sgjoli sgjoli komentáře u knih

Pac & Pussy 2 Pac & Pussy 2 Albrecht Smuten

Nějaké 2-3 roky zpět jsem četla první svazek s těmito kočičkami. A nyní nastal čas na to se posunout. A opět jsem se docela dobře pobavila.
Trefné, řízné, vtipné, občas se pohybující na hraně korektního humoru. To tady najdete. Autor si rozhodně nebere servítky a strefuje se do různých lidských neduhů a asi to nebude úplně čtení pro každého. Je to hodně svérázné a nedivila bych se, kdyby se někdo dotčeně v některých vtípcích našel.
Nakonec 4 hvězdy z 5. Některé vtipy jsou, pravda, trochu slabší. Ale s tím se tak člověk asi smíří, že mu nebude sedět úplně vše. Já se teda bavila docela dobře.

07.01.2024 4 z 5

Pivo za císaře pána Pivo za císaře pána Pavel Scheufler

Již jsem měla možnost si projít knihu Praha za císaře pána od stejného pana autora, a tak mne zaujala i další jeho kniha, věnovaná tenkrát tekutému chlebu českého národa - pivu. Přiznám se, že já nejsem zas tak velký pivař, dám si spíše jen výjimečně a spíš dám přednost vínu. Ale ráda si prohlížím fotky ze starých dob a zachycení pivní tématiky z dob císaře Františka Josefa mi přišlo zajímavé.
A také že se člověk z této knihy řadu zajímavostí dozví. Stěžejní jsou v této knize fotografie, které zachycují motivy spjaté s pivem - ať už to jsou pivovary, svět bednářů, ledařů, různých pivních společností nebo hostinců. Tematické skupinky fotek jsou vždy proloženy doprovodným textem, z nichž se člověk dozvídá různé střípky z naší historie, které se nějak vážou k pivní kultuře přelomu 19. a 20. století.
Myslím, že je to zajímavý doplňující materiál k naší historii pro doplnění nějakých obzorů. Dávám plný počet bodů - pro mne kniha splnila přesně to, co jsem od ní čekala. Náhled do historie pomocí fotek a doprovodný text, který uvede do tématu, ale nezahltí množstvím detailů.
Zároveň tímto ještě jednou děkuji Ježíškovi za dárek k Vánocům. ;-)

07.01.2024 5 z 5

Zlatá vařečka Zlatá vařečka Jessa Maxwell

Na Zlatou vařečku mne nalákala jedna čtenářka, kterou sleduju na Instagramu (tady na Databázi pod jménem "kalinkacz"). Obálka láká na to, že se jedná o kombinaci "Deseti malých černoušků" od Agathy Christie a pořadu Peče celá země. Obojí mám ráda. A výsledek? Vlastně se to tu skutečně potkalo obojí. A i kdy to bylo fajn odpočinkové čtení, mám určité výhrady.
Na rovinu - nečekejte od téhle knihy nic přelomového. Jedná se skutečně spíše o oddechové čtení s krimi zápletkou, kdy od prvních stránek víte, že se někomu něco stane. Ale vy nevíte co a hlavně komu. Tohle není spoiler, je to něco, co vám kniha nabídne na prvních cca 3-4 stranách a je to i v anotaci. Myslím, že zrovna tohle je něco, co čtenáře dokáže ke knize připoutat - od autorky to byl dobrý tah.
Prostředí pekařské soutěže tu je vykreslenou vcelku chytlavě - jsou tu zobrazeny obě strany - jak snaha o přátelskost mezi účastníky, ale i určitá rivalita a touha předvést se a vyhrát. Logicky.
Každá postava tu dostává svůj prostor - každá kapitola je vyprávěna z pohledu jiné postavy. Což by bylo skvělé, když by si ovšem některé postavy nebyly tak moc podobné. S tím jsem trochu zápasila, že mi občas některé postavy splývaly - bylo to pro mne matoucí. Trochu jsem měla i dojem to, že ten děj je kvůli tomu také takový roztříštěný. Že to trochu nabourává určitou atmosféru a napětí. Postavám se dějí určité divné věci, což samo o sobě vyvolává pocit stísněnosti, když nevíte, kdo za tím stojí. Ale asi bych snesla víc napětí. To se tady občas vytrácelo tím střídáním úhlů pohledu. Než jsem se zorientovala, kdo vypráví, bylo napětí pro mne pryč.
Co se rozuzlení týkalo, nebylo to špatné, ale vzhledem k výše řečenému to na mne neudělalo zas takový dojem a ve výsledku mi to vlastně bylo spíše jedno.
Nakonec tohle hodnotím jako průměrné dílo. Je to fajn, člověk u toho vypne a ta zápletka je zajímavá. Ale úplně mi nesedlo to zpracování. Je to jednohubka, kterou člověk zvládne za 2-3 odpoledne, ale víc se k tomu asi vracet nebude...

