Chvála macechy

V erotickém divertimentu Chvála macechy Vargas Llosa předvádí čtenáři nezvyklý milostný trojúhelník. Don Rigoberto vášnivě miluje svou druhou ženu Lucrecii, která jeho lásku s nadšenou oddaností opětuje, jenomže je tu ještě jeho synek z prvního manželství, nebesky krásné dítě s předčasnými erotickými zájmy. S ďábelsky andílkovskou nevinností nenápadně svádí Lucrecii, která neví, zda se pohoršovat, nebo dávat vinu sobě za to, že vidí hříšné myšlenky, kde je jen dětská hra. Čtrnáct milostných výjevů koresponduje s výtvarným doprovodem z Jacoba Jordaense, Françoise Bouchera, Tiziana, Francise Bacona, Fernanda de Szyszlo a Fra Angelica. Úředník pojišťovny don Rigoberto totiž nevychází jen z vlastních smyslných představ, ale inspiruje se v sexu též vlastní sbírkou grafických listů s dráždivou tematikou a svérázně si vykládá i klasická díla světového malířství. V pikantně pojatém rodinném příběhu reflektuje autor nejen odlišnosti v mužské a ženské sexualitě, nýbrž i to, jak vnímá a prosazuje své ego lidský jedinec v moderní otevřené společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401655/big_chvala-macechy-v8u-401655.jpg 322
Literatura světová, Romány, Erotika

Vydáno: , Argo

Elogio de la madrastra, 1988

Kniha Chvála macechy

boticelli
13.05.2021

Ďábelsko-erotické rodinné ... vlastně drama. A to hodně pikantní, ovšem v uměleckém hávu a dost zajímavě pojaté. Kniha má spád, má “pár” stránek a je graficky velice povedená - nedám zamýšlené 4* ale plných pět!

wosch
23.10.2020

Prostě slabé...

Afilada
03.09.2020

Mario Vargas Llosa je můj oblíbený autor. Skvěle cítí a dokáže vyjádřit latinskoamerickou mentalitu/realitu.
Poměrně neobvyklý příběh vypráví něžně, takže erotické scény často ani nepůsobí eroticky, ale laskavě.
Obdivuji spisovatelovu invenci a schopnost vyjádřit to, co jiní nedokáží, tedy že i dítě může být padouch stejně jako to, že i dítě žije erotikou.

netopýr088
01.07.2020

od erotickej knihy by som očakával viac erotiky, ale tej je v tejto knihe menej ako v katalógu Hilti. V kontexte autorovho diela, ani v kontexte erotickej literatúry vôbec, nejde o dielo nejakým spôsobom podstatné, ak sa mám vyhnúť pomenovaniu zbytočné. Bavilo ma to, čítalo sa to dobre, a originálne to miestami tiež bolo, bohužiaľ (to je) dosť málo, na pozitívne hodnotenie odo mňa, a to sa snažím byť objektívny.

IvaKo
30.05.2020

Moje čtvrté setkání s tímto autorem, který je mým oblíbencem. Tento erotický příběh má snovou atmosféru a postavy, které jakoby vystoupily z obrazů renesančních mistrů. Děj je vyprávěn bohatým jazykem, jemně i rozverně a čtenář jenom žasne, že se tímto stylem dají popsat i činnosti naprosto odpudivé. Bavilo mě to.

sharik
31.07.2019

Chvála macechy dokazuje, že i čistě erotický román může být uměleckým dílem. Není explicitní, ani pornografický, a přesto se nevyhýbá sexualitě a tělesnosti ukazované ve skutečných detailech, občas dosti zvláštních. A kde je to umění? Jednak ve struktuře románu, respektive v její mnohovrstevnatosti při propojení s dějem a alegorickými příběhy. Druhou věcí je styl, práce s metaforou a skutečně bravurní balancování mezi dějovou prózou a meditativními (někdy až příliš detailními a v tom bohužel místy utahanými) pasážemi, v nichž se Llosa nestydí být poměrně kontroverzní (nejen dlouhé kapitoly o čištění uši a střev a jeho nezvyklém propojení s vnímáním erotiky, ale třeba i sedm stran, na nichž Don Rigoberto až obsesivně obdivuje zadnici své ženy, působí překvapivě něžně a "prasácky" zároveň). Příběh sám zůstává po dlouhou dobu těžce v pozadí, daleko za citlivě popsanými obsesemi účastníků milostného trojúhelníku (téměř incestního, ne však pokrevně), aby nakonec udeřil plnou silou. Musím přiznat, že se mi do této knihy příliš nechtělo a zpočátku jsem z ní byl spíše rozpačitý a mírně znuděný, ale když se pokusíte pochopit autorův záměr a nebudete číst povrchně, věřím, že budete spokojeni, jako jsem byl nakonec i já.