Plochozemě

Plochozemě – Flatland – patří ke kultovním dílům vědecko-fantastického žánru. Zatímco v češtině vychází poprvé, v angličtině se novela od roku 1884 dočkala osmdesáti vydání a byla přeložena do více než třiceti světových jazyků. Stala se rovněž inspirací pro několik filmových zpracování. „Román mnoha rozměrů“ není jen matematicko-filozofickou fantazií na geometrické téma. Jedná se o sociální satiru namířenou proti třídním rozdílům ve viktoriánské společnosti a především o srozumitelný úvod k pochopení čtvrtého rozměru, který Abbott napsal dávno před zveřejněním Einsteinovy teorie relativity. Vyprávění půvabně ilustrované autorem, ctihodným obchodníkem Čtvercem, přivádí čtenáře do země o dvou Rozměrech – délce a šířce – obývané geometrickými tvary. Ženy vypadají jako Přímky, příslušníky nejnižší třídy a vojáky představují Trojúhelníky, odborníci a džentlmeni patří mezi Čtverce a šlechta náleží k Šestiúhelníkům. Nejvyšší postavení ve společnosti pak zaujímají Kruhy. Poklidný život autora naruší sen o jednorozměrné krajině Přímkozemi a návštěva bytosti zvané Koule z trojrozměrné Prostorozemě – události, jež ho dovedou až k úvahám o existenci čtvrté dimenze....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174697/plochozeme-174697.jpg 4.481
Originální název:

Flatland: A Romance of Many Dimensions (1884)

Žánr:
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, B4U Publishing
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Přidat komentář
los
29. června

ano, jak už bylo řečeno, prostě geniální... konečně jsem našel ta správná slova pro své myšlenky

bbarborab
28. června

Při koupi knihy jsem váhala, zda na mě nebude moc složitá (přeci jen matematika nebyla mou silnou stránkou), ale rozhodně nelituji. Kniha je čtivá, zapojuje čtenářovu fantazii. Po přečtení jsem ji zařadila mezi nejlepší knihy mé knihovničky.

Banny_L
15. února

Kdo neohmatá, neuvěří aneb lepší úsečka na ohmat nežli kruh na pohled :)

archandelka
21.08.2017

Jednoduše geniální.. Způsob, jakým se lidé v Plochozemi identifikují, fakt nemá chybu :-D

kaja.marik
06.03.2017

Pěkné, zajímavé. Začátek trochu utahaný a chvílema se autor opakuje, ale jinak pěkná oddechová kniha, nutící k zamyšlení. Překlad je nešikovný, ženy by asi měly být úsečky, ne přímky.

ZuzanaMrh
12.11.2016

Úžasný a jedinečný příběh, přečtený jedním dechem.

Dutohlav
16.08.2016

Skvělá zvláštní knížka, úplně jiná než ostatní, která vás mimo jiné donutí přemýšlet nad tím, jestli vše, co považujete za pravdu není jen nesmyslné dogma.

jedlba
24.07.2016

Kniha, ktera cloveka nuti premyslet a rozvijet svoji predstavivost.

iva23
08.04.2016

Pochopeno přibližně do té míry, do jaké může přímka, cítící se spíše jako úsečka, pochopit čtverec.

jardadr
05.02.2016

Jsem okouzlený, pořád je co objevovat. Před lety jsem narazil na letmé zmínky o této literární kuriozitě kdesi u pana Cílka myslím. Ale nikdy mne nenapadlo, že ji budu číst. A teď vím, že se k téhle knížce zase jednou vrátím, protože je to opravdu mnohovrstevnaté dílko. Ti, kdo si rádi namáhaji mozky a svoji představivost, si užijí dosyta. A přitom kniha vůbec není náročná na čtení, je psaná dost poutavě ve stylu Guliverových cest J. Swifta. Objevíte Plochozemi, Přímkozemi, Bodozemi a pootevřete dveře i jiným zatím neznámým prostorům. A zároveň je to satirická kritika Viktoriánské Anglie a konzervatismu vůbec, lidské zaslepenosti a samolibosti.
A v neposlední řadě je to také skvělá zábava.

sf1
31.12.2015

Nejlepší knihy jsou ty, které čtenáře nutí zapnout mozek a ještě dlouho po dočtení nad tématem přemýšlet. Tato kniha je jedna z nich.

Rezkaaa
02.10.2015

Je to jiné. O HODNĚ jiné než knížky, co jsem dosud četla. Ale má to geniální myšlenku. V jednoduchých geometrických příkladech se skrývá mnoho lidských problémů.
Ten chlápek je hodně nadčasový. Geniální.

