smetyl smetyl komentáře u knih

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Rychlý náběh do děje války. Naturalistické popisy, hrdinské řeči a úvahy o smyslech a důvodech všech těch zbytečných bojů, které se vojákům serou na mozek. To vše až poté co začali prohrávat, až potom, co jim došlo, že nejen oni můžou být ti co uzurpují a vraždí a zabírají pořád větší a větší území.
Pak Graeber dostane dovolenou. Po dvou letech. Když dorazí do své rodné vlasti, je jeho víra v Německou neporazitelnost silně otřesena. Navrací se do trosek. Nikoli do krásné vlasti. Ve vzduchu čpí pach udavačství a všeobecného vědomí, že válka je už dávno prohraná. A bojuje se dál jen proto aby se mocní udrželi u koryt ještě o trochu déle. Za svou dovolenou Graeber najde novou lásku, získá důvod proč se vrátit a doufat v lepší budoucnost. Je svědkem řady náletů a neštěstí.
Pak se navrátí zpět do bojů. Opustí vlast i ženu aby bojoval za něco v co už nevěří. Pak přijde konec, který mne hrozně ohromil a přestože je to hrozně zarážející, do knihy se to hodilo. Že i dobrota se může obrátit proti vám.
V knize se odehraje spousta věcí. Je to otřesné svědectví vojáka německé armády, který už pochybuje a to je zvláštní a nevídané. Je to hodně o psychologii a o velkých myšlenkách, které se letmo tknou smyslu života. Remarque poodhalil roušku tajemství, která skrývala psychické vnímání vojáka německé armády v II. světové válce. Bravurní dílo!

Ruské a české pohádky Ruské a české pohádky Jaroslav Frey

Hodně rychle přečtené. Tuhle knihu jsem našel ve staré knihovničce, ještě po prarodičích a jelikož mě zaujalo její stáří přečetl jsem si jí, přestože se jedná o pohádky pro malé děti. No co dodat, oproti českým pohádkám jsou tyhle y SSSR dosti odlišné a více nebo méně poučné. Dost s emi líbila pohádka, v níž jde o to, že kolik sedlák obejde půdy, tolik jí dostane. Musí to však stihnout do západu slunce. Tady šlo o chamtivost a když se zamyslíte, kdo z vás by se nesnažil vzít si co největší kus půdy pro sebe? Dost poučné a i svojí krátkostí zábavné. Někdy to přečtu i svým dětem.

Třetí kniha krve Třetí kniha krve Clive Barker

Typický Barker. A to i se střídáním kvalit. Jednotlivé povídky jsou individuálně skvělé nebo tak nějak šedivě průměrné a některé vážně boží. Hodnotit knihu jako celek je samozřejmě hrozně složité, pokud je povídková. Ale když přihlédnu k předchozím dílům, přijde mi tenhle díl o něco slabší a některé povídky nejsou až zas tak vážně dobré (i když svou kvalitu si samozřejmě všechny drží celkem vysoko) dávám ****.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Hodně netradiční pohled na život z druhé světové války. Ze strany malého děvčete a prezentované samou smrtí, která si v tomhle příběhu najde spoustu uplatnění. Strašně čtivě napsané. Čte se jakoby sama a děj plyne krásně rychle a vzrušivě. Hodně se toho stane. Zajímavé jsou též poznámky smrti, která doplňuje svoje poznatky o životu lidí. Je to krásný a zároveň strašně smutný příběh. Ale možná, kdyby nebyl tak smutný tak by nebyl tak krásný. To nutno podotknout. Ten závěr mě tak trochu rozhodil. Bylo to hodně smutné. Ale jakýmsi způsobem to prostě zapadalo do toho smrtí protkaného příběhu. Skvělá kniha!