07.01.2024 3 z 5

Ženy zločinu Ženy zločinu Lucie Bechynková

Jak tohle hodnotit... Od Lucie Bechynkové jsem četla zatím její detektivku Neodpovídej, kterou jsem hodnotila průměrně. A vlastně to průměrné hodnocení dávám nakonec i tady, byť se nejedná o beletrii, ale o knihu zabývající se reálnými osobami z obou stran zákona - vražedkyň na straně jedné, na straně druhé s ženami bojujícími na straně dobra.
Nápad jako takový vůbec není špatný - oceňuji snahu o vyrovnanost - v tom smyslu, že se tu autorka nevěnuje jen těm "špatným", ale že dává prostor i těm lidem, co vyšetřují, zabývají se prevencí atd. Obsahově tedy zajímavý počin, ale za mne však bohužel trochu haprovala ta forma, kterou to bylo napsané.
U vražedkyň, o nich autorka píše, by mne zajímalo, jakým způsobem byl proveden výběr - proč se kniha právě věnuje jim a ne někomu jinému? Co se způsobu psaní týče, úplně mi tu neseděl styl psaní. Za mne byl místy dost neučesaný a asi by za mne snesl o něco víc editorské práce. Jako bych četla vyprávění, které někdo někomu vypráví u kafe nebo v hospodě. Takové hodně uvolněné, trochu freestyle. U podcastu, který autorka má s Bárou Krčmovou, se tento styl odvyprávění snese, v mluvné podobě proč ne. Ale v psané podobě bych si to asi představovala trochu víc ukočírované.
Rozhovory s vybranými osobnostmi byly zajímavé, bavily mne a asi k nim nemám víceméně větší výhrady. Nevím, do jaké míry to je chyba autorky či v čem přesně byl problém. Ale občas mne zaráželo, jak se na některé otázky dokáží dotazované pěkně rozpovídat a jejich odpovědi působí skoro uvolněně, zatímco u některých odpovědí jsem cítila odtažitost, úsečnost, skoro chlad. Ptala se autorka na nevhodné otázky, na které se těžko odpovídalo? Nebo v čem byl problém?
Každopádně nakonec průměrné hodnocení. Koncept knihy samotný vůbec nebyl špatný, ale to provedení a celkové vyznění prostě za mne ne úplně dotažené...

