Standa24 Standa24 komentáře u knih

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Severské krimi jsou většinou velmi drsné, temné a ponuré. Smrt přichází na prohlídku se takto rozhodně charakterizovat nedá. Sice nechybí vraždy a napínavé okamžiky, ale děj příjemně plyne a atmosféra příběhu je spíše pohodová. Těším ne na pokračování série.

02.12.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi nadčasová kniha. Hrůzy války si je bohužel třeba připomínat i v této době. Nedávno jsem viděl nové filmové zpracování knihy na Netflixu, ale jak to tak bývá, kniha se mi líbila více.

25.11.2022 5 z 5

Toulky pojizerskou minulostí Toulky pojizerskou minulostí Jan Luštinec

Čtení knihy pro mě bylo velmi příjemným zážitkem. V horním Pojizeří žiji a místa a města popisovaná v knize celkem dobře znám. Pan Luštinec je velký lokální patriot a poutavě čtenářům přibližuje nejen historii tohoto regionu. Kniha určitě zaujme každého, kdo má k této části Krkonoš a Podkrkonoší vztah.

21.11.2022 5 z 5

Na knihu jsem se velmi těšil, oblast Krkonoš, kde se děj převážně odehrává mám skoro "za humny". Chvíli mi trvalo, než jsem se začetl, ale pak se mi kniha četla snadno. Děj krásně plynul, hlavně díky krátkým kapitolám. Dějiny rozvětvené rodiny Hollmanů jsou zasazeny do skutečných historických reálií 1. poloviny 20. století. Soužití Čechů a Němců v pohraničí je náročné téma a autorka se s ním vypořádala velmi dobře a dokázala čtenáře vtáhnou do děje. Ocenil bych popisky u jednotlivých fotografií a možná i přesnější historickou dataci v textu.

11.11.2022 4 z 5

Osudy moudrých - Průvodce evropským myšlením Osudy moudrých - Průvodce evropským myšlením Jan Halada

Stručný přehled dějin evropského filosofického myšlení. Jedná se spíše o základní náhled do problematiky, spousta významných myslitelů a směru je zmíněna pouze stručně nebo vůbec.

17.10.2022 4 z 5

Katova dcera a prokletí moru Katova dcera a prokletí moru Oliver Pötzsch

Za mě asi nejnapínavější díl celé série. Čím dál více prostoru dostávají i mladší členové Kuislovy rodiny. Doufám, že se dočkáme i dalšího pokračování.

02.10.2022 5 z 5

Spříznění Spříznění Steve Robinson

Zatím nejnapínavější díl série, kniha má takový spád, že se od ní jen těžko dá odtrhnout. JT pátrá po svých předcích a stopa ho zavede do Mnichova. Jakou cenu budou mít odpovědi, které chce znát? A bude se opravdu chtít dozvědět pravdu?

28.08.2022 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Další skvělé pokračování série, kterou beru spíše jako příjemně napínavé oddechové čtení, než detektivní thrilery. Francouzská atmosféra je v této knize ještě zvýrazněna prostředím vraždy šéfkuchaře špičkové michelinské restaurace. A nebyl by to Enzo, kdyby do jeho života a do vyšetřování výrazně nevstupovaly ženy :) Vraha jsem si tentokrát tipnul správně poměrně brzy.

20.08.2022 5 z 5

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

Pokud čtete sérii Hříšní lidé Království českého popořádku a dostali jste se až k 29. dílu, tak už vás nemá co překvapit a víte, co můžete od Oldřicha, Oty a Diviše čekat. Tento díl se opět trochu vrací do minulosti a časově navazuje na příběh, který se odehrával v Jílovém u Prahy. Trochu mě překvapily Otovy skoro neomezené finanční možnosti, když mohl rozhazovat stříbrňáky plnými hrstmi, aby získal indicie vedoucí k vyřešení případu.

09.08.2022 4 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Samotný text příběhu dvou hlavních hrdinů by se vešel na pár stránek. O to bohatší, jsou jejich filosoficko-psychologické úvahy. Velmi se mi líbila paralela s příběhem řeckého hrdiny Odyssea a jeho cesty domů.

