SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Snová novela / Die Traumnovelle Snová novela / Die Traumnovelle Arthur Schnitzler

Film jsem neviděla, kniha je skvěle napsaná, tajemná, poutavá, až končí tak, že...je konec. To mi dělalo trochu problém.

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Eh, občas mě žene touha číst knihy v originále, tak jsem si tuto knihu půjčila ve slovenštině, protože podle jména jsem usoudila...no, byl to hodně velký lapsus, své okolí jsem pobavila. A i když jsem si knihu nakonec přečetla v neoriginálním jazyce, tak jsem nelitovala. Líbilo se mi, že autor k tomu přistoupil netradičně a ukázal nám případ jak z pohledu práva tak z pohledu samotných pachatelů.

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Na jeden zátah se to nedá úplně číst, člověk by si to zcela nevychutnal. Některé fejetony mi přišly těžkopádnější, některé geniální, většina byla skvělá. Zahrádkáři jistě ocení ještě o něco víc.

06.12.2020 4 z 5

Žurnalisticky přístupným stylem shrnutá geopolitická situace v jednotlivých regionech. Vzhledem k šíři záběru vyzdvihuje jen ty nejzásadnější věci. Ve známých regionech (Evropa, USA...) nepřináší dle mého názoru nic zásadně nového, v těch méně probádaných (Čína, Asie, Afrika...) je však užitečným pomocníkem, jak se alespoň obecně orientovat.

Ségry Ségry Raina Telgemeier

Čekala jsem čtení pro dívky a tak jsem i kupovala, ale mnohé situace pochopí a docení spíše dospělí. Úsměvné, zábavné, dojemné, ze života.

Vánoční skříňka Vánoční skříňka Richard Paul Evans

Tohle je literární dar umět jednoduchými slovy nastolit příběh, napětí a očekávání pointy. Autor nedisponuje nějakým speciálním literárním stylem, prostě jen velmi sugestivně vypráví. Rodinné vánoční poselství zabalené do pěkné vánoční skříňky.

A co básník A co básník * antologie

Kniha z knihovny rodičů, která mi kdysi otevřela cestu k některým autorům. Líbilo se mi uspořádání podle témat, propagandistickou část jsem samozřejmě četla s úsměvem, kapitola mnichovské zrady mě naopak velmi zasáhla. Když ji čtu po letech, rezonují ve mně zase jiná témata, ale stále ji mám ráda.

Jak žít a nezbláznit se Jak žít a nezbláznit se Lidmila Pekařová

Praktická kniha pro vyhořelé matky, které neuspěly s návodem "Respektovat a být respektován". Styl mi úplně neseděl, na mě příliš autoritativní a všechnu vinu házející na matky. Na druhou stranu se snaží vyburcovat rodiče, aby se úplně nezničili sebeobětováním se pro své děti, aby nastavili jasná pravidla a ty vyžadovali, což je pravda a je dobré si to připomínat. Všude se o tom mluví, autorka však dává jasné příklady, v čem by to mělo spočívat. Její styl je sice direktivní, nebere si servítky, ale zároveň zastává respekt k dítěti a připomíná, že rodičovství je náročná věc vyžadující úsilí a nesmí se odfláknout.

06.12.2020 3 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Nevím, zda poslechnutá audiokniha rovná se přečtená kniha, ale J. Plesl byl vynikající a při některých pasažích mi bylo i z hudebního doprovodu úzko. Jinak jsem čekala tu skvělou pointu, jak tu mnozí naznačovali, ale zas tak překvapivá mi nepřišla, aby z knížky udělala něco víc, než jen průměrnou detektivku.

07.11.2020 3 z 5

Hoř pomalu Hoř pomalu Veronika Allister Jelínková

Knížka, která musí přijít v té správné životní etapě. Styl psaní je možná příliš familiérní, ale proč ne. Většinu technik knížka jen naťukává, ale zaujatí si pak dle poznámkového aparátu dohledají více. Jako rozcestník a nakopnutí vynikající.

29.10.2020 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Kniha je to svým způsobem dojemná, zahrnuje celé století a na příběhu dvou bratrů a rodinného mlýna zachycuje všechny zásadní dějinné momenty minulého století i proměnu (...?) společnosti. Formální stránka je zajímavě poskládána podle letopočtů s opakujícími se novinovými titulky toho konkrétního roku. Jen mě trochu zklamala stylistika spisovatele a určitá schématičnost popisu či šablonovitost postav. Přiznám se, že jsem podle zdejšího hodnocení čekala něco propracovanějšího, ale zase se to četlo rychle.

