sporran sporran komentáře u knih

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Graficky velmi pěkně udělaná kniha. Spousty věcí k zamyšlení, něco uvedeno na pravou míru. A základem jsou kvalitní potraviny z regionální produkce. Některé věci se stále opakují, něco je pak rozepsáno pouze zkratkovitě.

13.01.2019 4 z 5

Okamžik všeho Okamžik všeho Shelly King

Knihou jsem se zprvu nemohla nějak prokousat. Od poloviny jsem ji přečetla za jediný den. No a na závěr jsem chtěla být součástí Vážky.

07.12.2018 3 z 5

Péče o seniory v pobytových sociálních zařízeních Péče o seniory v pobytových sociálních zařízeních Eva Malíková

Velmi pěkně rozepsaný obsah a rozsah poskytovaných služeb v pobytovém zařízení pro seniory. Šikovná kuchařka pro management i pro sociálního pracovníka.

14.10.2018 5 z 5

Žena, která se ponořila do srdce světa Žena, která se ponořila do srdce světa Sabina Berman

Knihou jsem se bohužel neprokousala. Skončila jsem zhruba v jedné třetině. Asi jsem nebyla naladěná na přemýšlení o normálnosti a normách společnosti.

07.10.2018

Pečovatel: Příběh jednoho syna Pečovatel: Příběh jednoho syna Marshall T. Brown

Kniha v americkém stylu, české prostředí jen okrajově, přestože zde působí autor jako misionář. Zajímavé je prolínání s citáty z Bible. Víra v Boha pomáhá autorovi se vyrovnat s těžkými okamžiky. V dobrých i špatných věce vždy vidí záměr Boha. Velmi přínosné jsou popsané pocity člověka, kterému umírá jeho blízký. Přínosný je i popis hospicové péče, která již nyní funguje i v Čechách. Dozvíme se více o tom, jak zvládnout po duševní stránce smrt blízkého, jak s ním být v posledních chvílích. Pro ty, kteří nežijí ve víře, je něco nového ony vsuvky z Bible. Nicméně ať jste věřící nebo ne, myslím si, že jde o knihu přínosnou a přečteníhodnou. Až na ten americký přístup, který je odlišný od českého smíšlení. Tj. všichni si pomáhají, chápou, poslouchají, volají zpátky (zdravotnictví v ČR je někde jinde), nebo si to autor přikrášlil.

26.07.2018 4 z 5

Malá sestra Malá sestra Martina Borger

Kniha ač útlejší, tak velkého významu a velké hloubky. Syrové pojetí týrání, které se vyvine z nevinného okamžiku. Příběh zasazený do Francie. Tedy na jedné straně poetika francouzského Biarritzu a na druhé straně umírající dítě s mentálním postižením ve sklepě. No a rodina to vlastně nemyslela špatně.... Co k tomu dodat? Vše z pohledu holky (sestry), která jediná nechtěné dítě opatřuje. No není svět šílený? Na oko úžasná rodina až na lehce ovlivnitelného otce a matku s mírným duševním onemocněním (sobeckou) a oba velmi nevyzrálí. Co už vůbec nechápu, že se o ně poté nezajímala sociálka. Přeci jen v ČR stále probíhá proces, návštěvy, konzultace s pěstouny. Těžko uvěřit.

26.07.2018 5 z 5

Bílá tma Bílá tma Zdenka Hamerová

Nejsem detektivkář a i tato kniha mě v tom utvrdila. Měla zápletku, měla neočekávané zvraty, měla napětí... Ale chyběla hloubka. Což je u tohoto žánru normální. Nicméně dočetla jsem, protože mě zaujala zápletka s postupným umíráním jako pomsta nevěrnému manželovi. I spojitost s domovem pro seniory, který byl jen dějově nevyužitou kulisou. Jak psal někdo níže, že dětský jekot byl spíše divným prvkem v této skládačce.... Možná jsem od něho čekala dějově více.

05.07.2018 2 z 5

Všechno není zapomenuto Všechno není zapomenuto Wendy Walker

Tento žánr nepatří k mým oblíbeným. Nicméně psychologická linka mě zaujala a knihu jsem si půjčila. Přečetla jsem ji za jediný den. Je prostě chytlavá, ale žádný zásadní literární dopad.

17.06.2018 3 z 5

Dary se přece nevracejí Dary se přece nevracejí Ludmila Janáková

Velmi podrobná kniha o problematice pěstounské péče i o samotné snaze autorky "pomoci" dvěma zanedbávaným holčinám ve vyšším věku. Zhruba do poloviny jsem byla naprosto nadšená. Ve druhé půlce se věci dost opakují a řadu z nich autorka již dříve podrobně probrala. Zabývá se především mladší Bárou a spíše okrajově mentálně postiženou Kačkou. Velká poklona před ní a před tím, že vlastně holkám zasvětila svůj život a určitě je zachránila od osudu, o jehož podobě se můžeme jen dohadovat. Je zvláštní, že v otázce nefungování původní rodiny někdo již dříve něco neudělal. Je toto běžné? Čtivá kniha pro nás "pouhé čtenáře", ale důležitá kniha pro ostatní pěstouny, kteří se potýkají se stejnými problémy s dětmi. Kniha a její autorka mi malinko přijde jako taková česká Torey Hayden.

