soukroma soukroma komentáře u knih

Římská děvka Římská děvka Eric Walz

Výborná kniha, která osloví nejen milovníky historie, Říma a Vatikánu, ale i dobrých románů se vším všudy. Autor má velmi vytříbený jazyk, nabídl skvělé popisy míst, osob i atmosféry, ale i slušně propracovaný (komplikovaný) příběh. Ten byl sice detektivní, ale hlavní na něm spíš než vyšetřovací metody bylo chování hlavních hrdinů a jejich duševní pochody a znatelný vývoj. Velice oduševnělé čtení, na samotný závěr s asi nevyhnutelnou předzvěstí věcí příštích pro hlavního hrdinu, který byl na jezuitu (ještě ve svém mládí a s krátkým působením poblíž papeže) až příliš morální.

03.11.2016 5 z 5

Ruka / Wallanderův svět Ruka / Wallanderův svět Henning Mankell

Stostránková novela Ruka byla tak slaboučká (nemluvím o objemu), že si ji Mankell mohl tedy úplně odpustit. A zbytek knihy (200 stran) je možná zajímavý pro opravdu zanícené fanoušky jeho knih, protože obsahuje průvodce po všech uvedených postavách apod. Mně nepřinesl nic, takže celkově velké zklamání nad touto autorovou poslední knihou.

01.11.2016 2 z 5

Zabijákova výbava Zabijákova výbava Gianni Biondillo

Od začátku mi vadil vulgární slovník a vůbec takový nekonečný až do šířky košatící slovní průjem, což se sice hodilo na italské prostředí i na dění v něm, ale mě to postupně odradilo od samotného děje. Nicméně jsem naštěstí v úvodu našla jeden odstavec, hotovou perlu, jak lze pregnantně popsat situaci na místě činu - a přepsala jsem jej do citátů u autora zde (latinské pojmy ale byly v originále pěkně odlišeny kurzívou, což tady asi nejde). Za ten odstavec to rozhodně stálo.

01.11.2016 3 z 5

Na ráj zapomeň Na ráj zapomeň Tasmina Perry

Přistupovala jsem k četbě s velmi nízkým očekáváním, ale byla jsem docela příjemně překvapena: nejen že se to dalo číst, ale bylo to i docela zajímavé, protože tam prostě bylo všechno - různé rodiny, různá vzdělání, různé zájmy a talenty, hudební, modní i hotelový průmysl, různé země a kontinenty, nádherná sídla, byty a supermoderní jachty i auťáky, různé vztahy a lásky - prostě kromě chudoby a každodenních starostí běžných lidí, hladomoru a válek tam bylo naprosto vše (však je to také kniha objemná).
Nicméně už ve třetině mě začalo unavovat právě to nekonečné pozlátko (nevyjímaje alkohol a drogy) a hromady peněz, které se všude točily - ne miliony dolarů a liber, ale spíše miliardy. Zápletka, do které je kniha zabalená, je opravdu jen takový papírový obal na zlatou cihlu (k rychlému zahození) a pak už z toho zbude pouhopouhá telenovela s pohádkovými konci, takže nepřečíst to by rozhodně žádnou újmu nezpůsobilo.
Pozn.: Kniha mi zcela jasně připomněla Kolo štěstěny (1993) od Kena Folletta, stejný rámec a stejná zápletka, také staří spolužáci a něco, co provedli či čeho byli svědky, pak jejich různorodé osudy... Perryová děj posunula z konce 19. století do moderní doby přelomu 20./21. století, ale to je jediný rozdíl, prostě se plně "inspirovala", takže 51%

15.10.2016 3 z 5

Kolo štěstěny Kolo štěstěny Ken Follett

Opravdu to byla jenom taková etuda na telenovelu, jakoby si autor zkoušel tuto trochu rodinnou, trochu profesní, historickou ságu, ale už text dostatečně nepročistil a nedotáhl literárně do zdárného konce. Chyběl tam větší ponor do bankovnictví, ale hlavně mi vadily intriky podávané polopatě jak pro opravdu málo chápavé čtenáře - stačil by mnohdy náznak, čímž by se text zkrátil a čtenář by si mohl sám podumat, co a proč bude následovat. Tady bylo vše naservírované, a tudíž hodně předvídatelné - teprve v poslední pětině knihy se děly dramatické věci rychle a nečekaně, ale dobrá věc se (jako v telenovele) musela podařit a věrná láska zvítězit.
Pozn.: Nedlouho po této knize jsem četla Na ráj zapomeň (2010) od Tasminy Perry - struktura i zápletka jsou zcela jasně zkopírovány od Folletta, jen je děj posunut o sto let kupředu. Takže musím Follettovi přidat na hodnocení aspoň na 75%.

