David Copperfield

Román, při jehož psaní se Charles Dickens inspiroval svým vlastním životem (jeho rodiče se ocitli ve vězení pro dlužníky a Dickens si musel jako malý chlapec vydělávat na živobytí), ukazuje životní pouť sirotka Davida Copperfielda. Během svého života potkává lidi bezohledné a kruté, jako je například jeho nevlastní otec , nebo ředitel sirotčince, kam je umístěn právě po roztržce s otcem. Potkává ale i dobrosrdečné lidi a i v nevlídném sirotčinci si najde přátele. Po neradostném dětství a nelehkém dospívání nakonec David nalezne štěstí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176900/david-copperfield-zkracene-vydani-8PN-176900.jpeg 4.3112
Vydáno, Omega

David Copperfield, 1850

Kniha David Copperfield

Yokolobuna

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2021 – "15. Kniha, jejíž název je i jménem hlavní postavy"

S relativně útlou knížkou jsem se kvůli narození synka a s tím spojeným nedostatkem volného času páral více jak měsíc. Je to škoda, protože můj dojem tak asi bude trochu jiný, než kdybych četl vehementněji.

Dickense mám vážně rád, je to autor, který má co říct i stopadesát let po své smrti. V Davidu Copperfieldovi rozehrává příběh o malém nešťastníkovi, který je zmítán už od narození nepříznivým osudem.

Vzhledem k tématu je až zarážející, jak mile kniha působí. Malý David není prakticky až na závěr knihy asertivním hrdinou a do (většinou nepříznivých) situací se dostává tak nějak samovolně. Dickens však píše velmi lehce a všudypřítomnou bídu anglických uliček obalil do místy pozitivního kabátku. Kniha tak nepůsobí bezvýchodným dojmem, jak by se mohlo z popisu na obálce zdát.

Autor samozřejmě psát uměl a i v Davidu Copperfieldovi vdechl život zajímavým figurkám, byť většina z nich má často jen epizodní roli a drtivou většinu z nich opustíme dřív, než nám je nechá Dickens pořádně poznat.

Copperfield mě tak slušně bavil, ale vyloženě nenadchl. Napsaný je hezky, ale díky dost rozředěnému a často pomalému ději nejde o titul, který vás bude nutit číst každou volnou chvíli. No, a nebo jsem na to prostě jen neměl čas, jak jsem psal v úvodu ;).

/Edit. 02. 03. 2021/ Až z komentářů jsem zjistil, že se mi do rukou dostala značně okleštěná verze o rozsahu silnější čtvrtiny původního textu (!). To, že o tom ve vydání není ani zmínka, je na pováženou. Je to škoda, některé z v komentáři uvedených výtek tak mohou být v konečném důsledku úplně mimo. Hodnocení se tedy vztahuje výhradně k vydání od Omegy z roku 2013.

Zkráceně? Příjemný román o špatných i dobrých lidech, který naložil na bedra mladého hrdiny nejedno úskalí, přesto rozhodně nepůsobí bezvýchodně. Dickens uměl najít i v bídných uličkách anglických měst pozitivní věci a to vtiskl i do Davida Copperfielda. Jde tak o fajn čtení, které se však vyjma atmosféry do paměti dnešního čtenáře ničím výrazněji nezapíše.

Hodnocení na DK v době přečtení: 85 %; Moje hodnocení: 75 % jako 112. hodnotící.

Eva2424

Opravdu krásný román! Po devítistechpadesáti stranách mi bylo líto, že se s hrdiny musím rozloučit.
Není to jen příběh Davida, v románu je dějových liní více, osudy se proplétají, postavy se vyvíjejí. A některé jsou značně svérázné. Vážné pasáže se střídají s veselejšími, a co se mi líbilo úplně nejvíce, tak naděje prodchnutá celým románem, i když se děje něco špatného, vždy z toho vzejde něco dobrého.

Lessana
06.07.2020

Pútavý a pôsobivý životopisný román. Osudy Dickensových mužských, resp. chlapčenských knižných hrdinov dojmú vždy až k slzám. Takou silou oplýval tento majster pera. Rada čítam jeho knihy, je v nich múdrosť a hlboké poznanie života. Je v nich vždy nádej, že peripetie skončia a šťastie poctivých a čestných dlho obchádzať nebude.

