Šárkaxx Šárkaxx komentáře u knih

Tajemství životní motivace Tajemství životní motivace Jiří Kuchař

Název je podle mě zavádějící. Pokud chcete něco vědět o psychologickém pozadí motivace (což jsem si myslela, že tak asi bude), tak tu knihu nečtěte, protože o tom to není. Pokud chcete něco na osobní rozvoj, tak to taky nečtěte, protože o tom to taky není.
Myslím, že knížka je pro ty, co chtějí vědět něco o M. Tysonovi a počíst si (většinou) o sportovních úspěších pár lidí, kteří to zřejmě dotáhli daleko, ale vzhledem k tomu, že mě sport nezajímá, tak pro mě naprosto zbytečný čas. Nevím, co mi měla dát strana vypsaných úspěchů nějakého basketbalisty, o kterém jsem v životě neslyšela?
Mj. ten Jágr mě tam fakt bavil - trochu mi to připomínalo historku o Jmelí v Africe od Cimrmanů, nepřišlo vám to taky tak? :) Myslím, že Cimrman by se nad uspořádáním a provedením knihy docela bavil...

21.04.2022 odpad!

Ztráta kontroly - Inteligentní zvládání emocí Ztráta kontroly - Inteligentní zvládání emocí Heinz-Peter Röhr

Proti jiným autorovým knihám, co jsem zatím četla, se tato liší - první část je hlavně o škodlivosti nadměrného hloubání a obecně nestřídmosti v emocích (naučit se ovládat); velká část je popis poruch, jak bychom to našli v učebnicích. V podstatě pro mě nejzajímavější je popis tzv. alfa meditace; a 7. kapitola - Popis vlastní hodnoty, kde jsou i typické vzorce pro 4 nejčastější poruchy osobnosti - ale ani to nebylo nic nového.
Jednoduše shrnuto: žijte tady a teď, pravidelně meditujte a nehloubejte!, nepodléhejte konzumnímu životu a najděte si vlastní styl - ideálně nezávislý na vnějších odměnách, stavte se vlastnímu strachu.
Možná to někomu stačí, ale to píše kde kdo.. Nemůžu říct, že by mě kniha něčím extra obohatila.

11.04.2022 2 z 5

Molekuly emocí - Věda v pozadí medicíny těla a mysli Molekuly emocí - Věda v pozadí medicíny těla a mysli Candace Pert

Soukromé poznatky jsem povětšinou přeskakovala a četla jsem jen to "důležité", což podle mě je hlavně potvrzení, že primární je myšlenka, která následně spustí biologické reakce, aneb nejsme bezduchý stroj naučených podmiňovacích reakcí.
Myšlenky v knize jsou bezva, ale to podání míchané s životopisem mě fakt nebavilo

19.03.2022 2 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Číst to byl fakt zážitek. Poslední třetina mi přišla trochu lehčí, tak nevím, jestli jsem si už zvykla, anebo se lehce změnil styl - např. kratší věty. Obsahem mě to celkem odradilo podívat se na film, je to dost drsné...

27.01.2022 2 z 5

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Proti jiným knihám na toto téma slabší kus. S některými věcmi souhlas, ale s některými, např. že kočkám na lidech nesejde, ne...

01.12.2021

Stesk rozumu Stesk rozumu Michail Jurjevič Lermontov

Četla jsem kdysi Démona a hrozně se mi líbil, tak když jsem narazila v knihovně na jeho výběr básní, tak jsem po ní sáhla taky. Nádhera. Je neuvěřitelné, jak byl nadaný ještě jako náctiletý, popisuje pocity, který snad má každý v té době tak skvěle, že se mi vybavily některé vlastní zážitky. Škoda jen, že všechny básně jsou tak melancholické, vážné, všude se prolíná stesk, takže to rozhodně není sbírka, pokud potřebujete povzbudit...

28.11.2021

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Přečetla jsem první knihu a stačilo mi. Nepřijde mi vtipné, když někdo někoho bije, i když je to blázen a v první knize těch výprasků bylo tolik, že už mě to přestávalo bavit. Poslední kapka byla scéna s Quijotovým "elixírem". Jako ukázka stačilo, ale zbytek se mi číst opravdu nechce...

