Sitting-Bull Sitting-Bull komentáře u knih

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Jak píši již u prvního dílu, hodně jsem se na tuto "legendární autorku" těšila. Ani v tomto dílu mě však autorka nedokázala plně zaujmout a knihu jsem dočetla jen proto, abych ji, jako chronický dočítač, dočetla. Začátek knihy byl ještě větším zklamáním, než první díl. Trochu více mě začala bavit ve chvíli, kdy byl Gad zavřen v podzemí, ale s odchodem z podzemí to zase kleslo k šedivé průměrnosti prvního dílu. K dalším dílům série se již vracet nehodlám, je plno knih, které mi sednou mnohem více.

13.04.2024 2 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Hodně jsem se na tuto "legendární autorku" těšila. Možná až moc. Pak jsem otevřela tuto knihu a přišla mi taková... Naivní? Nenápaditá? Nudně šedivá? Nevím, nedokáži to zcela pojmenovat, ale rozhodně mě neuchvátila. Téma knihy bylo zpracováno mnohokrát a já četla řadu lepších zpracování, než je toto. Tím pádem za mě horší průměr. Dalším dílům série ještě šanci dám...

13.04.2024 3 z 5

Krhútská kronika Krhútská kronika Ervín Hrych

Procházím svůj starý seznam přečtených knih a když potkám Krhútskou kroniku, chci si ji dát zde na DK do "Doporučených knih"... Jenže já ji tam už mám. :-o
Tuto knihu nelze nemilovat a jsem dodones vděčna jednomu prastarému kamarádovi, že mě s Krhúty seznámil a svou KK mi půjčil k přečtení, věděla jsem pak, že ji prostě MUSÍM mít. A dodnes v mé knihovně zaujímá čestné místo.

25.03.2024 5 z 5

Cvičebnice německé gramatiky Cvičebnice německé gramatiky Doris Dusilová

Nejlepší cvičebnice německé gramatiky, co znám.

25.03.2024 5 z 5

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Příběh, vlastně příběhy, protože těch rovin vyprávění tam bylo více, se mi moc líbil/líbily. Mnoho postav jsem si oblíbila a ten vykreslený svět mě opravdu pohltil. Děj měl spád a celá kniha byla hodně napínavá, přesto jsem ji četla více než rok, přesněji jeden rok, jeden měsíc a dvacet dní. Ne, že by to byla taková bichle. Ne, že bych četla taaaak moc pomalu. A ne, že by byla kniha taaak moc nudná... Nic z toho. Knihu jsem si však musela dávkovat a prokládat jí optimističtějšími knihami.
Kniha pro mě byla totiž velmi hutná svou dusivou atmosférou a přestože žánr postapo mám velice ráda a vyhledávám jej, tak z tohoto světa mi bylo úzko a v noci se mi o něm zdály zlé sny. Což svědčí o tom, že svět byl vystavěný pěkně a uvěřitelně. Až moc pěkně a uvěřitelně a úplně jsem měla husí kůži z toho, že i taková by mohla být budoucnost.
A proti takové budoucnosti plné hladu, plné geneticky upravených škůdců potravinových plodin a plné nových nemocí, kde vládnou kalorické společnosti, které jediné mají osivo rezistentní vůči chorobám rostlin... Proti tomu by se asi ani nejlepší prapper nedokázal bránit, z čehož mrazí. :-) Pěkná kniha. :-)

25.03.2024 4 z 5

Kletba Kletba Vladimír Šlechta

Oproti prvnímu dílu se to začíná rozjíždět, takže jsem ráda, že jsem sérii po prvním dílu neodložila. Začíná to být totiž zajímavé a je to konečně "šlechtovina", jak ji mám ráda.
Ke konci jsem se nemohla odtrhnout a ještě v noci jsem načínala další díl. :-)

25.03.2024 4 z 5

Sám v horách Sám v horách Louis L'Amour

Jedna z těch hoooodně povedených Sackettovek. Kniha nabitá dobrodružstvím a krásami Divokého Západu, která vás na začátku chytne a už nepustí. Proplouvám postupně celou ságou rodu Sackettů a užívám si atmosféru, co z těch knih dýchá.