07.01.2024 3 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Příběh slečny Moniky je neuvěřitelně silný a velmi inspirativní. A přitom napsaný s takovou lehkostí, že se to četlo úplně samo.
Autorka na malém prostoru popsala neuvěřitelně velký výkon, který bere dech, a já jako čtenářka smekám klobouk. Celou Pacifickou hřebenovku jako takovou zdolá jen malý zlomek těch, kteří se na ni vydají. Spousta lidí to v průběhu z různých důvodů vzdá (byť to samozřejmě není nic ostudného, chraň bože). Ne tak naše autorka, která ji nakonec zvládla zcela pokořit.
Když popisovala, s čím vším se musela potýkat (nejen během hřebenovky, ale i před tím, než se na ni vydala), tajil se mi dech. A já moc Monice fandila, aby vše dobře dopadlo. A to i přesto, že jsem o jejím zdárném úspěchu slyšela ještě před tím, než jsem se do této knihy pouštěla.
Tahle kniha je inspirativní v tom, jak autorka jde s kůži na trh a zcela otevřeně píše o tom, s čím se vyrovnávala, co ji v životě potkalo a jaké překážky musela překonávat při cestě americkými horami. Ten vnitřní boj a přerod ruku v ruce s odhodláním, které se v autorce během trailu budovalo, tu ukazují, že člověk dokáže zvládnout spoustu věcí. I takových, o kterých pochyboval, že je kdy zvládne. A že se vyplatí sám sobě věřit, i když o vás pochybují ostatní.
Čtení této knihy mne moc bavilo a hodně mne to nakoplo. Jsem tak moc ráda, že jsem se do této knihy pustila. Za sebe moc doporučuju. Plný počet hvězd je za mne zcela na místě. Tahle kniha mi přišla do života v tu pravou chvíli. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Válečné bubny zní Válečné bubny zní Robert Kirkman

Tento svazek je pro mne o něco slabší než svazky 17 a 18. Ale přitom pořád hodnotím dost vysoko. Za mne je tohle o něco pomalejší, ale je to vlastně v pořádku. Postavy se snaží svým způsobem trochu oddechnout a nabrat dech pro dny příští. Odůvodněně.
Záporák Negan stále hrozí, a jak postavy, tak ani čtenář od něho nemohou čekat nic dobrého. Tento svazek se tak pohybuje v určitém nervózním napětí, které čtenáře navnadí pro další dva díly, které jsou jakousi dvojepizodou (či jak to nazvat). A já jsem opět zvědavá, s čím Kirkman přijde. Vzhledem k obsahu svazků 17-19 člověk tak nějak tuší, co může očekávat, ale s jakým výsledkem? To si musí už každý přečíst sám.
Už jsem to, myslím, psala o nějaký ten svazek dříve - tahle dějová linka s Neganem je dost dobře rozjetá. Je to nadupané akcí, napětí by se tu dalo krájet. Mezilidské vztahy tu dostávají dost na frak a procházejí dost drsnou zkouškou v tom, co kdo ještě vydrží a jakou mají lidé mezi sebou ještě důvěru. Tak uvidíme, jak z toho Rickova parta nakonec vybruslí (pokud vůbec, že jo...).

31.12.2023 4 z 5

Co přijde pak Co přijde pak Robert Kirkman

O chlup slabších 5 hvězd než předchozí díl, ale stále nabitý příběh. Rickova parta se nám vyrovnává s následky předchozího dílu a není to sranda. Je to dost nabušené událostma, nesnadnými rozhodnutími, slovními přestřelkami - že se člověk nestačí zastavit. A najednou jste na konci. Autor tu vytvořil dost silnou dějovou linku, která mne pohltila. A záporáka, který mne štve a z něhož dost mrazí. Kam se hrabal Guvernér. Za mne dost pecka. A postavám vůbec nezávidím, že v tom musí žít, protože je to fakt masakr. Jsem zvědavá, kam to Kirkman bude směřovat dál...

Důvod se bát Důvod se bát Robert Kirkman

Uf uf uf. Tohle byl vysloveně masakr. Objevuje se nám tu nový záporák, asi zatím nejhorší ze všech. Nebere si servítky, což Rickova parta pocítí velmi silně - ztráty tu jsou dost citelné. A vysloveně zabolely i na mé, čtenářské, straně. Z tohoto dílu jsem se dost vzpamatovávala.
Kirkman umí čtenáře fakt potrápit a nečekaně překvapit - zvlášť pokud nemá člověk nakoukaný ten seriál. Tenhle díl byl fakt brutus a zásah do emocí, aspoň pro mne - nejvíc za celou dobu.
Byť obsah zabolel, musím dát plný počet. Pokud se autor snažil přivést k životu postavu, kterou fakt budete nesnášet, tak v tomto díle se mu to za mne dost povedlo. Je to silné, napínavé a intenzivní, nenechá vás to oddechnout. Akce a našponované mezilidské vztahy tu jsou zobrazené dost přesvědčivě. Pro mne jeden z nejsilnějších dílů téhle série.

