Uherská královna

Uherská královna https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32554/mid_uherska-kralovna-P1O-32554.jpg 4 19 5

Autorka na základě zkoumání minulosti svých předků napsala dobrodružný román o sklářské rodině v období Velké francouzské revoluce. Hlavní hrdina Robert si přivlastnil jméno du Maurier podle zámku v okolí a s novým jménem zakládá novou rodinu v Anglii....

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Dialog

The Glass-Blowers , 1963

LiliDarknight
07.07.2022 5 z 5

Táto kniha bola rozhodne mnohovrstvová. V zásade na mňa ale najviac zapôsobila dvomi spôsobmi. Tým prvým ako historická fikcia. Prostredie, náladu ľudí, spôsob premýšľania - to všetko mi autorka dokázala priblížiť rovnakým spôsobom ako v knihe Generál jeho veličenstva, pričom ešte aj udalosti sa na seba ponášajú. Začiatok, priebeh a koniec občianskej vojny, v ktorej sa občania postavia proti politickému zriadeniu. S dôrazom práve na obyčajných ľudí, ktorí sa k tomu dostávali sprostredkovane (alebo aj priamo ako účastníci búrlivých udalostí), ovplyvňovali ich názory ostatných, klebety, nepresné informácie, no predovšetkým celkovo nepriaznivá nálada, bieda, hlad, kríza spoločnosti a všeobecný teror a neistota, čo prinesie ďalší deň.

Tu podobnosť kníh však končí, nakoľko občianska vojna v Anglicku nie je Veľká francúzska revolúcia. Hlavne preto, že francúzska nátura je skrátka od tej anglickej na míle vzdialená. (Čo ma nútilo uvažovať, či práve toto nepredstavuje ten dôvod, prečo sa Angličania a Francúzi tak veľmi nemajú radi.) Autorka dokáže tieto historické udalosti podať verne a presne, no zároveň jednoducho a približuje ich čitateľovi tak, ako to hodiny dejepisu skrátka nikdy nedokázali. Je to fascinujúce, živé, emotívne - a baví to aj mňa, osobu, ktorá dejepis a celkovo históriu vníma ako nutné zlo, ktoré treba poznať len preto, aby sme neopakovali chyby minulosti. (Čo opakovane robíme, a dôkazom je aj táto kniha.)

Druhá záležitosť, ktorá na mňa v tejto knihe zapôsobila, bol spôsob rozprávania. Malo ísť o priblíženie života Roberta, najstaršieho syna sklenárskeho majstra, ktorý vďaka nepriazni osudu, no hlavne pre vlastné rozhodnutia a pochybenia, odchádza do Anglicka. Potom sa síce chce vrátiť do rodného Francúzska, no jeho rodina verí, že tam nikdy nedorazil, lebo zomrel počas cesty. Robert vôbec svojej rodine nahovoril všakovaké príbehy a nepravdy, a tak sa Sophie, jeho jediná stále živá sestra, podujme rozpovedať jednému z Robertových synov, ktorý dorazil do Francúzska a náhodne sa stretol so svojou rodinou, celý a pravdivý príbeh.

No a v knihe som sledovala, ako sa tento zámer rozchádza s realizáciou. Sophie je osemdesiatjedenročná dáma a hoci jej pamäť stále dobre slúži, jej rozprávanie je skrátka zdeformované. Predovšetkým faktom, že je omnoho mladšia ako jej brat Robert. Čiže ho vždy vnímala ako toho staršieho a vzdialeného. K tomu, čo robil pristupovala ako k faktu, nepýtala sa na dôvody a Robertov obraz v jej očiach deformovali nielen rodičia, ale aj zvyšní súrodenci. Pretože naňho vždy nazerala skrz cudziu optiku. Neskôr si tento pokrivený obraz ani nemala možnosť upraviť - pretože s Robertom udržiavali občasné styky, nepravidelnú korešpondenciu a neskôr vlastne vôbec žiadnu. Takže Robert vlastne ani nikdy nedostal šancu vypovedať svoj vlastný príbeh. Dokonca ani vtedy nie, keď ho vlastne rozprával.

Takže obraz, ktorý Sophie predostrela nielen Robertovmu synovi, ale predovšetkým mne ako čitateľovi, bol značne pokrivený. Neúplný a nedokonalý, ešte aj prerušovaný Sophiiným sentimentálnym spomínaním na staršie a z jej pohľadu lepšie časy. Ako nespoľahlivá rozprávačka splnila svoju úlohu a zanechala vo mne hlboký dojem. Podobne aj opisované udalosti, všetky postavy, prostredie, príbeh samotný. Kniha ale v zásade ostáva sociálnym experimentom - pretože ak niekto rozpráva príbeh niekoho iného, vždy z toho vznikne len neúplná skica, nikdy nie obraz.

SuperSojka
05.07.2021 3 z 5

Zcela souhlasím s předchozím komentářem. Po zajímavém začátku následují občas zdlouhavější prostřední pasáže a závěr zas člověka vtáhne a dojme. Francouzská revoluce však dostane pro člověka pochopitelnější podobu, než jakou kdysi získal z hodin dějepisu. Autorka jednoduše umí podávat historická témata velmi lidsky.

bosorkalesni
03.03.2016 4 z 5

Musím říct, že začátek knihy byl naštěstí natolik zajímavý, že jsem se začetla a tak trochu pak prokousala prostředkem, abych se dostala k poutavé třetí části. Jo a ta mě donutila, si opět přečíst začátek :-) dávám ****

liskarysava
22.04.2014 5 z 5

Mně se to líbilo. Vyprávění o životě jedné rodiny za bouřlivých událostí revoluce.

sofi
08.10.2012 3 z 5

Kniha se mi zdála rozvláčná a nedokázala mě vtáhnout do děje, proto jsem druhý díl ani nezačala číst.

Daphne du Maurier
britská, 1907 - 1989