14.03.2024 5 z 5

Historické události - druhá světová válka Historické události - druhá světová válka Eduard Čejka

Kniha poplatná době vzniku. O útoku Německa na Polsko se dozvíme, že "Německá vojska provedla rozhodující úder na řece Bzuře", kdežto o sovětském útoku tamtéž se dočteme, že "Sovětská armáda překročila polské hranice, aby uchránila tamní obyvatele před nacistickou okupací." No a podobné skvosty toho, co se nehodilo komoušům do krámu, abychom jako prostý lid věděli...

17.02.2024 2 z 5

Tak pravil Petr Cibulka - Odpověď vládnoucímu komunistickému dobytku Tak pravil Petr Cibulka - Odpověď vládnoucímu komunistickému dobytku Petr Cibulka

Mrazivé čtení. Když chcete, aby se o vaší špíně nemluvilo, udělejte z toho, kdo o ní mluví, v očích veřejnosti blázna...

10.02.2024 5 z 5

Sukničkářky Sukničkářky Lucie Šilhová

Jak už psali mnozí, anotace je úplně mimo...
Až tak mimo, že z toho mám pocit, že si autorka řekla něco ve stylu: "No, a teď ty příběhy něčím všechny propojit." Přitom linka jakéhosi převlékání je tam zcela nadbytečná, navíc ta Štěpánka ani s těmi sukničkářkami nevstupuje do jakékoliv interakce (přitom na to jsem se podle popisu nejvíc těšila)...
Z mého pohledu by knize slušelo, kdyby autorka přiznala, že to je kniha povídková a nesnažila se "něčím" ty povídky propojit. Tak, jak je to to třeba v knize Tanec divošky (mimochodem určitě doporučuji).
Jinak příběhy žen zajímavé, některé pro mě nepochopitelné, ale rozhodně všechny čtivé.

04.02.2024 3 z 5

Auto z pralesa Auto z pralesa Daisy Mrázková

Dočetla jsem tuto útlou knihu. Knihu, která má toho tolik co říci. Knihu, která vypráví mnoho příběhů a dává látku k mnoha zamyšlením. Hlubokým zamyšlením. Když jsem ji čítávala v dětství, moc se mi líbila, ale dávno jsem nevěděla, že je tak hluboká a tak moc mě znovu osloví i po více než 35 letech. A ta zvukomalebnost jejího jazyka. Kniha je horkým kandidátem na jednu z TOP10 za rok 2024, pokud není vůbec nejlepší a nezůstane jí úplné prvenství...

30.01.2024

Porucha reality, část 2: Expanze Porucha reality, část 2: Expanze Peter F. Hamilton

Jsem ráda, že ubylo zbytečné popisnosti brutality a dalších scén. Stejně to má člověk zaryté hluboko do paměti už z toho provního dílu, takže vlastně ani popisovat znovu není opravdu potřeba. Naopak se zde obejvuje spousta nápadů, které jsou neotřelé a originální, ten Hamiltonův svět je prostě super.

25.01.2024 5 z 5

Nahý bůh II: Útěk Nahý bůh II: Útěk Peter F. Hamilton

Příběh rozvíjí řadu již známých linek, k nim přidává další a neméně zajímavé... Kurník, kam ten člověk chodí na všechny ty nápady? Smekám a nemohu dát méně, než 5 hvězdiček. Líbí se mi propracovanost celého Hamiltonova světa.

07.01.2024 5 z 5

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Spousta podnětných myšlenek. Většina věcí z knihy byla předtím publikována na blogu, ale rozhodně ne všechny. Věděla jsem, do čeho jdu, VH sleduji již od počátků Krkavčí matky a líbí se mi, jak má myšlenky uspořádané a zároveň svůj pohled nikomu necpe, jen řekne, že ona to má tak a tak.

