soukroma soukroma komentáře u knih

Pravidlo dvou minut Pravidlo dvou minut Robert Crais

Velmi čtivé, svižné, napínavé a nesporně zajímavé.

22.08.2013 5 z 5

Génius Génius Jesse Kellerman

Příjemné čtení, nikoli zrovna detektivka (i když se v závěru odhalí mnohonásobný vrah), ale spíš velmi zvláštní psychothriller. Zajímavá struktura textu i styl vyprávění přispívají k čtivosti a napínavosti.

03.08.2013 5 z 5

Tajný život Usámy bin Ládina Tajný život Usámy bin Ládina Jean Sasson

Neuvěřitelně děsivý příběh o rozvoji choré mysli, která se naneštěstí kvůli určitému charizmatu stala vůdcem části militantních muslimů a svým nekompromisním bojem za islamizaci světa se negativně podepsala na celém lidstvu, navždycky. Lecčemus člověk při čtení lépe porozumí, leccos nového se dozví o pozadí celého vývoje U. boje, ale ani smířit se s tím prostě v žádném případě nelze (a to jsem mnohé hrůzné popisné části prostě raději přeskakovala), natož porozumět. Nenávist, zášť, zloba a faleš srší z jednotlivých názorů a činů U. a jeho přisluhovačů už od počátku jeho radikálního působení v afghánské válce. Naneštěstí tyto vlastnosti pořád mají dokonce sílící podhoubí a těžko někdo může odhadnout, kam to ještě povede. // Knihu nemohu hodnotit, protože obsah je příliš reálný a příliš hrozivý.

08.07.2013

Codex Regius Codex Regius Arnaldur Indriðason

Hrozné, nemohla jsem se tím vůbec prokousat - tak nezajímavě a amatérsky napsané, že mi to k autorovi ani nesedělo (a nebyla to žádná prvotina, ba naopak). Ani o pořádnou detektivku nejde...

10.06.2013 1 z 5

Hořící lilie Hořící lilie Otomar Dvořák

Knihu jsem četla už před nějakým časem, četla se moc dobře, ale doteď ve mně zůstává smutek z jednání hlavních postav...

20.05.2013 4 z 5

Stíny zůstávají Stíny zůstávají Peter De Jonge

Prima krátké, ale o to údernější. Zprvu se děj rozvíjí poněkud pomalu a chtělo by se říci téměř nevinně, ale postupně vše nabývá na rychlosti a zejména zvratů přibývá, takže čtenář do poslední chvíle neví, čeho se ještě může nadít.

19.05.2013 5 z 5

Tak kde to bolí? Tak kde to bolí? Nick Trout

Tahle knížka je mnohem vážnější a odbornější než většina u nás vydaných veterinárních příběhů a vyprávěni veterinářů. Je to dáno mj. tím, že autor je specialistou chirurgem ve veterinární nemocnici v Bostonu, takže nemá své stálé klienty, ale typicky jen jednotlivé případy, valnou většinou psi (ale i tito zvířecí i lidští klienti mu občas pohnou city). Kniha sice není plná veselých příhod a asi nepovzbudí žádného zapřisáhlého odpůrce domácích mazlíků, aby si nějaké pořídil (ale nikdo takový asi knihu číst nebude...), ale je přínosná pro milovníky zvířat, kteří se s jejich zdravím (a zejména situací na sklonku života) nějak potýkají. O autorově vhledu do problematiky nejen z pozice veterináře ale asi nejlépe vypovídá citát z této knihy: "Domácí zvíře je lék na osamělost. Poskytuje nám cíl, pocit zodpovědnosti, důvod, proč musíme ráno vstát a zároveň i hledět do budoucnosti. Domácí zvířata nás nutí, abychom stáli oběma nohama na zemi, pomáhají nám uniknout před smutkem, dokážou nás rozesmát a do poslední kapky využívají naší slabosti a prozkoumávají náš nábytek, naše postele i ledničky. Jinak bychom to ale ani nechtěli. Zvířata jsou naše bezpečnostní pásy na horské dráze života – můžeme se na ně spolehnout, cítíme se s nimi bezpečně a jízda je mnohem plynulejší."

07.05.2013 4 z 5

Setba Setba Fran Ray

Komplikované, hrůzné, a navíc reálně znepokojivé...Prostě správný sci-fi (?) eko-thriller.

30.04.2013 4 z 5

Smrt zahradnice Smrt zahradnice Veronica Stallwood

Ach ouvej, při čtení jsem měla čím dál tím větší chuť autorku zaškrtit...

