O válečném umění

od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha o plánu, o přípravě bitvy, o důmyslném útoku, o podobě, o postavení, o prázdném a plném, o střetnutí vojsk, o devíti změnách, o pochodech vojsk, o tvarech krajiny, o devíti krajinách, o útoku ohněm, o užívaní zvědů atd.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32992/o-valecnem-umeni-32992.jpg 4.4297
Orig. název:

Sun-c´ Ping-fa sin-ču / 孫子兵法

Žánr:
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Votobia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (51)

Přidat komentář
tartan
14. ledna

Jsou cesty po nichž se nedáš
jsou vojska na něž neudeříš
jsou města ne něž neútočíš
jsou místa o něž nebojuješ -
jsou rozkazy vládce jež nepřijmeš

Klasická kniha o vojenskom umení, ktorá nijako nezostarla ani vyše dve tisícročia od svojho napísania. Dokazujú to nielen stále nové a nové vydania, ale aj jej široká aplikovateľnosť, ktorá sa netýka len vojenského umenia, ale aj iných oblastí života, ktoré nejakým spôsobom súvisia so strategickým myslením.

Kuža007
01. ledna

Sun Zi opravdu věděl ve své době jak na hlavu porazit svého nepřítele. Ale rady válečníků v to knize by se v dnešní době asi moc neosvědčili v boji, ale spíše v politice.

rutto45
27.12.2018

Myslím, že Majster Sun bol velikánom svojej doby a kto chce, si z tohto diela zoberie to potrebné pre seba.

PandaGirl
15.12.2018

Kniha se mi velice líbila. Již dlouho jsem si jí chtěla přečíst, ale nedokázala jsem se k tomu dostala až do chvíle, kdy se mi do rukou dostala velice srozumitelná forma od B4U Publishing. Kniha je tenounká, takže skvělá na cestování, a ukrývá v sobě plno myšlenek, pokud se striktně nedržíte toho, že to má být aplikováno na armádu.

JohnRPayne
05.12.2018

Skvělá kniha na cesty, beru si ji s sebou společně s Hovory k sobě a vždy mě naplní odvahou a pocitem, že to co dělám, dělám správně. Moudré čtení, které inspiruje k činům.

Mira7
01.12.2018

Čtení knihy, myšlenek autora od něhož nás dělí asi 2500 let je samo o sobě zajímavé. Na knihu jsem se hodně těšil, téma a prostředí staré Číny na mne působí krásně.
Nevím nakolik se od sebe liší jednotlivé překlady, četl jsem vydání vycházející z anglického překladu z roku 1910 a nic, co by nedávalo v textu smysl jsem nenašel.
Osobně jsem knihu nevnímal jako pojednání o válce, ale opravdu jako filozofii. I ty zdánlivě nejbanálnější myšlenky mají hlubší smysl a v těch "lepších" jsem si dokázal okamžitě vytvořit zcela konkrétní asociace z běžného života.

_Michelle_
09.11.2018

Velice zajímavé, velice moudré a především velice inspirativní čtení. Kéž by bylo v zásadních chvílích života vždy možné upustit od přemíry emocí a jednat s patřičným klidem, adekvátním rozmyslem a elegantním způsobem tedy docílit kýženého výsledku.

EmmaKrizova
01.11.2018

Jedna z tech knih, kdy nejvetsi prednosti je maly pocet stran. Chybi tomu predmluva, chybi tomu doslov, chybi tomu informace o autorovi, chybi tomu par slov od prekladatele. Kdyz uz si clovek takovou knihu koupi, tak by snad informace o autorovi nemusel h l edat na netu. Odflaknuta prace. Neni to dobre prelozeno, parkrat to nedavalo ani smysl. Co se tyce obsahu, rady byly povrchni, neurcite, az takove knizeci. Nic se nedalo aplikovat . Cekala jsem, ze v knize najdu to, o cem se zminoval Okamura, ale.neni to tam. Je to prekladem? Pry se velmi lisi podle vydani . Nebo to je v jine knize?

flanky
15.04.2018

Krásně napsaná dobová kniha, u které si však myslím, že je nadužívána. Samozřejmě chápu, že se mezi řádky dá nalézt mnoho informací, které lze aplikovat i dnes, a to v různých případech, nicméně dle mého názoru jsou to dobové poučky a měly by tak být i brány. Veškeré aplikace do dnešních situací jsou pouze snahy vysvětlit si názory a poučky člověka, který byl válečník a snažil se svým nástupcům vštípit pár pravidel k válčení. Nic víc, nic míň. Takže pokud někdo určité verše dokáže promítnout do vztahu, zaměstnání či výchovy, je to pouze jeho interpretace. Autor rozhodně takto nepřemýšlel a jeho motiv byl mnohem prostší.

