Stauff Stauff komentáře u knih

Vzpomínky na Zemi Vzpomínky na Zemi Orson Scott Card

Největším nedostatkem této série je, že česky vyšel jen první díl a ostatní čtyři už ne. Takže pokud nechcete další díly louskat v jiném jazyku, nepouštějte se do čtení. Škoda.

02.03.2021

Druhá Druhá Jiří Špaček

Tenká knížka, která vás nutí k neustálému zamýšlení se na sebou samým i nad společností, jako celkem. No a výsledky těch zamyšlení, nejsou pro mě osobně, ani pro tu společnost, vůbec příznivé.
Nejde ani o to, že se děj odehrává převážně na jiné planetě, ale o to, kam se jako lidstvo řítíme a kdo nás klepne přes prsty. Jestli jsme jako jednotlivci i jako společnost vůbec ochotni vzdát se pohodlí a jednat v souladu se zdravým rozumem, nebo jestli jsme tak sobečtí, že už toho nejsme schopni a plnou parou míříme k zániku.

18.12.2020 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

To byla jízda... Po pomalejším, rozvážně vyprávěném Hyperionu přišel nářez. Nemohl jsem se odtrhnout a vždy když se pospojovaly nějaké indicie z obou knih, jsem byl fakt literárně šťastný. Je to jedna z knih, kde jsem přečetl i údaje o vydání knihy a po přečtení úplně všech písmenek jsem sundal papírový přebal, jestli tam někde není ještě něco (není). Je to jedna z knih, které musíte číst, musíte mít, musíte znát.
A moje pocity po přečtení celé dilogie se naprosto shodují se slovy Petera F. Hamiltona, který napsal předmluvu. "Těm z vás, kteří budou číst Hyperion poprvé, závidím objevování, které mají teprve před sebou".
Dokonalé!

27.11.2020 5 z 5

Terminus Terminus Tom Sweterlitsch

(SPOILER) Překvapení, aspoň pro mě, ohromné překvapení. Knížku jsem pořád okukoval, nemohl jsem se rozhodnout, jestli koupit, nebo ne. No a když jsem ji koupil, zase jsem se nemohl dokopat ke čtení. Pořád měla nějaká jiná kniha přednost. Až jsem se vydal na týden do Jeseníků a přibalil ji do báglu. Nejlepší nápad měsíce! V noci venku fičelo a já zrovna četl :SPOILER: jak se Shannon plahočí Vardoggerem... :KONEC SPOILERU: Byla mi fakt zima, i když kamna jely naplno. Pokud máte rádi cestování časem, opravdu syrové detektivky a skvělé příběhy, doporučuju.

10.11.2020 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Jak zhodnotit knihu, která je výborná, ale není tak skvělá, aby se vyrovnala Temné hmotě od téhož autora...
Kniha mě pohltila od prvních řádků, četla se opravdu dobře. Jakmile se začaly projevovat časové smyčky, byl děj trochu předvídatelný a konec jsem správně odhadl dávno před tím, než jsem ho přečetl. To je asi hlavní nedostatek této výborné knihy, nedostavila se překvapivá pointa. Ale to je možná můj problém, nemám číst všechno, co mi přijde do ruky, pak by mi nepřipadaly zápletky nějak povědomé...:-)

09.11.2020 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Je těžké hodnotit jednotlivé díly, proto zhodnotím celou trilogii. Ze všech tří dílů, se mi nejvíc líbil první. Tajemno, hrátky s časem, postupné odhalování záhad kolem městečka. Skvělé. V dalších dvou dílech odpadlo to tajemno a odhalování záhad, ale vyrovnávalo to stále větší napětí a ve třetím díle už to byla víceméně akční jízda (což mi sedělo nejmíň). Jako celek je to vysoce nadprůměrné čtení. Jen od toho nečekejte nové Twin Peaks, to je jen klamavá reklama.

03.11.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Čtivě napsaná oddechovka na víkend. M.Klevisovou mám rád a ani tentokrát nezklamala. Skvělý popis Hůrky a okolí mě donutil, abych pěknou dobu civěl do mapy a hledal okolo Nové Bystřice nějakou osadu, která by mohla být Hůrkou. Vřele doporučuji.