20.10.2020 3 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Čte se to, jakoby autorka sepisovala příběh svých známých, tak hodně je to uvěřitelné.

Jezero Jezero Bianca Bellová

Za mě skvělá a netuctová věc na poli české literatury. Taková směs pikareskního r. a Bildungsromanu odehrávajícího se kdesi v bývalém Sovětském svazu. Kniha má v sobě drsnost, špínu, bahno, toxicitu, ale taky jakousi naději a víru v hlavního hrdinu, že až dojde na dno, začne zase stoupat a bude lépe.

P. S. A navzdory nepopíratelné kvalitě se kniha výborně čte.

Sláma v botách 2 Sláma v botách 2 Veronika Kyčera Kučerová

Po prvním zasazeném semínku u nás doma jsem usoudila, že potřebuji rady zkušenějšího a pustila se do čtení této knihy (a k tomu jsem přidala knihu Zahradníkův rok od Čapka - vzala jsem to pěstování spíš literárně...). Rad se v této knížce dostává průběžně celou dobu, na konci knihy jsou pak všechny tipy pěkně shrnuty. Na uceleném a přehledně poskládaném příběhu mě však nejvíc zaujala autorčina osobnost, zaujatost, zabejčenost a cílevědomost, s kterými kráčí za svou metou. Je to evidentně inspirativní osobnost, s kterou ale asi nebude úplně jednoduché žít, jak už to tak u některých silných osobností bývá. Má ovšem úžasně tolerantního partnera, který ji její sny pomáhá plnit a přitom stojí nohama na zemi, smekám.
Tak ať Vám rostou!

19.09.2020 4 z 5

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Takové zvláštní post-apo, trochu nedotažené, občas přitažené za vlasy o něco víc, ale jako oddechovka na léto vlastně fajn.

19.09.2020 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Škoda, že mi není znovu o 20 let méně, to by byla ještě větší slast tuhle knihu v mladém věku číst. Ale i z pohledu dospělého jedince jsem spokojená a těším se, až ji jednou budou číst mé děti. Perfektně vymyšlené tajemné místo v Praze, kde nefunguje elektřina. Pointa zajímavá. Pro mě se jedná o velmi originální příběh, objev na poli dětské literatury.

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Eh, takový mix mezi realitou života autorky a smyšleným příběhem. Párkrát to bylo velmi vtipné, parkrát chování hrdinky už trochu trapné, počet potenciálních partnerů překvapivě velký. Autorku mám jinak ráda, jako člověk na mě působí mile, kniha se čte rychle, ale větší přínos mi tu tentokrát chybí.

19.09.2020 3 z 5

Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí Hovory s řezníkem: Kuchařka pro dceru z masa a kostí Jana Florentýna Zatloukalová

Pro člověka, který se v mase nevyzná, jako stvořené. Vše polopaticky vysvětleno. Základ mé kuchařské knihovny.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Přišlo mi, jako by autorka dostala zadání připomenout tragický příběh lodi Wilhelma Gustloffa, mít tam několik hlavních postav z dobré i špatné strany a zároveň vetknout do příběhu i osud všech obýčejných lidí z válkou utrápené Evropy. A tohle zadání splnila výborně. Je tam informace, je tam cit a zároveň tam není přehnaný patos.

27.06.2020 4 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Neuvěřitelné stylistické schopnosti na tak mladou autorku. Z počátku mě odrazovalo časové a místní ukotvení příběhu. K mladé české autorce mi to nesedělo, ale pak jsem se oprostila od těchto úvah a nechala se vtáhnout do příběhu Irvingova života. Spisovatel má přece právo fabulovat, ne? Tak proč ne vlastně Anglie a padesátá léta minulého století... Příběh postupně graduje a ke konci poměrně emotivně rozkrývá pozadí Irvingova chování a pomůže nám pochopit jeho reakce na různé situace. Jen nevím, proč už v anotaci je zmíněno, že je hlavní hrdina součástí diskriminované menšiny. Člověk by na to přišel sám, ale v tu správnou chvíli, kdy má. Když to ví od začátku, trochu to kazí kouzlo objevovaného.

27.06.2020 4 z 5