soukroma Online soukroma komentáře u knih

Soustrojí smrti Soustrojí smrti Warren Ellis

První polovina knihy mě velmi bavila díky neotřelému námětu a specifickým figurkám policajtů. Vrah v podobě "lovce" byl samozřejmě také velmi ujetý, ale líbily se mi vazby na původní indiánskou kulturu a historii Manhattanu od příchodu Holanďanů. Ale pak se nějak celý příběh začal otřásat v základech s odhalením 3 spolupracovníků lovce a jejich motivů. Celkově se tak stal překombinovaný, a nakousnutím příliš mnoha soust z různých menu (od historie přes komunikační sítě až k finančním analýzám, a každodenní kriminality a brutality na ostrově popisované až příliš podrobně) sám sebe začal dusit. Škoda, začátek byl velmi slibný....

13.05.2015 3 z 5

Pohled do tmy Pohled do tmy Peter Robinson

Tak tato kniha mě od počátku znechutila svojí nudnou zdlouhavostí a utahaností, která vůbec neodpovídá policejnímu vyšetřování násilných činů. Dočetla jsem asi do čtvrtiny a nemohla jsem prostě už dál pokračovat. Po pár dnech jsem si už vůbec ani nemohla vzpomenout na název, natož na zločin...
Přitom autorova kniha "Až mě uloží do země" se mi velmi líbila, tam byl však "vyšetřovatelem" amatér.

26.04.2015 2 z 5

Elegie za April Elegie za April Benjamin Black (p)

Trochu rozvláčné (asi aby lépe příběh odpovídal zachycené poválečné době), bez velké akce, zato s mnoha napínavými náznaky...
Důvody pro autorův odpor ke katolickému pokrytectví jsou v jeho knihách velice dobře podány.
Báječně je také vykreslen irský vztah k místnímu podnebí, zejména k deštivému únorovému počasí v Dublinu.

26.04.2015 4 z 5

Katedrála hrůzy Katedrála hrůzy Jeffery Deaver

Pro mne to byla zcela jistě ne katedrála, ale celé peklo hrůzy...Po dvou moderních thrillerech oblíbených dam tohoto žánru (Slaughter - Nic nebude jako dřív a Jackson - Smrtelný hřích), které mě dost zklamaly, jsem sáhla po špičce oboru - a byla jsem tak otrávená a zklamaná, že jsem musela knihu v polovině odložit. Tak divná zápletka, příšerně divní hrdinové, nerealisticky podivné chování, rozhovory a názory, to vše podáno podezřele divným způsobem (jako když to místo autora psal nějaký spisovatelský neumětel, ne-li stroj, a zcela jistě vše ještě prošlo strojovým překladem). Prostě nečtivé a ubohé.

08.04.2015 1 z 5

Korzár Korzár Clive Cussler

Moc akce (skoro jako přepis akčního filmu) na úkor nosného děje, moc poplatné současným tématům terorismu a džihádu.

07.04.2015 3 z 5

Emoční rovnice Emoční rovnice Chip Conley

Zajímavé + užitečné = doporučení hodné

21.03.2015 5 z 5

Amerikou od severu k jihu Amerikou od severu k jihu Leoš Šimánek

Možná jsem neměla číst tři autorovy knihy hned za sebou, protože se mi nějak líbí méně a méně, čím více se věci tak nějak opakují (např. severská dobrodružství).
Tato kniha asi potěší "obecné" cestovatele, protože v 7 kapitolách z velmi odlišných oblastí severní a jižní Ameriky si asi každý najde něco pro sebe, ale mě to prostě brzy začalo nudit a spíše jsem přemýšlela o tom, co jsou vlastně zač tito novodobí dobrodruzi/cestovatelé, jak vnímají cizí národy a končiny pouze omezeně (ať je čas strávený jakkoli dlouhý, pokud se tam člověk nenarodil a nežil odmala) a jak jsou přitom vlastní prožitky nepřenosné (pokud chybí nějaký větší zprostředkovaný vhled do dějin, politiky, kultury dané země).
Čtenář naneštěstí také tápe v době, kdy autor tuto dvouletou cestu absolvoval (80.-90. léta?) - za posledních pár desítek let se totiž věci všude hodně změnily. Spousta černobílých fotografií by mě nenalákala do žádné ze zmiňovaných navštívených oblastí. Jednoduché mapky by byly fajn, jen kdyby se vydavatelství obtěžovalo aspoň přeložit těch pár slovíček z němčiny do češtiny.
Takže celkový dojem neutrální až negativní, nic jsem si z toho neodnesla - jen zlomek jsem nevěděla nebo netušila předem.

