30 dní dlouhá noc

30 dní dlouhá noc https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/7720/bmid_30-dni-dlouha-noc-OBB-7720.jpg 3 63 14

Zapadlé aljašské městečko Barrow je známé díky zvláštnímu přírodnímu úkazu- od 18.listopadu do 17.prosince tam nevychází slunce a Barrow se ponoří do tmy. Do tohoto severoamerického města se začínají plížit krvežíznivý upíři pro které je zde přichystáno 30 dní plných lidských obětí a s nimi související krve. Poslední nadějí lidského druhu je šerif Eben a jeho zástupkyně/manželka Stella. Dokáží zachránit zbylé obyvatele před nočními tvory?... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Comics Centrum

30 Days Night , 2002

Skallarix
18.03.2022 2 z 5

Třicet dní dlouhá noc má náběh na jistý příběh, to ano. Ale zároveň nepřináší nic nového, jedinečného, ani originálního. Upíři se stáhnou na sever, kde je více tmy než světla a začnou požírat lidi. Bam - a to je celé. Navíc - konec příběhu je tak přitažený za vlasy, že i žánr, ve kterém se pohybuje, si skrývá obličej v dlaních.
Kresba komiksu je možná svébytná, ale osobně mě neoslovila.

Když to celé shrnu, jedná se de facto o jednoduchou, odpočinkovou, krátkou četbu. Nenadchne, ale ani neurazí.

Eillen
16.04.2021 4 z 5

Atmosféra v komiksu je nádherně vykreslená. Pomáhá tomu, jak už zmínili jiní přede mnou, rozmazaný styl kresby.
Příběh jsem měla pocit jako bych znala, přesto mi nepřišel nudný.
Hvězdu dolů dávám za zvláštní typ písma. Má sice smysl, ale temné obrázky a šedé písmo se mi opravdu hodně špatně četlo, zvlášť když ho bylo víc a bylo tím pádem i drobnější.

alekis
30.11.2019 5 z 5

Poměrně krátký příběh, rychle se čte. Zvláštní rozmazaná kresba, ale po chvíli se i čtenářka jako já, komiksům nepříliš zvyklá, zorientuje.
Na rovinu: děj je to poměrně jednoduchý. Zajímavost, a to trefná: řeč upírů má méně zřetelný typ písma, to se mi líbí - jako kdyby mluvili zastřeně, jiným, nelidským jazykem.
A pak je tu hlavní hrdina, šerif. Jo, na šerify, na ty si potrpím, ti bývají obvykle stateční a charakterní, tak, jak to má být. Nemůžu napsat žádné podrobnosti, byl by to spoiler... tak jenom prozradím, že nakonec vyjde slunce, přinese nové naděje... a jednu naději nadobro zhatí...
Začínám s komiksy trochu pozdě... ale pozdě přece není nikdy! :-)

cube6
12.10.2019 5 z 5

Cením každý komiks, který má dobrý příběh, originální kresbu a především ten, který není o žádném superhrdinovi ve slipáčích a s pláštěnkou.
30 dní dlouhá noc je výborný, temný, drsný a krvavý komiks s upíří tématikou odehrávající se na Aljašce, kde banda upírů využije polární noc ve svůj prospěch a naběhne do malého městečka vysát všechny, co neodjeli na jih a zůstali v městečku. Pro mě osobně srdcovka , stejně jako film, který je předloze poměrně věrný.

Hodnocení:10/10

gaspoda
29.07.2016 4 z 5

Joooo todle byl hard core.z počátku byl problém s kresbou jenže pak zapadlo slunečko a nastalo Zlo. Velkou chybou bylo ze čtete a ouha Konec.
Doporučuji.

Kapis
23.03.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že k jedněm z mých oblíbených činností patří chodit před knihovnou - a ani u toho nemusím být nutně nahatý, či v kožených tangách - prohlížet si hřbety knih, hrabat se, přerovnávat, uspořádávat, rozšiřovat, kompletovat a rozmýšlet co si vyberu ke čtení. A tak jsem si teď tak hrál se sv..ou knihovnou, přenášel, srovnával, uskupoval rozházené série a krom zjištění, že mé skladovací kapacity jsou opět skoro naplněny, jsem vyhrabal tři starší věci od Comics centra, které nepovšimnuty škemraly o mou pozornost už dlouhé roky. A proč ne, řekl jsem si a otevřel jsem hned první z nich, jíž povedenou adaptaci jsem kdysi shlédl. Začetl jsem se do 30 dní dlouhé noci, protože Ben Templesmith mě uhranul už dávno.

Na předsádce tužkou vyryto 380 Kč z antiku, takže cena OK, je to přece jenom malá knížečka a původních 659,- je přestřel.

K Aljašce mám citový vztah, zažil jsem tam největší dobrodružství svého života, proto mne udivila ignorance amerického scénáristy, který byl tak líný, že se ani neobtěžoval zjistit, kudy “Alaska Pipeline“, tedy ropovod, který upíři v knize rozbijí a zapálí, vede. Ten totiž nevede do Barrow, ale do Prudhoe Bay (kde se dá dostat autem a kam jsme se bohužel na konci léta přes sníh a led už nedostali). Scénáristicky je to vůbec poslabší, i když dobrou původní myšlenku nelze Stevu Nilesovi upřít. Co tuto knihu však dělá extra zážitkem je výtvarné zpracování Bena Templesmithe. Zbytečností jest k němu psát více, je prostě specifické, dynamické, naprosto excelentní a plně mne uchvátilo.