Ten velký svět Ten velký svět Robert Kirkman

Příběh nabírá nový směr. Když už si postavy myslí, že se zařídí nějak po svém, jsou jim opět sebrány veškeré iluze. Kirkman si s postavami umí fakt hrát a rozhodně je nenechává v klidu. Ono by to asi byla příliš velká nuda, kdyby toho klidu mělo být nějak moc. Laťka vcelku vysoko, to je super. Čtenář se nemá moc čas nudit. A to mne baví.

31.12.2023 4 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Vyposlechnuto jako audiokniha v podání skvělého Aleše Procházky. Okolnosti přimějí Oldřicha Chlumu se nečekaně nechat ubytovat na hradě, kde o adventu poslední léta dochází k neobvyklým událostem. A nebyl by to Oldřich, kdyby do toho jako vyšetřovatel nezačal strkat nos, že jo... :-D
Co mi tady přišlo vcelku fascinující, je to, jak Oldřich dokázal vyšetřovat za dost omezených možností, které měl. V krátkém čase, v omezeném prostoru a taky jen s omezeným počtem lidí - z důvodů, které nastaly, tu má tentokrát po ruce jen Otu - ten ale měl prostor se zase vyznamenat.
Ten koncept detektivky zůstává víceméně neměnný jako v předchozích dílech, člověk tak ví, co zhruba očekávat. Historické kulisy mne v téhle sérii dost baví. Nejsem historik, tak nepoznám, co je ještě skutečný odraz reálných událostí a co si pan autor případně přimyslel. Ale to vůbec nevadí k tomu, aby si člověk uměl tuhle detektivku užít. Přeci jen, to historické pozadí tu je skutečně jen kulisou a člověk by to neměl brát úplně jako zdroj nějakého reálného obrazu či informací o historii - od toho tu jsou jiné knihy.
Tohle je za mne solidní detektivka ze středověkého prostředí a ve skvělé interpretaci Aleše Procházky, jehož hlas je velmi příjemný na poslech a který se narace zhostil na výbornou.

31.12.2023 3 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

Lucii Bechynkovou znám z podcastu Opravdové zločiny, který patří mezi mé oblíbené, tak mne samozřejmě zajímalo, jak si Lucie povede jako autorka detektivky. A vlastně jsem od toho dostala to, co jsem čekala.
Jde o odlehčeně napsanou detektivku z prostředí Prahy. Je to psané vcelku svižně a osobně to spíš vnímám jako oddechovou detektivku, u které si člověk odpočine, než nějakou těžkou mordovačku, která vás vnitřně udolá. A v tom to splnilo moje očekávání.
Kniha může působit jednoduše, ale tím se nenechte vůbec zmást. Ten obsah je vlastně docela znepokojivý, když se nad tím člověk zamyslí. Pro mne bylo při čtení děsivé to uvědomění, že by se něco podobného mohlo stát každému z nás. A zrovna autorka této knihy jakožto zároveň moderátorka podcastu o zločinu si je toho určitě sama vědoma dostatečně z případů, o kterých v podcastu mluví.
Asi od knihy nečekejte nic přelomového. Nicméně pokud hledáte něco odlehčeného s krimi zápletkou a vcelku fajn postavama, u čeho zároveň vypnete, tak tohle by mohla být dobrá volba.