Rihatama
05.04.2018

Se zájmem jsem se začetla do filozofie válečného umění z pera mistra Suna z období 500-300 let př.n.l. Všechno souvisí se vším a přesah myšlenkového, filozofického podtextu je tím, co vidím poplatné i dnešku. Nikoli však pro ryze vojenské účely, ale pro ty obecně manažerské. Současné armády jaderného věku pracují s vysoce technologicky vyspělými, samonaváděcími zbraněmi, daleko méně početnými vojsky, zato vysoce specializovanými a rychlými mobilními jednotkami atd. Tomu odpovídají i vojenské strategie a taktiky. Jde o útlé dílko. Doporučení a rady jsou absolutně zhuštěny. Příliš čtivá proto kniha není a myslím, že by jí (z dnešního pohledu) prospěly krátké ilustrativní příběhy. Ovšem mistr zjevně neplánoval vytvořit literární dílko, ale vojenskou příručku "do kapsy". A přece mne nakonec zaujala. Slovu "nepřítel" jsem přiřadila význam slova jiného, např. "konkurent" atp. Kapitola o využívání zvědů ukazuje, že tady jsme se už nic moc nového naučit nemohli :-).

"Lehkomyslnost, zbabělost, netrpělivost, přehnaný smysl pro čest, přehnaný soucit s vojáky. To je pět kardinálních chyb vojevůdce."
"Znáš-li nepřítele i sám sebe, můžeš bez obav svést sto bitev."
"Jestliže neznáš ani sebe ani nepřítele, prohraješ v každé bitvě."
"Příležitost porazit nepřítele nám dává sám nepřítel."
"Zvednout suchou větévku není důkazem síly."
"Schopnost nedělat chyby je zárukou vítězství." ..........

Pazúzu96
03.04.2018

Přečetl jsem téměř jedním dechem. Přesně jak říká anotace kniha není jen o válečnickém umění, ale mnoho rad mistra Suna je aplikovatelných i v soukromém a pracovním životě. Vřele doporučuji :-)!

PolarBee
30.03.2018

Ackoliv mam metafory rad, nevimim prilis velkou aplikovatelnost techto valecnych pravidel a rad v beznem zivote.

smazenaryba
22.01.2018

Valný zmysel čítať túto knihu bude mať len vtedy, ak s ňou budete aktívne pracovať a uvažovať nad aplikáciou do reálneho života (ako aj ďalšie podobne ladené knihy). Prelistovanie a odloženie knihy vám nedá nič. Je škoda, že kniha nie je prekladaná príbehmi, ktoré by názorne ukazovali, ako tie či oné múdrosti vznikli, či ako boli využité v praxi. Určite sa veľa príbehov dochovalo. V tom prípade by mala kniha aj zábavný/historický charakter, čo takto nemá. Jediný krátky príbeh je zaradený v úvode a je dosti brutálny (v pravom slova zmysle). Komentár sa týka knihy z vydavateľstva Citadella, iné vydania sú možno obsahovo bohatšie. Treba spomenúť pekné grafické spracovanie.

Freiherr
24.12.2017

Knihu jsem přečetl na jeden zátah a musím říci , že mě nadchla. Je zajímavé srovnávat způsob boje na území Číny s tehdejší Evropou. Mnohé v knize vyslovené myšlenky jsou použitelné i do dnešního uspěchaného světa - právě v tom spočívá jedinečná nadčasovost díla.

EXITn1
23.12.2017

Přečetl jsem ji jednou celou a potom ještě po kouscích několikrát znovu. Vždy objevím něco nového. Až si ji budu číst za 10 let, zase pochopím další moudra co mi dnes unikají.
Obsah Umění války se dá aplikovat do běžného života, podnikání..., ale nestačí si knihu jen přečíst. Z mé zkušenosti vyplíva, že nejdříve musím něco zažít a na tom si uvědomím moudro z knihy a pochopím ho.

Shindo
04.12.2017

Útla knižočka, ktorú zhltnete za jedno dopoludnie. Myslím ale, že miestami preceňovaná - hlavne v tých kadejakých "XY pro manažery" publikáciách, no aj tak ju možno aplikovať v rozličných situáciách, hoci treba brať ohlad na to, kedy, akým štýlom a pre koho bola kniha napísaná. Pre mňa osobne je tento preklad najlepší z tých, ktoré som doteraz čítal.

Murus
03.12.2017

Nejsem moc na styl psaní, který se používal v době psaní této knihy. Je velmi dobrá a jde vlastně o takové shrnutí toho, jak využít vlastností zjištěných u cizího člověka. Nemusí se to vztahovat přímo na válečnictví, ale třeba i na to, jak se chovat při konverzaci. To přece je takové slovní bojiště nebo ne? Závěrem doufám, že si kniha udrží svoji nadčasovost.

pejty
12.10.2017

Na tuto knížku jsem se chystal již dlouhou řádku let a teď jsem se k ní konečně dostal. Dnes jsem jí přečetl za necelou hodinu, ale již teď vím že si jí přečtu znovu a tentokráte budu při čtení mnohem pozornější, neboť tato kniha je plná moudrosti, kterou bych si aspoň z části chtěl osvojit. Neskutečně nadčasová kniha.

