sumcicka sumcicka komentáře u knih

Na vandru s Reflexem VII. Na vandru s Reflexem VII. Jan Zvelebil

Výborná volba pro chvíle, kdy si i cestou do nudné kanceláře chcete připadat jako na výpravě za dobrodružstvím - a to i v případě, že to máte jenom tři zastávky metrem... Doporučuju :)

13.12.2015 4 z 5

Most odplaty Most odplaty William Landay

Kniha pro mě byla velkým zklamáním a to tím spíše, že Jacobova obhajoba od stejného autora mě naprosto dostala. Takže pokud si chcete přečíst dobrou knihu doporučuju Jacoba. Pokud ale věříte, že všichni lidi jsou svině, kladní hrdinové jsou přežitek a tuto myšlenku si chcete potvrdit i za cenu nudy natažené na čtyři sta stran, směle do mostů.

22.07.2015 2 z 5

Vzpřímeně stát a zoufale věřit v zázrak Vzpřímeně stát a zoufale věřit v zázrak Lenka Šedová

Jedinečné dílo, shrnující zážitky několika žen v období holokaustu, přičemž zkušenosti každé z nich jsou dostatečně odlišné na to, aby si kniha udržela pozornost čtenáře. Jelikož se (většinou) jedná o výňatky z delších textů, může kniha posloužit jako odrazový můstek k dalším osudům hrdinek/autorek jednotlivých příběhů. Oceňuji také to, že jsem se dozvěděla po kom je pojmenována ulice Berkova v Brně - příběh Ivany Berkové ve mně také zanechal nejsilnější dojem.

16.06.2015 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Kniha ve mně, bohužel, nezanechala trvalejší dojem.

23.04.2015 3 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Deník má dvě pomyslné části - první psala atorka během svého pobytu v Terezíně, druhou (popisující zážitky z Osvětimi, Freibergu a Mauthausenu) pak napsala zpětně po svém návratu do Prahy. Ze stylu psaní je přitom velmi dobře patrné, jak pobyt v koncentračních táborech autorku ovlivnil. Zápisky z Terezína jsou zápisky dítěte, plného naděje a touhy do života. Druhou část pak psala již "dospělá žena", přičemž ve stylu psaní je patrná prožitá hrůza. Deník je doplněn obrázky s tematikou koncentračních táborů, jejichž autorkou je paní Helga, které jsou samy o sobě jsou silnou výpovědí.

23.04.2015 3 z 5

Dopis Alexandrovi Dopis Alexandrovi Renata Laxová

Velmi zajímavý příběh druhé světové války, židovského holokaustu, komunismu v Československu a emigrace vyprávěný očima jednoho z "wintonových dětí". Oceňuji, že kniha se nesoustředí pouze na osudy hlavní hrdinky, ale popisuje i životy jejích blízkých, díky čemuž si čtenář může vytvořit komplexnější obrázek nejen o klíčových událostech 20. století, ale i o neobyčejných životech obyčejných lidí.

25.03.2015 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Jako u Staříka udělala marketingová masáž své a já jsem, opět, čekala víc než jsem nakonec dostala - prvoplánový absurdní humor, který se snaží z čtenáře vytlouct smích za každou cenu, není můj styl. Další díl vynechám

28.01.2015 3 z 5

Dům ve Stecherově ulici Dům ve Stecherově ulici Hubert Sigmund

Příběh o rodině, příběh o válce, příběh o lidech a o tom, že kabáty převlékali jak Němci, tak Češi. To vše vyprávěno poetickým stylem očima hlavního hrdiny - malého sudetského chlapce.

13.01.2015 3 z 5

Ďáblova dílna Ďáblova dílna Adolf Burger

Souhlasím s mane.n - od knihy jsem rozhodně čekala jiný přístup a více informací právě o práci v padělatelském komandu. Autor první část knihy popisuje obecně známá fakta o holokaustu, ketrá by byla relevantní, pokud by se kniha nejmenovala Ďáblova dílna. O ní samotné a o mužích, kteří zde pracovali, se však čtenář dozvídá až mnohem později, přičemž informace nejsou příliš obsáhlé. Kniha rozhodně mohla být zpracována lépe, bohužel.

09.01.2015 2 z 5

Hitlerův mýtus: Obraz a skutečnost ve Třetí říši Hitlerův mýtus: Obraz a skutečnost ve Třetí říši Ian Kershaw

Knihu jsem četla se záměrem dozvědět se, jak se Hitlerovi podařilo zmanipulovat celý národ tak, že stovky tisíc lidí v jeden okamžik zvedaly pravice a provolávaly mu slávu, slepě ho následovaly a až do posledního okamžiku věřily, že Německo zachrání pomocí tajných zbraní. Ani po jejím přečtení však, bohužel, nejsem o nic blíž k pochopení příčiny, takže kniha svůj účel nesplnila.

02.01.2015 2 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Knihu jsem četla před několika měsíci a vlastně už ani nevím, o čem byla, prostě ve mně nezanechala žádný dojem. Velmi jednoduše a pro mě nezajímavě napsáno - je znát, že kniha je určena pro dětské čtenáře.