Marekh
19.05.2020

Dlouhou dobu jsem zvažoval, že si přečtu nějakou knihu od Charlese Dickense. V minulosti jsem četl knihu VÁNOČNÍ KOLEDA, která se mi líbila, a patrně tuto knihu budu číst vždy kolem Vánoc. Charles Dickens napsal hodně knih a já jsem si vybral knihu DAVID COPPERFIELD. Tato kniha je autobiografickým dílem. Sledujeme příběh Davida Copperfielda, v jehož okolí se vyskytují lidé, kteří ho mají upřímně rádi a naopak lidé, kteří mu ztrpčují život. Seznamuje se s různými lidmi, dostane se do různých prostředí, dočteme se o tvrdé práci, kterou vykonával. V knize se vyskytují také dojemné okamžiky, které citlivějšímu čtenáři vženou slzy do očí. Některé postavy mi přirostly k srdci a oblíbil jsem si je (Peggotka), jiné postavy jsem neměl rád a při jejich činech mi tuhla krev v žilách, některé postavy působily úsměvně, ale měl jsem je také rád. Autor dobře vykreslil charaktery postav a prostředí. Časem si určitě přečtu nějakou jeho další knihu. Kniha se mi celkově líbila a knihu hodnotím na 100 %.

Občas se v textu vyskytovaly překlepy. :(

Citáty z knihy, které mne oslovily:

… milující srdce je lepší a mocnější než moudrost

Pozde
04.04.2020

Asi jako mnozí jsem po knížce sáhla s cílem hlavně zalátat nějaké ty trhliny a mezery z dob středoškolských. Ve zkratce bych to celé shrnula asi takto: sáhla - zasedla - začetla - hltala - plakala.
Dickensovy postavy mi nestoudně vlezly do života. Rostla jsem s Davym, obdivovala Agnes, chtěla mít doma pana Peggotyho a Peggotku, bála jsem se a zároveň jsem milovala tetičku Betsy. Pan Joram mi ukázal, jak stárnout a nezbláznit se z toho, Murdstonovým a Heepovi jsem přála peklo nejpeklovatější. Jakože víc jak sto padesát let stará knížka? Ani náhodou. Nesmrtelná knížka a u těch věk nehraje roli. Jdu v dohledné době na dalšího Dickense nebo další resty z povinné četby, ledy byly prolomeny :o).

bigbabe
01.03.2020

Dostalo se mi do ruky vydání z roku 1926 a proto prvním problémem bylo vyrovnat s pravopisem - druhý pád se s, obiala ho, švakr, prakse, apod. I styl (překlad) odpovídat roku vydání.
K příběhu - zdálo se mi to zbytečně zdlouhavé, někdy zbytečná vata, kdy se mi u toho chtělo spát a nebo jsem dokonce měla chuť přeskakovat stránky.
Jako celek hezký příběh, ale zbytečně rozbředlý.

PavlineCZka
19.02.2020

Vyhovoval mi styl psani, poutavy pribeh se dobre cetl. Kdyz si clovek uvedomuje, ze jde vlastne o zivotopis, tak je to mazec, jake silene utrapy si musel maly Davy zazit.

soukroma
28.09.2019

Pustila jsem se do vydání 2013 · Omega, tedy vlastně Dobrovský edice Omega (chyba je tedy i zde ve vydáních) a nejen, že snad text ani neprošel korekturou, ale ještě si uspořili práci zkrácením celého románu? Já se divila, že by Dickens mohl být tak tenký, ale kde se čtenář dozví, že je to nějaká zkrácená verze?
Takže teď nevím: čtu přeložená slova pana Dickense, nebo text nějakého redaktora...?

Takto mi dojemný a děsivý příběh malého Davyho připadal opravdu trochu okleštěný. Pripetie jeho dětství jsou sice jasné, ale trocha Dickensovské omáčky navíc k úplné spokojenosti by byla třeba.
Strašlivé je, že se něco takového mohlo stát klučinovi z celkem středně movité třídy, jen kvůli lidem, kteří se stali jeho "poručníky". Kvůli jejich lhostejnosti a krutosti se nakonec ocitl úplně na dně. Jakkoli byla internátní škola, jako první štace ještě polovičního sirotka, děsná kvůli soustavným tělesným trestům, byla vlastně rájem ve srovnání s tím, co mělo teprve přijít.
Jako úplný sirotek pak vzdělávání pro něj skončilo navždy a od 10 let nádeničil a živořil v londýnské firmě, kam ho otčím poslal. Zajímavé je, že se o téhle práci v románu (zkrácené verzi) nijak nevyjadřuje, pouze obsažně hovoří o svých domácích, specifické rodině dlužníků, a jejich peripetiích (a i tak v téhle etapě neustále připomíná, co vše si nepamatuje přesně - dobu, časy apod. jako v jediné části svého vyprávění).
Konec je nadpodiv pohádkový; v každém případě, pokud by neměl žádné pokrevní příbuzné, se zlou by se potázal a na dně společnosti asi moc dlouho nevydržel (na rozdíl od dětí ulice či chudých rodičů, které byly od mala zocelovány a připravovány na celoživotní trudnou pouť z ruky do úst, bez vyhlídek na lepší budoucnost).