04.03.2015 3 z 5

Zvěrolékař v akci Zvěrolékař v akci Alena Hrachovcová

Slabé, po všech stránkách slaboučké. Samozřejmě Herriot je jen jeden..., ale v těchto nesourodých krátkých vyprávěnkách všech lidí okolo povětšinou vůbec nejde o veterináře v léčebné akci. Proto je podivné, že hlavní autor (dle velikosti písma svého jména na obálce knihy) vlastně není autorem valné většiny příběhů, ani ne tím, kdo je "přetvořil" do knižního vydání. Prostě jde o slušný business, knih už má tato dvojka na kontě hodně, ale obávám se, že ani jedna opravdu dobrá by se z nich dohromady nedala...Koho zajímá aspoň minimálně veterinární medicína, ten bude zklamán dvojnásob.

02.03.2015 2 z 5

V zajetí polární zimy V zajetí polární zimy Leoš Šimánek

Překvapivě zajímavé, napínavé a autentické počtení (od mé četby Londona, Coopera ad. klasických autorů divočiny uplynulo už drahně let, takže jsem k modernímu pojetí byla trochu skeptická). Autor ale dobře ví, o čem píše (viz jeho další knihy přímo zachycující jeho zkušenosti), a tak první část knihy může fungovat i jako průvodce přežitím v polární zimě, opravdu daleko od civilizace. Nakonec je to ale hlavně člověk, jeho názory a nálady, jeho do nebe volající hloupost a nezodpovědnost, nikoli sama příroda, co činí soužití tříčlenné skupiny v krutých, fyzicky náročných podmínkách, prakticky nesnesitelným. A jesti chcete vědět, zda protagonisté vůbec přežijí, musíte si knížku přečíst, což vřele doporučuji...

01.03.2015 5 z 5

Sorry Sorry Zoran Drvenkar

Rozhodně nevšední pojetí, zápletka či spíše zápletky, nápad i styl vyprávění. Velmi mě to zaujalo, díky napětí přečteno za den, syrovostí a surovostí se naštěstí nijak zvlášť nehýřilo. Jen přemýšlím, zda skutečně v pozadí musela být zase pedofilie, zda by vlastně nestačil nějaký "všednější", klasičtější a "přívětivější" zločin...

22.02.2015 5 z 5

Jak vyzrát na zločince Jak vyzrát na zločince Jimmy Docherty

Knihu jsem přečetla omylem, protože předem jsem nebyla upozorněná na to, že je pro děti 12-15, a z obsahu mi to tedy také hned nedošlo. Ano, hlavní hrdinové jsou školou povinní, ale co na sídlišti v Glasgow zažívají se zločinci a lumpy dospělými, to žádná dětská hra není. Ze zápletky a výkvětu hlavních záporných postav i z geniálního plánu hlavního hrdiny je zřejmé, že se jedná o nadsázku, ale humorné čtení to tedy rozhodně není...

17.02.2015 3 z 5

Pochod k moři Pochod k moři E. L. Doctorow

Mně se nelíbil ani styl, ani hlavní postavy, a vlastně jsem nepochopila smysl napsání této knihy.

15.02.2015 2 z 5

Světová výstava Světová výstava E. L. Doctorow

Takové průměrné vyprávění o dětství (znám určitě lepší) - a Židech z východu -, proložené vhledy dospělých, které kupodivu nijak výrazně neusměrnily ani neobohatily pohled dítěte na dění okolo. Celou dobu jsem se ptala, zda vůbec kdy dojde na světovou výstavu... Zajímavé snad hlavně pro milovníky (před)válečné americké doby, muziky a Bronxu.
Podivné byly chyby ve vydání Dobrovský edice Fuego 2007: nelze ani říci překlepy, ale jakoby nějaký superšotek neznalý češtiny popřehazoval či spíše volně rozhodil diakritická znaménka, tu místo čárky háček, jinde diakritika chybí a onde mění zcela význam slova...V každém případě ve výsledku poněkud nečitelné a hodně rušivé.

