SuperFrankie SuperFrankie komentáře u knih

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

''Ten pan Mundstock, který tu sedí na pohovce, má rozvázané boty a počítá, kdo už ano a kdo ještě ne, který má šedou tvář, krk mu propadá, v noci nespí, zestárl o věk za 3 roky, když přišli nacisté a všechno pokryli svým hnědým šerem.''

Hrozně mi to připomíná Spalovače Mrtvol, jen pozorujeme příběh obyčejného člověka na druhé straně barikády. Nebohý Theodor Mundstock už nemá sílu, ani věk na to ustát dobový tlak a tak se z toho zblázní.
Fuksova psychologie postav je mistrná, až mi z toho občas běhá mráz po zádech. Nejhorší je kapitola, kdy Mundstock navštíví Žida, který má mít zprávy z obce, ale prostě něco tomu celkově chybí.
Nejspíše moment překvapení, protože knížka směřuje k jasně danému konci a nic se na tom nedá změnit. Tak jako osudy většiny Židů za války.

07.09.2014 4 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Skvělá pohádka pro děti i dospělé. Já jsem se královsky bavil. Ani po těch všech letech to neztratilo svůj šmrnc.

07.09.2014 5 z 5

Plochozemě Plochozemě Edwin A. Abbott

''Všimni si jeho naprostého sebeuspokojení a zapamatuj si, že samolibost znamená ohavnost a nevzdělanost a že toužit je lepší je lepšínež být slepě a nemohoucně šťastný.''

Jelikož nejsem velkým fanouškem matematiky, tak jsem od tohoto titulu moc neočekával a udělal jsem dobře. První část je zbytečně dlouhá a po třiceti stránkách mě to zajímalo vyloženě nudit. Místo zkoumání zvyků Plochozemě a vzájemného rozpoznávání jejich obyvatel jsem toužil radši navštívit jiné světy, což se mi sice nakonec povedlo, ale tak nějak mě to neuspokojilo. Druhá část knížky je prostě moc krátká. Velká škoda, že to Abbott později nikdy nerozepsal.

04.09.2014 3 z 5

Kdy už dědku zkapeš? Kdy už dědku zkapeš? Martin Komárek

''Chvalme děti nahlas stát,
že nás nechá nachlastat!''

Docela obyčejná knížka aforismů, ale nic extra. Komárek se má ještě hodně co učit.

11.08.2014 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

'Přehrávala jsem si nejrůznější scénáře, jak to NKVD vrátím, jak Sověty rozdrtím, jestli někdy dostanu příležitost. Dostala jsem ji. Mohla jsem se mu vysmát, házet po něm dřevo, plivnout mu do tváře. Ten člověk po mně házel odpadky a ponižoval mě. Přece jsem ho nenáviděla, ne? Měla jsem se obrátit a odejít. Mělo mi z toho být dobře. Ale nebylo. Zvuk jeho pláče mě fyzicky bolel. Co to se mnou je?'

Musím bez okolků přiznat, že to je dobrá knížka a hlavní pozitivum vidím v tom, že se věnuje málo rozebírané oblasti Stalinových zločinů v pobaltských státech, ale to je tak všechno. Příběh mi přijde takový plytký, na knížku z lágru až moc lehce stravitelný a hlavně krátký. Ideální ingredience pro čtenáře, kteří zvládnou maximálně 10 knížek ročně, ale mě to rozhodně neuspokojí. Většinu knížky prožijeme s Vilkasovými v Altaji, ale cestu přes půlku Ruska, až za polární kruh a následnou zimu autorka zfoukla za necelých 100 stránek. Nemluvě o epilogu, který nám nevysvětlí skoro nic. Co se stalo s Joanou? Kdy a jak se Lina zase shledala s Andriusem? To jsou otázky, které mě opravdu zajímaly, ale v knížce na ně odpověď nedostanu a to je trestuhodné. Musím říct, že pokud chcete knížku z vězení, tak radši vezměte do ruky Tulák po hvězdách od Jacka Londona. Tohle je podle mě slabší odvar.

11.08.2014 3 z 5

Génius průměrnosti Génius průměrnosti Dušan Hamšík

'Poznatky z cest na západ i na východ od našich hranic potvrzují, že tendence k vyřazení soudnosti, k absenci myšlení je charakteristickým rysem současného světa právě tak jako směřování ke šťastně pohodlným stereotypům poslušnosti a konformnosti.'

Sonda do duše a osobnosti nejen Adolfa Hitlera, ale celého německého národa. Zasvěceným toho moc nového neřekne a nejzajímavější je fakt, že tahle knížka u nás vyšla za vlády KSČ, i když obsahuje zvlášť na konci knihy názory, které jaksi do socialistického státu úplně nepatří.

11.08.2014 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

''Myslel jsem, že existujeme jenom my. A že jenom teď!''