17.12.2023 3 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Vyposlechnuto jako audiokniha v podání Veroniky Lazorčákové, kterou mám s touto sérií knih již spojenou. A jejíž projev mne baví.
Příběh sám o sobě je, stejně jako ostatní v sérii, víceméně na stejné schéma. Hlavní hrdinka se z určitých důvodů ocitá někde v cizí zemi, prožívá určité situace a najde si lásku. A vždycky se to i nějakým způsobem točí kolem jídla. Nic z toho podle mne není spoiler, knihy si jsou v tomhle prostě podobné a člověk to prostě tak nějak čeká, pokud tuhle sérii aspoň trochu zná.
Co se mi tady líbilo, byla aspoň trochu uvěřitelnost toho vztahu mezi ústřední dvojicí. Aspoň jsem tu měla takový dojem, že jim to prostě věřím, že se mají rádi. Jak jsem třeba u Hradu ve Skotsku špačkovala, že se postavy chovají na svůj věk jak puberťáci místo jako dospěláci, tak tady mi to přišlo vcelku fajn - chování postav vzhledem k věku adekvátní, což je super.
Zápletka sama o sobě je jednoduchá, ale takhle před Vánoci to není úplně na škodu, pustit se do něčeho jednoduššího, u čeho vypnete a odpočinete si. V tom mi ta kniha vyhovovala. Navíc postavy tu jsou vcelku sympatické, což jsem taktéž ocenila. Text je psaný svižně a působí plynule, bez nějakých větších zádrhelů.
Jasně, je to svým způsobem kýčovité. Spousta věcí zalitá sluncem, v krizových situacích všichni zvládají všechno a láska si vždy najde cestu, i kdyby já nevím co. Ale tak u romanticky laděných knih člověk asi nečeká neřešitelná dramata, takže to autorce odpouštím.
Tahle kniha byla moc fajn. A jelikož se to odehrává v zimě na horách, docela mne to umělo vánočně naladit.

17.12.2023 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Knihy Kazua Ishigura jsou poněkud náročnějšího ražení, ale dosud jsem byla s výsledkem velmi spokojená. Až do této knihy, kdy jsem poněkud narazila a trochu se trápila.
Kniha se odehrává v Británii ve středověku - autor naznačuje období jakoby "poartušovské", kdy krále Artuše nejednou zmiňuje. Styl psaní je tomu uzpůsoben, celkově je to stylizované jako jakási sága či skoro artušovský příběh. Hodně vzletné, promluvy takové jako vznosné - asi mělo evokovat "staré časy", kdy lidé spolu hovořili trochu jiným způsobem, jakoby vznešeně, uctivěji. Asi to neumím líp popsat.
Ten styl psaní tu je hodně specifický a asi nebude sedět každému. Je to hodně rozvláčné, pomalé - člověka to nutí samo o sobě dost zpomalit a trávit s tím textem víc času. Mně osobně to zpočátku vlastně dost bavilo, ale přistihla jsem se, že s přibývajícím textem mám čím dál víc udržet pozornost. A tak jsem si na tom ve výsledku vlastně částečně vylámala zuby.
Příběh sám o sobě obsahuje zajímavou linku točící se kolem paměti, vzpomínání a otázek, jestli je lepší žít poklidný láskyplný život bez vzpomínek na to zlé a tudíž v iluzi, nebo jestli je lepší si pamatovat vše - dobré i zlé - rozhodnout se, co s tím životem pak dál. Je to celé zabalené do hodně hutné atmosféry a čtenář stejně jako hlavní postavy tápe, co se těm postavám vlastně stalo a na co že si to vlastně nemohou vzpomenout. A to mne třeba zase docela dost bavilo.
Nakonec dávám průměrné hodnocení. Bohužel tuto knihu neumím ocenit naplno. Možná nebyl moudrý nápad číst ji v předvánočním shonu, kdy nevím, kde mi hlava stojí, a nevím, co dřív. Asi by bylo lepší po ní sáhnout v době, kdy bych měla možnost s ní trávit hodně času někde v poklidu. No nic, no..