13.10.2020 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Svižná detektivka. Epidemie tvoří jen kulisy příběhu, ale to nic neubírá na bezútěšnosti příběhu, který se četl dobře, ale ne s radostí. Nejhorší na tom všem asi je, že jsem neviděl skoro žádnou naději do budoucna. A když už jsem nějaký konec (po konci knihy) vytušil, fakt nebyl moc optimistický. Ale je nutno říct, že v jiné, nekovidové době, by knížka měla asi menší úspěch a mě by minula zcela určitě.

08.10.2020 3 z 5

Sedmeroev Sedmeroev Neal Stephenson

(SPOILER) Zase jedna kniha, která mě nenechala spát a zase za to může Neal Stephenson. Většina toho, co popisuje, je uvěřitelné. Ale jeden moment knihy mě přesvědčil, že by se to skutečně mohlo stát.
SPOJLER: Když se do vesmíru dostala na poslední chvíli a vlastně načerno bývalá prezidentka USA a hned začala "dělat" politiku. Jak dokázala rozdrbat dosavadní spolupráci a jak si (u mě určitě) koledovala o to, aby ji někdo vykopl do vesmíru bez skafandru. Tady jsem si uvědomil reálnost všeho toho dění.
Konec SPOJLERU.
Opět jsem četl pomalu a přiznám se, že některé pasáže vícekrát. Ale kniha mě odměnila tím, že jsem občas pochopil, jak různé biče, nanoboti a další technologie fungují. Prostě super čtení!

07.10.2020 5 z 5

Krvavé léto 1945 Krvavé léto 1945 Jiří Padevět

V knize jsou zaznamenány snad všechny násilné události těsně po skončení války. Četl jsem tady komentář, že se kniha nevěnuje prasárnám, které se děly na začátku okupace.Tak bych jen poznamenal, že tato kniha se opravdu zabývá jen obdobím po válce a jiné události tam prostě nepatří. Ale tyto jiné události jsou popsány v jiných knihách J. Padevěta.
Takže za mě jasných pět hvězd. Autor si dal s knihou spoustu práce a výsledek stojí za to!

17.09.2020 5 z 5

Císař Zikmund - Kostnice, Hus a války proti Turkům Císař Zikmund - Kostnice, Hus a války proti Turkům Wilhelm Baum

Skvělá kniha, která své čtenáře přesvědčí (snad), že Zikmundovým celoživotním dílem nebylo upálení Jana Husa, ale že to byl velice schopný panovník, který se snažil pokračovat v dílu svého otce.

01.09.2020 5 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Dokonalá kniha v dokonalém vydání od ARGA. Poslední dobou mám docela štěstí na vynikající knihy a Hyperion to jen potvrzuje. Vše už o této knize asi napsali čtenáři přede mnou, takže nebudu zdržovat a jdu se pustit do Pádu Hyperionu.

25.08.2020 5 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

Dlouho jsem se s Anatémem míjel. Až před týdnem jsem tu knihu otevřel a dnes dočetl. A z knihy se stala Kniha. Vše,co bych chtěl napsat, tady napsali čtenáři přede mnou. Doplnit tedy můžu jen svůj pocit z knihy. Dokonalá dokonalost, neuvěřitelná atmosféra, která mě nutila číst, dokud se mi únavou nezačaly zavírat oči (zpravidla okolo čtvrté hodiny ráno). Krásně pomalý rozjezd příběhu, všechny informace se postupně seskládávají do nádherné mozaiky (mozaiku si fakt užijete) a najednou si blahopřejete, že jste nepřeskočili ani řádek textu. Jednou větou: Kniha, která mě okouzlila a očarovala, kniha která v mém soukromém žebříčku vytvořila novou kategorii Knih s velkým K.

29.07.2020 5 z 5

Habsburkové, historie jednoho evropského rodu Habsburkové, historie jednoho evropského rodu Karl Vocelka

Úžasná kniha, kterou jsem si v devadesátých letech koupil za tehdy neuvěřitelné peníze, cca 1500,- Kč. A musím říct, že jsem nikdy nelitoval. Je to kniha, která shrnuje ohromné množství informací o rodu Habsburků. Podle knihy byl natočen i čtyřdílný televizní seriál. Pokud toto téma někoho zajímá, musí tuto knihu mít! :-)

26.06.2020 5 z 5

Jsem zkrátka Sudeťák: dvanáct dopisů Jendovi Jsem zkrátka Sudeťák: dvanáct dopisů Jendovi Rudolf Schnittner

Číst názory, vzpomínky a příběhy, vyprávěné někým z "druhé strany", přináší vždy malou ztrátu iluzí. Že to co o problému zatím vím, nemusí být ta jediná pravda, sice tuším, ale přiznat si to je někdy těžké. A je jedno jestli jste Sudeťák a poznáváte ty události z vyprávění Čechů, nebo naopak. Jsem rád, že takové knihy vychází, že je lidé čtou a že díky nim snad někteří pochopí, že nic nebylo a není černobílé.