02.01.2015 2 z 5

Polib mne a zemřeš Polib mne a zemřeš Ira Levin

Polib mne a zemřeš jsem četla už kdysi, ve fázi okouzlení Irou Levinem. Pamatovala jsem si jenom to nejzákladnější z děje a dobrý dojem z knihy, takže jsem se rozhodla zkusit to znovu. Hlavní linka příběhu se mi stále líbila, nicméně zpracování mě napodruhé již tolik neoslovilo a celkově mi to přišlo všechno takové naivní (pravděpodobně pod vlivem dnešních "moderních" thrillerů). Pokud člověk vezme v úvahu, kdy byla kniha napsána, dojem to vylepší. Takže dobrý a dobrý je za tři :).

02.01.2015 3 z 5

Dobrá škola Dobrá škola Richard Yates

Vzdala jsem to na straně 136 ze 158. Ne, opravdu mě nezajímá, jak "to" dopadne, protože jsem nezaznamenala nic, co by se podobalo příběhu. Buď je ta knížka opravdu úplně o ničem, nebo prostě nemám na Yatese dostatečnou mentální kapacitu...

14.10.2014 1 z 5

Do posledního okamžiku Do posledního okamžiku Traudl Junge

Asi jsem od knihy čekala něco jiného, ale nezaujala mě. Nějak se mi příčí snaha vylíčit Hitlera jako neškodného strejdu, který jen tak mimochodem poslal na smrt miliony lidí - židů, vojáků i civilistů a ještě prohlásil, že jim to patří (podle něj si Němci nezasloužili přežít válku, protože nebyli dost silní na to, aby ji vyhráli).

25.09.2014 3 z 5

Jacobova obhajoba Jacobova obhajoba William Landay

Podobné téma jako u Musíme si promluvit o Kevinovi - děti a otázka vrozených násilnických sklonů vs. vliv výchovy- pro mě ale mnohem lépe zpracované, uvěřitelnější a se závěrem, díky kterému se mi kniha líbila ještě více. Doporučuju

25.09.2014 4 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Hostinu pro vrány jsem začala číst hned po dočtení předchozího dílu - možná, že jsem byla příběhem už přesycená, možná měla kniha jenom pomalý rozjezd - ale po prvních 150 stranách jsem ji odložila, měsíc na ni nesáhla a souhlasila s názorem, že se jedná o nejslabší díl série. Pak však přišel zlom a já jsem ji dočetla na jeden zátah během několika dnů a považuji ji za jeden z nejlepších dílů série. Nejvíc mě bavila dějová linka Cersei, která se z prohnané hráčky o trůny pomalu ale jistě proměnila v ubohou a naivní hlupačku. Už se nemůžu dočkat, jak se bude vyvíjet jí rozpoutaná náboženská dimenze příběhu.

25.09.2014 4 z 5

Berlín - Okamžiky zkázy 1945 Berlín - Okamžiky zkázy 1945 Antony Beevor

Kniha popisující významné historické období - události jež utvářely konec druhé světové války v Německu, především pak v Berlíně. Je až děsivé, co vše se v Německu na konci války dělo, nicméně vzhledem k historickým okolnostem nějak nejsem schopná s Němci soucítit. Historická přesnost knihy je bohužel místy na obtíž - ač kniha popisuje zajímavé události, čtenář se ztrácí v podrobném popisu postupu všech sovětských a amerických armád.

25.09.2014 3 z 5

Voják Říše a svědomí Voják Říše a svědomí Petr Gruber

Od této knihy jsem podle popisu rozhodně čekala víc. Slibuje osvětlit "skutečné příčiny, pohnutky i následky...služby občanů ČSR a Protektorátu v uniformě Wehrmachtu", nicméně ničeho z toho se čtenář nedočká. Naopak dostane pouze povrchní a vcelku nudný popis konce druhé světové války z pohledu jednoho vojáka, který je náhodou i občanem ČSR sloužícím v uniformě Wehrmachtu, nicméně tento fakt zde nehraje téměř žádnou roli. Čtenář se nedozví nic o jeho názorech na povinnost sloužit v německé armádě, sleduje pouze jeho touhu dostat se zpět k rodině, což určitě chtěli všichni vojáci bojující ve druhé světové válce a to bez ohledu na stranu, na níž bojovali.

02.09.2014 2 z 5

Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse Margot Friendlander

Nevím proč, ale vypravěčka mi nebyla příliš sympatická, nedokázala jsem se proto do ní vžít a litovat ji. Nesedl mi styl vyprávění - připadalo mi příliš povrchní, místy možná až neupřímné (jako kdyby autorka vlastně ani své zážitky vyprávět nechtěla a půlku si jich nechávala pro sebe). Chápu, že prožila hrozné věci, o kterých se těžko mluví, nicméně napsat o nich knihu ji určitě nikdo nenutil.

29.07.2014 2 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Průměrná krimi. Na můj vkus až příliš překombinovaná, nezaujala mě.

29.07.2014 2 z 5