10.12.2023 3 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Vyposlechnuto v audioknižní podobě. A byla to teda síla, musela jsem si to dávkovat. Vyprávění o životě žen v Koreji tu nastiňuje situace, v nichž se žena ocitá a jakým překážkám musí čelit. A je to teda dost masakr. Člověk si to ani neumí představit, co to je být kvůli svému pohlaví považován za člověka druhé kategorie, jak to tady v této knize působí. Pro mne jako ženu to to bylo místy docela i nepříjemné na poslech.
Z doslovu se čtenář dozvídá, že kniha je autobiograficky laděná - o to je to ještě silnější, protože autorka očividně vychází z vlastních zkušeností a kniha tak působí autentičtěji a má o to větší výpovědní hodnotu. Zároveň se autorce knihu podařilo napsat v určitém duchu dokumentárního stylu, takže může působit i trochu odosobněně. Ale myslím, že to vůbec není na škodu, protože ta určitá mír a odosobněnosti pro mne docela dobře podtrhovala tu bizarnost situací, v nichž se hlavní hrdinka ocitala.
Za sebe určitě mohu doporučit. Knize dávám plný počet. Je to pro mne důležité svědectví o tom, co se děje na opačném konci světa. A je dobře, že se o těchto věcech můžeme něco dozvědět prostřednictvím výpovědí přímých účastníků.

10.12.2023 5 z 5

Svatava Svatava Jolanta Trojak

Knihu Svatava jsem si před nějakým časem pořizovala v tištěné podobě a zkoušela se do ní začíst. Tištěná podoba mi ale nakonec příliš nesvědčila, začíst jsem se nedokázala, odložila jsem s předtuchou, že se ke čtení této knihy už nikdy nevrátím. Nakonec jsem před pár dny zjistila, že Svatavu lze vyposlechnout jako 15dílný seriál na stránkách Českého rozhlasu, čehož jsem ráda využila.
Musím říct, že ta audio varianta mi velmi pomohla, abych se knihou dokázala "prokousat" na konec. Je to docela dost hutný příběh, který mne vlastně ve výsledku dost bavil. Hledání sebe sama tu je prezentováno na příběhu mladé ženy s neobvyklými schopnostmi, kolem níž se motají podivné spiritistické, okultní a další pochybné existence. Výsledkem je otázka, kým vlastně jsme. Co je smyslem života? Proč se honíme za modlami? Je to skutečně ta pravá náplň života?
Musím ale říct, že nebýt možnosti poslechnout si to namluvené, asi bych se tomuto příběhu nevěnovala. Ten jazyk, kterým autorka píše, mně osobně moc neseděl, bylo to pro mne v tištěné podobě těžko uchopitelné a právě v té fyzické podobě se mi to nečetlo snadno. Což z textu určitě nedělá špatnou knihu, jen na to asi čtenář musí být ve správném rozpoložení nebo nevím...
Nicméně to uchopení duchovního života a jeho rozmanité podoby, které tu autorka nastiňuje, mi přišly zajímavé, místy zábavné, a určitě mi to přineslo řadu podnětů k přemýšlení, což oceňuji a děkuji za to.
Nakonec 3 hvězdy z 5. Obsah jako takový mne ve výsledku bavil hodně, forma mi úplně nevyhovovala, ale to bude spíš problém na mé straně.

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Opět jsem měla chuť na něco detektivního z českého prostředí, tak jsem zabrousila do světa Oldřicha z Chlumu. A opět to bylo příjemné setkání s mým nyní již oblíbeným vyšetřovatelem a jeho společníky Otou a Divišem.
Tentokrát se ocitáme na dvoře samotného panovníka a okruhu blízkých papalášů. I když Oldřich musí čelit panovníkově proměnlivé náladě, zůstává nakonec pevný v kramflecích a jde si za svým, dokud neodhalí pravdu. A to mne fakt bavilo.
Zápletka sama o sobě je pěkně propracovaná, aspoň mne to teda bavilo a a líbilo se mi to. Není to přitom žádný krvák, spíš vyšetřovačka s hledáním a prověřováním stop. Celou tu detektivní linku uvolňuje Otovo sukničkaření, které je prostě úsměvné. A neméně úsměvné je i to, když se Diviš s Otou navzájem dobírají.
Celkově jsem tedy opět spokojená. Byť hodnotím průměrně, baví mne to. Ty tři hvězdy jsou akorát za to, že to není žádná převratná literatura, která by člověka duševně či životně obohatila. A mám mezi oblíbenci jiné detektivky. Série Hříšných lidí je pro mne hlavně odpočinkovou záležitostí, u které vypnu a pobavím se. A budu se k tomu velmi ráda zase vracet, i když nepředpokládám, že dám v budoucnu vyšší hodnocení.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