Autorka sama v doslovu říká, že žádný jediný správný výklad konce není a každý čtenář v něm najde něco jiného. Já v tom všem vidím fakt, že komunismus nemůže fungovat. Ano, je to sice knížka pro děti, takový dětský Orwell, ale ten svět je ještě víc regulovaný než Winstonův svět v 1984. Zatlačení pocitů, barev, hudby, výklad snů, to je tak šílené, že pokud by to všechno bylo zabalené do hávu knížky pro dospělé, leckterý zatvrzelý komunista by se roztřásl až do morku kostí a od své celoživotní víry ustoupil.

Celý příběh je skvěle čtivý, podaný s lehkostí autorce vlastní a hlavní hrdina má určité chyby a je ovlivňen prostředím, což se mi strašně líbí. Doufám, že vyjdou v češině i další autorčiny knížky, abych si je mohl přečíst. Za mě jednoznačných 5/5 a doporučení všem, kteří mají rádi dystopii.

31.07.2014 5 z 5

O válečném umění O válečném umění Mistr Sun (p)

Znám-li nepřítele a znám-li sebe sama, zvítězím, ni pohroma jediná mi hrozit nemůže. Znám-li síly Nebes a Země, vítězství mé bude úplné.

O Mistru Sunovi se vypráví anekdota, jak král chtěl vyzkoušet jeho nauku na ženách a dal mu dva oddíly žen ze svého harému, pod vedením dvou nejoblíbenějších milostnic. Sun je poučil o základních cvicích, ale na jeho rozkazy odpovídaly ženy jen smíchem. Tu Mistr Sun poručil stít hlavy oběma milostnicím. Král se za ně přimlouval, ale marně. Potom už ženy cvičily bez chyby, a tak se král přesvědčil o správnosti jeho metody. Ustanoval Mistra Suna vojevůdcem a ten na západe rozdrtil mocný stát C'u (na středním Jang-czď) a na severu zastrašil Č'ia Čin.

24.07.2014 4 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Chci ti darovat svět...

Celý ten nápad o dokonalé počítačové hře, která dokáže stírat rozdíly mezi realitou a hrou a dokáže donutit hráče pro přístup do ní i zabíjet je fantastický a je generaci mladých čtenářů, odkojených na probdělých nocích u počítače, jde vstříc, ale knížce jako takové něco chybí.

Postavy jsou na můj vkus strašně ploché, tak například do poslední chvíle jsem nedokázal úplně pochopit, co Nick vlastně vidí na Emily a takových zádrhelů je hned několik. Jako další velký problém vidím fakt, že poslední třetina knížky AKUTNĚ trpí absencí světa Erebosu. Upřímně mě moc nezajímala celá ta taškařice okolo a Nickovy problémy ve škole a radši bych se vrátil ke hře, stejně jako hlavní hrdina, ale na druhou musím před autorkou smeknout pomyslný klobouk, protože sám jsem občas zapomínal na fakt, že Erebos je jen hra a ne skutečnost. Konec je takový plytký a lehce uhádnutelný, ale chápu, že autorka nechtěla v knížce pro mláděž žádnou mrtvolu.

Sečteno podtrženo je to na knížku pro mláděž strašně chytrý a promyšlený kousek, který trpí typickými klišé. Možná je trošku škoda, že to je JEN knížka pro mládež a ne čistokrevný fantasy thriller, který by si nápad zasluhoval.

22.07.2014 4 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

„Jsme odsouzeni k svobodě.“

Já mám s touhle knížkou hned několik problémů. Existencialismus je sám o sobě zajímavý filozofický směr, ale nelíbí se mi ten marxistický podtón, který do něj Sartre cpe za každou cenu viz. poslední povídka Mládí vůdce. Dalšímu problémem je fakt, že ostatní povídky jsou ve stínu hned té první. Zeď je brilantně napsaná, má hlubokou psychologii postav a skvělý závěr. Při jejímž čtení mi na zátylku vyrážel smrtelný pot, ale to už se nedá říct o Místnosti a Intimitě, které za zbytkem knížky pokulhávají a strašně špatně se čtou. Myslím si, že tyhle dvě povídky jsou špíše určené pro ženy, ale rád se nechám poučit. Každopádně dávám 4/5 hlavně kvůli Zdi a Hérostratosovi.

19.07.2014 4 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Nebylo omluvy, která by se neskládala z neomluvitelného: nebylo odpuštění žháři, který se zároveň projevil jako opilec - dokonce takový opilec, že mu povinnosti vůči hostitelům a ostatním hostům, a dokonce vyhlídka na komorní koncert nebyly ničím proti svodům alkoholu.

Dole ve skříni stály prázdné láhve od piva, představující jeho jediný bezpečný způsob ukládání peněz.

