stgeorge stgeorge komentáře u knih

Dvanáct Dvanáct Alexandr Alexandrovič Blok

Myslím si, že ideologický pohled na báseň básníkovi, který zemřel v průběhu revoluce, velmi křivdí. Poému lze vnímat i jako touhu po změně a radost z jejího naplňování. Síla básně vynikne i ve zhudebněné verzi Jarkem Nohavicou.

29.04.2024 5 z 5

Kristýnka: Pohádky z říše fialových motýlů Kristýnka: Pohádky z říše fialových motýlů Kryštof Hanzlík

Četl jsem dceři a půjčovali jsme i dalším dětem, všechny byly nadšené.
Kniha se zvláštní fantazií, doporučuji.

09.12.2023 5 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Tak jsem se na stará kolena zamiloval do young adults a Škola dobra a zla je, dle mne, jedna z nejpovedenějších knih tohoto žánru. Za bezmála šedesát let jsem poznal hodně Sofií i několik Agát (obou pohlaví) a vždy mne nadchlo, že i v reálném životě může existovat čiré dobro (nebo alespoň něco co se tomu velmi blíží) a stejně mne nadchly i hrdinky a hrdinové této knihy. Jako otci dvou hodných holčiček a dědovi jedné vnučky mi nedělalo potíže se sžít s dívčími postavami.

25.05.2023 5 z 5

Poskvrněná svatozář Poskvrněná svatozář Julie Johnson

Pro čtení této knihy je nutná lobotomie části mozku, zodpovědná za logické myšlení. Děj odpovídá americkému seriálu kde místo Texasu je Germanie a místo velkostatku zámek, jinak žádný jiný rozdíl.

05.11.2021 1 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Série sice nepatří mezi nejnáročnější historické epopeje, ale je čtivá. Škoda jen, že si autor nepamatuje, co napsal v předchozích dílech (například z klisny Matěje Čáka se po pár dílech stane hřebec apod.). Chyby to jsou sice drobné, ale rušivé.

27.08.2021 3 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Kniha i film jsou skvělé, doporučuji.

08.08.2021 5 z 5

Čtyři jedou za obzory Čtyři jedou za obzory Achille Gregor

Byť je dnes tato kniha již ideologicky závadná, tak mě stále dokáže rozesmát. Navíc obsahuje i některé hluboké pravdy, jako například: "V šest hodin ráno jsem schopen odřeknout i cestu k egyptským pyramidám, za kterou bych ve dvě odpoledne byl schopen dát i život."

06.08.2021 4 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

Moje oblíbená série.

03.08.2021 5 z 5

Souboj mozků Souboj mozků Alois Joneš

Četl jsem v době dávno minulé, ale kniha mne příjemně překvapila. Děj je napínavý a jazyk knihy poutavý. Mínusem dnes může být určitá poplatnost době vzniku.

03.08.2021 5 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Do knihy jsem se zpočátku nemohl začíst, vadilo mi časté střídání dějových a časových linií. Když už jsem to málem vzdal, tak se děj rozjel a kniha mne začala bavit.
Za mne asi nejlepší spisovatelčin počin. Už se těším na pokračování.

03.08.2021 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Tak napůl mezi ruskou bajkou a sexem ve městě. První a poslední díl ještě ujdou, prostřední je asi nejslabší. Za mne 2 a půl hvězdy.

02.08.2021 2 z 5

Od čtení knihy mne dlouho odrazovalo ztvárnění Švejka Rudolfem Hrušínským. Nakonec jsem se odhodlal a nelitoval. Haškův Švejk je opravdu někdo jiný než ten blb z filmů.

C.k. dezertéři C.k. dezertéři Kazimierz Sejda

Kniha to je opravdu dobrá a stojí za přečtení. Se Švejkem to má společnou jen dobu, ve které se děj odehrává.

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Kniha se mi líbila, jen jsem měl pocit, že čtu Remarqua.

Bubu a generál Bubu a generál Otfried Preussler

Jedna z mých prvních knížek. Tenkrát mne nadchla (před padesáti lety). Věřím, že se bude dětem líbit i dnes.

Počátky Počátky Petr Eismann

Komplikovanost děje a postav, asi tak na úrovni pohádek Boženy Němcové. Za sebe mohu doporučit čtenářům max. do 12 let.

28.06.2021 2 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Tak trochu se stydím přidat tento komentář, protože bych řekl, že kniha je spíše cílena na čtenářky nežli na čtenáře. Jinak kniha i celá série mi přišly zajímavé a v mnoha ohledech i nápadité. Dokonce i cestování časem není plné nesmyslů a do knih dobře zapadá. Podle první knihy byl natočen i TV seriál. Ten poměrně věrně knihu kopíruje, ale herci a jejich výkony nepatří mezi ohromující.

08.11.2020 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Kniha je dobrá, ale film mi přišel lepší.

08.11.2020 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Poprvé jsem knihu četl jsem v osmdesátých letech na vojně v samizdatovém vydání. Kniha mne tehdy hluboce zasáhla, ačkoliv vliv mělo i prostředí a doba, ve které jsem dílo četl. Rozhodně doporučuji.

08.11.2020 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Za mne nejlepší kniha od Kulhánka. Děj není sice tak košatý, jako např. u navazujícího Nočního klubu, ale díky tomu mi kniha přijde myšlenkově kompaktnější.

19.10.2020 5 z 5