451 stupňů Fahrenheita: Grafický román

Jeden z největších amerických autorů před pětapadesáti lety mistrovsky vykreslil naši utopickou budoucnost. S jeho přispěním nyní vytvořil Tim Hamilton nádhernou grafickou adaptaci tohoto nesmrtelného díla. Svět profesionálního požárníka Guye Montaga, pro nějž se stala vůně petroleje parfémem, převedl do nezapomenutelných barevných obrazů, které vynalézavě zachycují Montagovo prohlédnutí zvrhlosti státem řízeného myšlení. Výsledek jeho práce plně vyjadřuje sílu Bradburyho kanonického mistrovského díla a je výjimečným exemplářem grafické literatury. Předloha: Ray Bradbury, Scénář, kresba, obálka: Tim Hamilton, Překlad: Jarmila Emmerová a Josef Škvorecký....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31556/451-stupnu-fahrenheita-graficky-rom-U72-31556.jpg 3.470
Literatura světová, Komiksy, Sci-fi
Vydáno · Baronet

Ray Bradbury´s Fahrenheit 451: The Authorized Adaptation · 1953

Kniha 451 stupňů Fahrenheita: Grafický román

Praevka

Po přečtení knihy a (několikanásobném) shlédnutí filmu jsem se konečně dostala i ke grafickému románu. Jsem opravdu ráda, že jsem měla možnost si takto porovnat tři formy jednoho díla. Dohromady to totiž dává celek, který člověka nutí k tomu přemýšlet o nastoleném tématu různými způsoby. Rozhodně doporučuji si toto přečíst, ideálně po knižní verzi.

LordSnape
19.08.2017

Některé knihy by se zkrátka neměly nijak adaptovat do jiné formy. Komiksu chybí ta tísnivá atmosféra Bradburyho románu i když ta základní myšlenka tam prostě je. Konec bohužel uspěchaný a totální zklamání z provedení jsem zažil u nádherně vyhrocené scény, kdy Montag předčítá z knihy před celou návštěvou...

jarynek
10.04.2017

Ne, ze by to bylo uplne spatne, rad jsem si tento skvely a nadcasovy pribeh pripomenul, ale zrovna u tohoto romanu je urcita zkratkovitost vyplyvajici z grafického zpracovani hodne problematicka a trochu jse proti myslenkam, ktere kniha hlasa.

Crowley
06.08.2016

Předloha se ke mě bohužel prozatím nedostala, ale komiks mi přišel šíleně osekaný. Jakoby se sám popisoval svým textem."Ti lidé, jedoucí rychle v autech, vidí v okolí pouze skvrny."
Asi takový komiks je. Jen skvrna. Vše je děsně uspěchané a tíhne až k chaotičnosti. Myšlenky jsou nadhozené, ale absolutně nedotažené. Proč je komiks tak krátký, když si vybral za předlohu klasickou literaturu s opravdu zajímavou myšlenkou?
Na druhou stranu je kresba pěkná. Nic víc, nic míň. Prostě je pěkná. Dočetl jsem se, že autor kreslil i pro DC a dark horse, takže je tam jistý talent samozřejmě znát. Osobně jsem byl překvapen, že kresba je v takovémto komiksu silnější stránkou.
Text je prostě osekaný a jde to těžce poznat i když jste nečetli předlohu. Hodnocení se odráží také na tom, že jsem nečetl původní román, což je škoda a tak trochu jsem si to tímto komiksem pokazil. Děj mi totiž přijde opravdu zajímavý a skvělý. Jen je to jako nějaká ukázka, která víte, jak dopadne. Něco jako prvních deset vteřin pornofilmu. Víte jak dopadne, ale stejně jste zvědavý se na něj podívat.
Kdybych četl předlohu, tak pravděpodobně se tomuto komiksu vyhnu. Pro ostatní bych doporučoval si sehnat klasickou knihu.

Honzarek
29.12.2015

Omylem jsem si z knihovny odnesl komiks místo románu. Zpracování dobré, ale myšlenky se mi zdály dost osekané. Dobré 3*.

jirincz
15.06.2015odpad!

Fu, tohle mě opravdu minulo... Předlohu jsem nečetl, zpočátku mě námět celkem zaujal, ale později nuda a nic extra... Grafické zpracování taky stojí zaprd.

SuperFrankie
28.06.2014

Moc se mi to líbilo, stejně jako novela. Kompozice barev je krásně temná a dokáže dokreslit už takhle hutnou a těžkou atmosféru. Jedinou velkou škodou je fakt, že autor vystřihl určité části z původní knížky, aby komiks zkrátil a přiblížil i lidem, kteří by po knížce normálně nesáhli.

ubiq
13.02.2013

Hodne chmurnou atmosferu tu vytvari dobra kompozice barev.

antiutopie, dystopie komiksy

Autoři knihy