Musíte brát v potaz, že před 60 lety byl anglický humor ještě sušší, než je teď, ale to nic nemění na tom, že se můžete při čtení Lucky Jima skvěle pobavit a říct si, že nejste sám, kdo musí kolem sebe snášet nabubřelé idioty, bez kterých se neobejdete. Takový lidé byli, jsou a budou, ale naštěstí jsou na světě také lidé jako Jim, kteří jim dokáží pěkně zavařit.

19.07.2014 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

''Ove celou dobu dobře věděl, co musí udělat, ale všichni lidé jsou od postaty časoví optimisté. Domnívají se, že bude ještě dost času. Pak se něco přihodí a už je pozdě bycha honit.''

Ze začátku jsem v knížce neviděl nic speciálního, ale postupem času jsem si morouse Oveho zamiloval. Ten způsob jak řeší problémy neschopných lidí kolem a bojuje proti byrokratické mašinérii je prostě jedinečný. Do toho všeho autor vhodně pracuje s jazykem a některá přirovnání by mě opravdu ani ve snu nenapadla. Ale to není to hlavní, kniha vás dokáže nejen rozesmát, ale i rozplakat a to je její největší kouzlo.

19.07.2014 5 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Před smrtí jsme si všichni rovni. Žádný smrtelník nemá právo vzít jinému tělo či život. A přesto dochází ke znásilněním a vraždám. Nakažen je celý svět, a duch skrytý v zákoutích netečné hmoty to vše bez mrknutí oka sleduje.
Vrána je výplodem tohoto chtonického ducha. Čtyři miliardy let pojídání syrové potravy v nás stvořily zvířecí duši, kterou jsme zdědili, divokou, dychtící po štěstí. Živí se hltavě krmí mlčenlivými mrtvými. Podívejte se, jak náš druh ničí zdroje naší planety. Již teď my, my všichni, zažíváme následky. Ve své nevědomosti a nezkrotné chamtivosti jsme znásilnili a zavraždili jedinou ženu, kterou kdy Vrána miloval. Teď plní svět jeho zjizvená maska a každý z nás je jednou z jeho obětí.

14.07.2014 5 z 5

Kočky v burkách Kočky v burkách Peter De Wit

Ale jo, docela jsem se zasmál, ale jako všechny knížky anekdot to má hluchá místa.

11.07.2014 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

''Nic v životě lidském není jisté. Budoucnost je vždycky nejistá a tahle nejistota je zdroj všeho strachu. Ale aspoň jediná věc v životě je jistá a to je smrt. Takže vlastně vskutku... zaplať pánbůh za ni...''

Fuksova geniální psychologie postav, kterou by mu mohl závidět leckterý romanopisec, se ve Spalovači mrtvol ukáže v plné kráse. Z ubohého prosťáčka Koprfkinkla na necelých 200 stranách udělá všehoschopného, poslušného přisluhovače zvrácené nacistické ideologie. Poslední stránky jsem dočítal skoro až se vztekem, kdy Karel bez mrknutí oka uvěřil, že Židé Hitlerovi opravdu škodí a souhlasil i s vyvražděním Čechů.

Druhá světová válka by pro nás měla být mementem, co dokáže propaganda z lidí udělat.

02.07.2014 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

" Když si uvědomíte, že to všecko
vyšlo z rukou a ze srdce toho člověka,
bez přispění techniky, pak je zřejmé,
že lidé by mohli dokázat, to co Bůh -
i v jiném oboru než jen v ničení."

Nádherná knížka, která ukazuje, že i z malých semínek naděje může vzejít štěstí pro desetitisície lidí.

02.07.2014 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita: grafický román 451 stupňů Fahrenheita: grafický román Tim Hamilton

Moc se mi to líbilo, stejně jako novela. Kompozice barev je krásně temná a dokáže dokreslit už takhle hutnou a těžkou atmosféru. Jedinou velkou škodou je fakt, že autor vystřihl určité části z původní knížky, aby komiks zkrátil a přiblížil i lidem, kteří by po knížce normálně nesáhli.

28.06.2014 5 z 5

Američan čínského původu Američan čínského původu Gene Luen Yang

Na to, že se jedná o obyčejný komiks se autorovi podařilo naťuknout docela dost sociálních témat od odcizení sama sebe až po xenofobní urážky na střední škole. Jedinou výtku mám k tomu, že první část s opičím králem mi do toho až tolik nesedí.

28.06.2014 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Karel Čapek, kolega zahradník-amatér, dokázal na 152 stránkách mistrně popsat jeden rok ze života nás zahradnických nadšenců od nervózního postávání za oknem se strachem o naši zahrádu v lednu, až po poslední rozkvetlou astru v říjnu. Doporučuju přečíst všem, kterým taktéž učaroval svět zelených rostlinek, sazeniček, nebo kaktusů a teď konec řečí, mám na okně pořád pár sazeniček, které potřebují do půdy!

20.06.2014 4 z 5

Torso naděje Torso naděje František Halas

Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon
Čí ruce ho rozhoupaly
Francie sladká hrdý Albion