10.06.2012 5 z 5

Věčné zatracení Věčné zatracení Clive Barker

Dost zvláštní příběh. Opravdu hodně mě překvapilo, že to je Barkerův první román. Že se odvážil až do tak prudkého rozjezdu na začátek. Je to román, který si znovu už nepřečtu, ale který ve mě rozhodně zanechal stopu a ještě dlouho ve mne budou rezonovat šokující názory a skrytá životní moudra, která se v příběhu vyskytují. Musím přiznat, že mne velice překvapil životní příběh hlavního záporáka Mamouliana, ten zvrat, když se dozvíme co je vlastně zač dodává knize nový rozměr a dělá jí více uvěřitelnou více založenou na zdánlivě pravdivém než fiktivním podkladu. Zaráží mě lidskost celého příběhu a chování postav. Všichni až na Martyho jsou viditelně "lidští", tedy prohnaní a naivní v touze zachránit si vlastní pr*el. Ta lidskost se mi na tom líbí. Barker z lidí nedělá bohy, kteří se obětují pro záchranu ostatních, ukazuje je v tom světle, které je ošklivou avšak pravdivou realitou. Jako ustrašené tvory plné hloupých pudů, z nichž převládá ten nejvyšší. Pud sebezáchovy. Hodně mě zarazil i závěr samotného díla. Opravdu nevšední a podivně vzrušující a zároveň podivně nedostačující a přesto podivným mrazivým způsobem kouzelný byl. Ach a nesmím zapomenou též na ten strom, strom z něhož se sypaly bílé okvětní lístky, strom který tolik symbolizoval a jehož zjevení mě vždy naplnilo pocitem vzrušení z nadcházejícího děje. Zvratu. Zbožňuji Barkerovu symboliku. Děkuji za toto dílo.

09.04.2012 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Mistr si opravdu dokáže pohrát s jakýmkoli tématem, které mu jeho geniální mozek předhodí. Misery je o postavě připoutané k posteli, kam ho vážou nejen jeho zranění ale i postava jeho fanynky číslo jedna. Která má poněkud pomatené myšlení. Román vtahuje do příběhu aniž byste chtěli a nutí vás číst a číst, dokud neodhalíte závěr nepřestane bavit! Nemám rád označování některých děl za nejlepší od toho či toho autora. Ale zde bych neváhal tu nálepku Kingovi připsat. Nejlepší od něj.

24.03.2012

Velká kniha komiksů #2 Velká kniha komiksů #2 Vlastislav Toman

Komiksům zrovna moc neholduji a nedávám jim moc prostoru ale tohle se mi opravdu líbilo. Přestože se jedná o komiksy pro děti. Některé jsou vážně zajímavé, hlavně ty dobrodružné o plavbách a skutečných událostech. Nejvíce se mi líbil zajatec ptáka Mauk. Tahle knížka u mě 100x přebila všechny Spider-Many, Batmany a podobné bezduché nesmysly.

11.03.2012 4 z 5

Lidé, země, čas Lidé, země, čas Vilém Heckel

Tohle je vážně umělecké dílo. Dosud jsem osobu Viléma Heckla neznal ale jeho snímky mne nadchly. Je vidět ta profesionalita a touha stvořit snímek z toho nejlepšího úhlu, pročež byl fotograf schopen i nasadit vlastní život. Vážím si jeho práce, jeho odvahy, díky níž mmohla vzniknout tato publikace.

11.03.2012 5 z 5

Dopisy Hitlerovi Dopisy Hitlerovi Henrik Eberle

Henrik Eberle zkompletoval dopisy německého lidu. A tím dokonale zmapoval celospolečenské nálady Německa. Je to skvěle setříděná známka doby minulé. Od zbožšťování Hitlera až po zatracování té samé osoby. Spoustu dopisů mne zarazilo. Jejich zvláštností či fanatickou vírou v Hitlerovu politiku. Tahle kniha ve mne zanechala pocit, že nenávist dokáže v člověku naprosto vymazat jakoukoli soudnost či lidskost.

11.03.2012 4 z 5

30 dní dlouhá noc 30 dní dlouhá noc Steve Niles

Chtěl jsem si v nové čtečce přečíst nějaký komiks. A oko mi padlo na tenhle. Musím přiznat, že mě tedy hodně překvapil. Samozřejmě ve špatném slova smyslu. Film jsem viděl. Ale že byl na námět takovéhle zhovadilosti? To mě překvapuje.

