Scarefish Scarefish komentáře u knih

Kantůrčice Kantůrčice Karolina Světlá (p)

Líbily se mně asi první čtyři stránky. Pak už se mi kniha četla špatně. Obecně mi nevadí statě folkloristicky laděné, uznávám léčitelství, výklady hvězd, pranostiky apod. V této knize jsou ale ty pasáže jakoby násilně našroubované na dějovou linii, která je navíc podle všeho dosti plochá. Mám ráda staré prózy venkovského realismu, ale do Kantůrčice jsem se nezačetla.

09.07.2023 1 z 5

Nejkrásnější sbírka Nejkrásnější sbírka Miloslav Nevrlý

Krásné počtení z pera mistra slova a milovníka přírody. Člověk nabyde dojmu, že žije v nejzajímavější a nejpestřejší zemi na světě co se týče přírodních krás. Je tedy třeba zahrnout i Slovensko, zemi v mnohém výjimečnou. Přiznám se, že panu Nevrlému i docela závidím to, že poznal svět přírody ještě relativně nedotčený a vše si v něm poctivě odžil a okusil. Informace čerpal z knih a od zkušených či znalých osob. K dispozici měl jen mapy a atlasy. Jeho zážitky a splynutí s přírodou jsou v mnohém výjimečné.

08.06.2023 5 z 5

Šumava, má láska Šumava, má láska Karel Klostermann

Autorovy vzpomínky na dětství, rodiče a kamarády. Knížka původně určená dětem. Karla Klostermanna mám ráda, je výborný vypravěč. Žil v časech, které byly tvrdé a můžeme jen žasnout, co lidé v 19. století dokázali vydržet. S pokorou a vírou. Obzvlášť v regionech tak drsných jako byla Šumava. Nepředstavitelně těžká práce dřevařů a lesních dělníků. Děsivé úrazy. Děti si musely zvykat na těžkou realitu od mala a i malého Karla vedl jeho tatínek - lékař - k otužilosti a odolnosti. Něco nepředstavitelného pro dnešní, v mnohém tak změkčilou dobu. Dnešní Šarlotky, Vikinky, Adriánkové a Barnabáškové by koukali, co tenkrát musely děti vydržet a rodiče jim při vší své lásce nic neulehčovali. Jiné, drsnější, ale i svobodnější časy.

22.04.2023 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Kniha se mi vcelku líbila a ráda jsem se jejímu čtení věnovala . Je ale myslím zbytečně rozsáhlá. Rozuzlení poměrně komplikované a překombinované. Jak na některé závěry Strike přišel, bůh suď. Tápal a tápal a najednou odhalil i neskutečné detaily. Řekla bych, že tam bylo i zbytečně moc postav. Jako například ta divná uřvaná Pippa. Naštěstí se později zklidnila, ale i tak tam nemusela být.

03.04.2023 3 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Výborná encyklopedie. Teď už v ní zalistuju málokdy, ale kdysi jsem si v ní četla denně. Skvělý průvodce světem zvířat.

Liduška a její štěstí Liduška a její štěstí Bessie Marchant

Jedna z mých starých dětských knih. Vím, že se mi líbila.

V táboře pod Malinovou horou V táboře pod Malinovou horou František Lev

Knihu jsem jako dítě našla v knihovně rodičů, ve vydání z roku 1947 a jelikož mě staré knihy lákaly, přečetla jsem si ji. Pamatuju si, že se mi líbila moc, prožívala jsem s ní prima dobrodružství a napětí. Jsou staré knihy, které do sběru nepatří!

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Stará výborná klasika. Víc slov není třeba.

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Jedna z nejlepších knih mého dětství. Četla jsem ji několikrát a třeba se k ní ještě někdy vrátím. Jsem ráda, že jsem zažila ještě dětství, kdy byly verneovky populární, četly se, vydávaly i filmovaly.

Vánoce na Šumavě Vánoce na Šumavě Karel Klostermann

Několik povídek, jež spojuje dohromady vánoční čas. S výjimkou dvou příběhů se všechny odehrávají v drsných poměrech sněhem a mrazem zachvácené Šumavy. O životě prostých lidí rozhodují vichřice, náhlé změny počasí, jejich schopnost orientace a fyzická kondice. Je neuvěřitelné, v jakých podmínkách byli schopni přežít a jaké útrapy, včetně tragických ztrát těch nejbližších, dokázali přestát. V důvěře a vděčnosti k boží vůli. Vskutku poučné čtení.

