scroft scroft komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nelze ani slovy vyjádřit náročnost a zároveň bohatost a krása celého příběhu a čteného textu. Smekám před představivostí a zároveň schopností autora vdechnout život tolika postavám a scenériím tak, že má člověk pocit, že je součástí knížky.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Znovu se budu opakovat... Kniha krásná ale na Hanu to nemá ani zdaleka. Jediné, co mi trošku na knížce vadilo bylo to, že do dnes nevím, zda hrdinka mluvila nebo nemluvila, prostě jsem to z knihy nedokázala rozklíčovat a stále tápu :) Jinak opět hezký a smutný příběh několika osudů, generací a režimů.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Přečetla jsem během několika hodin. Strhující příběh nešťastných osudu několika členů jedné rodiny, postavený na historických faktech českých a evropských dějin. Dlouho jsem u knihy nebrečela a dlouho jsem o příběhu v knize nepřemýšlela ještě docela dlouhý čas po jejím přečtení. Úžasné!

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Četla jsem jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout a chtěla jsem vědět, jak to dopadne. Celou knihu jsem obdivovala hlavní hrdinku a zároveň neprestavala udiveně kroutit hlavou nad tím, že byla vlastně tak trochu blázen, že prožila to co prožila, a to zcela dobrovolně. Na druhou stranu nelze autorce upřít, že ji nechybí odvaha a životní síla. Pěkná kniha, chystám se i na její pokračování.

11.01.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Snad první kniha v mém životě, kdy jsem musela konstatovat, že film se mi líbí víc. Možná to bylo tím, že jsem ji četla v dospěláckém věku a adorovaní hlavní postavy mi přišlo přespříliš a moc přitažené za vlasy, nicméně naštěstí další díly měly stoupající tendenci, takže jsem si spravila chuť.

26.02.2020 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opět jedna z dalších krásných knih této autorky. Ač na bestseller Hana dle mého nedosáhla, dokázala opět čtenáře vtáhnout do děje a stotožnit se s hlavními postavami a jejich životními cestami. Autorka má můj obdiv za to, jak si dokáže hrát s dějem a proplétat lidské osudy.

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Spolu s E.M. Remarquem můj nejoblíbenější autor. Knížka mne pohltila, chvílemi jsem ani nadýchala, snad abych spolu s hlavním hrdinou nepřilákala nežádoucí pozornost :) Rozhodně stojí za přečtení.

11.01.2018 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Asi nejlepší ze všech dílů, nejen kvůli gradaci celeho příběhu, temnějším a tajemnějším zápletkám,.. Hlavně však pro vyspělost hlavních postav, jejich myšlení, pocitů atd.

47 róninů 47 róninů Takeda Izumo

... Neskutečný příběh z japonské historie. Když jsem si knihu kupovala na dovolenou, netušila jsem, že ji přečtu jedním dechem a zároveň si budu přát, aby děj neskončil. Nádherný příběh o lidské odvaze, věrnosti, trpělivosti a všech ctnostech i neřestech, které lidé mohou mít. Úžasný popis toho, že být samurajem potažmo róninem není jen prázdné gesto a název funkce... Ale celoživotní poslání, pocta a dar. Vřele doporučuji. Náš šestiletý syn dostal její komiksovou podobu a přečetl jedním dechem.

Továrna na smrt Továrna na smrt Erich Kulka

...Knížka, kterou jsem našla v rodinné knihovně coby osmiletá... Okamžitě mne zaujala nejen svým značně ošuntělým vzhledem, který úplně korespondoval se zlem a útrapami, kterých kniha byla plná..
Klidně bych zavedla jako povinnou četbu na základních a středních školách, aby se nezapominalo na zvěrstva z relativně nedávné historie.

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Spolu s Komu zvoní hrana asi moje nejoblíbenější kniha od tohoto autora. Styl jakým je napsaná člověka úplně vtáhne do děje. Zobrazuje historická fakta tak jak byla v celé jejich surovosti bez příkras, pan Hemingway byl a vždy bude jedním z nejlepších autorů.

Jitřní píseň Jitřní píseň Jiří Wolker

Četla jsem poprvé jako desetiletá, zaujatá v první řadě obálkou.. I když básničky dost často těžce zavání tehdejší dobou, komunismem a vším tím dělnickým a stranickým pelem, stále mají své kouzlo. Největší stopu ve mně jako v malém dítěti (netuším proč) zanechala Balada o očích topičových, především její konec.
"Dělník je smrtelný
Práce je živá
Antonín umírá
Žárovka zpívá!"

Hlavou a srdcem Hlavou a srdcem Bryce Courtenay

Krásný, dojemný příběh osiřelého "otloukanka" z drsného afrického prostředí.
Čte se jedním dechem.