Když jsem komiks otevřel na první straně, zaujaly mne kresby. Tomu se musím poklonit. Kreslíř zvolil opravdu pěkný styl na vystihnutí takové atmosféry. Kdežto děj pokulhává. A to docela dost silně. Vlastně je to o ničem. Co si budeme nalhávat. Je to jen o vraždění a do toho se plete jakási máma, která tam bezdůvodně posílá svého syna, jestli jsem to správně pochopil. Vlastně důvod tam je. Máma to chce zdokumentovat. Ale jak se o tom dozvěděla nebo proč to chce mít na kameře se nedozvíme. To je docela chybička tedy.

No a komentovat závěr by bylo možná trochu zbytečné. Hodně hodně špatný závěr hodně špatného komiks.

02.01.2012 2 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Mám rád Kingův styl. A nejvíce se mi líbí, když si King prohraje s velmi slabým námětem a díky svému božskému jazyku dokáže z něčeho co nenadchne udělat slastnou poezii slov. Když dokáže z klauna udělat bestii. Ze spisovatele připoutaného k posteli horor. (Stejně tak z ženy připoutané pouty k posteli).

Ano a přesně tohle předvedl i v knize Cujo. Smotal několik neskutečných náhod, které vyústily v závěr, který byl tak prostě jednoduchý. Až dokonalý. Jo, jeho smysl vystihnout okamžik a hlavně emoce postav, též psa, je přesný a dokáže vás připoutat k ději. Je to parádní knížka.

01.01.2012 4 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Je to parádní thriller s hodně nápaditou zápletkou. Přesto tomu něco chybí. Klady a zápory jsem shrnul níže.

Zápletka - Pro mne hodně originální a zábavná.
Pasáže kdy Ig ovládá pomocí rohů své příbuzné - Je to emotivní a jakýmsi způsobem vzrušující.
Kapitoly z dětských let - Ač je to možná zarážející, je to to, co se mi na knize nejvíce líbí.
Proplétání osudů a dějů minulých do jedné dějové linie - To se Hillovi povedlo parádně. Má poklona.
Emoce - Hodně dobře popsané. Možná by ale autor měl zauvažovat nad emocemi hlavního hrdiny. Ke konci to bral moc vlažně.

Přirovnání - Některá jsem Joeymu nevěřil. Byla až moc vyumělkovaná a viditelně namáhavě ,,vypocená" z autorovy mysli.
Hodně zmatený začátek - Vlastně nevíte co se děje. Než pochopíte souvislosti (funkci Rohů) trvá to několik stran.

30.12.2011 4 z 5

To To Stephen King

Někdy se mi stává, že během čtení ztratím pojem o čase. Při čtení To jsem ztratil pojem o hranici reálna a iluze.
To je pro mne něco jako bible imaginace. Horor, který nelže. Je tak syrový a tak bezchybně odvyprávěný, že se musím přemáhat, abych ho nebral jako skutečnost. Možná je to tím, že je v ní promítnut veškerý strach, který jsem jako dítě prožíval.
Strach z nesmyslů a vlastně nestrašidelných věcí jako je třeba sklep, jevící se jako doupě příšery, dokud ho nevyplní světlo.

17.12.2011

Utkaný svět Utkaný svět Clive Barker

Asi nikdo nedokáže vyhodnotit tuto knihu tak, jak si to zaslouží. Neboť každý na ni nazírá odlišným pohledem. Mě osobně kniha uchvátila, uchvátily mě i detailní a vlastně i svým způsobem krásné popisy všech výplodů Barkerovi fantazie. Protože když Barker chce znechutit, znechutí, když chce aby čtenář cítil závrať nad nekonečnou krásou, kterou si však musí představit, svému úkolu dostojí. Tahle temná fantastika dlouho ležela na poličce mé knihovny, trvalo pár let, než jsem si na ni troufl. A myslím, že to je dobře. Před několika lety bych ji odsoudil jako nesourodý mišmaš výmyslů, fikcí, polopravd a nechutností. Teď, když jsem se dokázal adaptovat na Barkerovu vlnu, hodnotím zcela z jiného pohledu. Hodnotím krásu příběhu, nikoli jeho dokonalost. S tím, že je kniha utahaná a v některých částech nudná, nemohu souhlasit. Tyhle části jsou naopak důležitým obrazem, který dokresluje chování postav či jejich činů. Triumf Fantazie

