Krvavé léto 1945

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V knize Krvavé léto 1945, volně navazující na předchozí autorovu knihu Krvavé finále, najde čtenář informace o násilnostech, které se odehrály na území dnešní České republiky v období květen-srpen 1945. Jedná se především o události spojené s tzv.divokým odsunem českých a moravských Němců, ale také o události, při nichž jsou pachateli vojáci Rudé armády a dalších armád operujících na našem území. Události jsou zpracovány formou místopisných hesel a autor je záměrně nijak nehodnotí, pouze se snaží popsat, co se na daném místě stalo. Při četbě si čtenář uvědomí, že násilí, které vyvolalo nacistické Německo, neskončilo 8. května 1945, ale bohužel pokračovalo dále, byť s jinými aktéry v roli pachatelů i obětí. Text publikace je doplněn rozsáhlým obrazovým materiálem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315563/krvave-leto-1945-mgy-315563.jpg 4.733
Žánr
Literatura faktu, Válečné, Historie
Vydáno, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Krvavé léto 1945

Přidat komentář
Stauff
17.09.2020

V knize jsou zaznamenány snad všechny násilné události těsně po skončení války. Četl jsem tady komentář, že se kniha nevěnuje prasárnám, které se děly na začátku okupace.Tak bych jen poznamenal, že tato kniha se opravdu zabývá jen obdobím po válce a jiné události tam prostě nepatří. Ale tyto jiné události jsou popsány v jiných knihách J. Padevěta.
Takže za mě jasných pět hvězd. Autor si dal s knihou spoustu práce a výsledek stojí za to!

Pavelpi
02.04.2020

Byla to asi práce získat všechny ty údaje.Na druhou stranu je to psáno alespoň pro mne příliš jednostranně.Chudáci němečtí vojáci a obyvatelé,které zlí Češi a Rusové jenom terorizovali,mlátili a znásilňovali.Bohužel ale ani slovo o tom,co se dělo na začátku okupace.Proto to neberu.


MildeZ
18.11.2019

Opět mravenčí práce a tento díl průvodce jsem si musel po delší časový úsek dávkovat, abych si vždy oddechnul, vyčistil hlavu a zase se po čase pustil do několika dalších stran...

laepus
22.04.2018

Všeříkající, ovšemvypovídající, zcelavyčerpávající. Pokud by náhodou měl někdo pocit, že pro Čechy jsou ti největší nepřátelé vždy za hranicemi (Habsburk, Němec, Rus, Brusel...), tak tady dostane jeho přesvědčení asi pořádnou ránu. Líbí se mi, že události jsou popisovány naprosto suše, bez emocí, bez nějakých zbytečně zavádějících hodnotících adjektiv. Prostě, tady máš vesnici a to se tady stalo, nalož s tím, jak chceš. Stejně tak se mi líbí, že to není vyloženě protičeská kniha, to v žádném případě - je zde násilí páchané Čechy, ale i slavnou Rudou armádou. Je zde rozlišováné, zda oběti této vlny násilí byli vojáci, esesáci, vervolfové, kolaboranti či obyčejní civilisti - a nejsmutnější na tom je, že nejpočetnější je právě ta poslední skupina. Ty děti, které často neměly ani jeden rok byly dozajista provinilými nácky... Závěrem - v devítce v dějepisu jsem se (i díky této knize) rozhodl letos Odsunu Němců věnovat dost podrobně - více než dva měsíce jen pro toto téma, protože je jen na nás (nejen na učitelích), jak ke své historii přistoupíme. Jestli si ji i nadále budeme lakovat narůžovo a dál a dál budeme podléhat estébáckým populistům, okamurovským fašistům či nepoučitelným bolševikům.

TomášGrossman
18.02.2018

Krvavé léto se nedá číst s klidem v duši, ukazuje temnou stránku v nás. Věnuje se tématu před kterým i tolik let po válce většina lidí zavírá oči. Ideální je mít Krvavé léto v knihovně hned vedle Krvavého finále, obě knihy dohromady ukazují obě strany jedné odporné mince.

Inozuka
06.11.2016

Češi mají ve zvyku svou historii reflektovat z pohledu obětí. Všechno zlé, co se v naší kotlině odehrálo, bylo jen výsledkem vlivu cizích mocností a armád a Češi byli nucení se pouze spravedlivě bránit. Tento přístup Padevětovo Krvavé léto 1945 dost rázně vyvrací a ze stránek této knihy se řadě čtenářům dobře neudělá. To, co zde proběhlo mezi květnem a srpnem 1945 se jinak než etnická čistka totiž nazývat nedá. A to, co tuto čistku provázelo, je srovnatelné s podobnými událostmi v Jugoslávii devadesátých let, či zločiny NKVD nebo Einsatzgruppen v Rusku - masové popravy evidentně nevinných lidí (včetně žen a dětí), hromadné znásilňování, mučení a vyřizování účtů mezi sousedy. Většina lidí obhajuje tyto události nacistickou okupací a mstou za zvěrstva, která na našem území německá branná moc napáchala - kdo seje vítr, sklidí bouři. A výjimečně hněv lidu skutečně postihl i viníky těchto činů, ale mnohem častěji to veskrze dost krutým způsobem odskákali nevinní lidé. Nelze nijak ospravedlnit exekuce typu popravy celé rodiny Polákových z Vroutek u Loun, kteří byli zastřeleni za vraždu, kterou spáchal otec této rodiny. Popravena byla nejenom jeho manželka, ale i všechny děti - 12, 6 a 1 rok staré! Nebo masakr 267 karpatských Němců - civilistů a opět žen i dětí - na přerovských Švédských šancích. Krvavé léto je drsná a syrová kniha, která nic neodpouští. Napadlo mě, že takhle se asi musí cítit dnešní Němci, když čtou o činech zvláštních komand na Východě za druhé světové války nebo o vyhlazovacích koncentračních táborech. A zároveň mnou cloumá hrůza jak málo stačí, aby se něco takového znovu zopakovalo. Stačí si zapnout TV a poslechnout si některého z představitelů antiislámské nebo nacionalistické frakce...

Marwin
16.10.2016

Knihu lze považovat za pokračování předchozího titulu, kterým bylo Krvavé finále.Podle mé zkušenosti je vhodné číst obě knihy najednou.V té druhé se dočtu o tom, co prováděli Češi Němcům po skončení války a je mi z toho na zvracení.Otevřu tedy tu první, nalistuji příslušnou oblast (obě knihy jsou členěny podle krajů a obcí) a zjistím co provedli v té samé obci před koncem války Němci Čechům a chce se mi opět zvracet.Tyto pocity ovšem nejsou způsobeny kvalitou obou knih, která je dle mého názoru obrovská a mimořádná.P.S.Ještě malá zajímavost.Delší dobu se jedná o zbourání vepřína v Letech u Písku.Ten prý narušuje pietu místa, kde umírali lidé.Včera jsem stál v Praze 6 "Na Bořislavce" a to konkrétně v Kladenské ulici, kde v květnu 1945 bylo docela brutálně popraveno několik desítek německých civilistů (z této popravy dokonce existuje filmový záznam, na němž je vidět skutečně všechno).Dodnes není znám důvod této exekuce a na čí příkaz byla vykonána.Nevím, zda se ti popravení něčím provinili, nebo zda byli zabiti jen kvůli své národnosti, nechci to hodnotit.Že však poblíž místa popravy do dvou let vyroste nádherné obchodní centrum je vskutku pietní.