04.10.2016 4 z 5

Paní temnot Paní temnot Peter Tremayne (p)

Nijak zvlášť mě kniha nezaujala.
Jako detektivka příliš zdlouhavé, opakující se, nepříliš napínavé, sestra Fidelma se mi moc nelíbila - na jednu stranu všechno zkoumá, komentuje latinskými rčeními (spíše nebiblickými ovšem), ale na druhou stranu hned v úvodu svého vyšetřování bez povšimnutí přešla to nejdůležitější, oč vlastně v celém spletitém příběhu šlo (čtenář si důkazu ale díky opakování nemohl nepovšimnout).
Jako vhled do historie zejména soudů a zákonů Irska by mi bohatě stačila obsáhlá historická poznámka (zahrnující dobu daleko za 7. století) v úvodu knihy.
Celkově 50% a další díly série asi zkoušet nebudu...

16.09.2016 3 z 5

Kniha mrtvých Kniha mrtvých Lincoln Child

Další kniha autorů, která funguje pro dokonalé odreagování. Líbila se mi snad ještě o něco víc než Pekelná síra - staroegyptská hrobka a její instalace v muzeu přinesla skvělé prostředí do zločinu a soptící Stromboli byla bonbonkem navrch.

07.09.2016 5 z 5

Cikády Cikády Jana Moravcová

Ćetla jsem hodně dávno, asi moc mladá, protože dodnes ve mně zůstávají dost stísněné až děsivé pocity z hlavní postavy a celého vlastně reálného příběhu. Měla bych si to přečíst znovu a zjistit, zda text bude působit stejně - ale nevím, zda si v dnešním děsném světě na to vůbec troufnu...

05.09.2016 5 z 5

Krvavá relikvie Krvavá relikvie Pip Vaughan Hughes

Po slibném začátku nuda po celou dobu plavby, která právě slibovala zajímavost a dobrodružnost. Romantická nit mě vůbec neuchvátila, teprve na konci se zase vrátila napínavá notička. Je to škoda, protože mnohé autorovy popisy pocitů hrdiny i poetické popisy přírody jsou výtečné, ale nějak se to vše ztrácí v rádoby dobrodružném ději.

05.09.2016 3 z 5

Rok pod Jižním křížem (2. část) Rok pod Jižním křížem (2. část) Jana Honsová

Stručný a někdy trochu nudný lodní deníček na velké plavbě jižním Pacifikem a zajímavé popisy prochozených plánovaných treků na Novém Zélandě, tato druhá část byla nesporně zajímavější. Vše doprovázeno množstvím pěkných fotek.

05.09.2016 3 z 5

Královna ze Sáby Královna ze Sáby Marek Halter

Přistupovala jsem ke čtení bez valného očekávání, dokonce s pochybnostmi, ale kniha se mi nakonec celkem zalíbila. Je to taková dobrodružná historická fikce s trochou romantiky, není zřejmé (a vlastně pro danou chvíli ani důležité), jaká zrnka historické pravdy a skutečnosti se v příběhu ukrývají (ostatně kdo může vědět přesně, jak to tehdy bylo). V knize jsou přebásněny některé verše z Přísloví, Kazatele a Písně písní a uvedena hrstka hádanek, kterými Makeba zkoušela Šalomouna. Pohled na Šalomouna, který není hlavní postavou a objevuje se vlastně až v závěru knihy, není zrovna lichotivý - starý, lstivý král, který ztrácí obdiv svého lidu a podporu Jehovy pro své činy. Ale i královna ze Sáby má svá slabá místa, takže si nemají co vyčítat...

20.08.2016 4 z 5

Vražda na křtinách Vražda na křtinách Lee Harris (p)

První setkání s bývalou jeptiškou a velmi povedené.

12.08.2016 5 z 5

Vražda o Vánocích Vražda o Vánocích Lee Harris (p)

Zatím nejtajemnější a nejnapínavější z přečtených knih této série. Navíc se detektivka odehrávala především v areálu kláštera Sv. Štěpána, takže se čtenář dozveděl hodně i o životě jeptišek.

12.08.2016 5 z 5

Utonulá Utonulá Margriet de Moor

Námět zajímavý, záplavy mnohem horší, než s jakými jsme se v posledních desetiletích setkali zde, přitom v roce 1953 měli výrazně méně možností komunikace, ale ani dnes by tisícovkám mrtvých (nejen v Nizozemí) zřejmě nebylo jak pomoci v orkánu neočekávaně příliš dlouho vanoucím ze Severního moře a přelévajícím se přes ostrovy delty řeky Sheldy, a to v mrazivé noci. Autorka děsivou tragédii na fatálním osudu jedné sestry doplnila příběhem druhé sestry, které se fyzicky záplavy nedotkly. Na celé knize mi ale velice neseděl styl - nesystematické a nejasné prolínání časových rovin, nejasnosti ve vyprávění - to vše činilo knihu pro mě špatně uchopitelnou.