Jacck
16.09.2017

Kniha napsaná 500 let před Kristem a stále má co říct a stále oslovuje lidi i dnes? Ano. Tato kniha patří dodnes mezi základní výukovou literaturu ruských tajným služeb (viz KGB přeběhlík Yuri Bezmenov), dodnes ji studují firmy a řídí pode ní svou strategii při boji s konkurencí atd. Tato kniha je totiž nadčasová kniha o konfliktech, válce, soupeření a o taktikách a strategiích. A lidi se za těch 2500 let nezměnili, proto je ta kniha pořád nadčasová.

Tatsume
31.07.2017

Knihu jsem četla už kdysi, jakožto součást povinné literatury. Nedávno jsem dospěla k závěru, že nastal čas si ji přečíst znova, protože jsem si z ní už nic nepamatovala. Zároveň zařazeno do knižní výzvy.

Vesmich
06.05.2017

Inu je to srozumitelná příručka pro výcvik vojska, která čerpá z ještě starších zkušeností, než je sama, už tak úctyhodně věkovitá. Poslouchala jsem ji v audioverzi, čtenou Pavlem Rimským při sekání zahrady a dodávala mi sílu a bojovnost. Inu, je to velká zahrada, terén nepřehledný a večer se blížil. I díky Mistru Sunovi se mi podařilo protentokrát zvítězit a cítím se připravena na další bitvu na stejném území!

Mabie
29.03.2017

Děkuji kamibe za odkaz na Jonha Huntera a jeho Hru na světový mír, kde knihu zmiňuje. Inspirovalo mě to a knihu si určitě přečtu.

cziss
25.02.2017

Než jsem knihu přečetl, čekal jsem od toho něco jiného. Nejde o žádný návod na vítězství a až na pár míst, nedává žádné konkrétní informace či rady. Těch pár konkrétních rad, byste možná ještě využily ve středověku, ale dnes? Je to spíš soubor jakýchsi vágních pouček (na většinu by asi stejně každý přišel sám...), které můžete dnes využít spíš jako návod, či způsob, jakým přemýšlet o problémech. Nicméně, je to napsané tak, že nakonec každý si z toho něco odnese.

Miliarda
03.12.2016

Znáš - li nepřítele i sebe, můžeš bez obav svést sto bitev. Pokud znáš sebe, ale nikoliv nepřítele, jednou vyhraješ, podruhé prohraješ. Jestliže neznáš sebe ani nepřítele, prohraješ v každé bitvě. Stěžejní myšlenka celého velmi čtivého díla, která nedopadá jen na umění válečné, ale i na mezilidské vztahy. V případě, že se čtenář do knihy ponoří a zamyslí se nad jejím poselstvím, zjistí, že myšlenky v ní užité jsou vysoce nadčasové a lze se jimi řídit jak ve válce, tak i v běžné mezilidské interakci. Jasných 5 hvězd.

Lightman
28.10.2016

Vskutku nadčasové dílo. Pokud se kniha čte a přemýšlí se u ní, může člověku pomoct i v běžném životě.
"Schopný vojevůdce si podrobí oddíly nepřítele bez boje, uchvátí jeho města bez obléhání a porazí jeho království bez zdlouhavého válčení" ... k tomu nemám co dodat.

RickyRicardo
25.09.2016

Knížka hezká. Sice jsem skoro vůbec nechápal co chce autor říct, ale když jsem to pochopil, tak to byla fakt jízda. Příště sáhnou, ale po něčem jiném.

Rawen616
31.08.2016

Přes 2000 let starý text, který je stále aktuální a využitelný jak na poli válečném tak i na poli vztahů či vedení firem. Co chcete víc?

Romcha
26.07.2016

Velice mě zaujalo jak taková kniha a vůbec myšlenky v ní sepsané před více jak tisíce lety mohou být poplatné stále i aktuálnímu životu a jsou nadčasové.

braunerova
25.04.2016

Proč proboha vydání z roku 2005 nepřepíšou do moderní češtiny? Nejsem historik, bláboly viz níže nehodlám číst:

"Vladař musí arci znáti úkoly patera zvědů. Proniknuv jimi vskutku důkladně, o služby špehů obrácených je opře. Pročež neopomene obrácené špehy velkodušně a štědře obdařiti."

Jury
03.03.2016

Tohle byla nejlepsi naucna kniha jakou jsem kdy cetl...dle meho nazoru by si ji mel precist kazdy clovek, protoze i kdys to tak vypada nezameruje se jen na valku, ale i na to jak byt spravny velitel a i na to jaky ma clovek byt pokud ma veleni nejen v boji, ale i v cemkoli jinem v zivote...za me maximalni spokojenost a urcite se k tomu jeste budu vracet ;)