Hlavou a srdcem

Hlavou a srdcem https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37536/bmid_hlavou-a-srdcem-YF2-37536.PNG 4 20 5

V poutavě napsaném románu vypráví autor ústy chudého anglického chlapce o poměrech v Jihoafrické republice během 2. světové války a těsně po ní. Jižní Afrika se v tomto období jeví exotickou nejen svou přírodou, ale i vztahy mezi lidmi. Není lehké, zvláště pro dítě, zorientovat se správně ve všech antagonistických skupinách. Černí Afričané nenávidí bílé kolonisty a ti jim oplácejí stejnou mincí, Búrové, první kolonisté, zase nenávidějí Angličany a všichni svorně nenávidějí Němce, třebaže někteří Búrové tajně fandí Hitlerovi. Šarvátky mezi těmito skupinami jsou na denním pořádku. Pro hrdinu knihy je všechno o to těžší, že nemá otce. Jeho životním štěstím je setkání s boxerským šampionem, který se stává jeho vzorem a chlapec stejně jako on chce v životě vítězit, ale čestným způsobem.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Alpress

The Power of one , 1989

Macek71228
29.12.2021 5 z 5

Nádherná kniha, krásně se čte, přečteno jedním dechem. Příběh z pro nás neobvyklého prostředí v JAR. Tvrdý, krásně popsaný a čtivý příběh. Doporučuji.

ANDY28
01.04.2019 5 z 5

úžasná knížka, prostředí, lidi, prostý a drsný život

scroft
11.01.2018 5 z 5

Krásný, dojemný příběh osiřelého "otloukanka" z drsného afrického prostředí.
Čte se jedním dechem.

kvetinkabrno
25.03.2013 5 z 5

výborně se čte, je z prostředí, které moc neznáme a jsou tam nádherné myšlenky..:)

rtep
31.05.2012 5 z 5

Je to jedna z mála knih, co jsem přečetl o jižní Africe. V popředí však není nějaký dobrodružný příběh ala Wilbur Smith, ale příběh, jakoby zrozený z africké země. Ač bílý kluk, dělá africká kouzla a roste nejen podle bílých měřítek tamních lidí. Milovníci filmu Rocky si jistě přijdou na své, ale nejen ti, protože příběh je mnohem barvitější a hlubší. Sledujeme klučinu, který si zamiluje box, a kterému je hozeno hodně klacků pod nohy, ale on se úporně snaží jít dál. Příběh tak není jednou velkou agónií, jak bych čekal, ale svěřepým, statečným bojem. Také při čtení nahlédnete pod pokličku vztahů mezi Bůry (holandští kolonisté) a Angličany.

druhá světová válka (1939–1945) Afrika mezilidské vztahy kolonizace Jihoafrická republika

Autorovy knížky

Bryce Courtenay
australská, 1933 - 2012
2004  86%Hlavou a srdcem

Kniha Hlavou a srdcem je v