Scarefish Scarefish komentáře u knih

Pro mě silný a působivý příběh vypovídající mnohé o vztahu lidstva k přírodě a živým tvorům. Zápletka možná trochu fantastická, rozuzlení nečekané (alespoň pro mě). Na druhou stranu si myslím, že snad jen šokujícím příběhem je možné zapůsobit natolik, aby si lidé uvědomili, že tahle planeta nepatří jen jim.

17.09.2022 5 z 5

Hmyz je docela jiný Hmyz je docela jiný Marcel Safír

Úžasné čtení, doprovázené ojedinělými fotografiemi ze světa hmyzu. Čte se skoro jako detektivka. Je neuvěřitelné, kolik trpělivosti, energie a přemítání vložil autor do svých pozorování. Knihu vydal Albatros v roce 1978, kdy to bylo nakladatelství "pro děti a mládež", takže je to vlastně dětská kniha. Těžko říci, kolik dětí ji četlo, ale bylo by pěkné, kdyby z ní učitelé předčítali na hodinách přírodopisu a dětem ji doporučovali. Hned by to se vztahem lidstva k hmyzí říši bylo o poznání lepší! Autor je vlastně amatér, ale ke svým pozorováním přistupuje se systematičností vědce a dokáže na jednom místě setrvat mnoho hodin, aby dotáhl určitý děj, projev či fázi z hmyzího života do konce. Někdy se na stejné místo vrátí i po určité době, po týdnech či měsících, aby zjistil, jak vývoj určitého jevu pokračuje. Pokud se člověk zajímá o přírodu a knihu si přečte, uvědomí si, jak fascinující je svět hmyzu a kolik tajemství s v něm skrývá. I to, že ti malí tvorové jsou ve skutečnosti chytřejší a vládnou nejspíš více smyslům, než bychom čekali.

16.09.2022 5 z 5

A zavaž si tkaničky A zavaž si tkaničky Roman Szpuk

Užila jsem si "kliku", potěšení z četby pi přinesly i "tkaničky". Prosté a jednoduché příběhy poskládané jako korálky na šňůrce. Potěšení z přírody, drobných jevů, které kolikrát ani nezaznamenáme, přitom v sobě ukrývají tajemství celého vesmíru. Pochopení pro lidské slabosti, upřímnost, dětské vidění světa. Milá knížka. Snad pan Szpuk ještě něco napíše!

30.08.2022 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Pomáhá pochopit tolik diskutovaný příběh bratrů Mašínů, i když je patrné, na čí straně autor stojí. Rodinné zázemí, láska k vlasti, otcův vzor a nenáviděný režim vytvořili pozadí silné vzpoury a odhodlání. Možná i jistá naivita mladých kluků, kteří se do třídního boje pustili se vším všudy, zde sehrála svoji roli. Knihu výborně zpracoval i Český rozhlas v četbě Jiřího Ornesta.

16.08.2022 5 z 5

Horské kořeny Horské kořeny Karel Václav Rais

Tři drobnější prózy, z nichž nejlepší je prostřední, rozsahem nejdelší. Výprava do časů, kdy život byl v mnohém těžší, ale zároveň jednodušší. Viděno očima dnešního člověka je s podivem, jak lidé tehdy přežívali. Ale i v těch bědných podmínkách byli myslím silnější a svobodnější než jsme my dnes.

16.08.2022 5 z 5