Zbraně pro Erató

Zbraně pro Erató https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50390/zbrane-pro-erato-50390.jpg 4 35 7

Epická báseň Druhé vydání Vyšlo vlastním nákladem autora v počtu 10.000 výtisků Vyznamenáno Zahradníčkovou cenou 1988

Poezie
Vydáno: , Alternativy

lordchaos
19.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Jedna je našišato, vidí-li dvě kila,
druhá se prodá za to, aby ctnostně žila,
té třetí stačí zlato, bourák nebo vila,
však nikdo nemá na to, aby koupil Kryla
za prachy, za prachy ...

Toliko Karel Kryl v písni Za prachy

V rozhlase jsem kdysi poslouchal pořad s Borisem Rösnerem, který si mě získal tím, že když hovořil o recitování a poezii, řekl, že za největšího českého básníka považuje Karla Kryla. Sám Karel Kryl v jednom rozhovoru zmíňil, že s přibývajícími roky jsou jeho písňové texty stále komplikovanější, tak utíká více a více k poezii. Někdo má radši Karla Kryla v jeho "klasické" písničkářské tvorbě, já ho mám rád v každé podobě. Jako bystrého komentátora, bravurního básníka... a především jako neskutečně nadaného a vynikajícího interpreta, který byl po celý život spojen pupeční šňurou se svou rodnou zemí. Takový člověk se nerodí každý den. Máme-li jako národ nějaký poklad, pak je jím Karel Kryl.

A Múza? Zemřela?
zpívá si, čekajíc
na prince z pohádek.

666Jitka
25.02.2020 5 z 5

Rozhodně se k této básni vrátím - jednou přečíst nestačí ...

pepa4081
17.09.2019 1 z 5

Kdo má rád písně Karla Kryla jako já, bude zklamaný. Toto je báseň, která obsahuje jeho typickou hořkost a deziluzi, ale něco mi tam chybí. Snad nějaký záblesk humoru, či naděje. Nerozumím básním a možná proto jsem toto jeho dílo spíš přetrpěl. V přednesu autora by mi možná vyzněla jinak, ale takto na mne padla pouze deprese.

SteveP1
14.06.2019 5 z 5

Tak jako poezii moc nečtu a málo co mě zaujme, tak tohle byla nádhera.

Mánička178
09.01.2019 4 z 5

Kryl jako básník - pro mě zcela novinka, ke které se stojí za to vrátit :)

Fanosh
01.03.2012 5 z 5

Naprostý klenot české poezie. Troufám si říct, že to nejlepší, co kdy Kryl stvořil. Zvlášť zvuková stopa se víc než povedla. Určitě doporučuju poslech, pokud se nedostanete ke knižní verzi.

smetyl
25.06.2011 5 z 5

Krylův cit pro jazyk je nenahraditelný. Jeho talent je obrovský. Pro Čechy znamenal a bude znamenat ikonu protestsongu. Krásná báseň od jedinečného člověka!

Karel Kryl
česká, 1944 - 1994