16.07.2022 4 z 5

Ztracená vládkyně Ztracená vládkyně Steve Robinson

Líbila se mi jak historická, tak současná linka příběhu. Obě byly napínavé a čtivé. Ale trochu mě zklamal konec, který mi přišel hodně useknutý.

01.07.2022 4 z 5

Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

Jak by řekl Winterberg: "Krásné, krásné, ale krátké, krátké." PS: Ilustrace této povídky, jsou také mimořádně vydařené.

29.06.2022 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Příběh se mi líbil, jedná se vlastně o takové volné pokračování Rytířů z Vřesova. Ondřej z Rohatce se s některými postavami z této série i potká. Jediné, co mi vadilo byl moderní jazyk, který do historického příběhu nepatří.

25.06.2022 4 z 5

Václav IV. - Tajná kronika velké doby malého krále Václav IV. - Tajná kronika velké doby malého krále Josef Bernard Prokop

Václav IV. nikdy nedokázal vystoupit ze stínu odkazu svého otce Karla IV. A řešil to po svém, nejčastěji vínem, lovem a zábavou s přáteli. Ale to ví asi každý, kdo se trochu zajímá o českou historii. Příjemným zpestřením série pro mě byla změna vypravěče a to, že rodina pánů z Cetna dostává v příběhu trochu více prostoru. Jsem zvědavý, jak bude v závěrečném dílu pentalogie charakterově pojata postava krále Zikmunda.

14.06.2022 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Sérii čtu postupně a tohle pro mě byl zatím nejlepší díl. Na první pohled nesmyslné šifry vedou k odhalení vraha a válečného zločince. Od půlky knihy jsem si mylně myslel, že vím, kdo je vrah, ale Enzo se nenechal oklamat jako já :) Velmi se mi líbilo prostředí bretaňského ostrova Groix, vyhledal jsem si ho i na Google mapách.

07.06.2022 5 z 5

Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie Tomáš Sedláček

Druhé knižní vydání článku Tomáše Sedláčka z let 2008 až 2018. Některé články reagují na tehdejší aktuální ekonomická/politická/společenská témata a tak je na ně potřeba nahlížet. Pokud autora sledujete a čtete jeho průběžně vydávané články a knihy, moc nových myšlenek už se od něj nedozvíte. Obsah knihy je rozdělen po tématech a můžete si tak vybrat třeba články, které spolu myšlenkově souvisí.

05.06.2022 4 z 5

Poslední anglická královna Poslední anglická královna Steve Robinson

Tento díl mi hodně připomíná romány Dana Browna. Od prvních stran je plný akce a napětí, užil jsem si i kulisy Londýna. Na druhou stranu, děj čirá fikce a hlavní hrdina přežije vše. Ale tak to už v oddychových románech bývá.

31.05.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Knihu jsem četl již více než před rokem v angličtině. Líbí se mi, že se postavy Robin a Cormorana a jejich (pracovní) vztah dále vyvíjí. Kromě hlavního pátrání byla zajímavá i dějová linka příběhu o Cormoranových příbuzných v Cornwallu. Jenom nechápu, proč trvalo vydat knihu tak dlouho v češtině...

31.05.2022 4 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

V X způsobech smrti je ještě více vystupňováno tempo a styl příběhu, který už začal v předchozím díle (dílech). Je až neuvěřitelné co dokáže Fabian fyzicky i psychicky zvládnout, aby zvládl vyřešit všechny vraždy, problémy a komplikace nejen v práci, ale i v osobním životě. Ale to čtenáře, kteří mají přečtené předchozí díly série už nemůže překvapit a čtení si užijí :).

18.05.2022 5 z 5

Karel IV. - Císař a synové Karel IV. - Císař a synové Josef Bernard Prokop

Kniha se mi velmi líbila, stejně jako předchozí díly. Oceňuji, že se autor snaží přiblížit císaře Karla IV. nejenom jako vladaře a zakladatele měst, hradů a institucí, ale hlavně jako člověka, manžela a otce, který má své vrtochy a dělá chyby. Jsem zvědavý, jaké bude pokračování o Václavovi IV. a Zikmundovi.

06.05.2022 5 z 5