17.06.2018 4 z 5

Mami, je to člověk, nebo zvíře? Mami, je to člověk, nebo zvíře? Hilde De Clercq

Jednoduše popsaná část vnímání světa lidí s autismem. Zkusme na to při interakci s nimi myslet.

03.06.2018 5 z 5

Dobře utajené rady Dobře utajené rady kolektiv autorů

Kniha mě zahltila, přehltila. Má velké ambice pojmout celý život člověka a komplexně ho pokrýt radami. Což není úplně možné. Je možná najít pár inspirací, pokud nebudete jako já zahlceni.

03.04.2018 2 z 5

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Griet Op de Beeck

Knihou jsem se nějak nemohla prokousat. Už ve dvou třetinách jsem chtěla být u konce a doufala, že zaujme. Popisuje život a vnímání rodiny dívky, které v dětství zemřela matka, ve třech časových údobích. Závěrečný popis umírání otce velmi syrový a uvěřitelný.

31.03.2018 2 z 5

Křečci a jejich chov Křečci a jejich chov Vladimír Motyčka

Zajímavá kniha pro stávající i budoucí chovatele křečků.

25.03.2018 3 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Velmi zajímavé téma. Pojetí vnímání staré paní s duševní nemocí. Moc pěkně nastíněné pocity, neznámý dům, neznámá paní (dcera), poznámky na papírkách, pocit, že někoho ztratila. Jen ten konec byl trošku moc.... Nějak bych to zahrála do autu. Maličkou zdlouhavá kniha.

30.12.2017 4 z 5

My nejsme my My nejsme my Matthew Thomas

Opravdu hodně obsáhlá kniha. Na více než šesti stech stránkách prožijeme celý život s Eileen. V některých věcech ji pochopíte, v jiných ne... Myslím, že není ničím až tak výjimečná a i její život je tak nějak americky běžný. Běžnosti se vymkne ve chvíli, kdy její manžel v nízkém věku onemocní. Ač kniha obsáhlá, tak v některých pasážích bych se více věnovala popisu pocitů hlavních hrdinů. Někdy jsou jen naťuknuté, což je škoda. Jinak v této porci četby jsem uvítala krátké kapitoly.

08.11.2017 3 z 5

Grace to řekne nahlas Grace to řekne nahlas Emma Henderson

Pro mě náročná knížka na čtení. Nicméně zajímavé téma ke knižnímu zpracování, nad kterým se zpětně stále zamýšlím. Takových knih není mnoho a myslím si, že toto je jen drobný exkurz do světa postižených a cítím, že nedostatečný, resp. povrchní. Šla bych více do hloubky, popsala bych více vnímání dalších postav kromě Grace. Škoda. "Návrat z nicoty" mi v tomto směru dal rozhodně více.

21.10.2017 3 z 5

Milion malých střípků Milion malých střípků James Frey

Na čtení opravdu hodně náročná kniha. Hodně se táhne. Ale člověk čte dál. Syrově popsané abstinenční příznaky... Velká vůle hlavního hrdiny a chlapské přátelství v léčebně. Opět nechybí "americký" přístup i v takhle laděné knize. Chlapáci, láska, vítězství hrdiny nad sebo samým - ostatní zemřeli, jen on to zvládl... americký happyend.

07.10.2017 4 z 5

Jak to vidí Milo Jak to vidí Milo Virginia Macgregor

Poměrně čtivá knížka, ale prazvláštní zápletka a na to navazující události, místa a lidé. Zaujala mě oční vada, kterou Milo měl. Hledala jsem, jak se k tomu autorka dostala. Nenašla...

21.08.2017 4 z 5

Výš než v sedmém nebi Výš než v sedmém nebi Griet Op de Beeck

Zajímavá kniha. Zprvu se mi zdálo moc postav a neorientovala jsem ve vzájemných vztazích. Vůbec jsem nečekala, že to vezme takový obrat. Jak píše čtenářka pode mnou, musela jsem se vrátit zpátky k dopisu, ale u mě to byl dopis Lou. Nějak jsem stále nepochopila, proč to Eva udělala. Nepřišla mi tak zoufalá. Jinak fajn čtivá kniha slupnutá za dva dny.

27.07.2017 3 z 5

Sonáta pro Miriam Sonáta pro Miriam Linda Olsson

Tak nějak divně napsaná zápletka. Na jedné straně židovská otázka a na druhé. Nemateřské chování nadpozemské Cecílie. Popisy až někdy zbytečné.

08.07.2017 3 z 5