25.06.2020 5 z 5

Pomysli na Fléba Pomysli na Fléba Iain M. Banks (p)

Četl jsem druhé vydání a musím říct, že mě příběh tak pohltil, že jsem případné překlepy nevnímal. Válka mezi Kulturou a Idirskou říší zuřila na pozadí celého příběhu a já netušil a netuším, která strana konfliktu byla ta správná, spravedlivá, dobrá, prostě v právu. Tedy jsem si skoro jistý, že žádná... A v celé té ohromné válce se odehrává příběh Horzy, stojícího na straně Idirské říše, Balvedy, která je agentkou Kultury a dalších lidí a strojů, kteří nejsou na žádné straně. A zase jsem vlastně netušil, komu víc držet palce. Je to prostě úžasná kniha, která stojí za přečtení.

12.06.2020 5 z 5

Radujme se Radujme se Steven Erikson (p)

Máte rádi naši planetu a štve vás, co s ní lidé dělají? Přáli byste si, aby někdo moudřejší, než lidé, pronesl něco ve smyslu "Dost! Vzpamatujte se, nebo končíte..."? Pokud ano, je to kniha pro vás. Příběh který Steven Erikson vypráví, plyne zvolna. Obsahuje hlavně spoustu dialogů v nichž je spousta myšlenek, které si chcete zapamatovat, protože prostě stojí za to.(nebo abyste někdy někde mohli zaperlit) Poznáte dost postav, především současných politiků, kteří se samozřejmě jmenují jinak, ale jejich činy a projevy je úspěšně demaskují. Steven Erikson ve své knize velice povedeně popsal fungování současného světa a co by se stalo kdyby... Já za sebe můžu říct, že bych si to, co následuje po onom "kdyby", velice užíval...

Závěrem mě ještě napadlo, že tento příběh je variací na knihu A.C. Clarka, Konec dětství. S úplně jiným, pro lidstvo asi lepším, rozuzlením.

01.05.2020 5 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Nejprve jsem dlouho do knihy nesměle nakukoval v knihkupectví. Pak byly obchody uzavřeny kvůli viru a já se konečně rozhoupal a knihu si pořídil. Po objednání jsem se přistihl, že neustále kontroluji mail, jestli už se náhodou nebude doručovat. Prostě jsem se na ni neuvěřitelně těšil. Teď tady leží přede mnou. Přišla předevčírem. Hned jsem ji otevřel a někam mi zmizely dva dny. Prostě jsem ji nepustil a četl, často se vracel zpátky a s úžasem zjišťoval, jak čtivě se může napsat kniha podobného zaměření. No nebudu se dál moc rozepisovat, pár stránek na mě ještě čeká, tak snad jen řeknu, že když někdo opravdu moudrý napíše knihu, je radost ji číst. A chci pochválit překlad Dalibora Výborného. Je výborný:-).

23.04.2020 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Je tak neuvěřitelně snadné, ocitnout se na straně zla, kde jsou i všichni kolem vás. Takže je to bráno za normální věc. A nezáleží na tom, že tam zase tak moc být nechcete. Jenže postupně je z toho vlastně jediná šance k přežití, i když to je jen iluze...

24.03.2020 5 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

Očekával jsem kvalitativní sešup a on se nekonal. Výborně napsaná a přeložená kniha, která mě k sobě připoutala a nepouštěla se ani pozdě v noci. Párkrát mi knížka připomínala Planetu mezi dvěma slunci od Roberta Fabiana. Ale jen v náznacích, možná jsem jen postižený a vidím podobnosti, kde nejsou. Prostě skvělá kniha ze skvělé série. A abych nezapomněl, občas bych potřeboval nějakého svého Millera, aby mě k něčemu dokopal...

21.02.2020 5 z 5