14.02.2015 3 z 5

Mráz Mráz James Hayman

Líbilo se mi to. A to i přesto (nebo právě proto?), že jsem právě dočetla Nesboa. Mráz přináší mnohem více pečlivého, podrobného a postupného vyšetřování, navíc ze zajímavého koutu Ameriky: Nové Anglie - přesněji zmrzlého Portlandu v Maine a přilehlého ostrova. Je postaráno i o závěrečné akční scény, kdy na mušku přijdou všichni pachatelé potenciální až po ty nečekané. Nicméně právě konec by potřeboval stejně pečlivý rozbor jako předchozí děj - spousta podstatných záležitostí, které hýbou celým dějem, tedy "kdo, jak a hlavně proč (právě tak složitě)", nebyla úplně uspokojivě a věrohodně objasněna.

12.02.2015 4 z 5

Bohyně odplaty Bohyně odplaty Lindsey Davis

Asi nejdrsnější z celé série: po velice smutném začátku se děj odvíjí trochu kostrbatě (s opakováním minulých zásadních dějů - zejména ohledně Albie) i unaveně (z pera autorky) až se zase zrychlí k velmi akčnímu a nebezpečnému konci. Nicméně samotný závěr (knihy a dokonce celé série) mě velice šokoval: byl pro mne překvapivý, nepochopitelný až nepřijatelný - Falco jako Nemesis...?

23.01.2015 2 z 5

Palác modrých delfínů Palác modrých delfínů Brigitte Riebe

Je to mýtus, takže si asi nemohu stěžovat, že to na mě bylo příliš my(s)tické, ale přeci jen mě to čtení moc nebavilo: autorčino zdlouhavé podivné pojetí mi nesedlo, v první části jsem se i dost ztrácela v osobách a jejich rolích - skoro by bylo lepší si přečíst antické podání, které by rozhodně nemohlo být méně čtivé...

23.12.2014 3 z 5

Ve stínu králů Ve stínu králů Scott Oden

Takové opravdu "mužské" podání: suché, strohé, vojenské, válečnické.

23.12.2014 3 z 5

Duch Duch Robert Harris

Vynikající: propracovaný moderní politický thriller (malinko připomínající Šest dnů Kondora, dnes vůbec mimořádně aktuální), skvělý styl, nabízející ještě poučení ohledně "psaní za jiné" (a koneckonců psaní pro čtenáře jako takové). Velice mile mě kniha překvapila (film neznám) a několik skvěle slovně ztvárněných byť drobných vizuálních postřehů mě úplně dostalo a utvrdilo v mimořádně všestranných kvalitách autora.
Film jsem od přečtení již shlédla vícekrát a líbil se mi taky, ovšem knize dávám přednost.

12.12.2014 5 z 5

Krevní test Krevní test Jonathan Kellerman

Děsivá féerie s naprosto úchylnými a zvrhlými aktéry, šíleným a zcela neuvěřitelným dějem.

01.11.2014 1 z 5

Manhattan je můj život / Smrt pornohvězdy Manhattan je můj život / Smrt pornohvězdy Jeffery Deaver

Manhattan je můj život: velmi příjemné překvapení, příběh starý čtvrtstoletí dýchá atmosférou ještě starších klasických amerických detektivek. Milý oddech od děsivých thrillerů současnosti. Bonus - neotřelá mladá hlavní hrdinka Rune, která mi v mnohém připomněla současnější Rose z dánského oddělení Q. Ideální čtení pro milovníky starých filmů a filmového průmyslu, bankovních loupeží a nájemných zabijáků, charakteristického života Manhattanu a jeho nezávislých obyvatel,... a veskrze amatérského pátrání. (95%)
Smrt pornohvězdy: celkem slibně příběh začínal, ale Rune už mi nějak přestávala být sympatická (trochu dětinská a tvrdošíjná). Konec byl pak ohňostroj neuvěřitelných zvratů a šíleností...Ideální čtení pro milovníky pornoprůmyslu a pyrotechniky. (70%)

19.10.2014 5 z 5