S touto knihou mám poněkud komplikovaný vztah. V minulosti jsem se ji snažila číst už asi tak 5x či 6x (odhadem) a nikdy jsem ji nedokončila. Bůhvíproč jsem se ke Sto rokům samoty ale pořád měla potřebu vracet. Nikdy jsem se k žádné nedočtené knize nevracela tolikrát. Když jsem Sto roků samoty zkoušela číst posledně, mám dojem, že jsem se tehdy i zařekla, že se už k této knize nikdy nevrátím. Nicméně člověk míní, pánbůh mění. A já jsem konečně Sto roků samoty dotáhla do finiše. Ale že to byl teda boj!
Byla zde místa, u nichž jsem si říkala, jak moc mne to baví. Byla zde místa, v nichž jsem se trochu ztrácela a tápala, o čem to vlastně čtu. Opakující se jména mi to příliš neulehčovala. Přesto ale tenhle příběh má své určité kouzlo, které mi v hlavě zůstane ještě asi dlouho.
Opakující se motivy a životní události či podobnosti ulpívají na postavách jako těžké závaží. Předávají se z generace na generaci, jako by se historie vracela pořád v cyklech a jako by se nikdy nemělo přihodit nic nového. To mi znělo dost povědomě - jako bych ve svém životě tu a tam zažívala podobné věci, co se mi staly už před lety. Může se člověk vymanit ze svých životních cyklů a neopakovat stejné věci a chyby dokola a dokola? Z tohoto důvodu jsem měla k postavám blízko.
Postavy jakoby tu žily naplno, živočišně, nespoutaně, nevázaně. Což také nemusí být nutně od věci. Lze v tom brát inspiraci a nežít uťápnutý život ve strachu? Mít život naplněný sny, vášní, zápalem, být urputný v tom, co člověk dělá? Jako by tu snad byl návod na to, jak (ne)žít svůj život.
Vlastně si nejsem jistá, co tímto komentářem chci říct. Asi to, že i když člověk někdy s knihou bojuje, neznamená nutně, že je kniha špatná. Třeba se s ní člověk nepotká v tu správnou chvíli. Jako se to stalo mně s touto knihou. Trvalo mi to nějakých dvacet let, než jsem se dokázala prokousat od začátku na konec. A i když vím, že jsem nerozuměla všemu, něco si ze Sta roků samoty odnáším.
Knihu nakonec hodnotím průměrně. Byl to boj, ale i přes deprimující závěr jsem tuto knihu dočetla s úsměvem na tváři - totiž s vědomím, že jsem tuto knihu konečně pokořila. Nevím, jestli se někdy budu k této knize vracet. Pokud ano, snad ji budu umět chápat o něco lépe.

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Od Zuzany Dostálové jsem již četla její předchozí knihu Soběstačný, která se mi velmi líbila a dost mne zasáhla. A tak jsem samozřejmě chtěla vyzkoušet i autorčinu novou knihu. Přestože nehodnotím naplno, i tak tohle bylo zajímavé čtení plné emocí, které jsem si užila.
Karneval zvířat je hořkosladkým, sladkobolným příběhem úspěšných talentovaných muzikantů, kteří spolu stráví 3 týdny na cestách po koncertech. Člověk se s nimi vydává na cestu plnou lidských emocí. Od kamarádství, přes laškování, po ponorkovou nemoc. Úsměvné situace, kdy se člověk upřímně baví nad situacemi a hláškami jednotlivých postav, se střídají se situacemi bolestivými - tak, jak to člověku servíruje sám život.
Tahle kniha je v tomto ohledu velmi lidská a zobrazuje život takový, jaký je a jaký může být. A i když člověk sám není muzikantem, v řadě momentů se v této knize stejně najde. Postavy tu zažívají radosti i strasti, které se mohou v nějaké míře přihodit každému z nás. V tom je ta kniha hodně autentická a tak moc reálná. Je to skvělé čtení, u kterého se člověk pobaví, zasměje, ale také mu občas bude trochu smutno, melancholicky, skoro až těžko.
Nakonec hodnotím 4 hvězdami. Kniha Soběstačný mne přeci jen zasáhla o fous víc. Ale i tak je Karneval zvířat knihou, kterou mohu jednoznačně doporučit. S tím, že pokud paní autorka vydá něco dalšího, velmi ráda to opět vyzkouším.