17.12.2012 1 z 5

Tichá noc Tichá noc Veronica Stallwood

Výrazně svižnější a lepší počtení než bezprostředně předcházející díly S vrahem za zády a Smrt zahradnice. Dobrá forma podporující živost a napínavost děje, i když (jako obvykle) zápletka a její vysvětlení pokulhávají a jsou nedotažené (jakoby si sama autorka s tím nevěděla moc rady).

17.12.2012 4 z 5

Prokletá sbírka Prokletá sbírka Veronica Stallwood

Zřejmě prvotina ze série oxfordských zločinů se spisovatelkou Kate Ivory, což je znát. Styl, zápletka, osoby a rozuzlení nic moc. V (některých) pozdějších dílech už je to lepší.

10.12.2012 2 z 5

Tamerlán musí zemřít Tamerlán musí zemřít Louise Welsh

Je to krátký příběh, ale vůbec jsem se mi nepodařílo se začíst (a dočíst).

07.12.2012 2 z 5

Nejvyšší utajení Nejvyšší utajení Paul Harper (p)

Takové neslané nemastné: celkem slibný děj se odprostředka nějak rozmělňuje, z psychothrilleru se stává nejasná hra představitele tajných služeb, hlavní osoby jsou značně afektované (nebo spíš popis jejich chování, často se zbytečně opakující či zcela odbočující bez nějakého objasněného důvodu) a jejich pohnutky nepříliš věrohodné, či dokonce do samého konce děje nejasné...

29.11.2012 3 z 5

Magický čtverec Albrechta Dürera Magický čtverec Albrechta Dürera Giacinta Caruso

Dobře se četl popis života Albrechta Dürera z pohledu jeho ženy (ale obsahově i literárně jen průměr), jímž byl proložen tzv. napínavý děj ze současnosti, který nestál za nic - příšerné postavy, pokulhávající zápletka a podivné rozuzlení. V každém případě ale o mnoho lepší dílko než pozdější autorčin Muž, který kradl rukopisy, kteroužto knihu jsem prostě musela - definitivně - odložit velmi záhy.

16.11.2012 3 z 5

Ďáblovy housle Ďáblovy housle Joseph Gelinek

Kniha, která by potěšila zejména houslisty a muzikology - s mnoha odkazy na interprety a skladatele a samozřejmě i mistry houslaře... Tuto podstatnou stránku knihy jsem nemohla pořádně docenit, takže mě to trochu nudilo, ale jinak je námět celkem neotřelý a autor nechává otevřená vrátka čtenářově představivosti ohledně mystičnosti/ďábelskosti jedněch konktrétních stradivarek.

16.11.2012 3 z 5

Indický hlavolam Indický hlavolam Zdeněk Mahler

Spíš zklamání - kniha se snaží o velmi poetický jazyk, takže poněkud unikají jakákoli zeměpisná i kulturní fakta. Navíc není zřejmé, proč se autor do Indie vydal - chvílemi to dělalo dojem, že je součástí jakési delegace 50. let, čemuž odpovídal také velmi silný a nepříjemný socialistický nádech zejména první poloviny knihy, která hned zpočátku vychází z citací Marxe o Indii (což mi k autorovi sice moc nesedí)... Výprava publikace s nesčetnými ilustracemi (a žádným fotem) by se spíše hodila k indickým pohádkám, mýtům a představení alespoň některých z hinduistických božstev, o čemž však kniha nebyla vůbec.

13.09.2012 3 z 5

Zloděj map Zloděj map Heather Terrell

Čtivé a zajímavé, ale ne tak napínavé a věrohodné ("autorské historické úpravy" jsou sice na konci stručně popsány) jako prvotina autorky - Kukla motýla (na niž se mj. odkazuje až příliš). Koho zajímá spolehlivější historický kontext ohledně objevitelských plaveb a mapování světa v 15. století, měl by pro jistotu sáhnout po literatuře faktu (např. Kryštof Kolumbus - poslední z Templářů).

13.05.2012 5 z 5

Co dřív Co dřív Jiří Slíva

Docela příjemná směska kreslených vtipů a slovních hříček a básniček.

06.01.2012 4 z 5

Čas zabíjet Čas zabíjet Ennio Flaiano

Netypický válečný příběh, spíše detektivka či psychologický román.

06.01.2012 3 z 5

Všude červená Všude červená Joanna Chmielewska (p)

Velmi upovídaná, dámská novela.

06.01.2012 2 z 5