smetyl smetyl komentáře u knih

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

Povedená sbírka povídek. Nejvíce mne uchvátila povídka: Půlnoční vlak, k jejímu filmovému zpracování se naopak nelze kladně vyjádřit... Vyzdvihnout mohu ještě povídku Azrael a Jack.

25.06.2011 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Není třeba hledat v tomto díle geniální zápletku či skrytý význam. Je to nádherný a rychle plynoucí thriller, který určitě zaujme a pobaví. Brown chce bavit a to se mu jednoznačně podařilo.

25.06.2011 5 z 5

Zbraně pro Erató Zbraně pro Erató Karel Kryl

Krylův cit pro jazyk je nenahraditelný. Jeho talent je obrovský. Pro Čechy znamenal a bude znamenat ikonu protestsongu. Krásná báseň od jedinečného člověka!

25.06.2011 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

King znovu ukázal co v něm je. Použil upírskou tématiku, která se v dnešní době stala již příliš ohranou a trapnou. Za použití starých hororových rekvizit ukázal, že i s tak tuctovým námětem se dají dělat divy. Znovu použil své oblíbené pojetí zla, které se skrývá hlavně člověku a upír byl jen jeho katalyzátorem. V Lotu bylo zlo ještě předtím než tam dorazili upíři. Bylo špatné již od začátku a King dosazením upírů zlo rozdmýchal a zviditelnil.

19.06.2011 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

King nedokáže přestat překvapovat originálními nápady. Když město přikryje kupole z neznámého materiálu. Rozjede se nejen pokus o záchranu města ale také si King začne pohrávat s psychikou postav, která se rozvijí tak věrně až vám připadá, že jí King nevymýšlel ale nechal jí samovolně působit. Parádní příběh s podivným ale přesto překvapivě příhodným závěrem. 1000 stran je popsáno natolik poutavě, že by byť jediná vypuštěná stránka chyběla. King je mistr a pevně věřím, že by dokázal napsat několikrát delší knihu aniž by ztratila na kvalitě.

13.06.2011 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Za Řbitovem Zviřátek se skrývají hrůzy, které by nikdo nechtěl dostat na světlo. Hrůzný příběh jenž balancuje na hraně života a smrti. Je důležité vnímat nejen mrazivý příběh s mrazivou a postupně se stupňující atmosférou. Ale hlavně samou podstatu knihy. King se zde zahloubal do úvah posmrtného života či do vlastního chápání smrti jako přirozené věci. Ale jen pokud se netýká vás nebo někoho z vaší rodiny. Z počátku působí příběh takřka idylicky a šťastně, poté se vše začne obracet o 180 stupňů a příběh končí tak jak končí, mrazivě tajemně a hororově. Trauma jež si uchovává v srdci Louisova manželka je také vlastně jeden velký vedlejší psychologický příběh s vlastním poukazováním na podstatu lidské psychiky. King nechává prostor k úvahám a během toho rozvíjí příběh, který praví, že poslední výdech, nemusí být opravdu posledním...

12.06.2011 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Geraldova hra v sobě ukrývá nádech hrůzy. King si hraje s jedním z největších strachů lidstva - s pocitem bezmoci. Proč by měla být dějová linka bohatá na události, když nám naše věčně nahlodávající psychika dokáže nahnat mnohokrát větší strach a hrůzu než nepředvídatelné události a „lekačky“ z béčkových hororů? Ten syrový boj proti bezmoci, ten děs nahlodávající mysl připoutané ženy. Z toho čiší jen obavy, děs a hrůza. Jen panika a strach s bezmocné smrti na lůžku dokázaly v ženě prolomit ledy a donutit ji k tak bláznivému kroku, který jen stěží mohl vyjít. K vysvobození za velkou cenu. Za cenu kterou byla ochotna dát aby jí opustil ten šílený a dusivý pocit bezmoci. Dílo hodné mistra psychologických hororů!

04.06.2011

Uff Jsem rád, že už to mám za sebou. Zpočátku jsem byl nadšen výraznou kvalitou a zábavností povídek a s chutí jsem četl a četl. Jenže pak moje nadšení počalo klesat. Možná se mi to jen zdálo ale první polovina knihy byla plná originálních a vtipných povídek, kdežto ta druhá začala silně pokulhávat. Jáma a kyvadlo, Černý kocour a podobné klasiky se mi samozřejmě moc líbily a spolu s dalšími dodávají sbírce úroveň. Bohužel ta větší část textu je poněkud nevyzrálá a několik málo povídek vás úspěšně unudí k smrti.

04.06.2011 3 z 5

Pán much Pán much William Golding

Od důstojně vychovávaných chlapců konzervativní společností, až po barbary neštítící se ani toho nejhoršího zločinu... O lidských pudech, které častokrát předčí rozum a smysl pro realitu. Neochvějně hrůzné dobrodružství, které není zdaleka tak úžasně nevinné ale naopak ohromujícím způsobem reálné. „Zabijem svini podřežem, ať krev stříká pod nožem.“

23.05.2011 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Do města přijel obchodník aby rozsíval strach a hrůzu a trhal kořeny lidské soudnosti a soudržnosti... Okouzlující a hutná atmosféra. Všudypřítomné napětí a strach. Mírumilovní lidé poštvávaní proti sobě. Chladně přitažlivý děj a neméně strhující závěr... Prchejte z města, přichází obchodník s nenávistí!

