Paní temnot

Když se sestra Fidelma vrátí domů z cesty, na niž se vypravila jako poutnice, dovídá se, že jejího věrného saského společníka Eadulfa obvinili z vraždy mladé dívky. Spěchá do hlavního města sousedního království Laigin, kde Eadulfa uvěznili, s odhodláním dokázat jeho nevinu. Její pátrání začíná na opatství Fearna, kde se dostane do sporu se podivnou abatyší Fainder, která je o Eadulfově vině skálopevně přesvědčená. Fidelma nemůže popřít, že důkazy proti jejímu příteli jsou značné, ale nevěří, že by byl zapleten do ohavného případu vraždy. Eadulfovi hrozí smrt oběšením a Fidelma musí vynaložit všechen svůj důvtip a vytrvalost, aby jej očistila. Další příběh ze série o sestře Fidelmě, se zajímavou zápletkou, který je nejen zábavný, ale i poučný, neboť se odehrává v málo známé historické době....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9816/big_sestra-fidelma-pani-temnot-dUe-9816.jpg 4.669

Sestra Fidelma 10.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad

Our Lady of Darkness, 2000

Kniha Paní temnot

Tiama

Pro mne tam bylo toho fanatismu a nesmiřitelnosti až příliš. Složitá doba to byla a dá se říct, že ještě složitější na ně čekala.

hanzmb

Zajímalo mě, co vedlo nakladatelství k tomu, že tímto dílem přeskočilo část předcházející autorovy tvorby. Zda to mělo nějaký závažný důvod. Ale výšku IQ daného redaktora nejsem schopen docenit. Pro zajímavost jsme autorovy knihy vydali v tomto pořadí: 1, 3, 9-18, 2, 19-21, 4, 22, 23, 5, 6, 24, 25, 7, 8. To by jeden nevymyslel.
Na rozdíl od předchozí Smrti z milosti je kniha zase plná dobových irských reálií. Nádhera. Bohužel za cenu trochu zjednodušenější kriminální zápletky. Ale Fidelma je moje srdeční záležitost a tak tyto menší nedostatky rád promíjím.

kolacky

Tak to bylo drsné, Petrarca sem, Petrarca tam. Ještě že existoval někdo jako nejvyšší brehon!

Chesterton

"Což Petrarca (1304-1374) neřekl, že nic smrtelného netrvá na věky
?" "... a že není nic sladkého, které by nakonec nezhořklo," dokončil Eadulf.

Narazíme na druidské praktiky dercad....
Věky přetrvávající pravidlo moudrého Fidelmina brehona Morana
"Kdo nemá trpělivost, není moudrý."...
Ale i názory sv. Patrika....
A zejména na věčné nástrahy vlivu moci a lidské ješitnosti, které se chovají stále stejně v pohanských dobách jako ve vrcholící christianizaci 7 století v Irsku.
Což je oblast, kde ve sféře lidských vášní i bídy autor vždy dovedně splétá své zápletky.

Tato byla fajn i po letech a souhlasím, že jde o jeden z lepších dílů série.

Art82
10.09.2019

Super kniha je to určitě jedna z nejlepších ne li nejlepší z této série. Tu si musíte vážně přečíst.

Carmen13
19.05.2019

Za mě příběh mnohem lepší než Rozhřešení vraždou. Asi je to dáno i tím, že si zde všichni z Fidelmy nesedli na zadek a musela opravdu zapracovat. Taky byl fajn konec, že se Eadulf nedal ukecat:-)
Velmi dobrý byl i detektivní příběh. Myslím, že se za sestrou Fidelmou a hlavně bratrem Eadulfem brzy vrátím :-)

moudivlacek
25.03.2019

Pro mne dosud nejlepší díl série. Je tu napětí od začátku až do konce a nyní je to hodně osobní, nejenže je Eadulf obviněn a je vězněn, on dokonce ví, že jeho život visí na vlásku. Ani Fidelma není všemohoucí, a to se mi na tom líbilo. Že nepřišla a buch - hotovo, vše vyřešeno, Eadulf je nevinen. Oba si užijí strachu až až. Přesto se rozhodne Fidelma za záchranu svého přítele udělat maximum.
Já si užila tento díl i s třešničkou na konci. Moc se těším na další díl. Doporučuji.

wooloong
27.12.2017

Tentokrát bylo v českém překladu pravopisných chyb a překlepů víc než obvykle, což nepříjemně rušilo jinak slušně napsanou detektivku. Petrarca mi unikl (viz Vojslava), ale přirovnání, že někdo vypadal jako vyfouknutý míč, mi taky nepřišlo nejvhodnější.