06.12.2023 5 z 5

Děvčátka, na slovíčko Děvčátka, na slovíčko Jiřina Strmeňová

Svého času přínosná kniha, kterou někdo ze spolužaček přinesl do školy a pak jsme nad ní seděly... Dnes bych ji moc vysoko nehodnotila, takže výsledné hodnocení - průměr.

05.12.2023 3 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Je to čtivé, velmi čtivé, rozhodně chcete vědět, co bude dál. Sice jsem už lehce za půlkou věděla, jaká bude pointa (a nespletla jsem se), ale to je znalostí Kingovy Zelené míle. V Zelené míli vidím autorovu inspiraci, ale určitě ne opisování. Body dolů dávám za ty chvíle, kdy popisovala vraždy Fotografa, protože tam ta záměna muž x žena prostě skřípala, a to tak hodně, že mi to zkazilo požitek ze zbytku knihy.

24.10.2023 3 z 5

Dobrodružství hraběte Lydericha Dobrodružství hraběte Lydericha Alexandre Dumas, st.

Přiznám se, že na základě anotace jsem čekala něco "více Dumasovského a méně eposového"... Kniha je tenoučká, takže jsem ji přečetla rychle, a i když odhlédnu od toho, že jsem čekala prostě Dumase, jehož knihy mám ráda, nevyvolal ve mně příběh pocit nadšení, ani se mi vlastně nijak moc nelíbil. Prostě se příběh jen dal přečíst a zařadit jako "nenadchne, moooožná ani neurazí".

13.10.2023 2 z 5

Mrakobití Mrakobití Jim Woodring (p)

A to mně se to líbilo. Tak nějak mi to dávalo zhruba stejný smysl, jak Lucy in the Sky with Diamonds od Beatles, tedy jinými slovy - někdy dávalo, někdy dávalo trochu, někdy nedávalo vůbec, ale vlastně se mi to, stejně jako Lucy in the Sky with Diamonds, celkem líbilo. Takový příjemný libý pocit po tom zůstává a rozhodně se cítím býti obohacena. A určitě se k té knize ještě vrátím.

13.10.2023 4 z 5

Osedlaná řeka Osedlaná řeka Louis L'Amour

Hmm, díl by se možná mohl jmenovat i "Jak chudá dívka ke štěstí přišla". Jako jo, četlo se to dobře a děj odsýpal, Ozvěně nešlo nedržet palce, ale... Musím souhlasit s koentáři, že už to zavání šestákem. Od dalších dílů mě to neodradilo, rozhodně další zkusím a budu doufat, že tohle prostě autor napsal ve slabé chvilce, když potřeboval hodnem prašule...
Na druhou stranu - body nahoru za to, jak autor nechal všechny Sackettovy milovat knihy či k nim mít minimálně velmi pozitivní vztah. U tohoto dílu a těch několika citátů ze Scotta jsem si to plně uvědomila, že to je to, s čím v celé sáze tak souzním - divočina a příroda a zároveň knihy. Jo, to by byl život, to by byla kombinace (za mě ideálně hodně knih). :-)

11.10.2023 4 z 5

Jubal Sackett Jubal Sackett Louis L'Amour

Tak zatím je tohle bezkonkurenčně nejlepší díl. Moc krásně se to čte a člověk by chtěl být s Jubalem tam někde v horách. Jediné, co mi tam trochu pokulhává, jsou mastodonti. Ti vymřeli přeci jen již před nějakým pátkem jak v Severní, tak Jižní Americe. Narozdíl od předchozích dílů, kde nález římských mincí a dalších známek předchozích návštěv Ameriky odněkud z Evropy či Blízkého východu je podložen dochovanými nálezy, toto je z říše pohádek.

09.10.2023 5 z 5