22.10.2021

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

Vůbec jsem se nechytala. Navíc jsou básně laděné dost melancholicky.. nic pro mě

18.05.2021

David Copperfield David Copperfield Charles Dickens

Můj nejoblíbenější pořád zůstává Oliver Twist.

16.04.2021

Darebné verše Roberta Burnse Darebné verše Roberta Burnse Robert Burns

Sbírka se mi líbila tak půl na půl, nedokážu ale vystihnout, co se mi přesně nelíbilo.. Některé básně byly opravdu krásné, např. o Myši, kterou vyoral i s hnízdem; některé vtipné např. o Vši nebo Na bolest zubu. Spoustu věnoval skotskému lidu, vč. jejich zvyků, whisce atd. Spousta básní je hodně smutných, např. Lidský los je žal. Asi mě trochu dráždí ty básně, kdy, podle mého názoru, černobíle rozlišuje lidi na "chudé a poctivé" a "bohaté a nelítostné", i když chápu, že to tak zřejmě dost často bylo.

07.03.2021

Anti-Justina Anti-Justina Nicolas-Edme Réstif de la Bretonne

Čistá pornografie, rychle přestává bavit

06.01.2021

Twilight sága (box) Twilight sága (box) Stephenie Meyer

Přečetla jsem celou sérii během asi dvou měsíců před deseti lety, protože se to výborně četlo a příběh byl chytlavý. Když se před dvěma roky dostal na internet kousek Midnight sun, tj. Stmívání z pohledu Edwarda, těšila jsem se na knihu, která vyšla celá konečně letos v létě - první polovina výborná, ale u druhé už jsem se nudila. Tak nevím, jestli jsem z toho už vyrostla, nebo to není tak chytlavé jako originál...

01.11.2020

Holky to někdy nemaj lehký Holky to někdy nemaj lehký Klára Mandausová

Asi bych ji doporučila lidem, kteří o psychiatrii a psychologii neví nic moc. Přijde mi bezva jako úvod k zamyšlení se nad tím, jestli to, jak žiju, je celkem v normě, nebo ne. To co na ní hodnotím jako dobré je i fakt, že příběhy končí neuzavřené, v procesu, tj. mohou dodat naději, když se zdá, že není východiska.

20.09.2020

Elegie Elegie Sextus Propertius

Malá knížečka básní o lásce básníka k Cynthii - nahoru a dolů - od zamilování, přes nevěru, hádky až k její smrti. Jednou ji opěvuje, jednou jí nadává - netradiční a zemité pojetí vztahu.

23.02.2020

Fantastické povídky (5 povídek) Fantastické povídky (5 povídek) Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Četla jsem od autora Hráče a to bylo skvělé. Zločin a trest byl taky čtivý.
Ale tahle kniha.... nudnější knihu povídek jsem snad ještě nečetla. Vůbec nevím, k čemu to mělo být dobré. Aneb jak praví klasik: "Nuda, nuda, šeď, šeď."

04.11.2019

Po proudu plavou jenom chcíplé ryby Po proudu plavou jenom chcíplé ryby Robert Dojčár

Knížka se čte lehce a některé myšlenky mě zaujaly. Bylo to příjemné čtení.
Jen v úvodu je chyba - psychiatr se jmenuje Robert (ne Martin) Dojčár a zpovídá ho Pavel Bajer.

22.09.2019

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Hezky ucelené základy porozumění komplexnosti lidského těla

27.08.2019

Pohádky a poemy Pohádky a poemy Alexandr Sergejevič Puškin

Pohádky jsou většinou známé. Všechny veršované, moc hezky se to četlo. Z poem je neznámější Ruslan a Ludmila. Další jsou mně neznámé, většinou smutné. Hodně se v nich taky projevuje vykázání Puškina pryč z Moskvy, vzpomíná na lásky, přátele, stěžuje si na poměry, kritiky apod.

15.06.2019

Čte se to lehce a celou knihu jsem měla za pár hodin přetenou

15.06.2019

Chudí lidé Chudí lidé Božena Němcová

Proti ostatním povídkám je tahle bez nějakého zvláštního příběhu, místy mi to přišlo vlastně jako taková studie o životě lidí z venkova, podobně jako Chyže pod horami

02.06.2019