Sklenička
30.06.2015

Výborný román. Skvělá popularizace teorie mnoha rozměrů, navíc satiricky laděné proti společnosti 19. století. Pokud se chcete nechat překvapit koncem hrdiny, nečtěte předmluvu.

SuperFrankie
04.09.2014

''Všimni si jeho naprostého sebeuspokojení a zapamatuj si, že samolibost znamená ohavnost a nevzdělanost a že toužit je lepší je lepšínež být slepě a nemohoucně šťastný.''

Jelikož nejsem velkým fanouškem matematiky, tak jsem od tohoto titulu moc neočekával a udělal jsem dobře. První část je zbytečně dlouhá a po třiceti stránkách mě to zajímalo vyloženě nudit. Místo zkoumání zvyků Plochozemě a vzájemného rozpoznávání jejich obyvatel jsem toužil radši navštívit jiné světy, což se mi sice nakonec povedlo, ale tak nějak mě to neuspokojilo. Druhá část knížky je prostě moc krátká. Velká škoda, že to Abbott později nikdy nerozepsal.

Černorizec
17.08.2014

Kniha, kterou jsem začal číst s velkým očekáváním. Ale v první části nebylo příliš naplněno. Druhá část už byla skvělá, a když se nad knihou zamyslím jako nad celkem, tak jsem spokojen.
Abbott do příběhu vložil takový malý návod, jak chápat vícedimenzionální světy (jak si je pokusit představit). Ten příběh je geniální. Na Plochozemi (2D světě) demonstruje otázky, které řešíme někdy také, jen ale o dimenzi výš.

bondula
27.06.2014

Veľké matematické a geometrické dobrodružstvo. Hlavnými hrdinami sú geometrické tvary a telesá, dej tvoria ich pohyby v priestore. Takto to znie strašne sucho, no v skutočnosti to bolo miestami až napínavé. Autor musel byť skvelým učiteľom, v tejto knižke ukazuje, ako jednoducho a pritom veľmi zrozumiteľne sa dá vysvetľovať.
Celým textom (hádam vinou prekladu z vydavateľstva B4U Publishing) sa však niesla chyba, ktorá ma občas miatla. Úsečka bola nazývaná priamkou... Možno ide len o moju neznalosť matematickej češtiny, u nás je v týchto dvoch pojmoch zásadný rozdiel. Rozdiel, ktorý by sa v takomto texte vyskytnúť rozhodne nemal. Napriek tomu knižka stojí sa prečítanie.

Hanka_Bohmova
22.04.2014

Takové Gulliverovy cesty v malém geometrickém.

Místy příliš polopatické. Soudobí autoři by se mohli inspirovat a vytvořit nám podobně názorné dílko, matematických či fyzikálních oblastí i společenských nešvarů jsou k dispozici přehršle :o)

knedlik
23.03.2014

Plochozemě je takový malý několikarozměrný skvost :-)
Matematicko-filozofická fantazie na geometrické téma a zároveň sociální satira jako hrom. První zmíněné vnese do vašeho myšlení trochu víc pokory a nadnese možný způsob chápání dalších rozměrů, u druhého zmíněného se budete královsky bavit. (Zejména u těch pasáží o ženách, jak už tu nastínil TheRaven.)

"Všimni si jeho naprostého sebeuspokojení a zapamatuj si, že samolibost znamená ohavnost a nevzdělanost a že toužit je víc než být slepě a nemohoucně šťastný."

Basti06
28.02.2014

Velice poutava a ojedinela kniha. Nechapu, ze u nas vysla poprve teprve nyni!!!!

nithiel
24.01.2014

Spíše matematicko-filozofické než vědecko-fantastické, ale k zamyšlení to rozhodně nutí. Škoda jen příliš polopatického vysvětlování, které stále omílalo to samé.

Brambram
16.01.2014

Každého nadšence do matematiky a fantasy bude bavit. A s přihlédnutím k době vzniku jsem přihodila ještě o hvězdičku víc.

kloin
11.01.2014

Výborná úvaha nad tím, jak je naše myšlení omezeno. Škoda že tak jako čtverec nezná termín nahoru, tak my nepochopíme další rozměr. To ale neznamená, že není...

TheRaven
06.11.2013

Takže je to vlastně tak, že správný vědec či jen obyčejný člověk dychtící po poznání by se nikdy neměl bát nových pohledů na skutečnost, ale taky by měl umět svou pravdu odvrhnout, když dojde do bodu, kde už k vysvětlení světa nestačí. Jak by řekl Standa Komárek, měl by se umět přehoupnout do jiného paradigmatu. A když je žena hysterická, měla by být zavřena do skříně, dokud se neuklidní (nebo dokud muž nedostane hlad). S tím se taky ztotožňuju, takže pět.