26.11.2023 4 z 5

Chvála macechy Chvála macechy Mario Vargas Llosa

Po dočtení knihy jsem měla trochu pocit, jako by mi explodoval mozek a já dokázala v první chvíli vyplodit jen jedinou otázku: "Co jsem to sakra právě dočetla?". :-D
No nakonec to hodnotím poměrně vysoko, i když chápu, že pro některé čtenáře může tahle kniha být nevkusná a pobuřující záležitost. Já to vnímám jako hutné rodinné drama s erotickým nádechem, které se poněkud zvrhne směrem, jak postavy asi úplně nezamýšlely. Jak moc je to morálně správné, to ať si každý čtenář posoudí sám pro sebe.
Pro mne je to zajímavě uchopený osud uzavřené skupinky lidí, která se nečekaně dostane do víru událostí, z nichž není úniku. Pohybuje se to na hranici reality a neuchopitelného snu a fantazie. Celé to je zabalené do květnatého jazyka a připodobnění k výtvarnému umění. A proto to hodnotím tak vysoko.
Téma samo o sobě svým způsobem třaskavé, nicméně ať už se k obsahu člověk staví jakkoliv, nelze autorovi upřít, že umí skvěle pracovat s jazykem a mezi řádky zvládne nacpat spoustu věcí. A malým textem tak říct opravdu hodně. Cca 150 stran textu, psaného velkým písmem a prokládaného obrázky, není mnoho. A přesto mám pocit, že mne to vnitřně převálcovalo.

26.11.2023 4 z 5

Trest pro hříšné Trest pro hříšné John Saul

Nevím proč, ale u téhle knihy mi trvalo strašně dlouho, než jsem se dostala na konec. A přitom nemůžu říct, že by mne to nebavilo. Protože mne to vlastně bavilo a to o dost víc než autorova další kniha Utrpení neviňátek, kterou jsem zkoušela číst nedávno a kterou jsem ani nedočetla.
Každopádně Trest pro hříšné je napínavý příběh z maloměsta, kde se každý zná s každým a kde když se znelíbíte, máte dost smůlu, protože každý na vás bude koukat skrz prsty a nenechá na vás nit suchou. To samo o sobě tu v tomhle případě vytváří napjatou atmosféru. Téma knihy, které čtenář snadno vyčte z anotace, tomu navíc nepřispívá, ba právě naopak. Recept na problémy se tu tak u našeho hrdiny dostavuje velmi snadno a rychle.
Autor tu umí dobře navodit nepříjemnou atmosféru vyvěrající z mezilidských vztahů, které nejsou ideální, spíše jsou opačné - v některých pasážích až toxické. V tomto ohledu to nebylo snadné čtení, ale přitom mne autor uměl pohltit tak, že jsem nechtěla přestat číst, protože jsem potřebovala prostě vědět, jak to celé dopadne.
V závěru mne autor uměl překvapit, což u tohoto žánru napětí/mystery/thrilleru velmi ráda ocením.
Hodnocení snižuji o 1 hvězdu, protože ač jsem s knihou spokojená, prostě jsem se s tímto příběhem crcala zbytečně dlouho a to mi trochu ubíralo na zážitku. A taky jsem od autora už dříve četla knihu Nemilovaní, která se mi líbila přeci jen o něco víc než Trest pro hříšné. Tuto knihu každopádně mohu doporučit.

19.11.2023 4 z 5