02.08.2016 3 z 5

Maleficium Maleficium Ivan P. Olenič

Četla jsem bez valného očekávání, takže nepřišlo ani ohromné zklamání... Příliš mnoho postav (jmen a vazeb) a zbytečně rozehraných partií, v nichž nebylo možné se po 200 stranách vyznat. Kolem strany 250 už bylo jasno, co za tím vším je, a na 2 stranách těsně před koncem se odehrálo to slibované, ale v danou chvíli už neočkávané krvavé drama, které tak bylo až přes čáru.
Protože nemám ráda duchařinu a tohle bylo střiženo jakousi ženskou podobou ďábla a čarodejnictvím, tak mě to nemohlo příliš oslovit. Horší ale byla nevěrohodně častá přítomnost vzývání Boha, modliteb, katolických kostelů, katolických farářů a far, což na ateistickou českou společnost roku 2002 nepasuje ani v nejmenším (zejména v Praze, kde se děj hlavně odehrával).
Pozor: Komentář níže je dlouhá recenze na knihu, která ale naneštěstí prozrazuje mnohé z děje.

31.07.2016 3 z 5

Rozhodná opatření Rozhodná opatření John Nichol

Spíš mužské čtení - na mě až moc bojůvek, střelby, ohánění se mačetami, souvisejících hrůz a mučení, dětských vojáků, žoldáků, povstalců a pučů, takže zejména v druhé půli jsem četla jen velmi letmo. Ale autor ví, o čem píše, takže jsem si vychutnala aspoň jeho podrobné popisy ovládání helikoptéry v mnoha standardních i zcela nestandarních situacích. Romantický vztah s doktorkou mi připadal trochu za vlasy přitažený - zejména na dané poměry a podmínky, podobně jako skoro pohádkový závěr, ale je to lepší, než kdyby zůstala jen syrovost a pesimusmus. Jinak kniha též dopřává čtenáři seznámení se Sierra Leone a jejími diamantovými doly.

30.07.2016 3 z 5

Hra s vonným dýmem Hra s vonným dýmem Laura Joh Rowland

Zajímavá jak samotnou hrou (zmíněnou sice jen krátce), tak hlavně popisem Eda a okolí po historickém zemětřesení a následné cunami. Jinak kolem Hiraty už začínají podivná východní mystéria, což moc nemusím.

26.07.2016 4 z 5

Trojský lev - Ze zápisníku ředitele zoo Trojský lev - Ze zápisníku ředitele zoo Miroslav Bobek

Předchozí knihy ani aktuální novinové příspěvky jsem nečetla, takže mě zpočátku přišlo trochu ošizené čtení krátkých sloupků, kde jsem mnohdy nevěděla, o jaké zvíře se vlastně jedná (bongo), nebo jak to vlastně bylo/dopadlo (rozmnožování bílých nosorožců severních). Teprve pročtením celé knihy a prohlédnutím fotografií se vše vyjasnilo. Naštěstí jen velice málo příběhů bylo smutných a dojemných, i když takové byly o to důraznější (mizení jednotlivých druhů, pytláctví). Celkově mohu hodnotit na 99%.

03.07.2016 5 z 5

Mrtví nikdy nespí Mrtví nikdy nespí Veronica Stallwood

Mám tuhle sérii docela ráda, zejména, pokud se věnuje víc Oxfordu. To ale nebyl zrovna tenhle případ; kniha mi celá připadala poněkud mimo sérii (Kate tu neměla žádnou roli - kdyby se tu nevyskytla vůbec, na příběh by to nemělo žádný vliv), i když něco málo o nakladatelství a práci literárního agenta zmíněno bylo. Začátek mi připadal velmi slibný, ale druhá půle se zadrhla, opakovalo se donekonečna totéž, vše se zpomalilo až do sirupovité podoby, poměrně uměle se vnutily známé postavy z dřívějška a napětí i věrohodnost šly stranou.
A zase mám problém s českým titulem, který se opět na hony vzdaluje originálnímu názvu a výrazně neodpovídá obsahu knihy.

28.06.2016 3 z 5

Jméno hvězdy Jméno hvězdy Maureen Johnson

Úvod knihy se mi velice líbil, protože se věnuje příjezdu mladé americké studentky do speciální londýnské středoškolské koleje a velice podrobně popisuje, jak se tam žije, studuje a pracuje, jaké jsou rozdíly mezi britským a americkým školským systémem a životem mladistvých studentů, a vůbec celou kulturou. Sympatické bylo, že si občas přes oceán nerozuměli - byť v angličtině - ve výrazivu či kontextu, nebo vůbec způsobu jednání.
Jakmile se ale v knize objevili duchové, ztratila jsem původní zájem a jen nevěřícně sledovala, kam se to celé řítí (jak zabít duchy, jak se duchové mohou mstít, kdo duchy vidí a proč, jak do toho všeho pasuje Jack Rozparovač...).

20.06.2016 2 z 5