhnout do příběhu Irvingova života. Spisovatel má přece právo fabulovat, ne? Tak proč ne vlastně Anglie a padesátá léta minulého století... Příběh postupně graduje a ke konci poměrně emotivně rozkrývá pozadí Irvingova chování a pomůže nám pochopit jeho reakce na různé situace. Jen nevím, proč už v anotaci je zmíněno, že je hlavní hrdina součástí diskriminované menšiny. Člověk by na to přišel sám, ale v tu správnou chvíli, kdy má. Když to ví od začátku, trochu to kazí kouzlo objevovaného.

27.06.2020 4 z 5

Molière & Pierre Corneille, Jean Racine: 7 převyprávěných her v historických souvislostech Molière & Pierre Corneille, Jean Racine: 7 převyprávěných her v historických souvislostech Renáta Fučíková

Tuhle knížku mi v knihovně vybralo mé batole a trvalo na tom, že si ji musíme vzít domů. Tak jsem ji dala šanci, osvěžila si v paměti pár klasických her a dozvěděla se zajímavá fakta z tehdejší doby a ze života krále Slunce. Pěkně zpracované, hezké ilustrace.

02.12.2019 4 z 5