07.02.2023 5 z 5

Televizní seriál znovu ožívá ve vyprávění svého autora a kriminalisty, který jeho případy skutečně žil a vyšetřoval. Čtenářsky vděčné téma, jenž je dobře zpracované. Tuto knihu nepotřebuji mít ve své knihovně, ale za "jednorázové" přečtení určitě stojí

29.01.2023 4 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Malý klenot, skrývající ve své jednoduchosti velké čtenářské potěšení.

23.01.2023 5 z 5

Kolčava Kolčava Eva Francová

Myslím si, že paní Francová do Kolčavy promítla do velké míry sama sebe. A tak Kolčava sedává na terase, popíjí bylinkové čaje, snídá ovesnou kaši a nejí maso. Bydlí v domku s krásnou zarostlou zahradou, kterou jen nerada opouští, kde cinkají zvonkohry a stromy zdobí různé amulety. Dům má plný milých a barevných předmětů. Jezdí na kole. Stará se s láskou o slepičky, má ráda herbáře, naslouchá přírodě a pomáhá svými léčitelskými schopnostmi potřebným. Ke knize bych měla něco málo výhrad, některé příběhy jsou – podle mě zbytečně – zahlceny přemírou postav, s nimiž kontrastuje poměrně jednoduché řešení závažného problému. Kniha je tedy tak trochu nevyvážená, někde mi drhla mluva – použitá slova – jednajících postav. Ale důležité je, že ve mně přetrvává pozitivní dojem a četbu jsem si užila. V jistém smyslu mně i vnitřně posílila. Probudila ve mně i některé zasuté vzpomínky, jak jsem například jako dítě s potěšením nacházela v lese střepy starých nádob, naslouchala šepotu květin a cítila propojení s přírodou. Za to jsem knize velmi vděčná. Vím, že to sepjetí v sobě stále někde mám, jen to zůstalo pod nánosem ubíjejících skutečností, kterými mě tenhle svět válcuje. Třeba ta momentální likvidace slepic je úplně šílená – to jsme vyspělé lidstvo? A náš kocour dostal další přezdívku – Mičič.

09.01.2023 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Moc se mi to nelíbilo. Tu bestsellerovost nechápu. Příběh vcelku plytký a povrchní, žádné velké napětí. A toho chlastu je tam vážně moc.

04.01.2023 2 z 5

Jan Zrzavý vzpomíná Jan Zrzavý vzpomíná Jan Zrzavý

Útlá knížečka, která se dobře čte. Vlastní vzpomínky Jana Zrzavého na své mládí, rodiče, přátelé, studia a malířské začátky.

28.12.2022 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Příběh je dobře vystavěný a dobře se čte. Zápletka, napětí, gradace - je tu všechno, co má správná detektivka mít, včetně charakterů hlavních postav. Divné mi snad přišlo jen to, že babička dokáže před vnučkou ututlat fakt, že vlastní dům jak krávu v milionářské čtvrti. Pro samotný příběh to nemá význam, a tak si to autor mohl odpustit. Jo, kniha je fajn, až na ten nedopovězený konec. Ten má teda opravdu každá dobrá detektivka mít. Tak dávám jen 4 hvězdy.

28.12.2022 4 z 5

Rok ve Svatojánu Rok ve Svatojánu Eva Francová

K této knize se ráda vracím. Má pro mě kouzlo s vůní bylinek, dýchá z ní láska k darům přírody a směruje člověka k užšímu propojení se světem rostlin. Je i jistou motivací k hlubšímu bádání o tématech, která jsou v ní načrtnuta lehčeji: bylinkářství, zvyky, rituály. Vařím podle ní pampeliškový med!

26.12.2022 5 z 5

Vojna a mír Vojna a mír Lev Nikolajevič Tolstoj

Nádherná historická freska, jakou už dneska těžko někdo napíše. Poutavý příběh, v němž výrazné osobnosti, nejen ty historické, vtáhnou čtenáře do děje a nechají ho s napětím a čtenářským potěšením sledovat své osudy.

15.12.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Trvalo mi to asi do poloviny, než jsem se do knihy začetla. Teprve pak mě příběh čtenářsky chytil. Ale i tak to není zase až takový zázrak, jen slušná "lehčí" detektivka. Vulgarismů by mohlo být méně :-).

16.11.2022 3 z 5

Řeky, moje řeky Řeky, moje řeky Otakar Štěrba

Skvělá kniha. Lze doporučit všem milovníkům přírody, potažmo i dobrodružství. Autorova odvaha, zaujetí pro jeho velkou celoživotní lásku, kterou je příroda, vůle a vytrvalost jsou velmi cenné prvky podílející se na výsledku, jímž je poutavé vyprávění o cestách po našich i světových tocích. Příroda na vlastní kůži a s minimem technického vybavení. Klobouk dolů před panem Štěrbou.

20.09.2022 5 z 5