20.11.2011 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Ten spád akce a touha přežít a bojovat jsou něčím co se nad touhle knihou vznáčí jako opar vzrušení. Je neuvěřitelné kolik myšlenek dokázal King vměstnat do tak útlé knihy.

Ač se to tak může zdát, tak kniha není jen o vzrušujícím útěku pro peníze ale hlavně o sociálním členění na chudé a boháté (mocné). Lidstvo těmito hrůznými soutěžemi redukuje obyvatelstvo z chudých vrstev.

11.11.2011 4 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Opravdu povedená sbírka povídek (stejně tak jako většina od Stephena Kinga). Najdou se zde povídky, které obsahově opravdu zaujmou (Pitevní sál 4, pán v černém obleku,1408...) ale větší část tvoří povídky, které nejsou obsahově až tak příliš originální, přesto se mi každá líbila. Kingův styl vyprávění je prostě neuvěřitelný, jeho povídky mají šťávu, i když by jí vlastně mít ani nemusely, jeho nápady jsou parádní a pointy trefné...
P.S. - Nesmím opomenou povídku : Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy... ta mě opravdu usadila, Kingův obraz pekla je více než mrazivý...

25.10.2011 4 z 5

Kvílení Kvílení Allen Ginsberg

Kvílení byla moje vstupenka do světa poesie. Opravdu mne nadchl ten úderný a sprostými slovy (pravdou) nešetřící hlas beatnické poezie. Je to nádherné, pocity protknuté, dílo.

15.10.2011 5 z 5

Mladík v exilu Mladík v exilu C. D. Payne

Nevázaná a mnohdy potměšilá zábava pro náctileté čtenáře. Přestože se autorovi nezdařilo sepsat něco u čeho bych hýkal smíchy, musím ocenit originalitu a ohromnou nápaditost knihu.

Občas nudilo častěji bavilo. Závěr mi přišel trochu moc uspěchaný a přecpaný nenadálými událostmi. Průměr.

16.09.2011 3 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Útlak a perzekuce, nesvoboda a naprosto neliberální zákony a vláda. Potupné chování vůči ženám a nesmyslné požadavky na obyvatelstvu. Tím vším si musela Marjane projít. Prožila začátky svého života v zemi, ve které je svoboda a demokracie pouhým snem. Prošla si tím, aby nám podala svědectví o zemi, kde vás za takovou hloupost, jako jsou kalhoty (když je má na sobě žena) čeká perzekuce.

Prošla si strachem a obavami o svoji budoucnost, budoucnost své země a o rodinu. Rodina, v níž měla to štěstí se narodit ji vychovala k liberálnímu duchu. Nikoli k přízemnímu náboženskému fanatismu. Právě proto můžeme nazírat na Írán z objektivního pohledu nezfanatizované obyvatelky Íránu.

10.09.2011 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Liseyin příběh je více než poutavý. Je k zahloubání, k noření se do ponuré atmosféry dokonalé fantastiky. Je čiročirým útokem na temnou krásu představivosti. Je pln zvláštních, leč neuvěřitelně skutečně působících zvláštností. (Tůň ke které se všichni chodíme napít). Je vskutku zarážející, že má tato kniha tak malou odezvu u čtenářů. Je pokladem mezi knihami od Kinga. Posouvá žánr fantastiky na vyšší úroveň - více méně blíže k realitě. Není vůbec lehké napsat názor ke knize tak hlubokých (hloubavých) kvalit. Nelze popsat jaký mám názor na tak dokonalou fantastiku. Snad jen sám King (který na vratké lodi doplul velmi daleko) by dokázal obyčejnými slovy vyjádřit moje nadšení.

10.09.2011 5 z 5