23.05.2011 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Chlapec, který je věrně oddaný starému. Starý, který se urputně lopotí den co den, jen aby znavoval své tělo a upadal do větší nuzoty. Mistrně vykreslený popis souboje s rybou, která mu má po dních neúspěchů přinést výdělek. Poněkud pesimistický, avšak nezbytně nutný závěr - protože to tak bývá. Starcova spjatost s přírodou, či jeho vztah k rybě a chlapci nám dávají pádný důvod zahloubat se a přemýšlet. Starcova nevyčerpatelnost a bojovnost a zároveň jeho úcta k ulovené rybě jsou ctnostné vlastnosti této postavy. Kniha má v sobě ukrytý širší význam a hlubší myšlenku než navenek vypadá. Mistrné dílo !

22.05.2011 5 z 5

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

Je s podivem jak úžasný svět Tolkien stvořil. Jeho knihy lze brát jako knihy historické nebo je považovat za dějiny jedné země. Nedokončené příběhy nám nabídnou další příběhy a události z těchto fiktivních dějin. Úžasné povídky o hrdinství a statečnosti, o kouzelném životě ve Středozemi, či snad o válečných taženích jsou obsaženy právě v této dějepravné knize. Po přečtení zjistíte, že se Tolkienův svět stal téměř skutečným.

26.03.2011 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Kniha je psána jednoduchou formou, která je určena pro nenáročné čtenáře, jejichž cílem je pobavit se, nikoliv hloubat nad dějem či snad přemítat o hodnotě díla. Amazonie nám nic nedá (zajímavosti z pralesa jsem po týdnu úspěšně zapomněl) Zato nás královsky pobaví a předhodí nám především zajímavý a pozoruhodný příběh.

23.03.2011 4 z 5

Ledový ostrov Ledový ostrov James Rollins (p)

Jedna z mála knih od J. Rollinse, která mne opravdu pohltila, vtáhla do děje a nepokoušela se mne odtrhnout nudnými pasážemi. Vskutku důvtipná situace studené války ba studeném místě naší planety. Tajemnost děje a bezútěšnost situace, do které se Američané dostanou vás přinutí číst s otevřenou pusou a zarytým zaujetím.

23.03.2011 5 z 5

Fantom hlubin Fantom hlubin James Rollins (p)

Jako vždy velmi zábavná, případně chytlavá oddechovka s přijatelnou mírou fantazie a přimíchanou směsí vědy a vědeckých teorií. Přestože Rollins píše jak se říká - na jedno brdo, jeho knihy bych neodsuzoval. Kniha má čtenářovi nabídnout zábavu (případně ponaučení). A to nám Rollinsovy knihy přinášejí na každém řádku.

Ptolemaiova brána Ptolemaiova brána Jonathan Stroud

Trilogie byla završena a myslím, že s úspěchem a důstojností. Dramatické okamžiky a překrásně vykreslená atmosféra září mezi stránkami této knihy. Přestože mi moc nesedla Bartemaiova slabost, tento nedostatek (který však byl nutný pro děj) se později vyrovnal atmosférou knihy.

23.03.2011 5 z 5

Golemovo oko Golemovo oko Jonathan Stroud

Drzý a hádavý Bartimaeus se od posledně nezměnil. Zato Nathaniel ano. Opět je čeká dobrodružná výprava a to do jednoho z nejkrásnějších měst na světě - do Prahy. Jako silný článek knihy lze brát džinovo vtípkování, sarkasmus a ironické poznámky. Dále také poměrně chytlavý příběh a zajímavě splývavý spád děje.

Amulet Samarkandu Amulet Samarkandu Jonathan Stroud

Tento fantaskní příběh o pomstě a ukradeném amuletu má něco do sebe. Autorovi nelze upřít originální námět a zábavně pojatý děj. Bartimaea si zanedlouho oblíbíte - je to prostě sympaťák. Stejně jako jeho pán - Nathaniel. Amulet Samarkandu je jiný než ostatní fantasy knihy pro mladší čtenáře - má originalitu, spád, děj a atmosféru!

22.03.2011 5 z 5

Zakázané Věže Zakázané Věže Carol Gaskin

Trochu odlišný typ čtení. Zajímavé provedení mne zpočátku nadchlo. Ale postupem času jsem zjistil, že čtu už po stopětadvacáté tu samou stránku, protože mne k ní dovedl děj. Kniha je tak na dvě tři čtyři přečtení a poté jí můžete odložit do temných koutů knihovničky. Jelikož je děj přerušovaný a může se vždy odvíjet jinak, není divu, že se v celkové podobě knihy příběh ukazuje jako nesouměrný a mnohdy nesměrodatný. Zajímavá myšlenka, avšak poněkud pokulhávající provedení...

22.03.2011 2 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Karel Kryl obohatil Český národ nejen svojí tvorbou ale hlavně svojí bojovností a vlastenectvím. Básně uveřejněné v této knize jsou tomu bezměrným příkladem. Autor zde střídá zábavnou formu básní s básněmi se skrytým významem (Veličenstvo Kat, Bratříčku zavírej vrátka...) Karel Kryl byl osobnost. Velký člověk a velký Čech!

22.03.2011 5 z 5