Takže za brilantního Templesmithe a moji milovanou Aljašku, kterážto kombinace vdechla této knize neopakovatelnou atmosféru, nemohu jít pod pět.

paulhunter
15.06.2014 1 z 5

Jediným pozitivem tohoto podprůměrného komiksu je atmosférická kresba Bena Templesmithe (Fell: Kruté město). Vše ostatní - tuctová zápletka, bezduché postavy, absence napětí, přešvihlá cena českého vydání a především pak neoriginální a přiblble americký scénář s klasicky hloupými hláškami - zaráží celé dílo do země. Ve výsledku se jedná o nudnou zombie zhovadilost, kterou máte alespoň rychle za sebou.

ondrash77
05.01.2014

To hlavní, čím se tenhle komiks vymyká, je atmosféra. Vytváří jí dva faktory: prostředí, ve kterém se příběh odehrává a způsob malby. Zastrčená osada kdesi hluboko v zemi věčného mrazu je sama o sobě tísnivá a deprimující.

RaptoR
31.01.2013 3 z 5

Malé městečko odříznuté od světa. Dlouhá noc. Horda nenasytných upírů. Základní kameny ke zpracování na kvalitní "béčko". A podobně to funguje i v tomto komiksu. Je jasné, že z daných ingrediencí nikdo nevylouhuje oskarový trhák, víceméně se omýlají stále stejná klišé. Jediné co může uchvátit je vizuální stránka. A ta plní svůj úkol dokonale. Ben Templesmith má cit pro hororovou atmosféru a dokáže zaujmout pomocí detailů. Zatímco okolí tvoří spíše "fleky", krvavé cákance i tesáky si uvědomujete až přespříliš jasně.
Hřebíčkem do rakve (nebo kůlem do srdce) je ale cena. I když se jedná o atmosférické dílo, 660 Kč za sto stran vás dokonale uzemní. A pevné desky stejně jako kvalitní papír jsou při takové ceně samozřejmostí. Celkový pocit mám rozporuplný. Po vizuální stránce dokonalé, po příběhové nuda a cena vše vrhne do rakve nezájmu.

MiroslavKutík
09.01.2013

(e-book) - Hodně zajímavě proveden komiks aj přiběh není špatný...

Petr K.
15.02.2012 3 z 5

Urcite zajimavy komiks. Ma i textove popisky k obrazkum (v zadni casti knihy). Suprove nakresleno, temna atmosfera. Byl jsem zvedavej na film, ale ten byl proti tomu udesnej. Nevim, jestli ten film nema vic dilu, ale to co jsem videl ja se odehravalo az po skonceni tohoto komiksu (takove pokracovani) Kniha je spis urcena pro komiksomoly a ne knihomoly a zaryte ctenare

smetyl
02.01.2012 2 z 5

Chtěl jsem si v nové čtečce přečíst nějaký komiks. A oko mi padlo na tenhle. Musím přiznat, že mě tedy hodně překvapil. Samozřejmě ve špatném slova smyslu. Film jsem viděl. Ale že byl na námět takovéhle zhovadilosti? To mě překvapuje.

Když jsem komiks otevřel na první straně, zaujaly mne kresby. Tomu se musím poklonit. Kreslíř zvolil opravdu pěkný styl na vystihnutí takové atmosféry. Kdežto děj pokulhává. A to docela dost silně. Vlastně je to o ničem. Co si budeme nalhávat. Je to jen o vraždění a do toho se plete jakási máma, která tam bezdůvodně posílá svého syna, jestli jsem to správně pochopil. Vlastně důvod tam je. Máma to chce zdokumentovat. Ale jak se o tom dozvěděla nebo proč to chce mít na kameře se nedozvíme. To je docela chybička tedy.

No a komentovat závěr by bylo možná trochu zbytečné. Hodně hodně špatný závěr hodně špatného komiks.

Romčuška
30.12.2011

na tenhle horor se musíš podívat v ne ho číst kdežto Kingnovky je nejlepší přečíst protože ve filmu nic moc takže tak :)

pet-kyval
30.05.2011 2 z 5

[051/11] (ebook) Nechystala jsem se to číst a nechystám se vidět film. Jenže, když už na to člověk narazí a má k dispozici trochu toho přebytečného času, proč do toho nejít, že?

Na první pohled vcelku originální kresba a zajímavé prostředí, ale to je tak asi vše. Klasický styl ala Amerika a žádná originální myšlenka. Nenadchne, nepobaví, nezaujme. Skoro žádný text a když už se začne mluvit, jedná se jen o silácké řeči. Nechápu, proč se A) velký drsný záporák musí chlubit se svými úmysly, a nebo B) opět velký nabušený dobrák, který se sebeobětuje, musí spílat všem “bad boys“. Opravdu mi uniká, proč se to stále dokola používá, když se jedná o kýč jako to p***e. Má prostě říct: ,Drž hubu, d***e!‘ Žádné štrachy, žádné zdržování a PCHEU a hlava letí vdál, až za horizont.

Kromě kresby na tom nic není a ještě ne vždy je dotažená na maximum. Poměr třetin je nevyvážený. Dlouhý začátek. Středně dlouhý prostředek. Useknutý konec. A pointa mamky? Chtěli sehnat důkazy… no to je toho…

upíři komiksy horory

Steve Niles